Σελίδα 70 από 71 ΠρώτηΠρώτη ... 206068697071 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1.036 έως 1.050 από 1061
  1. 16-06-19 15:14 #1036
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο infested;
    Linebacker ψάχνω power rack για σπιτικό γυμναστήριο (με περιορισμένο χώρο) γύρω στα 300 ευρώ. Ποιο κατά τη γνώμη σου είναι το καλύτερο value for money αυτή τη στιγμή από Ελλάδα και εξωτερικό;
    ....
    (στο δωμάτιο έχω συνολικό χώρο έως 1,7μ Χ 3μ).
    Αδερφε, αν εχεις μονο 1.7m πως θα βγαζεις τα safety bars αν ειναι μπαρες 1+ μετρου? θελεις πανω απο 2 μετρα για να τις τραβηξεις εξω....

    Μονο τετοιες μπορεις να εχεις που βγαινουν χωρις να τις τραβηξεις ολοκληρες πισω.
    Όνομα: saf1.jpg Εμφανίσεις: 569 Μέγεθος: 10,6 KB


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο infested;

    Μπάρα έχω βρει 2μ απο τον xanoumi: "Μπάρα ολυμπιακή 2m inSPORTline (300kg)"

    Άρα είμαι ανάμεσα σε:

    - TnP Heavy Duty Pro Power Cage 264 ευρω με τα έξοδα.
    - Strengthshop Starter Power Cage 335 ευρώ με τα έξοδα.
    - healthone POWER RACK 300 ευρώ χωρίς να ξέρω έξοδα αποστολής.

    Εκτός αν έχει να προτείνει κάποιος άλλος κάτι καλύτερο/οικονομικότερο.
    Αυτες οι φτηνομπαρες 100-150ευρω δεν ειναι για να ριχνεις κιλα κτλ. Τα 300 κιλα αν τα ρηξεις απο ενα μετρο θα εχουν κρουστικη δυναμη πανω απο 3 τονους... Δεν θα μεινει τπτ απο αυτη τη μπαρα...

    Δες εδω με ακριβη μπαρα, που στραβωσε παρολου που βρηκαν τα κιλα στο πατωμα και εκοψαν ενεργεια! Αυτοι οι ιμαντες ειναι rated για ~3 τονους capacity.

    https://www.youtube.com/watch?v=wTsmQhIEoxQ

    Αυτο το cage ειναι 60αρα σωληνα και το λιγοτερο 3 χιλιοστα. Αυτα που θελεις να παρεις με 50αρα σωληνα και 1.5-2 χιλιοστα δεν ειναι για τοσα κιλα...

    ---

    Αφου δεν εχεις χωρο, γιατι δεν παιρνεις κανενα half rack τετοιου τυπου?
    Ειδικα αν εισαι τπτ 60 κιλα ξερω εγω, ειναι ελαχιστες πιθανοτητες να ξεπερασεις τα 200 κιλα σε ασκησεις ωστε να χρειαζεσαι power cage.
    Θελεις 3χ3 μετρα χωρο το λιγοτερο για να δουλεψεις Power cage ανετα.

    Όνομα: 41PhrSWNlCL._SX425_.jpg Εμφανίσεις: 725 Μέγεθος: 19,7 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 17-06-19 13:57 #1037
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panos_b Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αδερφε, αν εχεις μονο 1.7m πως θα βγαζεις τα safety bars αν ειναι μπαρες 1+ μετρου? θελεις πανω απο 2 μετρα για να τις τραβηξεις εξω....

    Μονο τετοιες μπορεις να εχεις που βγαινουν χωρις να τις τραβηξεις ολοκληρες πισω.
    Όνομα: saf1.jpg Εμφανίσεις: 569 Μέγεθος: 10,6 KB




    Αυτες οι φτηνομπαρες 100-150ευρω δεν ειναι για να ριχνεις κιλα κτλ. Τα 300 κιλα αν τα ρηξεις απο ενα μετρο θα εχουν κρουστικη δυναμη πανω απο 3 τονους... Δεν θα μεινει τπτ απο αυτη τη μπαρα...

    Δες εδω με ακριβη μπαρα, που στραβωσε παρολου που βρηκαν τα κιλα στο πατωμα και εκοψαν ενεργεια! Αυτοι οι ιμαντες ειναι rated για ~3 τονους capacity.

    https://www.youtube.com/watch?v=wTsmQhIEoxQ

    Αυτο το cage ειναι 60αρα σωληνα και το λιγοτερο 3 χιλιοστα. Αυτα που θελεις να παρεις με 50αρα σωληνα και 1.5-2 χιλιοστα δεν ειναι για τοσα κιλα...

    ---

    Αφου δεν εχεις χωρο, γιατι δεν παιρνεις κανενα half rack τετοιου τυπου?
    Ειδικα αν εισαι τπτ 60 κιλα ξερω εγω, ειναι ελαχιστες πιθανοτητες να ξεπερασεις τα 200 κιλα σε ασκησεις ωστε να χρειαζεσαι power cage.
    Θελεις 3χ3 μετρα χωρο το λιγοτερο για να δουλεψεις Power cage ανετα.

    Όνομα: 41PhrSWNlCL._SX425_.jpg Εμφανίσεις: 725 Μέγεθος: 19,7 KB


    1.7 Μέτρα είναι ο μέγιστος χώρος που μπορώ να κινηθώ ελεύθερα με τα βάρη. Μετά υπάρχουν έπιπλα και υπολογιστής που δεν θέλω να πλησιάσω κάνοντας ασκήσεις έξω από το ρακ. Δεν υπάρχει πρόβλημα με το πως θα βγάζω τα safety bars το δωμάτιο είναι συνολικά 4χ3 μέτρα.

    Σε καμιά περίπτωση δεν σκοπεύω να "πετάξω" κάτω κιλά. Δεν το έκανα ποτέ στα 6+ χρόνια που γυμναζόμουν παλιότερα. Ούτε υπάρχει περίπτωση να φτάσω ποτέ τα 300 κιλά. Εδώ με τόσα χρόνια πειθαρχημένη προσπάθεια και δεν ξεπέρασα ποτέ τα 100 στα squat λόγο γονιδίων/ύψους. Αν συμβεί θα είναι μόνο σε περίπτωση σοβαρού ατυχήματος πχ. λιποθυμία/τραυματισμός κατά την άσκηση και θα πέσουν λιγότερα από 100 κιλά.

    Ο λόγος που θέλω το power cage είναι η παραπάνω ασφάλεια για την περίπτωση ατυχήματος και το ότι σου επιτρέπει να γυμνάζεσαι μόνος σου.

    Είχα half rack παλιότερα αλλά ήταν της πλάκας, δεν προσέφερε καθόλου ασφάλεια, καμία σχέση με αυτό της φωτογραφίας που παραθέτεις που φαίνεται καλό. Αν θες πρότεινε μερικά οικονομικά half rack να τα κοιτάξω να δω αν αξίζουν περισσότερο σαν λύση από ένα power cage. Απλά μην βάλεις λινκ δεν επιτρέπεται από το φόρουμ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 17-06-19 16:10 #1038
    Προεπιλογή
    Πολυ σοστο αυτο με της μπαρες ασφαλειας , λεγοντε Swing-in safeties χριαζονται μονο 5εκατοστα οστε να βγουν και να τοποθετιθουν σε αλλο υψος !!!

    http://www.peckmeout.com/need-power-rack-home-gym/
    http://gyminyourhome.com/power-racks...f_safety_catch



    Δες και αυτο το budget power rack to Mirafit M2 360kg Power Rack στις 270λιρες πολυ καλο φενετε !!!





    Squat-Bench-Deadlift
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 17-06-19 16:13 #1039
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο infested;

    Σε καμιά περίπτωση δεν σκοπεύω να "πετάξω" κάτω κιλά. Δεν το έκανα ποτέ στα 6+ χρόνια που γυμναζόμουν παλιότερα. Ούτε υπάρχει περίπτωση να φτάσω ποτέ τα 300 κιλά. Εδώ με τόσα χρόνια πειθαρχημένη προσπάθεια και δεν ξεπέρασα ποτέ τα 100 στα squat λόγο γονιδίων/ύψους. Αν συμβεί θα είναι μόνο σε περίπτωση σοβαρού ατυχήματος πχ. λιποθυμία/τραυματισμός κατά την άσκηση και θα πέσουν λιγότερα από 100 κιλά.

    Ο λόγος που θέλω το power cage είναι η παραπάνω ασφάλεια για την περίπτωση ατυχήματος και το ότι σου επιτρέπει να γυμνάζεσαι μόνος σου.
    Ποση ζημια να κανεις με 100 κιλα...
    Αν επιασες ταβανι 100 κιλα Natural, ειναι απιθανο να φυγεις πανω απο 200κιλα ακομη και με φαρμακα.
    Κατα τη γνωμη μου, το power cage ειναι overkill για τετοια σεναρια. Εχω περασει απο ολα τα σταδια, απλοι ορθοστατες, power cage, half rack κτλ
    Μεχρι τα 200 ειχα ορθοστατες με safety arms.

    Γι'αυτα τα κιλα δεν ειναι απαραιτητο να ξοδευτεις, παρε μια απλη βιδωτη μπαρα για να βρεις και φτηνα μεταχειρισμενα κιλα.
    Πηγαινε και σε εναν που κανει σιδηροκατασκευες να σου φτιαξει κανα τετοιο με χοντρη 60αρα σωληνα, να αντεχει να αφησεις και αυτοκινητο πανω.

    Όνομα: squat-stand-monster.jpg Εμφανίσεις: 619 Μέγεθος: 36,9 KB

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο infested;
    Αν θες πρότεινε μερικά οικονομικά half rack να τα κοιτάξω να δω αν αξίζουν περισσότερο σαν λύση από ένα power cage. Απλά μην βάλεις λινκ δεν επιτρέπεται από το φόρουμ.
    Δυστυχως, δεν εχω ιδεα απο τιμες της αγορας. Ο,τι χρειαζομαι, πηγαινω σε ενα φιλαρακι και μου τα φτιαχνει οπως θελω..
    Δεν νομιζω να εφευγε πανω απο 200e για ενα τετοιο σαν αυτο της Valor Fitness BD-58 Half Rack.


    Αν επιμενεις για κλουβι, παρε οποιο σε βολεψει ή οποιο βρεις. Αν δεν βαριεσαι να κουβαλας τοσα σιδερα, το πας σε εναν σιδερα και στο κοβει να μικρυνει κτλ.
    Γι'αυτα τα κιλα ακομη και ξυλινο αντεχει...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 17-06-19 16:28 #1040
    Προεπιλογή
    Τα 300κιλα αρσεις θανατου ειναι απλη υποθεση , προοδευτικη υπερφορτοση progresive overload , periodization περιοδοπιιση , deload αποφορτομα , υπερθερμιδικη διαιτα , θες και φαρμακα παρε και φαρμακα , μιλαμε τελριος απλη υποθεση , ειναι θεμα τεχνογνοσιας καθαρα !
    Squat-Bench-Deadlift
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 17-06-19 17:14 #1041
    Προεπιλογή
    Επετρεψε μου να διαφωνησω φιλε.

    Ο μεσος αντρας θα ειναι τυχερος αν φτασει νατουραλ τα κιλα που κανει το μελος lila_1 εδω στο φορουμ σε squat και deadlift.

    https://bodybuilding.gr/forum/showth...ng-Log/page119

    Βασικα, το καλο σεναριο ειναι 200+κιλα deadlift, 160κιλα Squat και ~100-120κιλα πιεσεις στηθος...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 17-06-19 17:18 #1042
    Προεπιλογή
    Squat-Bench-Deadlift
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 17-06-19 17:28 #1043
    Προεπιλογή
    Ειναι θεμα bizness , βαζεις στοχο τα 300κιλα και παραπανο , και αγοραζονται 300κιλα δισκοι , δεν λες ψεματα , λες την αλιθια , η γνωση βρισκετε στο internet
    απλα γραψε στο google "how to deadlift 600pounds" και σου βγενει αυτο

    https://www.google.com/search?q=how+...&bih=667&dpr=1

    https://www.t-nation.com/training/600-pound-deadlift

    https://www.powerliftingwatch.com/node/1892



    Δεν υπαρχει natural , τα natural ειναι παραμιθια , το αθλιμα του σιδιρου δουλευει μα το σινεχες καινουργιο ανω οριο!!!
    Squat-Bench-Deadlift
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 17-06-19 17:46 #1044
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Ρε παιδιά!!! Ο φίλος ζήτησε ένα κλουβί για να κάνει bodybuilding (προφανώς) και όχι powerlifting, με ασφάλεια στο σπίτι του. Είτε κάνει 100 κιλά είτε 200 είτε 50 άπαξ και σε πλακώσουν θα σε τραυματίσουν με μικρότερη ή μεγαλύτερη ζημιά.

    Linebacker πόσα κιλά "παίζεις" deadlift;
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 17-06-19 18:03 #1045
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Χαράλαμπος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά!!! Ο φίλος ζήτησε ένα κλουβί για να κάνει bodybuilding (προφανώς) και όχι powerlifting, με ασφάλεια στο σπίτι του. Είτε κάνει 100 κιλά είτε 200 είτε 50 άπαξ και σε πλακώσουν θα σε τραυματίσουν με μικρότερη ή μεγαλύτερη ζημιά.

    Linebacker πόσα κιλά "παίζεις" deadlift;
    Δεν παθενεις ζιμια με τα squat kai ta deadlift ,αλλο παραμιθη και αστικος μιθος στην Ελλαδα !!!
    Το χοουμ τζιμ σε αναγκαζει να σκευτεις διαφορετικα , εκ των πραγμαυων κανεις powerlifting kai old school bodybuilding !!!
    180kila πεζω τορα , αλλα ο στοχος ειναι τα 300κιλα , με οπιονδιποτε τροπο !!!
    Παντος κανεις γυμναστης σε ελλινικο γυμναστιριο δεν μου ειχε πει ποτε για progresive overload , periodization kai deload ολα τα βρικα στο internet !!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Linebacker : 17-06-19 στις 18:11
    Squat-Bench-Deadlift
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 17-06-19 18:29 #1046
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Linebacker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν παθενεις ζιμια με τα squat kai ta deadlift ,αλλο παραμιθη και αστικος μιθος στην Ελλαδα !!!
    Δεν είναι θέμα μύθου αλλά κοινής λογικής.



    Επίσης δεν είναι μόνο το σκουότ αλλά και οι πιέσεις πάγκου που μπορεί να σε σώσουν οι spotters αλλά και να ακουμπήσεις τη μπάρα σε περίπτωση που κολλήσεις.

    Για το deadlift δεν μίλησε κανείς αφού η μπάρα σηκώνεται μερικά εκατοστά από το έδαφος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 17-06-19 18:58 #1047
    Προεπιλογή
    Ενταξει , παντος δεν λεει τιποτε το βιντεο , τα σιδερα ειναι περαν της κινης λογικης !!!

    εδω 1300λιβρες 589.6701κιλα σκβατ !!!

    Squat-Bench-Deadlift
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 17-06-19 19:09 #1048
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Ναι, δεν με κατάλαβες παραπάνω.

    Πες ότι σπάσει ο διάολος το ποδάρι του (άνθρωποι είμαστε) οι spotters είναι χρήσιμοι για να μην σε πλακώσει η μπάρα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 17-06-19 20:24 #1049
    Προεπιλογή
    Ε ναι γιαυτο ειναι οι σποττερς για σκβατ και πιεσεις παγκου !!!
    Για να μην σπασει ο διαλος το ποδαρι φοραμε ζωνη, ιμαντες γονατων ,sleeves για αγκονες και περικαρπια και πανο απο ολλα την κιταμε την τεχνικη !!!
    Το θεμα με τις αρσεις θανατου και το παουερ ρακ , ειναι οτι μπορεις να τις κανεις μεσα στο ρακ για εξικινομιση χορου .

    Squat-Bench-Deadlift
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 17-06-19 22:26 #1050
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Linebacker Εμφάνιση μηνυμάτων

    Δες και αυτο το budget power rack to Mirafit M2 360kg Power Rack στις 270λιρες πολυ καλο φενετε !!!






    Αυτό το ρακ και γενικώς τα προϊόντα της mirafit είναι το καλύτερο value for money που έχω βρει έως τώρα με τεράστια διαφορά. Δυστυχώς δεν τα στέλνουν Ελλάδα αλλιώς θα είχα ήδη παραγγείλει.

    Σχετικά με τα υπόλοιπα που λέτε περί 300 κιλά deadlift κτλ δεν με ενδιαφέρουν ούτε έχουν σημασία γενικώς. Το θέμα είναι η αναλογία βάρους σώματος προς δύναμης και η υγεία. Αν κάποιος κάνει 300 κιλά deadlift και ζυγίζει 150 natural λόγο ύψους είναι σαν να κάνω εγώ 160 όταν ζυγίζω 80 (2 προς 1 και οι δυο περιπτώσεις).

    Επίσης δεν με νοιάζει κάν η max δύναμη δεν ενδιαφέρομαι για powerlifting. Θέλω απλά να επανέλθω μετά από πολλά χρόνια αποχής στο natural bodybulding (άρα υπερτροφία) με όσο το δυνατόν ποιο ασφαλές τρόπο (για αναβολικά γελάω και μόνο στη σκέψη να καταστρέψω την υγεία μου για +10-20 κιλά μυς....έλεος).
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 70 από 71 ΠρώτηΠρώτη ... 206068697071 ΤελευταίαΤελευταία