Σελίδα 39 από 71 ΠρώτηΠρώτη ... 29373839404149 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 571 έως 585 από 1061
  1. 04-01-15 02:15 #571
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή
    http://www.rogueeurope.eu/rogue-monster-bands-eu Ριξε μια ματια σε αυτα εδω. Ειναι must για καποιον που δεν εχει πολλα κιλα στο σπιτι. Εγω πηρα 3 ζευγαρια shorty bands.

    Kerveros , το εχεις βιδωμενο στο πατωμα?

    Εγω θα σου προτεινα να βαλεις και ξυλινο δαπεδο απο κατω και να το βιδωσεις , και μπροστα αν εχεις χωρο να φτιαξεις ολυμπιακη πλατφορμα. Ανοιξε τρυπες ανα 5 εκατοστα και βαλε 2 πυρακια των 20 εκατοστων . Θα ρυθμιζεις τους ιμαντες και θα γουσταρεις παρα πολυ προπονηση!

    Σου ειναι ευκολο να ανεβασεις τα σχεδια που χρησιμοποιησες ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 04-01-15 11:45 #572
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ArgoSixna Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://www.rogueeurope.eu/rogue-monster-bands-eu Ριξε μια ματια σε αυτα εδω. Ειναι must για καποιον που δεν εχει πολλα κιλα στο σπιτι. Εγω πηρα 3 ζευγαρια shorty bands.

    Kerveros , το εχεις βιδωμενο στο πατωμα?

    Εγω θα σου προτεινα να βαλεις και ξυλινο δαπεδο απο κατω και να το βιδωσεις , και μπροστα αν εχεις χωρο να φτιαξεις ολυμπιακη πλατφορμα. Ανοιξε τρυπες ανα 5 εκατοστα και βαλε 2 πυρακια των 20 εκατοστων . Θα ρυθμιζεις τους ιμαντες και θα γουσταρεις παρα πολυ προπονηση!

    Σου ειναι ευκολο να ανεβασεις τα σχεδια που χρησιμοποιησες ?
    Δεν εχω εκτυπωτη να σκαναρω τα σχεδια
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 11-02-15 13:08 #573
    Προεπιλογή
    Ξέρει κανεις που να ψάξω για αυτα: Όνομα: ImageUploadedByTapatalk1423649192.360635.jpg Εμφανίσεις: 923 Μέγεθος: 20,0 KB Όνομα: ImageUploadedByTapatalk1423649315.354963.jpg Εμφανίσεις: 1131 Μέγεθος: 159,8 KB
    Ξερω πως τα χρησιμοποιούν στις οικοδομές σαν σκαλωσιά ενα πραμα.
    Τα θελω για τα σκουωτ που κανω σπίτι γιατι δεν εχω ρακ, άμα κωλησω να τα αφήσω καπου!


    Sent from my phone using Tapatalk
    "It is not How Hard you Hit, but How Hard You Can Get Hit and Keep Moving Forward."
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 16-02-15 17:09 #574
    Προεπιλογή
    Καλησπερες στη παρεα και απο μενα!

    Ας προσθεσω και εγω τα κατορθωματα μου στο νημα. Μαζι με ενα φιλαρακι φτιαξαμε ενα full cage γι' αυτον και με ο,τι σιδερικο περισσεψε και 4 squatstands που ειχα ξεχασμενα, εκανα και ενα απλοϊκο, ανοικτο και ρυθμιζομενο cage για μενα και τον αδερφο μου.

    Οπως επισης και ενα ρυθμιζομενο παγκο για κατακλινη και επικληνη με στιβαρη κατασκευη για αρκετα κιλα, μηπως και αποφασισω να παρω κι εγω καποια στιγμη αυτες τις μαγικες "17α-κρεατινες" .

    Το κλουβι εχει κρεμαστους γαντζους για επιτοπιο squat γιατι μετα τα 200 κιλα δεν ειναι και ο,τι καλυτερο να περπατας προς τα πισω... Τα γαντζακια ειναι οκ για 320+ κιλα και εβαλα και μια φωτογραφια με 230κατι κιλα πανω.
    Νομιζω οτι πιο σοβαρη προπονηση στο σπιτι απο αυτο δεν γινεται!


    Όνομα: 1.jpg Εμφανίσεις: 1053 Μέγεθος: 221,2 KB

    Όνομα: 2.jpg Εμφανίσεις: 1191 Μέγεθος: 226,7 KB

    Όνομα: 3.jpg Εμφανίσεις: 930 Μέγεθος: 148,1 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 16-02-15 21:24 #575
    Προεπιλογή Home Gym - Σοβαρή προπόνηση στο σπίτι !
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ragnarok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερες στη παρεα και απο μενα!

    Ας προσθεσω και εγω τα κατορθωματα μου στο νημα. Μαζι με ενα φιλαρακι φτιαξαμε ενα full cage γι' αυτον και με ο,τι σιδερικο περισσεψε και 4 squatstands που ειχα ξεχασμενα, εκανα και ενα απλοϊκο, ανοικτο και ρυθμιζομενο cage για μενα και τον αδερφο μου.

    Οπως επισης και ενα ρυθμιζομενο παγκο για κατακλινη και επικληνη με στιβαρη κατασκευη για αρκετα κιλα, μηπως και αποφασισω να παρω κι εγω καποια στιγμη αυτες τις μαγικες "17α-κρεατινες" .

    Το κλουβι εχει κρεμαστους γαντζους για επιτοπιο squat γιατι μετα τα 200 κιλα δεν ειναι και ο,τι καλυτερο να περπατας προς τα πισω... Τα γαντζακια ειναι οκ για 320+ κιλα και εβαλα και μια φωτογραφια με 230κατι κιλα πανω.
    Νομιζω οτι πιο σοβαρη προπονηση στο σπιτι απο αυτο δεν γινεται!


    Όνομα: 1.jpg Εμφανίσεις: 1053 Μέγεθος: 221,2 KB

    Όνομα: 2.jpg Εμφανίσεις: 1191 Μέγεθος: 226,7 KB

    Όνομα: 3.jpg Εμφανίσεις: 930 Μέγεθος: 148,1 KB
    Φιλε τι να πω! Τρομερά!
    Πραγματικά πιο σοβαρή προπόνηση δεν γίνεται!
    Το "σχέδιο" του ρακ ειναι δικό σας ή αντιγραψατε κάποιο εργοστασιακό;
    Πόσο σας στοίχισε η κατασκευή;


    Sent from my phone using Tapatalk
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billblackeye : 16-02-15 στις 21:28
    "It is not How Hard you Hit, but How Hard You Can Get Hit and Keep Moving Forward."
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 17-02-15 17:24 #576

    Εγγραφή
    06-02-2015
    Περ.
    Λαρισα
    Μηνύματα
    8
    Προεπιλογή Φοβερο!!
    Μπραβο φιλε Ragnarok κανατε φοβερη δουλεια...Φαινεται πως κατεχεται την τεχνη του σιδηρου....Εγω παλι μενα φιλαρακι φτιαχνω ενα ξυλινο rack κ δν ξερω πως να φτιαξω τροχαλια....οποιαδηποτε ιδεα η σχεδιο εχεις καλοδεχουμενο....Αντε κ καλες πρπονησεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 17-02-15 20:18 #577
    Προεπιλογή
    Να'στε καλα παιδια.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billblackeye Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το "σχέδιο" του ρακ ειναι δικό σας ή αντιγραψατε κάποιο εργοστασιακό;
    Πόσο σας στοίχισε η κατασκευή;
    Οχι δεν ειναι αντιγραφη, το φτιαξαμε απο την αρχη γυρω απο τις απαιτησεις μας. Δεν ειναι τιποτα δυσκολο...
    Εκανα ενα σκαριφημα στο CAD για να δω χωροδιαταξιακα πως θα μας βολεψει και τα υπολοιπα ειναι κοψιμο, τρυπημα και κολληση .
    Αν θυμαμαι καλα, τα υλικα και τα αναλωσιμα ηταν 350-400 ευρω για το κλουβι. Για παγκο κρατησαμε εναν πολυπαγκο του εμποριου που κοστισε 250 ευρω αλλα οταν αφηνες 100 κιλα σε επικληνη εκανες τον σταυρο σου να αντεξει. Αφαιρεσαμε τα ψευτοσταντς του και τον εχουμε μονο για παγκο μεσα στο κλουβι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mitsospappas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω παλι μενα φιλαρακι φτιαχνω ενα ξυλινο rack κ δν ξερω πως να φτιαξω τροχαλια....οποιαδηποτε ιδεα η σχεδιο εχεις καλοδεχουμενο....Αντε κ καλες πρπονησεις
    Κι εγω στην αρχη ειχα κανει ενα ξυλινο αλλα "επαιζε" αρκετα και μου βγηκε και πιο ακριβα απο σιδερα. Ειναι πανακριβο το ξυλο αλλα το θετικο ειναι οτι δεν χρειαζεσαι ακριβα εργαλεια για να φτιαξεις κατι.
    Ολοκληρο κλουβι θα φτιαξεις;
    Βαλε μια φωτογραφια τι εχεις κανει η καποιο σχεδιο και θα σκεφτω μια λυση. Εξαρταται βεβαια και τι εργαλεια διαθετεις για την κατασκευη. Στην χειροτερη τα αφηνεις να ανεβοκατεβενουν και ελευθερα τα κιλα. Ετσι τα ειχα εγω παλια...


    Παραθετω και ενα προχειρο σχεδιο για οποιον θελει να φτιαξει κατι παρομοιο. Βολευει οσους εχουν υψος μεχρι 1.85μ.

    Όνομα: full dm2.jpg Εμφανίσεις: 959 Μέγεθος: 76,4 KB

    ενα πιο απλο
    Όνομα: cage simple.jpg Εμφανίσεις: 910 Μέγεθος: 52,5 KB

    ολες οι ενωσεις ειναι αυτης της μορφης
    Όνομα: welds.jpg Εμφανίσεις: 939 Μέγεθος: 20,5 KB

    Τα κιτρινα ειναι κοιλοδοκος 80x40x3mm και τα κοκκινα 60x40x3mm.

    Ειναι αρκετα στιβαρη κατασκευη και το καλο ειναι οτι προσθετεις ο,τι σου κανει κεφι μετα. Επισης, μπορεις να παρκαρεις ανετα 400 κιλα πισω για να μη τα εχεις κατω χυμα.

    Υλικα για το πρωτο :
    2 εξαμετρους δοκους 80x40x3mm ~> 80 ευρω
    2 εξαμετρους δοκους 60x40x3mm ~> 60 ευρω
    1 εξαμετρη λαμα βεργα 40x(6mm ή 8mm) ~> 20 ευρω
    1 εξαμερτη βεργα μασιφ 25mm ~> 25 ευρω
    -----
    + μπογιες / βιδες(10mm η 12mm) / αναλωσιμα ~> 100 ευρω
    = ~285ε

    θελει περιπου 3 μεροκαματα σε σιδερα η μηχανουργειο με καλα μηχανηματα και μεδοδικοτητα, οποτε καμια
    150-200 ευρω επιπλεον κοστος.


    Το απλο κλουβι, λογικα βγαινει καπου στα 350-400ε συνολο σε καποιον που δεν δουλευει ακομη με μισθους εποχης που τρωγαμε τα λεφτα των ευρωπαιων.

    Τα εμπορικα κλουβια ειναι ακριβα γιατι εχουν υλικα με αυστηρες τυποποιησεις, powder coating για μπογια και επιμεταλλωσεις στα σημεια επαφων και τριβης. Μονο το βαψιμο με τετοια μπογια κοστιζει 150-200 ευρω...
    Αν κανεις ορισμενες παραχωρησεις στην ποιοτητα βαψιματος κτλ, κανεις την δουλεια σου αρκετα φτηνα. Αρκει να μη το αφησεις εξω στη βροχη...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ragnarok : 17-02-15 στις 20:21
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 25-02-15 00:05 #578

    Εγγραφή
    06-02-2015
    Περ.
    Λαρισα
    Μηνύματα
    8
    Προεπιλογή My Wooden rack
    Αυτο το ξυλινο εφτιαξα με το φιλαρακι κ τωρα λεω να κανω παγκο αλλα μαλλον λεω για σιδερενιο...Με προβληματιζει λιγο πως θα φτιαξω τις κλισεις μα ειναι απο επικληνης σε κατακληνης...οποιος εχει σχεδια η ιδεες περιμενω...
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες  
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 25-02-15 22:35 #579
    Το avatar του χρήστη fazer

    Εγγραφή
    15-11-2012
    Περ.
    volos
    Μηνύματα
    119
    Προεπιλογή
    ωραιος!!! βαλε μονο σε παρακαλω μια μεγαλυτερη φωτο για να δουμε τις λεπτομερειες.
    μπορω να φτιαξω ανετα ενα ξυλινο ρακ και θα μ ενδιεφερε
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 28-02-15 19:54 #580
    Προεπιλογή
    τι εργαλεία χρειάζονται για να ολοκληρωθεί ενα Rack ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 14-03-15 13:58 #581
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kazos_GR Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι εργαλεία χρειάζονται για να ολοκληρωθεί ενα Rack ?
    Ηλεκτροκολληση, τρυπανι επιτραπεζιο επαγγελματικο με ποτηροτρυπανο, τρυπανι, μεγαλο γαλλικο κλειδι και κατι αλλα ψιλα. Το πιο σημαντικο ειναι να ξερεις να κανεις τις κολλησεις. Οπως καταλαβαινεις δεν ειναι το πιο ευκολο πραγμα του κοσμου. Δεν το συστηνω αν δεν ειναι καποιος εξοικειωμενος με αυτα, οχι απλα δλδ "να πιανουν τα χερια του".

    Φιλε Ragnar (Lothbrok?) το τερματισες το θεμα με το monolift, μπραβο. Θελω να κανω και εγω. Αλλα ρε φιλε εκανες τετοιο κλουβι και το εχεις με βιδωτη παλιομπαρα;
    Μπορεις να ανεβασεις περισσοτερο λεπτομερες σχεδιο με τη μοντα για το μονολιφτ? οταν παιρνεις τα κιλα, αυτα φευγουν αυτοματα πισω?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Roid Rage : 14-03-15 στις 14:02
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 14-03-15 15:15 #582
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Roid Rage Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηλεκτροκολληση
    ειναι η ηλεκτροκολληση καλυτερη απο οξυγ. ?
    και σαν υλικο καλυτερο ειναι το σιδερο ετσι?
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 14-03-15 15:26 #583
    Προεπιλογή
    Σιδερο οπωσδηποτε. Το ξυλο αν και αντεχει σε συνθλιψεις παραλληλα με τον αξονα του, δεν ειμαι και καλος με τους ορους (αν το πιεζεις απο τα ακρα του ας πουμε), θελει συντηρηση και δε θα αντεξει στο χρονο οπως το σιδερο. Το σιδερο θα εχει προβλημα αμα το αφησεις εξω στη βροχη, οπως ειπε ο φιλος παραπανω, αλλα δεν προκειται να συμβει..
    Με τα της ηλεκτροκολλησης δεν ειμαι καλος, αν και προβληματιστηκα τελικα δεν ασχοληθηκα. Αυτο που ξερω ειναι οτι για αυτη τη δουλεια θελεις κατι με πολλα Αμπερ και οχι το απλο μηχανακι των 50-100€, οποτε θα δωσεις πολλα λεφτα (200+) και παλι πρεπει να μαθεις να κολλας γιατι παιζεται λιγο πολυ η ζωη σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 15-03-15 18:19 #584
    Προεπιλογή
    Μπορεί να γίνει ρακ χωρίς κολλήσεις; Μόνο με σιδερογωνιες;


    Sent from my phone using Tapatalk
    "It is not How Hard you Hit, but How Hard You Can Get Hit and Keep Moving Forward."
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 15-03-15 18:53 #585
    Προεπιλογή
    Αυτες εννοείς; Αντι για στρατζαριστο σιδερο;
    Τι διαφορά θα εχει; Πιστεύω θα γινει πολυ ασταθες. Αλλα και να ανοιξεις τρυπες των 8-10mm σε 3mm σιδερο ειναι πολυ επικίνδυνο και δύσκολο..
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες  
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 39 από 71 ΠρώτηΠρώτη ... 29373839404149 ... ΤελευταίαΤελευταία