Σελίδα 2 από 36 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 540
  1. 23-01-07 00:30 #16
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Gasturb
    * Τις ημέρες που κάνεις πόδια απέφυγε την αερόβια με HIT - έκανα το λάθος να πάω για 1 ώρα αερόβια (30 λεπτά ΗΙΤ) το πρωί, και πόδια στο gym το απόγευμα κ τις 2 επόμενες ημέρες περπατούσα καπως.. περίεργα!
    Χαχα καλο Φαντάζομαι πως θα ήτανε... Μου έχει τύχει κάτι αντίστοιχο μια φορά που μετά από προπόνηση 1.30 ώρας κικ μποξ μόνο πόδια και σε περίοδο που τα είχα εντελώς αγύμναστα αλλά τόσο πολύ που 3 μέρες δεν μπορούσα να σηκωθώ να περπατήσω... Χωρίς πλάκα έπαιζα pro με ένα φιλαράκι και για να σηκωθώ να πάω τουαλέτα έκανα 5 λεπτά και άλλα τόσα να κάτσω στην καρέκλα χαχα... Μακάρι να μπορούσα να κάνω πιο συχνά προπονήσεις σαν την συγκεκριμένη μέρα
    Πάντως Gasturb την περίπτωση 1 ώρα βάρη κ μετα 1 ώρα αεροβική (30 λεπτά μέτρια + 30 λεπτά ΗΙΤ) δεν μπορώ ούτως ή άλλως να την ακολουθήσω όπως καταλαβαίνω από τα λεγόμενά σου καθώς εμένα οι προπονήσεις σε βάρη καθημερινά φτάνουν τη 1.30 ώρα έως και 2...
    Αλλά από την άλλη θα έχω υπόψιν σου και αυτό που ανέφερες για τις ημέρες που κάνω πόδια αν και μια φορά θέλω να το δοκιμάσω να δω πως θα είναι
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 24-01-07 15:14 #17
    Προεπιλογή
    Παιδιά εξαρτάται σε ποιον αναφέρεσαι.
    λέτε πολλά σωστά πράγματα αλλά άποψη μου είναι ότι είναι θέμα τι κάνεις.

    επίσης πιο σημαντικό απο όλα είναι στην αρχή να θρέψεις τους μύες(γιατί αυτοί καθορίζουνε τον βασικό μεταβολικό ρυθμό) και θα σε βοηθήσουνε να κάψεις το λίπος. ειδικά αν έχεις αναπτυγμένο μυικό σύστημα. δηλαδή ουσιαστικά στην αρχή θα φας πολύ και θα κάνεις όγκο(και θα προσπαθήσεις να αυξήσεις την θρέψη των μυών).
    μετά είναι που θα μπείς σε γράμμωση και θα κάνεις υποθερμιδική διατροφή. οι μύες συνεχίζουνε να κάνουνε καύσεις όλη την μέρα, εκεί είναι το μυστικό.

    ουσιαστικά στην αρχή θα φας πολύ για να λειτουργήσει το σύστημα να κάψει το λίπος και να φτάσεις σε επίπεδα νορμάλ. αν θες τώρα να πέσεις παρακάτω σε επίπεδα γυμνασμένων τότε είναι που πρέπει να μπεις σε γράμμωση(κάπως έτσι γίνεται πολύ εμπειρικά)
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 24-01-07 15:17 #18
    Προεπιλογή
    α επίσης να πάτε σε ένα εξειδικευμένο ενδοκρινολογικό κέντρο και να κάνετε μια σωστή λιπομέτρηση, όχι με δερματόπτυχα και τον δείκτη μάζα σώματος, είναι όλα γκάφες.

    να ξέρετε δηλαδή πόσα κιλά λίποςυ έχετε να χάσετε κι έτσι να σχειδάσετε την διατροφή σας. απλά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 23-03-08 03:14 #19
    Προεπιλογή
    Εχω 2 ερωτηματα φιλοι μου Εγω που μπορω κ κανω 3 μερες βαρη κ τις ενδιαμεσες μερες αεροβια ειναι καλυτερο η να τα κανω σε μια κ γενικοτερα ειτε ειναι την ιδια μερα ειτε οχι εχει μεγαλη διαφορα να γινετε το πρωι πριν το πρωινο λιγο μετα αφου ξυπνησεις ?Δευτερη ερωτηση,εγω λοιπον αυτο που πρεπει να κανω ειναι να παω να αγορασω μια ζωνη που θα μετραει τους παλμους τη στιγμη του διαδρομου λοιπον ειμαι 28 χρονων η ΚΣ ηρεμιας την καταλαβαινω κ η ΚΣ τρεχουσα ειναι δηλαδη οταν τρεχω ποσους παλμους πρεπει να εχω συνεχεια ωστε να ειμαι στη VO2max δηλαδη αναμεσα 45%-65% κ στο παραδειγμα σου πως εβγαλες οτι οι ΜΚΣ ειναι στο 72,8 τι ειναι το 72.8 ?Εγω τρεχω 45 λεπτα ακουσα οτι το σωμα στην αρχη χρισημοποιει το γλυκογονο σαν πηγη ενεργεια κ μετα τα 20 λεπτα αρχιζει η καυση
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 23-03-08 12:11 #20
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    τι κολπο ειναι παλι αυτο γιατι μετα τα 20 λεπτα καιει λιπος δλδ αμα κανω στεπερ που χανεις τις περισσοτερες θερμιδες σε λιγοτερο χρονο απ οτιδηποτε αμα θυμαμε καλα μεσα σε 20 λεπτα κοντα στις 400 θερμιδες εγραφε με γρηγορο ρυθμο ομως δλδ δεν εχανα λιπος

    Γνωμη μου η καλυτερα ωρα για αεροβια ειναι παντα με το πρωινο ξυπνημα και οχι με την προπονηση με βαρη καλα για αλλη ωρα εκτος απο αυτες τις 2 δεν το συζητω

    γιατι να μπαινεις σε τοσο κοπω να μετρας και παλμους κατα την διαρκεια της αεροβια δεν ξερω εδω οι προ δεν το κανουν εγω το θεωρω ασκοπο αυτο (αλλα αμα θυμαμαι καλα σε γυμναστηρια στο διαδρομο ενα ενα πραματακι που σε πιανουν και μετραει τους παλμους σου )

    και ακομα πιστευω στην σταδιακη αυξηση της αεροβια αμα θες να χασεις λιπος δλδ αρχηζεις με 20 λεπτα και αυξανεις σιγα σιγα εφοσον δεν χανεις γιατι αμα εισαι στην αρχη τωρα και εχεις 45 λεπτα μετα τι θα κανεις που δεν θα χανεις βαρος 2 ωρες αεροβια

    και καλο θα ηταν να κανεις 4 μερες βαρη και οχι 3 γιατι ζωρικα βγαινουν με 3 μερες πρεπει να βαλεις ποδια ομους την μια λογικα

    και μερες που να γινεται η αεροβια μαλον με αποστασεις και αυτη δλδ μην το πηγαινεις σερι να γινεται και καμια μερα διαλειμα και να μην κανεις πρωινη αεροβια η αεροβια γενικα την ημερα που εχεις ποδια


    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 23-03-08 12:15 #21
    Προεπιλογή
    Aν και τις αποριες που εχεις τις εχουμε ηδη σχολιαση το οτι κανεις διαφορετικες μερες αεροβια για μενα ειναι το καλυτερο.Οντως υπαρχει μεγαλη διαφορα στη πρωινη προπονηση πριν παρεις το πρωινο σου,και μετα να τρως αμεσως χωρις να περασει πολυ ωρα.Οσο για τη ζωνη υπαρχουν διαδρομοι που μετρουν τους παλμους της καρδιας.
    Πανελληνια Πρωταθλητρια 2002 2003 2005 2006 2007 2η Παγκοσμια Πρωταθλητρια το 2005 3η Παγκοσμια Πρωταθλητρια το 2006 στα ζευγαρια
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 23-03-08 15:52 #22
    Προεπιλογή
    Ναι κ εγω επειδη εχω διαβασει τα διαφορα τοπικ αποφασισα να εχω την αεροβια ξεχωριστα¨) Τη μετρηση των παλμων την θελω για τον τυπο της VO2max κ για να μπορω να μενω στους παλμους που χρειαζεται οταν μειωνω ταχυτητα κ ανεβαζω επιπεδο Οσο για τα βαρη billy κανω 3 μυικες ομαδες τη μερα στηθος-δικεφαλα-ποδια,κ πλατη ωμους τρικεφαλα τη μια βδομαδα η μια ομαδα γινετε 2 φορεσ την αλλη η αλλη !
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 23-03-08 15:56 #23
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο promitheas25
    Ναι κ εγω επειδη εχω διαβασει τα διαφορα τοπικ αποφασισα να εχω την αεροβια ξεχωριστα¨) Τη μετρηση των παλμων την θελω για τον τυπο της VO2max κ για να μπορω να μενω στους παλμους που χρειαζεται οταν μειωνω ταχυτητα κ ανεβαζω επιπεδο Οσο για τα βαρη billy κανω 3 μυικες ομαδες τη μερα στηθος-δικεφαλα-ποδια,κ πλατη ωμους τρικεφαλα τη μια βδομαδα η μια ομαδα γινετε 2 φορεσ την αλλη η αλλη !
    τι ειναι παλι αυτο? εδω θα βαλεις αεροβια σε αλλες μερες και δεν μπορεις να αφιερωσεις ακομα μια μερα για να χωρησεις ενα σωματικο τμημα πολυ κακο σπλιτ εχεις



    PS δεν ειμαι ο billy
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 23-03-08 16:19 #24
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Φιλε προσεξε λιγο τον διαχωρισμο στις μυικες ομαδες που γυμναζεις!!!!!
    3 μυικες ομαδες τη φορα ειναι πολυ κουραστικο για σενα και τους μυς σου ακομα και προπονηση υψηλης εντασης να κανεις με τις ασκησεις που κανεις,ειδικα σε στηθος και ποδια που εχεις που ειναι μεγαλες μυικες ομαδες θα πρεπει να κανεις πολλα σετ και ειναι πολυ κουραστικο!!!Αλλα και στην αλλη που εχεις πλατη με ωμους και τρικεφαλους ειναι ομαδες που επηρεαζουν η μια την αλλη ειδικα το πλατη ωμοι (αν παιζεις σε στρατιωτικες τροχαλιες μονοζυγα κτλ)και μετα ερχονται και τρικεφαλοι????Ελπιζω να μην το παρακανεις προσεξε παιζει και υπερκοπωση και τραυματισμοι θα ηταν καλο να χωρισεις τις μεγαλες μυικες ομαδες(στηθος πλατη ποδια)απο τις αλλες!!!Γνωμη μου απλα!!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 23-03-08 17:50 #25
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    φανταζομε αμα πας να κανεις κανονικο προγραμμα θα για ποδια στηθος + τικεφαλο θα κανεις εκει 2,5 ωρες για να το βγαλεις κανονικα
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 23-03-08 19:27 #26
    Προεπιλογή
    /\
    ||

    η χαρα του καταβολισμου
    ...CARDIO __ SUCKS...
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 24-03-08 03:34 #27
    Προεπιλογή
    Δεν ειναι billy οτι θα βαλω αεροβια σε αλλες μερες ηδη τις εχω παω 5-6 φορες την εβδομαδα gym δεν νομιζω οτι με περνει για 4 μερα βαρη αλλα επειδη δεν θελω να καταχραστω αλλω το χωρο αυτου του τοπικ κ να το κανω προσωπικο καλυφθηκα για τον τομεα της αεροβιας θα κοιταξω ξανα το split μου thanks
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 24-03-08 10:51 #28
    Προεπιλογή
    Για το split του προγράμματος κοιτα το level 2 του branwny. Είναι για 3 μέρες και συμφέρει...
    from the beginning
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 24-03-08 23:22 #29
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.796
    Προεπιλογή
    Εγω εχω να πω πως η αερόβια προπόνηση είναι πολυ συμαντική για το ββ εγώ το συνιστω είμαι φαν της αλλά δεν το εφαρμόζω ούτε στούς αγώνες γιατί γραμώνω μόνο με τα βάρη κάνω αραια περισότερο για την καρδιά .
    τωρα ως πρός τον χρονο την ένταση εχω να πώ πως η διάρκεια πρέπει να είναι πανω απο 20 λεπτά γιατί απο εκεί και πάνω ο οργανισμός μπαινει στην διαδικασία καύσης λίπους και η ένταση να είναι απο 120 σφυγμούς και πάνω που δεν σημαίνει οτι κάποιος επειδή έχει χάλια φυσική κατάσταση με τον ίδιο βαθμό δυσκολίας με κάποιον με καλή φυσική κατάσταση θα κάψει περισότερο λίπος επειδή θα ανεβάσει παραπάνω σφυγμούς .
    κάποιος που κάνει βάρη επειδή αν κάνει στην αρχη της προπόνησης αερόβια μπορεί μετά να μην έχει ενέργεια στα βάρη οπότε κάνει 5 με 10 λεπτά για ζέσταμα και κάνει στο τέλος της προπόνησης όσο μπορεί, εφ όσον δεν έχει δυνατότητα να αφιερώσει ξεχωριστή μέρα για αεροβια προπόνηση .
    η μέτρια ένταση με μεγάλη διάρκεια πανω απο 20 λεπτά βοηθάει στο κάψιμο λίπους ενω η μικρής διάρκειας ας είναι και με μεγαλη αντισταση γυμνάζει την καρδιά και τους πνεύμονες αλλά έχει πολυ μικρότερα οφέλη στην λιποδιάλυση.
    ενα μειονέκτημα της μεγαλης έντασης δηλ βαθμου δυσκολίας οπως στο ποδήλατο η στην κωπηλατική για αερόβια, έχουμε συρικνωση των μυών (πχ είναι σαν να κανουμε μια άσκηση με 500 επαναλήψεις ενοείται ότι θα έχουμε μυική απώλεια) γι αυτό και οι επαγγελματίες αποφεύγουν μεγαλης έντασης αερόβια και κάνουν γρήγορο περπάτημα η ποδήλατο με μέτρια ένταση εξαρτάτε βεβαια τι ζητάει ο καθένας.
    Η αερόβια προπόνηση πρωινές ώρες έχει καλύτερα αποτελέσματα στην καύση αποθηκευμένου λίπους απ ότι το βράδυ εκεί καιμε περισότερο υδατάνθρακες και απο αυτό που έχουμε φάει στην διάρκεια της μέρας δεν μπορούν ώμως όλοι να το κάνουν αυτό, άλλα δεν σημαίνει οτι δεν θα κάψουμε λίπος αν γίνει το αντίθετο.
    τελικό συμπέρασμα οτι όσο καλύτερη φυσική κατάσταση έχουμε και επειδη το οξυγόνο είναι ζωη αρα και τόσο καλύτερη μυική αναπτυξη θα έχουμε με ποιότητα.
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 24-03-08 23:30 #30
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    Ο Ηλιας ξαναχτυπα τους καλυψε ολους τωρα
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 36 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία