Σελίδα 36 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 26343536
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 526 έως 540 από 540
  1. 07-04-16 13:07 #526
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    χα χα καλο το κολπο με την κλιση στο διαδρομο!
    οπως παντα εναλλακτικος ο κ.Τριανταφυλλου!
    απλα επειδη γενικα φοβαμαι μην κανω καμια ζημια(γιατι εν γενει ειμαι ζημιαρα),θα τον αφησω ετσι και θα κανω ενιοτε 15 λεπτα με κλιση στο τζιμ!προς το παρον θα μειωσω το πρωινο αεροβιο στα 20'λεπτα και θ αυξησω ταχυτητα και θα δω μετα απο 1 μηνα αν θα υπαρχει διαφορα!γιατι οπως ειπε και ο νασσερ αν κανω για πολλα χρονια τον ιδιο χρονο,το σωμα θα ανεβαζει δυσκολα παλμους!
    καλα η αδυναμια με τα παγωτα μας εστειλε!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 13-05-16 13:35 #527
    Το avatar του χρήστη BAZO

    Εγγραφή
    15-05-2009
    Περ.
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    5
    Προεπιλογή
    Το πρόγραμμα μου προς το παρόν είναι 1 ωρα στο 6 με κλίση 6 στο διάδρομο, έκανα στο 5 και κλίση 15 που φαντάζομαι είναι πιο αποτελεσματικό αλλά ηταν υπερβολικό για μενα και αρχίσανε πονοι στις αρθρώσεις του ισχίου οπότε το μείωσα, μετα ξεκουράζομαι για 10 λεπτά και πάω για βάρη (ελαφριά). Είμαι 50 χρονών.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 20-05-17 12:20 #528
    Προεπιλογή
    Παιδιά έχω έναν προβληματισμό και σκέφτηκα οτι αυτό το thread είναι μάλλον το κατάλληλο. Κάνω κοπηλατική (για αερόβια άσκηση) εδώ και 2 μήνες. Τώρα τελευταία ανακάλυψα όμως οτι για κάψιμο λίπους που θέλω εγώ πρέπει να κάνεις στο 65-70% του ΜΚΡ σου. Εγω είμαι 40 οπότε οι παλμοί μου για την δουλειά που θέλω είναι υποτίθεται στο περίπου 110-130 (λίγο μου φαίνεται). Πήρα λοιπόν και ένα καλό ρολόι με μετρητή κατευθείαν πάνω στην καρδιά να δω τι γίνεται και ανακάλυψα οτι τόσο καιρό έκανα σε περισσότερους παλμούς απ'οτι έπρεπε. Εν πάση περιπτώση, με τη βοήθεια του μετρητή (καταλαβαίνω οτι κάνει καλή δουλειά, δεν είναι μουφα γιατί έχω δοκιμάσει κι άλλο). μένω στους παλμούς που πρέπει (126-130) αλλά όμως μετά απο μισή ώρα, δεν ίδρωσα καθόλου! Ε έχω την αίσθηση οτι θα έπρεπε να ιδρώσω κάπως ρε παιδιά? Ποια είναι η γνώμη σας?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 20-05-17 12:32 #529
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    οι παλμοι ειναι οκ..
    το θεμα του ιδρωτα ειναι κατι ασχετο με την αεροβια..καποιοι ανθρωπο ιδρωνουν περισοτερο κ αλλοι παλι οχι τοσο..ο ιδρωτας δεν αποτελει καμια ενδειξη απωλειας λιπους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 20-05-17 13:00 #530
    Προεπιλογή
    Οπότε να συνέχισω σύμφωνα με τις ενδείξεις? Ξέχασα επίσης να αναφέρω οτι κάνω κωπηλατική αμέσως μετά τα βάρη, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 20-05-17 23:28 #531
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο George X Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά έχω έναν προβληματισμό και σκέφτηκα οτι αυτό το thread είναι μάλλον το κατάλληλο. Κάνω κοπηλατική (για αερόβια άσκηση) εδώ και 2 μήνες. Τώρα τελευταία ανακάλυψα όμως οτι για κάψιμο λίπους που θέλω εγώ πρέπει να κάνεις στο 65-70% του ΜΚΡ σου. Εγω είμαι 40 οπότε οι παλμοί μου για την δουλειά που θέλω είναι υποτίθεται στο περίπου 110-130 (λίγο μου φαίνεται). Πήρα λοιπόν και ένα καλό ρολόι με μετρητή κατευθείαν πάνω στην καρδιά να δω τι γίνεται και ανακάλυψα οτι τόσο καιρό έκανα σε περισσότερους παλμούς απ'οτι έπρεπε. Εν πάση περιπτώση, με τη βοήθεια του μετρητή (καταλαβαίνω οτι κάνει καλή δουλειά, δεν είναι μουφα γιατί έχω δοκιμάσει κι άλλο). μένω στους παλμούς που πρέπει (126-130) αλλά όμως μετά απο μισή ώρα, δεν ίδρωσα καθόλου! Ε έχω την αίσθηση οτι θα έπρεπε να ιδρώσω κάπως ρε παιδιά? Ποια είναι η γνώμη σας?
    μην πονοκεφαλιαζεις με % μετρησεις απλα κανε αεροβια και θα καψεις λιπος καλο ομως ειναι να κανεις η το πρωι με αδειο στομαχι η μετα απο προπονηση με βαρη αυτο με τον ιδρωτα εχω παρατηρησει το εξης σνηθως ατομα που δεν τα εχουν καλα με το νερο εννοω δεν πινουν πολυ νερο ιδρωνουν ελαχιστα εως καθολου και ιδρωνουν περισσοτερο οταν πινουν αρκετο το εχω παρατηρησει αρκετες φορες σε εμενα οπως και κατι παιζει με τον υδατανθρακα οταν εχω φαει αρκετο ιδρωνω πολυ λιγοτερο αποτι οταν εχω φαει λιγοτερο για εμενα παντως ο ιδρωτας ειναι και ενας δεικτης του κατα ποσο εντονα δουλευεις στην αεροβια σου συμφωνα με το επιπεδο σου παντως αν η αεροβια σου φιλε μοιαζει με περιπατο στο παρκο και το βγαζεις ανετα το μισαωρο η πρεπει να αυξησεις την ενταση η την ωρα που δουλευεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 21-05-17 10:22 #532
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ, κατάλαβα (όσο γίνεται)
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 22-05-17 23:31 #533
    Προεπιλογή
    οι παλμοι στους οποιους δουλευεις ειναι οι σωστοι...αναλογα με το επιπεδο στο οποιο βρισκεσαι βεβαια μπορεις να αυξησεις κ αλλο τους παλμους που θα δουλευεις δηλαδη στο 70-85% της ΜΚΣ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 23-05-17 10:18 #534
    Προεπιλογή
    Να ρωτήσω και κάτι ακόμα... Επειδή όντως κάνω την αεροβική μετά τα βάρη (το πρωί δεν γίνεται δυστυχώς), έχετε καθόλου ιδέα πόση ώρα "είναι αρκετή" με τα βάρη ώστε να ξεκινήσω μετά την αεροβική (ωστε να ξεκινήσει σχεδόν άμεσα η καύση λίπους). Δύσκολη ερώτηση, το ξέρω, απλά ρωτάω γιατί στεναχωριέμαι πολύ που "Χαλάω" την προπόνησή μου με τα βάρη κάνοντας μετά την αεροβική (το νιώθω στους μυς που μόλις γύμνασα ότι όντως τους "χάλασα" κάπως τη δουλειά. Επομένως αν 20' ή 30' ήταν αρκετά με τα βάρη πριν ξεκινήσω την αεροβική, τότε τουλάχιστον θα μπορούσα να σπάσω το πρόγραμμα της προπόνησης στα 2. Μία-δύο ομάδες πριν την κωπηλατική (20-30'), μετά κωπηλατική και μετά άλλη μία ομάδα. Δεν ξέρω, απλά σκέψεις που κάνω για να μην πηγαίνουν τσάμπα οι προπονήσεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 23-05-17 10:34 #535
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    δεν υπαρχει δυστυχως κ ευτυχως, την κανεις ποτε σε βολευει το ιδιο ειναι..
    το αλλο που ρωτας ειναι ατοπο, αφου σου εξηγησαμε απο πανω οτι αυτο που σε ενδιαφερει ειναι να μπεις στην ζωνη των παλμων κ να μεινεις εκει ενα διαστημα για καλυτερη καυση..
    τι παει να πει χαλας του μυς..τι ειναι ειναι οι μυς, κανα τρανζιστορακι που θα το ριξεις κατω κ θα χαλασει?
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 23-05-17 11:05 #536
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Σχετικα με αυτό που έγραψε όσο αφορά το χαλάει τους μυς επειδή μου άρεσε... Ουσιαστικά με την προπόνηση τους μυς τους διασπάμε θα μπορούσαμε να λέμε τους χαλάμε... Η αεροβια έχει στοχο την καύση λιπους... είναι μια αλλη διεργασία. Επιθυμητό είναι μετά την προπόνηση η αερόβια να περιορίζεται στα 30 λεπτά. Εφόσον μετά ακολουθήσει μετα-προπονητικό γεύμα πετυχαίνουμε τα μέγιστο αποτελέσματα. Ακόμα καλύτερα άμα έχουμε κάποιο συμπλήρωμα διατροφής.

    Sent from my NEM-L21 using Tapatalk
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NASSER : 23-05-17 στις 11:13
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 23-05-17 11:11 #537
    Προεπιλογή
    Εννοούσα οτι πάει κάπως χαμένος ο κόπος που έκανα στην προπόνηση με τα βάρη και τα οφέλη για τους μυες δεν αποκομίζονται όπως θα έπρεπε (εδώ στο φορουμ τα έχω διαβάσει αυτά και τα έμαθα, δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου). Ξέρω τι θα μου απαντήσεις εν τέλη... διαλέγω και παίρνω!
    Τέλος πάντων, νομίζω σε λίγο καιρό θα αλλάξω λίγο το πρόγραμμά μου μιας και ούτως η άλλως τα περιτά κιλά που μένουν στην κοιλιά θέλουν μακροχρόνια δουλειά και διατροφή για να φύγουν (δεν οφελεί συνέχεια να στοχεύεις αποκλειστικά εκεί)
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 23-05-17 11:12 #538
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NASSER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από λίγο σε αυτό που έγραψε όσο αφορά το χαλάει τους μυς επειδή μου άρεσε. Ουσιαστικά με την προπόνηση τους μυς τους διασπάμε θα μπορούσαμε να λέμε τους χαλάμε... Η αεροβια έχει στοχο την καύση λιπους... είναι μια αλλη διεργασία. Επιθυμητό είναι μετά την προπόνηση η αερόβια να περιορίζεται στα 30 λεπτά. Εφόσον μετά ακολουθήσει μετα-προπονητικό γεύμα πετυχαίνουμε τα μέγιστο αποτελέσματα. Ακόμα καλύτερα άμα έχουμε κάποιο συμπλήρωμα διατροφής.

    Sent from my NEM-L21 using Tapatalk
    Ακριβώς αυτό κάνω (δεν την παλεύω απο άποψη βαρεμάρας πάνω απο μισή ώρα). Μετά παίρνω κατευθείαν ενα σκουπ whey και σε κανα μισάωρο ένα γεύμα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 23-05-17 11:28 #539
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο George X Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοούσα οτι πάει κάπως χαμένος ο κόπος που έκανα στην προπόνηση με τα βάρη και τα οφέλη για τους μυες δεν αποκομίζονται όπως θα έπρεπε
    δεν ισχυει αυτο, αυτο εννουσα χαριτολογοντας απο πανω..
    αν τρως αυτα που πρεπει μσα στην μερα, δεν χαλαει τπτ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 23-05-17 11:37 #540
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ισχυει αυτο, αυτο εννουσα χαριτολογοντας απο πανω..
    αν τρως αυτα που πρεπει μσα στην μερα, δεν χαλαει τπτ.
    Κατανοητό! Αυτό είναι καλά νέα σίγουρα
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 36 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 26343536