Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 47
  1. 07-05-09 19:27 #16
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Δεν εχουν αδικο μιας κ η λευκινη συνισταται σαν extra μεταπροπονητικα ομως οχι πριν.
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-05-09 20:55 #17
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Μαλλον θα καταλαβες λαθος αυτο που ειπα.Δεν εννοουσα οτι βοηθουν στην πρωτεϊνοσυνθεση οταν κανεις προπονηση,εννοουσα η λευκινη σαν λευκινη οτι βοηθαει
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 15-05-09 13:07 #18
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανονικά εδω δεν θα έπρεπε να υπαρχει δήλειμα η γλουταμίνη είναι ένα αμινοξί και τα bcaa είναι τα βασικά αμινοξέα που συμπεριλαμβάνουν και γλουταμίνη , ......
    στα BCAA απ' ότι έχω δει περιλαμβάνεται και το Γλουταμινικό Οξύ (Glutamic Acid),
    τί σχέση έχει με την Γλουταμίνη;;
    είναι παράγωγο;;
    όταν παίρνουμε μόνο Γλουταμίνη αυτή μπορεί να διασπαστεί σε Γλουταμινικό Οξύ;;
    ή μήπως συμβαίνει το αντίθετο;;

    Γενικά θα μπορούσε κάποιος να εξηγήσει την διαφορά μεταξύ Γλουταμινικού Οξέως και Γλουταμίνης;;;

    thx
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 15-05-09 16:51 #19
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Απ'ο,τι ξερω ειναι προδρομος της γλουταμινης,δηλαδη μεταβολιζεται σε γλουταμινη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 16-05-09 11:16 #20
    Προεπιλογή
    Πόσα γραμμάρια είναι η Ημερήσια Δόση;;
    Υπάρχει κάποιο standard;;;
    Συνήθως έξω από τα κουτιά γράφουν 5γρ ανά δόση αλλά πόσες δόσεις πρέπει να παίρνουμε την ημέρα;;;
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 16-05-09 13:12 #21
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Μιλας για την γλουταμινη και οχι το γλουταμικο οξυ,ετσι? Οι περισσοτεροι μενουν στα 10γρ την ημερα.Μετα την προπονηση και μια αλλη ωρα,η οποια πιστευω ειναι καλυτερα να ειναι πρωι για να απορροφηθει εστω λιγο πιο ευκολα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 16-05-09 15:00 #22
    Προεπιλογή
    ναι για γλουταμίνη ρωτάω.
    δηλαδή 2 δόσεις των 5 γρ η κάθε μία ημερησίως,
    σωστά;;;;
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 16-05-09 16:15 #23
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Ε ναι γιατι 10γρ με τη μια ισως να ειναι πολλα.Αν και υπαρχουν συμπληρωματα,οπως το glutabolic,που εχουν 10γρ σε 1 δοση...Οχι οτι ειναι κακο ομως.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 17-05-09 09:21 #24
    Προεπιλογή
    σχεδόν όλες οι Εταιρείες Συμπληρωμάτων διαθέτουν προϊόντα Γλουταμίνης
    Αλλες μιλάνε για Micronised Glutamine
    άλλες γιά L-Glutamine καί
    άλλες γιά Pure Glutamine.

    Υπάρχει τελικά διαφορά στην ποιότητα ή είναι απλώς θέμα το πώς ονομάζει η κάθε εταιρεία το προϊόν της;;;; Φυσικά υπάρχουν και κάποιες διαφορές στις τιμές διάθεσης, μήπως υπάρχει διαφορά και στην ποιότητα;;;
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 17-05-09 13:20 #25
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Δεν γνωριζω να σου απαντησω σιγουρα,οποτε δεν βαζω το χερι μου στην φωτια.Μπορω ομως να δωσω μια ενδειξη του οτι ισως να εχουν ουσιαστικη διαφορα στην ποιοτητα,διαφορα που μπορεις να την νιωσεις ομως,μεσα απο ενα περιστατικο.Ενα παιδι πηρε την glutabolic που εχει glutamine malate,glutamine alpha-ketoglutarate,glutamine peptides,και μου ειπε οτι ενω του πονουσε ο πηχης και ενω ειχε μελανιασει,του περασε πολυ γρηγορα.Θελω να πω οτι μπορει να τον βοηθησε να αναρρωσει,δεν ξερω ομως αν οφειλεται σε αυτην.

    Παντως ο Στρατος ειχε γραψει πιο παλια οτι υπαρχει μεγαλη διαφορα στα πεπτιδια γλουταμινης και στην L-γλουταμινη,αυτο θυμαμαι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 17-05-09 14:25 #26
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Απο προσωπικη εμπειρια οταν αρχισα να χρησιμοποιω μεγαλυτερες δοσεις του τυπου (15-20 γραμμαρια ημερησιως) τις προπονητικες μερες ειδα τη μεγαλυτερη βοηθεια που δινει στα θεματα αναρρωσης ημουν πιο γρηγορα ετοιμος για την επομενη προπονηση και καποιες μικροενοχλησεις που ειχα στα χερια μειωθηκαν.Τωρα αν ειναι απο τη γλουταμινη δεν ξερω αλλα πολυ πιθανν να βοηθησε,εκεινη την περιοδο χρησημοποιουσα με πεπτιδια.Κατα τη γνωμη μου το καλο τη γλουταμινης το καταλαβαινεις οταν δεν την λαμβανεις κυριως (δεν την παιρνεις σε αρκετη ποσοτητα η ξαφνικα αρχισεις να την χρησημοποιεις ενω πριν δεν το εκανες και ας εκανες βαριες προπονησεις).
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 17-05-09 20:59 #27
    Προεπιλογή
    Mη το ψαχνεις πολυ κατα τη γνωμη,χωρις να θελω να κανω διαφημιση ...Scivation Xtend..ποτε πια DOMs και περισσοτερη ενεργεια μεσα στο γυμναστηριο,all-year-round συμπληρωμα απο εδω και περα
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 18-05-09 01:06 #28
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Το εχω χρησιμοποιησει πολλες φορες και με εχει βοηθησει αρκετα το εν λογω συμπληρωμα και ειναι η κλασσικη μου επιλογη απο θεμα αμινοξεων bcaa ξεχωρα απο την κιτρουλινη που σου δινει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 23-05-09 19:07 #29
    Το avatar του χρήστη SiCkOheL

    Εγγραφή
    04-11-2008
    Περ.
    United Kingdom
    Μηνύματα
    251
    Προεπιλογή
    IMO Get them BOTH !
    Είναι Bασανιστικό, Aλλά Aκόμα Eχω Πολύ Δρόμο...
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 02-06-09 13:28 #30
    Προεπιλογή
    χτες το βραδυ ειπα και εγω να δοκιμασω για 1η φορα γλουταμινη l-glutamine μιας και εχω ακουσει τοσα καλα λογια για αυτο το προιον. πηρα μια δοση των περιπου 3-4γρ μιας κ τοσο αναγραφουν οι οδηγιες τοσο ειναι και το scoop που περιεχει το κουτακι.

    μετα απο μια ωρα περιπου καθως προσπαθουσα να κοιμηθω..ενιωσα την καρδια μου να χτυπαει πιο γρηγορα απο το κανονικο..πολυ πιο γρηγορα θα ελεγα..και πιο εντονα..αρχισα να ανησυχω αλλα δεν εδωσα σημασια..μετα απολιγο ομως μιας και συνεχιζε να χτυπαει το ιδιο γρηγορα ειπα να μπω στο ιντερνετ και να δω τυχον παρενεργειες απο γλουταμινη.

    εκπληκτος ειδα αυτο:

    Glutamine Powder Side Effects
    By Hayley Harrison, eHow Editor

    Glutamine is a type of amino acid. It is sometimes taken in powder form by bodybuilders in the hopes of adding additional muscle and bulk. There are some side effects that prospective users should be aware of before taking glutamine.




    1. Severe Side Effects
    2. According to the Mayo Clinic, glutamine powder can cause chills, dizziness or lightheadedness, fainting, fever, severe headaches, rapid heartbeat, puffiness of the face or tongue, severe stomach pain, hives, tightness in the chest or wheezing. These can be signs of a serious reaction to glumatime and require prompt medical attention.
    3. Glutamine powder can cause difficulty in urinating, a sudden decrease of urine production, painful frequent urination or pain in the lower back where the kidneys are located. The Mayo Clinic categorizes these as warning signs and urges those experiencing them to seek emergency medical care.
    4. People taking glutamine may experience coughing, hoarseness of the throat and the frequent urge to defecate accompanied by straining.
    5. Minor side effects that are not life threatening can also occur from taking glutamine. These include back pain, body aches, stiffness, muscle aches and pains, breast pain, lack of appetite, indigestion, vomiting of food or blood, nausea, stomach bloat, flatulence, gas, rectal bleeding, constipation or blood in stools, pale colored stools, swelling around the anus, diarrhea, painful or dark urine, congestion, dry or sore throat and a runny nose.
    6. Other side effects may occur from taking glutamine. The Mayo Clinic reports changes in skin color such as yellowing, cold hands and feet, decreased touch sensation, aggravated symptoms in patients with Crohn's disease, difficulty in moving, feelings of discouragement or sadness, discoloration of the fingernails or toenails, hearing problems, joint pain, irritability, lack of sex drive, rash, change in vaginal discharge, joint pain, sleeplessness, sunken eyes, sweating, swelling, thirst, trouble concentrating, bad breath, tiredness and voice changes.


    με το που το βλεπω και λαμβανωντας υποψη τους χτυπους της καρδιας μου και μια ζαλαδα που με επιανε παιρνω τη μηχανη και τρεχω αμεσως στο νοσοκομειο. χτες το βραδυ στις 2.

    πηγαινω εκει μου λενε οτι οντως εχω ταχυκαρδια και μου εδωσαν ενα lexotanil και εκαναν εξετασεις αιματος. μετα απο 2-3 ωρες η καρδια μου ειχε αρχισει να χαλαρωνει και να χτυπαει σε πιο φυσιολογικους ρυθμους ενω οι εξετασεις που βγηκαν μετα απο 5 ωρες ευτυχως ηταν αψογες...με εξαιρεση το σακχαρο , σημειωτεον οτι η μονη ζαχαρη που τρωω ειναι στη γλυκοζη μετα το γυμναστηριο.

    το περιεργο της υποθεσης ειναι οτι και η on whey που χρησιμοποιουσα εχει glutamine & processors..τωρα αυτο ειναι ιδιο με την l-glutamine..δεν μπορω να πω με βεβαιοτητα..παντως σας παρεθεσα προσωπικη μου εμπειρια..η οποια πραγματικα με τρομαξε παρα πολυ..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Piratis : 02-06-09 στις 13:36
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία