Σελίδα 3 από 38 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 564
  1. 04-05-09 22:09 #31
    Post
    Για το αερόβιο.
    Δε συμφωνώ τόσο με το αερόβιο, καθώς θεωρώ χάσιμο χρόνου να πηγαίνεις στο gym για διαδρομο, ειδικά το καλοκαίρι στην Ελλάδα, να ήσασταν στα χιόνια να το καταλάβω, κολύμπι λοιπόν. Επίσης, θα επαναλάβω το ποιηματάκι μου (αρχίζω να σας κουράζω... αλλά, δε το βάζω κάτω είμαι ξεροκέφαλος) στο gym πάω για να κάμψω τις μπάρες, όχι για να αδειάσω- “κάψω” λίπος, το λίπος “καίγεται” στην κουζίνα με αυτά τρώω ή μάλλον με αυτά που δεν τρώω

    Θα διαφωνήσω με τον Leangains μιας και επιστημονικα αλλα και απο προσωπικης άποψης κ εμπειρίας το θεωρώ εξίσου σημαντικο όσο και την υπόλοιπη προπόνηση.Ναι το λίπος καιγεται στην κουζίνα αλλα καιγεται και πολύ καλυτερα και πιο γρηγορα οταν κανουμε αερόβιο,χαμηλής έντασης τρεξίματος αλλα παρατεταμένης διάρκειας!Ναι ισως είναι βαρετο στον διαδρομο(και εγω δεν μπορω)θα μπορουσες σε καποιο γηπεδο-σταδιο-παρκο να το κανεις.Προσωπικα παω σε ένα παρκο οταν είναι να κανω αερόβιο.Απλα το θεμα σωμα είναι τι θελει ο καθενας να κανει και τι θυσίες είναι διατεθημενος να κανει για αυτο.Αν θελω να χασω λιπος και να γραμωσω εννοείται θα κάνω κ αερόβιο,εννοείται θα τρωω κατι λιπαρο ή γλυκο μια φορα την βδομαδα,αν θελω να είμαι πιο χαλαρη τοτε θα τρωω 2-3 φορες λιπαρο ή γλυκο την βδομαδα και στο θεμα προπονησης πιο χαλαρα.Είναι προσωπικο θέμα του καθενος τι θα κανει για το σώμα του και τι σκοπο εχει για αυτο,τι θελει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 04-05-09 22:09 #32
    Μuscles 'R' Sexy
    Το avatar του χρήστη vAnY

    Εγγραφή
    01-05-2009
    Περ.
    Athens Greece
    Μηνύματα
    2.310
    Προεπιλογή
    σουπερ!!
    αυριο παω γυμναστηριο προγραμμα ποδιων! αν και τις ασκησεις που μου μου προτεινατε τις εκανα ηδη..αλλα αν καταλαβα καλα, καλυτερα να κανεις περισσοτερα κιλα με λιγοτερες επαναλυψεις, παρα το αντιθετο.....

    @ leangains : οκ για το τουμπανο εχεις δικιο εκανα λαθος... μα ουτε θελω να κανω σαν την κοπελα του γυμναστηριου σου ... γιατι δεν ειναι "φυσικο" αποτελεσμα (ε αμα ειναι να φυτρωσω γενια αστο καλυτερα !χαχα)
    αλλα απο την αλλη τα βαρη δεν τα φοβαμαι ισα ισα μου αρεσει και νιωθω περιφανη για τον εαυτο μου που μπορω να σηκωνω βαρη που αρκετες κοπελιτσες δεν μπορουν, και να εντυπωσιαζω του υπολοιπους αντρες εκει (που η κοιτουν με θαυμασμο, η ειρωνικα (χεστικα χαχα))

    @Κωνσταντινα ναιι βρε συ τι να κανω..ολοι μας εχουμε τις "γλυκες αμαρτιες" μας...χεχε..

    μπηκα στο πνευμα βλεποντας το G.I Jane χεχε πωπω φοβερο σωμα τοτε η Ντεμη....(ε τωρα ξαναγινε κοκκαλιαρα μπλιαχ) και αυριο στο γυμν. θαμαι σε Turbo mode!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 04-05-09 22:14 #33
    Τhe nice guy
    Το avatar του χρήστη Exci

    Εγγραφή
    08-11-2008
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    1.750
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vAnY Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυριο στο γυμν. θαμαι σε Turbo mode!

    Θελουμε και βιντεο για αποδειξεις ομως
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 04-05-09 22:20 #34
    Μuscles 'R' Sexy
    Το avatar του χρήστη vAnY

    Εγγραφή
    01-05-2009
    Περ.
    Athens Greece
    Μηνύματα
    2.310
    Προεπιλογή
    Μαρια συμφωνω μαζι σου στο θεμα του διαδρομου...σιγουρα ειναι ποιο υγειινο να τρεχει κανεις εξω σε ενα παρκο κλπ... αλλα τις επιδοσεις σου, αποσταση, θερμιδες, τις βλεπεις καλυτερα σε διαδρομο γυμναστηριου, οπως και την προοδο σου...ελεγχεις βαθμους δυσκολιας κλπ..και δεν υπαρχει το στοιχειο "εκληξης" που μπορει να υπαρχει στο δρομο, δηλ να συναντησεις κανα αδεσποτο σκυλι, να περασεις δρομους, να προσεχεις αμαξια...πραγματα που σου αποσπουν την προσοχη.

    Αλλα οκ ειναι προσωπικη επιλογη, ο καθενας ο,τι τον βολευει..εγω το σεβομαι!

    Οπως και με το θεμα διατροφης. Προσωπικα θεωρω το φαγητο μια απολαυση της ζωης που δεν θελω κοψω αυστηρα..τρελαινομαι για το καλο γευστικο φαγητο, ..να πηγαινω σε εστιατορια, να δοκιμαζω τοπικη κουζινα διαφορων χωρων κλπ. Και δεν το σταματησα, απλα προσπαθω να κανω το "παν μετρον αριστον" δηλαδη, λιγο απ'ολα...αλλα περισσοτερη γυμναστικη, ωστε να κραταω μια ισσοροπια, και να τα'χω καλα με τον εαυτο μου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 04-05-09 22:23 #35
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη the_big_litho

    Εγγραφή
    03-03-2008
    Περ.
    Aθηνα
    Μηνύματα
    1.216
    Προεπιλογή
    Φιλε laingains δεν διαφωνω σε τιποτα απο αυτα που λες, ειναι επιστημονικα τεκμηριωμενα και εφαρμοσμενα στην θεωρεια...

    Το θεμα ομως ειναι πως τα εφαρμοζουμε στην πραξη για να γινουν κομματι της ζωης μας και φυσικη μας συνηθεια...

    Το να κανεις καποια ελευθερα γευματα την εβδομαδα δεν ειναι κακο, ας εχει και κορεσμενα λιπη. Μην ξεχναμε δεν μιλαμε εδω για αγωνιστικο bb και περιοδο προετοιμασιας οποτε δεν εξαντλουμε τα περιθωρεια της αντοχης μας...

    Σκοπος ειναι να προσπαθησουμε να βρουμε μια φορμα ιδανικη για τον καθενα και οχι να πεσουμε σε αγωνιστικα επιπεδα λιπους.

    Τωρα αυτο για τον διαδρομο και το γυμναστηριο δεν καταλαβαινω την τοποθετηση σου. Προσωπικα πιστευω ειναι το νουμερο 1 εργαλειο απο αποψη πρακτικοτητας στην προπονηση καυση του λιπους, καλο το κολυμπι αλλα ποσοι εχουν την ικανοτητα να κολυμπανε 20 και 30 λεπτα σε σταθερο ρυθμο στους 130 σφυγμους... λιγοι, ενω διαδρομο ποσοι ειναι εκεινοι που μπορουν να κανουν εντονο περπατημα.....
    Ph. Ed.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 04-05-09 22:24 #36
    Μuscles 'R' Sexy
    Το avatar του χρήστη vAnY

    Εγγραφή
    01-05-2009
    Περ.
    Athens Greece
    Μηνύματα
    2.310
    Προεπιλογή
    πριτς θες και βιντεο! χαχα

    παντως κριμα ρε παιδια κανενας απο σας να μην βρισκομαστε σε κανα γυμναστηριο ολοι μαζι
    .. βρε μηπως να μαζευτουμε και να φτιαξουμε δικο μας γυμναστηριο???
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 04-05-09 22:27 #37
    Τhe nice guy
    Το avatar του χρήστη Exci

    Εγγραφή
    08-11-2008
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    1.750
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vAnY Εμφάνιση μηνυμάτων

    παντως κριμα ρε παιδια κανενας απο σας να μην βρισκομαστε σε κανα γυμναστηριο ολοι μαζι
    .. βρε μηπως να μαζευτουμε και να φτιαξουμε δικο μας γυμναστηριο???
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 05-05-09 00:13 #38
    Προεπιλογή
    Σε αυτό που μου πέφτει λόγος, είναι ότι το λίπος καίγεται στην κουζίνα. Αν θες Μαρία κάνε ένα πείραμα. Ακολούθησε την ίδια διατροφη και την ίδια προπόνηση(βάρη+αερόβιο για αποθεραπεία) για 6+6 εβδομάδες με κενό ανάμεσα τους. Τις πρώτες 6 με ένα cheat meal/εβδ και με αερόβιο για να "κάψεις" λίπος, τις άλλες 6 χωρίς κανένα cheat και χωρίς το αερόβιο.
    Εκτός κ αν το έχεις δοκιμάσει, αλλά επίτρεψε μου να πιστεύω ότι δεν το έχεις.

    Λοιπον,εννοείται οτι ολη την βδομαδα κανω τρεξιμο τα πρωινα,3μερες αεροβιο 12χλμ + που βγαίνει στην μια ωρα και τις υπόλοιπες μέρες ενταση παλι τρεξιμο αλλα ταχύτητες και καθε μερα βαρη και την Κυριακη μερα ξεκουρασης όπου κανω κ το cheat meal μου(ξεχασα να σου πω ολη την βδομαδα διατροφη σωστη)κ οχι 6 βδομαδες αλλα μήνες.Λογω τρεξιματος μπορω να είμαι κ πιο free στο θεμα του γλυκου ή του λιπαρου μια φορα την βδομαδα και με καλυτερα αποτελεσματα απ΄οτι να μην ετρεχα και να μην εκανα κανενα cheat meal και πιστεψε με εχω αρκετο μυικο πανω μου και γραμμωση.Κανε εσυ το τεστ να δεις ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ τρεξιμο-βαρη-διατροφη!!!!!!!!!!!!!Και οχι μονο βαρη-διατροφη.Αν ξερεις τι συνδιασμο τρεξιματος και προπόνησης να κανεις ουτε μυικο χανεις ουτε μυική ίνα,βαζεις κιόλας!

    Όσο για τα βιβλία αν θες να σου παραθεσω κ εγω βιβλια πανεπιστημιακα για τα ωφελη της αεροβιας στο θέμα του λίπους και εχω πολλα μιας και οι ΔΡΟΜΟΙ ηταν και η ειδικότητα που πηρα στο τριτο ετος(ΤΕΦΑΑ).Αν και πιστευω οτι κ αυτα θα τα βγαλεις αχρηστα!!!!(ισως να εγραφες ενα δικο σου βιβλιο να το διδάσκονται στα παν/μια,σκεψου το)

    Και τελος θα ήθελα να ζητήσω συγνωμη απο την vAnY μιας και η προσωπικη ερωτηση σου(να κανω εγω το πειραμα που λες)βγαίνει εκτός θέματος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 05-05-09 00:46 #39
    Προεπιλογή
    ^^ Δλδ κάνεις 6 μέρες προπόνηση με υψηλή ένταση. Μάλιστα.
    Οχι, 3μερες αεροβιο και 3 μερες ενταση(δεν διαβασες καλα)


    Και απότι καταλαβαίνω πρώτα βάζεις το τρέξιμο και μετά τα βάρη. Δε θα το κουράσω άλλο.

    Οχι, ειπα τρεξιμο-βαρη-διατροφη συνδιασμος (παλι δεν διαβασες καλα)
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 05-05-09 02:15 #40
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    παιδιά θα συμφωνήσω και εγω με την μαρία και νασερ, πρώτον για την αερόβια έχω να πώ να κάνετε έχει πολλα οφέλη και τα λέω εγω που ακόμη και σε αγώνες δεν έκανα γιατί γραμμωνα μόνο που το σκευτόμουν , αλλα είναι θέμα υγείας και ευεξίας και θέλω ακόμη και εγω να αρχίσω να κάνω και επειδή βαριέμε μέσα στο γυμναστήριό μου έχω πάρει ποδήλατο και άρχισα να κάνω και σκοπεύω να κάνω χιλιόμετρα όποτε μπορώ .

    τώρα αν κάποιος κάνει σε εξωτερικό χώρο η σε κλειστό νομίζω έχουμε αναλύσει σε κάποιο τόπικ τα υπέρ και τα κατα κάθε μεθόδου αλλα έχει να κάνει και με τις δυνατότητες του καθενός , τις καιρικές συνθήκες και το κυριότερο την διάθεση εχω πχ αθλητες στο γυμναστήριο που τρέχουν στο γήπεδο και μετα έρχονται για προπόνηση .

    άλλους τους αρέσει στον διάδρομο η δουλειά γίνετε και στα δύο τό θέμα είναι να το κάνεις, όπως και το σεχ , τι σημασία έχει αν το κάνεις στο δρόμο η στο γυμναστήριο η δουλειά γίνετε .

    εκτός αν υπάρχουν ιδιαιτερότητες σε περιπτώσεις αθλητών που πρέπει να κάνουν προπονήσεις σε πραγματικές συνθήκες.

    επίσης στο θέμα βιβλίων και άρθρων πάντα κοιτάμε αυτά που διαβάζουμε απο που έχουν γραφτεί και αν ανήκουν στην τεκμηριωμένη βιβλιογραφία η είναι προσωπικές απόψεις του συγραφέα που τα πανεπιστημιακά βιβλία βασίζονται σε έρευνες και δεν μπορούμε να αμφισβητήσουμε πλήν εξαιρέσεων που αφορούσαν παλιότερα την σωματοδόμιση και μάλιστα δεν υπήρχε ούτε σαν μάθημα , ενώ τώρα υπάρχουν και τέτοια θέματα.

    βεβαίως δεν μπορεί να αμφισβητήσει κάποιος και την προσωπική άποψη κάποιου που ασχολείτε χρόνια και έχει εμπειρία αλλα πάντα με επιφύλαξη γιατί κάποια πράγματα δεν ταιριάζουν σε όλους και μιλάω καθαρα έχοντας εμπειρία 25 χρόνων στό χώρο και έχοντας δοκιμάσει και πειραματιστει σε πολλές μεθόδους.

    ούτε είπε κανείς μόνο με την αερόβια θα χάσεις απλά είναι συνάρτηση κάποιων πραγμάτων η καύση λίπους, επίσης στην αερόβια το έχουμε εξαντλήσει το θέμα σε ολόκληρα τόπικ , μετραει και η ένταση και διάρκεια ενας ββερ που είναι βαρύς δεν θα κάνει τρέξιμο αλλά γρήγορο περπάτημα για διάρκεια , παίζει επίσης ρόλο και η ώρα το πρωί νηστικοί έχουμε περισσότερα οφέλη όπως και μετά τα βάρη λόγω μειωμένου γλυκογόνου.

    τώρα στο θέμα των γλυκών όπως διάβασα 3 φορές την εβδομάδα , σιγά να μην υπάρχει πρόβλημα σε έναν που γυμνάζετε και προσέχει σε γενικές γραμμές την διατροφή του εγώ προσωπικά οταν γυμνάζομαι δεν με αγγίζουν τέτοια πράγματα .

    και αν νομίζει κάποιος που γυμνάζετε η κάποια και κάνει την στοιχειώδη διατροφή το να φάει κανένα γλυκάκι θα είναι αιτία να μην πετύχει τον στόχο τότε αυτό μου θυμίζει το ανέκδοτο με αυτόν που έφαγε ένα γουρουνόπουλο και στο τέλος έφαγε μια ελιά και ήταν η αιτία που χαλάστηκε .

    δεν είμαστε άρωστοι και κάπου μπορεί να κάνουμε κάποιους περιορισμούς πάντα όμως όπως έχω ξαναπεί ανάλογα με τους στόχους μας αν πρόκειτε για αγωνιστικό επίπεδο εκει είμαστε στην περίοδο της προετοιμασίας πιο αυστηροί .

    το μυστικό είναι να μάθουμε να ΄κάνουμε απλά και εύκολα τα πράγματα για να μπορούμε να τα κάνουμε χρόνια και να βάλουμε κάποια που μας αρέσουν με μέτρο για να μην έχουμε και το σύνδρομο της στέρησης.
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 05-05-09 14:04 #41
    Bodybuilding.gr
    Το avatar του χρήστη Muscleboss

    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περ.
    All over the World
    Μηνύματα
    10.916
    Προεπιλογή
    vAnΥ... έγραψες... φοβερο σώμα, φοβερές φώτος!

    τα αγόρια μάλλον παρεξηγήθηκαν γιατί κάπου τα έχασαν με τις φώτος.

    συνέχισε δυναμικά, είναι χαρά μας να σε έχουμε στη παρέα μας.

    κάποια ποστς σβήστηκαν από μένα.

    ΜΒ
    Παναγιώτης Βίτσας
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 05-05-09 19:32 #42
    Προεπιλογή
    vAnY... ΠΟΛΛΑ ΜΠΡΑΒΟ... σοβαρη δουλειά στο σώμα σου!!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 06-05-09 23:35 #43
    Μuscles 'R' Sexy
    Το avatar του χρήστη vAnY

    Εγγραφή
    01-05-2009
    Περ.
    Athens Greece
    Μηνύματα
    2.310
    Προεπιλογή
    ευχαριστω muscleboss kai Akis85! τοσα κομπλιμεντα με ενθαρρυνουν για ακομα καλυτερα αποτελεσματα!

    Τριανταφυλλου τα βρηκα πολυ σωστα αυτα που εγραψες για την αεροβια...οπου και να κανεις ειτε εξω ειτε μεσα, σε διαδρομο, δουλεια γινεται..και καλη μαλιστα...προσωπικα κανω 20 λεπτα πριν προπονηση και 20 λεπτα μετα, τρεξιμο.
    ...νιωθω πολυ ωραια, νιωθω οτι μου κανει πολυ καλο αυτος ο εξτρα ιδρωτας που ριχνω (και εχω το καλο(η κακο) οτι ιδρωνω παααρα πολυ πιο πολυ κι απο αντρα χαχα)και γυμναζω και τα ποδια, εξασκω την αντοχη μου...

    και οσο για τα γλυκα και διατροφη κλπ...ειναι οπως τοπες, ο καθενας εχει διαφορετικουσ στοχους..και δεν εχουν ολοι σαν στοχο να γινουν επαγγελματιες ββ, απλα ισως σαν εμενα αναζητουν ενα ομορφο, λεπτο μυωδες σωμα, που να δειχνει μια καλη φυσικη κατασταση.
    Ετσι κιεγω γενικα προσεχω τι τρωω και το ενα -δυο γλυκα, η παρασπονδια σε καποιο γευμα δεν με "αγγιζει" πολυ γιατι κανω 6 μερες γυμναστηριο (απο 1μιση ωρα minimum) συν 3-4ωρες κικμποξ την εβδομαδα. και για τα δικα μου δεδομενα και στοχο δεν ειναι τραγικο το να τρωω οτι θελω 1-2 η 3 φορες την εβδομαδα σε καποιο γευμα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 07-05-09 20:14 #44
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    είδες λοιπόν όταν ασχολείσε με τόσα πράγματα και κάνεις αυτες τις παρασπονδίες που λές και έχεις αυτό το υπέροχο αποτέλεσμα τι να χαλάς το μυαλό σου , το σώμα μας αντιδρά ανάλογα πως του φερόμαστε τρώμε πολλά και μικρα γεύματα επιταχύνουμε τον μεταβολισμό , τρώμε λιγα και μεγάλα τον κάνουμε αργό , κάνουμε σωστή διατροφή με παρασπονδίες ελεγχόμενες τον ξεγελάμε και δεν έχει την τάση να αποθηκεύει λίπος με το παραμικρό γιατί δεν παθαίνει το σύνδρομο της στέρησης .

    είπαμε να τα κάνουμε απλά τα πράγματα και εύκολα η γυμναστική είναι ενα μέσον να διώξουμε το στρες όχι να δημιουργήσουμε ένα ακόμη
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 09-05-09 11:56 #45
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή


    Εγω πάντως δε βρίσκω τα πόδια σου να υστερούν.
    Don't overdo it with cardio.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 38 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία