Σελίδα 3 από 36 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 540
  1. 20-05-08 05:27 #31
    Προεπιλογή
    Δυο ερωτήσεις:
    1)Όταν λέμε πάνω από 20 λεπτά περίπου πόσα είναι καλά καθημερινά; 45 ας πούμε; Γιατί πάνω από τόσα μου φαίνονται λίγο υπερβολικά...
    2) Όταν λέμε περίπου 60% της ΜΚΣ, εντελώς προσεγγιστικά, αυτό επιτυγχάνεται περίπου με 6 ταχύτητα στο διάδρομο;(Υποθέτω πως ναι γιατί πάνω από το 6 για πάνω από 20 λεπτά(με τα μεν πρώτα 20 να μην καις λίπος) μου φαίνεται αδιανόητο για εμε τουλάχιστον) ...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 20-05-08 08:08 #32
    Το avatar του χρήστη ktsam

    Εγγραφή
    26-03-2008
    Περ.
    Αθήνα - Μαρο
    Μηνύματα
    65
    Προεπιλογή
    Παιδιά τελικά έχω μπεδευτεί. Στο link
    Κώδικας:
    http://www.incardiology.gr/odigies/ameriki_askisi.htm
    αναφέρει ότι χρειάζονται τουλάχιτο 45 λεπτά σε υψηλή ένταση. Τι ισχύει τελικά
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 24-09-08 20:27 #33
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Muscleboss
    Θα αφήσω την περαιτέρω ανάπτυξη της ΗΙΙΤ για ειδικό άρθρο σύντομα.

    09/12/2006 23:42
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 24-09-08 20:32 #34
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    είσαι τελείως καμμένος...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 19-10-08 14:13 #35
    Προεπιλογή
    Ηλια αρχισα την αεροβια και το εχω παρατηρησει αυτο που λες. οταν εκανα 10 με 15 λεπτα παλιοτερα δεν την ενιωθα καν.

    δοκιμασα οπως ειπε ο γυμναστης να παω πανω απο 30 λεπτα.

    εκανα 35 λεπτα αεροβια με 5-7, στο πρωτο λεπτο 5, μετα μεχρι 10ο λεπτο με 7.
    το ιδιο στο 10-11ο λεπτο με 5 να περπατησω να ξεκουραστω λιγο μετα με 7 παλι εως 20, και τελος 20-21 5 και τα υπολοιπα 21-35 με 7.

    αυτο που ειδα ειναι οτι ιδρωσα παρα μα παρα πολυ αλλα δεν κουραστικο και τοσο, επισης δεν ξερω γιατι αλλα παρατηρησα καλυτερες επιδοσεις σε βαρη, σηκωνα 10-5 κιλα παραπανω σε ολα τα σετ,τοχο αναφερει και στο προηγουμενο ποστ.αυτο πως το εξηγουμε; βεβαια μπορει και να οφειλεται οτι κανω συστηματικα εδω και 3 βδομαδες βαρη οποτε ισως και ακυρο.

    αυτο που εχω να πω ομως ειναι οτι ενιωσα οτι το σωμα μου ειχε τρυπες και εβγαινε απο παντου ιδρωτας, ωραιο αισθημα καπως, και φυσικα τωρα που κανω αεροβια νιωθω πολυ πιο δραστηριος. θα συνεχισω με οτι μου προτεινε ο litho 1 μυικη ομαδα τη μερα με αεροβια 30-35 λεπτων.και θα πω αποτελεσματα σε 2 μηνες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 19-10-08 14:29 #36
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο RUHL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Muscleboss
    Θα αφήσω την περαιτέρω ανάπτυξη της ΗΙΙΤ για ειδικό άρθρο σύντομα.

    09/12/2006 23:42
    Παντα βρισκεις ενα καταλληλο ποστ για κλασσικους τυπου Ρουλ σχολιασμους ελιωσα στο γελιο απλα
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 19-10-08 16:01 #37
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    θα φαμε κανενα βαν στο τελος χαχα
    http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=2812
    αυτο σου ξεφυγε
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 05-02-09 15:59 #38
    Προεπιλογή
    Να πω και εγω μερικα πραγματα με την σειρα μου μιας και το topic φερει πολυ εποικοδομητικη συζητηση.

    Οι περισσοτεροι πλεον γνωριζουμε οτι οι zig-zag diets η αλλιως carb-cycling (high carb days , low carb days) ειναι μακραν οι καλυτερες και αν θελει καποιος να εχει μεγιστα ωφελη θα πρεπει να τις εφαρμοσει.

    Εγω κανω κατι πιο απλο για να μην μπαινω σε τετοια διαδικασια , τουλαχιστον προς το παρων.

    Αρχικα πρεπει να ξερουμε τις θερμιδες συντηρησης μας.

    Δεν μπορω να λεω σημερα θα κανω αεροβικη να καψω λιπος χωρις να ξερω τι μου γινεται.

    Αν π.χ οι θερμιδες συντηρησης μας ειναι 3.500 και εμεις παιρνουμε 4.000 για να ανεβουμε σε κιλα θα πρεπει 2-3 φορες την εβδομαδα να τις ριχνουμε ωστε να παιζουμε με τον μεταβολισμο μας , να χανουμε λιπος και οταν μετα ανεβαινουμε να παιρνουμε μυς και οχι λιπος.

    MET values for common activities:
    high impact aerobics... 7
    low impact aerobics... 5
    high intensity cycling... 12
    low intensity cycling... 3
    high intensity walking - 6.5
    low intensity walking - 2.5
    high intensity running... 18
    low intensity running... 7
    circuit-type training... 8
    intense free weight lifting... 6
    moderate machine training... 3


    Cost of Exercise Activity = Body Mass (in kg) x Duration (in hours) x MET value

    Με λιγα λογια αν εγω κανω high impact αεροβικη για 30 λεπτα θα μπορω να υπολογισω και τις θερμιδες που θα καψω.

    75(κιλα) χ 0.5(ωρα) χ 7 = 262 θερμιδες

    το ιδιο πρεπει να κανουμε και για τις μερες προπονησης με βαρη.

    75(κιλα) χ 1 (ωρα) χ 6 = 450 Θερμιδες.

    Οπως ειπα και πιο πριν οι θερμιδες συντηρησης στο παραδειγμα μας ειναι 3.500

    Επομενως τις ημερες της αεροβιας που θελω να χασω λιπος πρεπει να φαω λιγοτερες απο 3.500+262

    και τις ημερες που θελω να ανεβω και κανω βαρη θα πρεπει να φαω παραπανω απο 3.500+450

    τις μερες που δεν γυμναζομαι θα πρεπει απλα να τρωω παραπανω απο 3.500


    Ελπιζω να εγινα κατανοητος
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 23-03-09 16:40 #39
    Smile
    καλησπερα παρεα ολοι καλα????εγω ρε παιδια θελω να καψω λιγο λιπος απο την περιοχη στομαχι κ ξεκινησα την περιοδο γραμμωσεις λιγοτερα κιλα περισοτερες επαναληψεις κ σουπερ σετακια.το θεμα ποιο ειναι στην προπονηση γραμμωσεις χανεις κ καποιο ποσοστο μυικου σωστα????ομως πχ χερια δεν εχω να καψω καποιο ποσοστο λοιπους αλλα θελω να βαλω ογκο το ιδιο κ στηθος λιγα πραγματα τι να κανω στεκει να βαλω παλι προγραμμα ογκου σε συνδιασμο με αεροβια 30λεπτα???πρεπει να αλλαξω κ την διατροφη μικροτερες ποσοτητες κ μειομενες θερμιδες κ υδατανθρακα????χιλια ευχαριστω κ συγνωμη αν σας κουρασα
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 23-03-09 16:52 #40
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    λίπος τοπικά δε χάνεις, θα χάσεις από παντού. αν υπερπροπονείσαι και δεν τρως καλά θα χάσεις μυς. διάβασες το τόπικ? μάλλον όχι. 2 σελίδες είναι, δεν είναι και πολλές. διάβασε το και θα απαντήσεις μόνος σου σε αυτά που ρωτάς περι αεροβικής.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 25-03-09 19:27 #41
    Προεπιλογή
    Kι εγώ πιστεύω πως το καλύτερο είναι να κάνεις αερόβια μετά τα βάρη,εγώ παλιότερα έκανα πριν από τα βάρη και είχα και χειρότερα αποτελέσματα και έχανα και δυνάμεις για βάρη μετά.

    Πάντως για τον χρόνο που χρειάζεται να κάνεις αερόβια είναι και σχετικό με το τι καύσεις κάνει ο καθένας όλη μέρα,δηλαδή εγώ πχ που είμαι σε μια δουλειά που στην πλειοψηφία του οχταωρού μου έιναι περπάτημα και κάνω και 20 λεπτά κοιλιακούς μετά τα βάρη,το θεωρώ υπερβολικό να κάτσω στον διάδρομο 45 λεπτά,πιστεύω πως 10 λεπτά φτάνουν μια χαρά μ έναν ρυθμό γύρω στο 8,5.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 25-03-09 20:44 #42
    Προεπιλογή
    για να καψεις λιπος καλυτερα ειναι μετα τα βαρη και διαρκεια τουλαχιστον 20 λεπτα.τα 10 λεπτα ειναι αποθεραπεια.οσο για την ενταση υπαρχει ενας κανονας , κανω τοσο οσο να μπορω να μιλαω με τον διπλανο μου χωρις να βγαινει η γλωσσα μου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 27-03-09 15:51 #43
    away
    Εγγραφή
    15-03-2009
    Μηνύματα
    541
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ioannis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    για να καψεις λιπος καλυτερα ειναι μετα τα βαρη και διαρκεια τουλαχιστον 20 λεπτα.τα 10 λεπτα ειναι αποθεραπεια.οσο για την ενταση υπαρχει ενας κανονας , κανω τοσο οσο να μπορω να μιλαω με τον διπλανο μου χωρις να βγαινει η γλωσσα μου.
    Με τη διπλανή μου ήθελε να γράψει και μπερδεύτηκε. Και δεν της μιλάω εγώ αυτή μου μιλάει κι εγώ της απαντάω σε αυτά που ρωτάει...
    πέρα από το αστειάκι μου..
    όπως τα γράφει!

    και κάτι άλλο. στο gym πάμε για μυική ενδυνάμωση! το λίπος το καίμε στην κουζίνα με αυτά πού τρώμε, η μάλλον με αυτά που δεν τρώμε. εάν με πίανεις...

    Υ.Γ. Προφανώς δεν αναφέρομαι σε προετοιμασία αγώνων, ούτε υποτιμώ την αξία της αεροβικής, απλώς με ενοχλεί η νοοτροπία "κάνω αεροβική για να χάσω λίπος" επειδή έρχεται το καλοκαίρι και μια βδομάδα πρίν έτρωγα "ακατανόμαστη" σαβούρα, σαπίλα, καμμένα λίπη, έπινα ξύδια-μύδια-φρύδια
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 27-03-09 16:16 #44
    away
    Εγγραφή
    15-03-2009
    Μηνύματα
    541
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο morales Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα παρεα ολοι καλα????εγω ρε παιδια θελω να καψω λιγο λιπος απο την περιοχη στομαχι κ ξεκινησα την περιοδο γραμμωσεις λιγοτερα κιλα περισοτερες επαναληψεις κ σουπερ σετακια.το θεμα ποιο ειναι στην προπονηση γραμμωσεις χανεις κ καποιο ποσοστο μυικου σωστα????ομως πχ χερια δεν εχω να καψω καποιο ποσοστο λοιπους αλλα θελω να βαλω ογκο το ιδιο κ στηθος λιγα πραγματα τι να κανω στεκει να βαλω παλι προγραμμα ογκου σε συνδιασμο με αεροβια 30λεπτα???πρεπει να αλλαξω κ την διατροφη μικροτερες ποσοτητες κ μειομενες θερμιδες κ υδατανθρακα????χιλια ευχαριστω κ συγνωμη αν σας κουρασα
    ΑΑΑ! αυτό δεν το 'δα πρίν! τι να πώ για σένα τώρα. καλά ρε φίλε μας δουλεύεις είσαι γραμμένος τόσους μήνες και αντί να κάθεσαι να διαβάζεις ένα τεταρτάκι κάθε βράδυ bedtime story ένα θέμα να μάθεις τίποτα, ρωτάς τα ανήποτα. Δε σας καταλαβαίνω έχετε τη Britanica του ΒΒ, με άτομα που έχουν φάει τα σίδερα και κάθονται και γράφουν να ΜΑΣ βοηθήσουν, να μην κάνουμε τα λάθη που έκαναν αυτοί και έχασαν χρόνο και τραυματίστηκαν και τραβιώντουσαν και ρωτάς τέτοια πράγματα.Μασημένη τροφή θέλετε κάτσε να διαβάσεις λίγο.
    Η απάντηση που αναζητάς είναι αυτή.
    Κάνε ροκανίσματα 16σετς των 60 επαναλήψεων, 7 σετς πλάγιους των 50 επαναλήψεων και 12 σετς αρσεις ποδιων των 150 επαναλήψεων (γιατί οι κάτω κοιλιακοί ειναι δύσκολοι να βγουν)
    και πάρε και μια πρωτείνη ογκογράμμωσης και θα είσαι μια χαρά.

    Υ.Γ. ΔΕΝ έχω κάτι μαζί σου! Mε τη νοοτροπία σου τα χω
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 27-03-09 23:35 #45
    Προεπιλογή
    leangains καλα τα λες αλλα λιγο πιο απαλα μας τρομαξες με το στυλ σου.ολοι μας μαθαινουμε εδω.μην αποπαιρνει ο ενας τον αλλο.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 36 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία