Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 49
  1. 21-07-09 23:15 #16
    Το avatar του χρήστη Antonis Giannoulis

    Εγγραφή
    23-04-2009
    Περ.
    ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    356
    Προεπιλογή
    ok παιδια, καταλαβα πως εχουν τα πραγματα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-07-11 17:33 #17
    Το avatar του χρήστη S. KTISTAKIS

    Εγγραφή
    29-09-2009
    Περ.
    ΜΙΝΩ'I'ΤΗΣ
    Μηνύματα
    1.491
    Προεπιλογή
    Γιατι η IFBB ευφηρε την PRO CARD και το τελευταιο "φρουτακι" την "ELITE PRO CARD" ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 05-07-11 17:42 #18
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.625
    Προεπιλογή
    Pro Card θα παρουν όσοι αθλητες νιωθουν έτοιμοι να αγωνιστουν σε επαγγελματικο επίπεδο ή οι ομοσπονδίες τους κρίνουν έτσι,αν μιλαμε για ευρωπαικο επίπεδο,εκει που όμως εξασφαλίζεις ως αθλητης -ενδεχομενως,όχι απαραίτητα-καποια συμβόλαια αλλα επειδη απο γύρω σου-πίσω σου υπάρχουν εταιρίες οι οποίες επενδυουν λεφτα και θελουν να εισπράξουν ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ,σαφεστατα εχεις ως αθλητης και υποχρεωσεις και είσαι δεσμευμενος ως ενα σημειο.
    Οταν μια ομοσπονδία θελει να καθορίσει το αθλημα με επαγγελματικους όρους και προδιαγραφες,θα πρεπει να ξεχωρίσουν οι "πολυ καλοί",οι "υψηλού επιπεδου",να το πω λαϊκα αυτοι που είναι διατεθιμενοι να αφιερωθουν 100% στο αθλημα ως επαγγελματίες και φυσικα να υπάρξει μια αλυσίδα συμφωνιων ομοσπονδίας-εταιριων-χορηγων-αθλητων-παραγόντων και προπονητων με οικονομικα κίνητρα.
    Οι elite pro card τωρα είναι το ενδιαμεσο σταδιο,για να σκεφτουν καποιοι "ερασιτεχνες" αθλητες αν μπορουν να ακολουθησουν αυτο το επίπεδο.
    υ.γ. Τωρα εσυ Στελιο στοιχηματίζω ότι κατι αλλο εχεις στο μυαλο σου,αλλα καποιος έπρεπε να "τσιμπησει" για να πεις αυτο που θες,ας ειμαι εγω ο "ανυποψίαστος"
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 05-07-11 17:59 #19
    Το avatar του χρήστη S. KTISTAKIS

    Εγγραφή
    29-09-2009
    Περ.
    ΜΙΝΩ'I'ΤΗΣ
    Μηνύματα
    1.491
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Pro Card θα παρουν όσοι αθλητες νιωθουν έτοιμοι να αγωνιστουν σε επαγγελματικο επίπεδο ή οι ομοσπονδίες τους κρίνουν έτσι,αν μιλαμε για ευρωπαικο επίπεδο,εκει που όμως εξασφαλίζεις ως αθλητης -ενδεχομενως,όχι απαραίτητα-καποια συμβόλαια αλλα επειδη απο γύρω σου-πίσω σου υπάρχουν εταιρίες οι οποίες επενδυουν λεφτα και θελουν να εισπράξουν ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ,σαφεστατα εχεις ως αθλητης και υποχρεωσεις και είσαι δεσμευμενος ως ενα σημειο.
    Οταν μια ομοσπονδία θελει να καθορίσει το αθλημα με επαγγελματικους όρους και προδιαγραφες,θα πρεπει να ξεχωρίσουν οι "πολυ καλοί",οι "υψηλού επιπεδου",να το πω λαϊκα αυτοι που είναι διατεθιμενοι να αφιερωθουν 100% στο αθλημα ως επαγγελματίες και φυσικα να υπάρξει μια αλυσίδα συμφωνιων ομοσπονδίας-εταιριων-χορηγων-αθλητων-παραγόντων και προπονητων με οικονομικα κίνητρα.
    Οι elite pro card τωρα είναι το ενδιαμεσο σταδιο,για να σκεφτουν καποιοι "ερασιτεχνες" αθλητες αν μπορουν να ακολουθησουν αυτο το επίπεδο.
    υ.γ. Τωρα εσυ Στελιο στοιχηματίζω ότι κατι αλλο εχεις στο μυαλο σου,αλλα καποιος έπρεπε να "τσιμπησει" για να πεις αυτο που θες,ας ειμαι εγω ο "ανυποψίαστος"
    Δηλαδη ρε Κωστα ολα αυτα (οικονομικα - συμβολαια) δεν θα μπορουσαν να γινουν χωρις να υπαρχει η παροχη μιας τετοιας καρτας ? Θυμησου αθλητες που της γυρησαν την πλατη και εβγαλαν περισοτερα η συνεχησαν να κατεβαινουν οπου ηθελε η ψυχη τους!

    Για ανατρεξτε στο παρελθον και δειτε τι τους εκανε να "τυροκομοισουν" το τυρακι που λεγετε PRO - ELITE CARD......τι ηθελαν να προλαβουν ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 05-07-11 18:25 #20
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S. KTISTAKIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη ρε Κωστα ολα αυτα (οικονομικα - συμβολαια) δεν θα μπορουσαν να γινουν χωρις να υπαρχει η παροχη μιας τετοιας καρτας ? Θυμησου αθλητες που της γυρησαν την πλατη και εβγαλαν περισοτερα η συνεχησαν να κατεβαινουν οπου ηθελε η ψυχη τους!

    Για ανατρεξτε στο παρελθον και δειτε τι τους εκανε να "τυροκομοισουν" το τυρακι που λεγετε PRO - ELITE CARD......τι ηθελαν να προλαβουν ?

    Τιιιιι?(δεν ξερω και θελω να μαθω)
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 05-07-11 18:31 #21
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.625
    Προεπιλογή
    Στελιο ξερεις-όπως ξερω,ότι οι χορηγοί και οι εταιρίες πονταρουν στα γρηγορα άλογα.
    Ο κόσμος θελει να δει το εντυπωσιακο,παει να δει στην Μπαρτσελονα αυτο που δεν μπορεί να κανει ο ίδιος στο γηπεδο της γειτονιάς του,με την ίδια λογικη γιατι η Nike ειναι χορηγος της Εθνικης Βραζιλίας και όχι στον Αστερα Μαγούλας;
    Η παροχη της καρτας ειναι η διαδικασία που ξεσκαρταρουν οι καλοι από τους πολυ καλους,σου λεει η IFBB αν θες καρτα και την "λαμψη" του Cutler-Coleman-Arnold,κανε ότι και εκεινοι,γίνέ όπως και αυτοι,να σε εγκρίνουμε και να μπεις στην ελίτ του αθλήματος.
    Τωρα παραπλευρα απο το αθλημα κονομανε και αλλοι,μαζι με τον βασιλικο ποτίζεται και η γλαστρα αν το κυνηγησεις και εχεις τα ματια σου ανοικτα, χωρις να εχουν καρτα,εγω εχω γνωστο με καντίνα έξω από το γήπεδο στα ευρωπαικα ματς που μια χαρα κονομαει
    Αν ξερεις κατι περισσότερο και θες να το θεσεις μην με αφηνεις να πλατιαζω,θεστο να το συζητησουμε
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 05-07-11 19:08 #22
    Το avatar του χρήστη S. KTISTAKIS

    Εγγραφή
    29-09-2009
    Περ.
    ΜΙΝΩ'I'ΤΗΣ
    Μηνύματα
    1.491
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στελιο ξερεις-όπως ξερω,ότι οι χορηγοί και οι εταιρίες πονταρουν στα γρηγορα άλογα.
    Ο κόσμος θελει να δει το εντυπωσιακο,παει να δει στην Μπαρτσελονα αυτο που δεν μπορεί να κανει ο ίδιος στο γηπεδο της γειτονιάς του,με την ίδια λογικη γιατι η Nike ειναι χορηγος της Εθνικης Βραζιλίας και όχι στον Αστερα Μαγούλας;
    Η παροχη της καρτας ειναι η διαδικασία που ξεσκαρταρουν οι καλοι από τους πολυ καλους,σου λεει η IFBB αν θες καρτα και την "λαμψη" του Cutler-Coleman-Arnold,κανε ότι και εκεινοι,γίνέ όπως και αυτοι,να σε εγκρίνουμε και να μπεις στην ελίτ του αθλήματος.
    Τωρα παραπλευρα απο το αθλημα κονομανε και αλλοι,μαζι με τον βασιλικο ποτίζεται και η γλαστρα αν το κυνηγησεις και εχεις τα ματια σου ανοικτα, χωρις να εχουν καρτα,εγω εχω γνωστο με καντίνα έξω από το γήπεδο στα ευρωπαικα ματς που μια χαρα κονομαει
    Αν ξερεις κατι περισσότερο και θες να το θεσεις μην με αφηνεις να πλατιαζω,θεστο να το συζητησουμε
    Οχι ρε Κωστα δεν προσπαθω να κανω δυσκολη τη ζωη κανενος απλα θετω ερωτηματα να αρχησει να δουλευει το κολλημενο μυαλο καποιον μπας ξεκολλησει και παρει μπρος.

    Θυμαστε την περιοδο της "φυγης" μεγαλων ονοματων της IFBB? Ονοματα οπως τα ξαδελφια QUIN MIKE και JIM τον STRYDOM και αλλους πολλους ?

    Η IFBB αρχησε να κλονιζετε με την απωλεια πρωτοκλασατων αθλητων και προσπαθησε να "ΔΕΣΕΙ" οσους της απεμειναν με διαφορες καρτες και τιτλους!

    Τα τελευταια 30 χρονια οι 7-8 αθλητες της 10δας του OLYMPIA ειναι οι ιδιοι και οι ιδιοι με την αφαιρεση καποιου και την προσθηκη ενος νεου για χρονια! Κανω λαθος?

    Κανε τωρα την εξης σκεψη : Aς φανταστουμε οτι η USA σαν χωρα δεν υπαρχει στο πλανητη. Τι θα ηταν η IFBB σαν δυναμη στο κοσμο ?

    Μετα την απαντηση σου παμε και παρακατω...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη S. KTISTAKIS : 05-07-11 στις 20:14
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 17-07-11 19:37 #23
    Το avatar του χρήστη S. KTISTAKIS

    Εγγραφή
    29-09-2009
    Περ.
    ΜΙΝΩ'I'ΤΗΣ
    Μηνύματα
    1.491
    Προεπιλογή
    Εαν λοιπον βγαλουμε απο τον χαρτη τις USA την Μεκκα του ΒΒ, θα μεινουν στο πλανητη ολες οι αλλες Ομοσπονδιες ΝΑΒΒΑ (η πιο παλια) WABBA , NAC , WFF !

    Eαν εχετε προσεξει ΜΟΝΟ η IFBB απαγορευει στους PRO να παιξουν σε αλλη Ομοσπονδια.

    Παρ' ολα αυτα "πατροναρει" συνεχεια το "για το καλο του αθληματος" ! Δηλαδη ολες οι αλλες δεν το θελουν ?

    Οι Αμερικανοι (τους εχω ζησει ΜΕΣΑ στο σπιτι τους) εχουν το κοπλεξ της ανωτεροτητας και της προοδου και εχοντας την "δυναμη" και τα "μεσα" ψαχνουν παντα τροπους να μειωσουν ολα τα υπολοιπα κρατη και ειδικα την ΕΥΡΩΠΗ(οπου ανηκουν ολες οι αλλες Ομοσπονδιες). Εχουν το πλεονεκτημα και την κληρονομια του "ψυχρου πολεμου" με την κοκκινη αρκουδα που και εκει τα πηγαν περιφημα.

    Η καρτα δεν ειναι τιποτα αλλο απο ενα κινητρο καποιον αθλητων που εαν κλειδωσει το μυαλο τους θα κανουν τα παντα να την παρουν. Αρα το χερι θα μπει βαθια στη τσεπη για να πουλησουν οι χημικες και διατροφικες εταιρειες. Αυτο στην Αμερικη που οι καρτες ΔΙΝΟΝΤΕ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ και οχι να την προτεινει καποιος κανει τεραστιο τζιρο σε ολα τα παραπανω προιοντα.

    Η καρτα σε περιοριζει σε πολλα καθως αποκτας υποχρεωσεις και δεσμευσεις που με το περασμα του χρονου γινονται βαριδια. Κανεις προπονηση και διατροφη γιατι ΠΡΕΠΕΙ να τα κανεις. Μιλαμε δηλαδη για αθλητες "ρομποτ" που παιρνουν μπροστα οπως τα φωτα σε δωματιο ξενοδοχειου - με καρτα δηλαδη κυριολεκτικα και μεταφορικα.

    Οσοι πραγματικα αγαπουν το αθλημα μπορουν να "κολυμπησουν" σε οποια θαλασσα γουσταρει η καρδια τους.Ειναι σαν να υπαρχουν δελφινια PRO που μονο αυτα μπορουν να κολυμπουν σε μια συγκεκριμενη θαλασσα. Εαν θελουν να πανε και αλλου "ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ". Θα μου πεις η θαλασσα τους ομως εχει τα παντα !

    Ναι φυσικα εχει τα παντα οπως και η γυαλα με τον μονομαχο που εχω στο γραφειο μου !
    Δεν παυει δηλαδη να ειναι υπο αιχμαλωσια μεσα σε ενα ενυδριο οπου ολα ειναι βαση προγραμματος (διατροφη - φαρμακα - καθαρισμος νερου) και βλεπει τα αλλα ψαρια να κολυμπουν οπου γουσταρει η ψυχουλα τους.

    Ζηταω συγνωμη εαν σας κουρασα καθως δεν ειμαι συνιθησμενος να γραφω πολλα αλλα ηθελα να περασω καποια μνμ που εχω ζησει- δει - βιωσει !

    Ειμαι σιγουρος πως δεν θα δωθει η αναλογη σημασια στο παραπανω κειμενο καθως επικρατει η ημιμαθεια και οι "σχεσεις" στον Ελλαδικο χωρο. Δεν πειραζει σημασια εχει οτι καποτε θα λεω οτι ειπωθηκαν !

    Απο Εναν Ανεξαρτητο διοργανωτη αγωνων.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη S. KTISTAKIS : 17-07-11 στις 20:02
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 17-07-11 20:18 #24
    Προεπιλογή
    Θα μου επιτρέψετε να "πω" το εξής:Οταν πάμε σε ένα μαγαζί και βρίσκουμε εκεί γνωστούς,αν μας αρέσει η παρέα-αυτών που βρήκαμε-καθόμαστε μαζί τους,αν όχι καθόμαστε αλλού και ερχόμενοι οι φίλοι μας δημιουργείται μια άλλη παρέα στο τραπέζι μας.Το ποιά παρέα είναι πιο "κεφάτη" αυτό εξαρτάται από τα μέλη των παρεών.Είναι αφύσικο να πάμε στο τραπέζι της παρέας που ήταν πριν από εμάς και να πούμε-π.χ.-αντί για κρασάκι από δω και πέρα θα πίνετε μπύρα(ασχέτως αν το κρασάκι τους "χαλάσει" πιο γρήγορα απ ότι η μπύρα)...Βεβαίως στη πορεία ενός χόμπυ,κάποια στιγμή μπαίνει και ο παράγοντας εμπόρειο.Κατά πόσο αφήνεις αυτό το παράγοντα να αλλοιώσει ή όχι το χόμπυ,είναι θέμα συνείδησης θα έλεγα.Νομίζω,δεν υποχρεώνει κανείς κανέναν.Αν το όραμά σου εμποδίζεται από κάτι,δεν ασχολείσαι μ αυτό(είναι μεγάλο λάθος αν το κάνεις), προχωράς και ο δρόμος του καθενός τον δικαιώνει ή όχι_
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 17-07-11 21:03 #25
    Το avatar του χρήστη S. KTISTAKIS

    Εγγραφή
    29-09-2009
    Περ.
    ΜΙΝΩ'I'ΤΗΣ
    Μηνύματα
    1.491
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Timoleon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μου επιτρέψετε να "πω" το εξής:Οταν πάμε σε ένα μαγαζί και βρίσκουμε εκεί γνωστούς,αν μας αρέσει η παρέα-αυτών που βρήκαμε-καθόμαστε μαζί τους,αν όχι καθόμαστε αλλού και ερχόμενοι οι φίλοι μας δημιουργείται μια άλλη παρέα στο τραπέζι μας.Το ποιά παρέα είναι πιο "κεφάτη" αυτό εξαρτάται από τα μέλη των παρεών.Είναι αφύσικο να πάμε στο τραπέζι της παρέας που ήταν πριν από εμάς και να πούμε-π.χ.-αντί για κρασάκι από δω και πέρα θα πίνετε μπύρα(ασχέτως αν το κρασάκι τους "χαλάσει" πιο γρήγορα απ ότι η μπύρα)...Βεβαίως στη πορεία ενός χόμπυ,κάποια στιγμή μπαίνει και ο παράγοντας εμπόρειο.Κατά πόσο αφήνεις αυτό το παράγοντα να αλλοιώσει ή όχι το χόμπυ,είναι θέμα συνείδησης θα έλεγα.Νομίζω,δεν υποχρεώνει κανείς κανέναν.Αν το όραμά σου εμποδίζεται από κάτι,δεν ασχολείσαι μ αυτό(είναι μεγάλο λάθος αν το κάνεις), προχωράς και ο δρόμος του καθενός τον δικαιώνει ή όχι_
    Δεν προσπαθω να μυησω κανενα σε κανενα "τραπεζι - Ομοσπονδια". Εχεις δικιο οτι ο καθε ενας μας επιλεγει το που θελει να ανηκει δεν το συζηταμε !

    Και συμπληρωνω οτι ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ εκαναν τα αμερικανακια να δεσουν τους αθλητες τους για να αυγατησουν τα κερδη τους κλειδωνοντας τα καλυτερα μοντελα στη βιτρινα τους.

    Στο θεμα merketing ηταν και θα ειναι μακραν οι καλυτεροι για πολλα χρονια ακομα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 17-07-11 22:09 #26
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S. KTISTAKIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ εκαναν τα αμερικανακια να δεσουν τους αθλητες τους για να αυγατησουν τα κερδη τους κλειδωνοντας τα καλυτερα μοντελα στη βιτρινα τους.

    Στο θεμα merketing ηταν και θα ειναι μακραν οι καλυτεροι για πολλα χρονια ακομα.


    Καποτε πιστευα πως ειμαστε (ως λαος),ωχαδερφιστες,φραπεδολαγνοι και οτι η χωρα που ζουμε θα'πρεπε να ονομαζεται Ελλαδισταν(αυτο ακομα το πιστευω).
    Μηπως ομως τελικα (λεω εγω),δεν ειναι επιλογη μας να μην τους αντιγραφουμε,(στα σωστα τους)πριν αποφασισουν οι ιδιοι να ασχοληθουν με κατι αλλο,να κανουν το επομενο βημα δηλ.?
    π.χ. Οταν συναγωνιζονται καποιοι μεταξυ τους,(στον Αθλητισμο και αλλου επισης),καποιος θα ειναι ο καλυτερος,οχι ομως μονο γιατι ειχε τις ικανοτητες κ.λ.π.,αλλα και για τον λογο οτι οι υπολοιποι του επετρεψαν(συναγωνιζομενοι) να ειναι ο καλυτερος,οντας μη καλυτεροι απο αυτον!Για ποιον λογο?Υπαρχουν παρα πολλοι πιστευω (θου το στοματι μου Κυριε)!
    Τωρα εμεις (ως λαος),τι συμφεροντα απολαμβανουμε.......?.......δεν ξερω!
    Πραγματι απο την αλλη πλευρα του Ατλαντικου ειναι φοβερα τσακαλια στο marketing,(τωρα,αν θα ειναι και στη συνεχεια δεν ξερω,διοτι απλα δεν ξερω τι εχουν αποφασισει) και πολλοι απο εμας (Ελληνες)ζουνε ακομα στην εποχη της λασπης .
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 17-07-11 22:15 #27
    Προεπιλογή
    Το bodybuilding πραγματικά το αγαπάω,αν και έχω πολλά χρόνια απουσίας λόγω πολλών υποχρεώσεων(το παρόν site μπορώ να πω ότι έπαιξε το ρόλο του και αυτό στο να ξαναξεκινήσω δειλά-δειλά).Το παλαιό bodybuilding όμως,όχι το σημερινό έτσι όπως το κατάντησαν(αν το γνώριζα σήμερα δεν νομίζω πως θα "κολλούσα").
    Πριν πολλά χρόνια βρέθηκα με έναν ιδιοκτήτη αλυσίδας γυμναστηρίων και άκουσα την ανησυχία του για το μέλλον.Το άφησα προς στιγμή και κατόπιν ήλθα σε επικοινωνία λέγοντας ότι έχω "10 βήματα"-τότε-και ως καλή θέληση είπα το πρώτο.Για να είμαι ειλικρινής,είπα επίσης πως θέλω το ένα κομμάτι από τη "πίτσα",ούτε το 10τις100,ούτε τη μισή. Το "βήμα" έγινε και η συνέπεια,ο κυρίως ανταγωνιστής του να μην υφίσταται.Βεβαίως όχι κομμάτι δεν πήρα,ούτε τη λαδόκολλα(δυστυχώς βλέπω-και εξαιτίας της εργασίας μου-τους σημερινούς επιχειρηματίες να μη τους διακατέχει το πνεύμα της δημιουργικότητας,δεν έχουν υγιεί οράματα,απλά ότι αρπάξουν με "αέρα").Αυτό μου έγινε μάθημα.Εάν-εάν,λοιπόν,αποκτήσω το χρηματικό κεφάλαιο το οποίο θεωρώ ότι χρειάζεται ώστε να μπορέσω να υλοποιήσω το όλο σκεπτικό μου,τότε θα δεις μια "πολύ κεφάτη παρέα"(ας μη ξεχνάμε πως και η σωματική διάπλαση ξεκίνησε από εδώ-αρχαία Ελλάδα-όχι από Αμερική...Και η επαγγελματική πάλη που ανθίζει στην Αμερική ξεκίνησε από Ελληνα)! Εγκυκλοπαιδειακά λέω ότι,η δημιουργία μιας νέας ομοσπονδίας δεν λέει κάτι αν δεν γίνουν πρώτα άλλα πράγματα_
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Timoleon : 20-07-11 στις 19:17
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 20-07-11 23:17 #28
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S. KTISTAKIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν προσπαθω να μυησω κανενα σε κανενα "τραπεζι - Ομοσπονδια". Εχεις δικιο οτι ο καθε ενας μας επιλεγει το που θελει να ανηκει δεν το συζηταμε !

    Και συμπληρωνω οτι ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ εκαναν τα αμερικανακια να δεσουν τους αθλητες τους για να αυγατησουν τα κερδη τους κλειδωνοντας τα καλυτερα μοντελα στη βιτρινα τους.

    Στο θεμα merketing ηταν και θα ειναι μακραν οι καλυτεροι για πολλα χρονια ακομα.
    Aμερικανάκια-ξεαμερικανάκια το bodybuilding διαδώθηκε από τον Weider και την IFBB και ας μη ξεχνάμε πως ο πατέρας του ελληνικού bodybuilding,ο Αντρέας Ζαπατίνας,με την ifbb ξεκίνησε, ας υπάρχει λοιπόν λίγος σεβασμός,μας αρέσει-δεν μας αρέσει η πορεία της(Προσωπικά δεν μου αρέσει,και ιδιαίτερα εδώ στην Ελλάδα που μαζεύτηκε μια "παρέα" που...αλληλοευλογούν τα γένια τους)(Και για να είμαστε αμερόληπτοι,γιατί η NABBA ή η WABBA δεν έκαναν το έργο της IFBB-παγκοσμίως- μέχρι εκείνο το σημείο που πράγματι έκανε καλό στο Αθλημά μας?) Aλλωστε,κακά τα ψέμματα,αυτός που είναι στη κορυφή ενός τομέα φτιάχνει τους κανόνες του εν λόγω τομέα_
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Timoleon : 20-07-11 στις 23:39
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 20-07-11 23:58 #29
    Το avatar του χρήστη S. KTISTAKIS

    Εγγραφή
    29-09-2009
    Περ.
    ΜΙΝΩ'I'ΤΗΣ
    Μηνύματα
    1.491
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Timoleon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aμερικανάκια-ξεαμερικανάκια το bodybuilding διαδώθηκε από τον Weider και την IFBB και ας μη ξεχνάμε πως ο πατέρας του ελληνικού bodybuilding,ο Αντρέας Ζαπατίνας,με την ifbb ξεκίνησε, ας υπάρχει λοιπόν λίγος σεβασμός,μας αρέσει-δεν μας αρέσει η πορεία της(Προσωπικά δεν μου αρέσει,και ιδιαίτερα εδώ στην Ελλάδα που μαζεύτηκε μια "παρέα" που...αλληλοευλογούν τα γένια τους)(Και για να είμαστε αμερόληπτοι,γιατί η NABBA ή η WABBA δεν έκαναν το έργο της IFBB-παγκοσμίως- μέχρι εκείνο το σημείο που πράγματι έκανε καλό στο Αθλημά μας?) Aλλωστε,κακά τα ψέμματα,αυτός που είναι στη κορυφή ενός τομέα φτιάχνει τους κανόνες του εν λόγω τομέα_
    MARKETING ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 21-07-11 04:13 #30
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.809
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S. KTISTAKIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    MARKETING ?

    έτσι ακριβώς και για χάρη του βασιλικού ποτίζετε και η γλάστρα , οι αδελφοί γουάιντερ σαν δραστήριοι επιχειρηματίες , βασίστηκαν και στήριξαν ολόκληρη βιομηχανία στο ββ , αυτη των συμπληρωμάτων , οργάνων εξοπλισμού και ειδών ένδυσης .
    και έτσι πέτυχαν το τερπνόν μετα του οφελήμου και έδωσαν στον χώρο αλλα και πήραν , μην ξεχνάμε η αρχαιότερη ομοσπονδία που απο εκεί ξεκίνησαν όλοι οι μεγάλοι του χώρου ήταν η ναββα με μεγαλύτερο αγώνα τότε τον ιστορικό μρ γιούνιβερς .

    αλλα η ιφββ με τούς αδελφούς γουαιντερ , που ήταν φιλόδοξα και επιχειρηματικα πνεύματα γιγαντώθηκε , ενω η ναββα διασπάστηκε και έγινε μετα και η βαμπα .

    όπως και στις μέρες μας έγινε η νακ , η οποία πάλι στην χώρα μας ναυάγησε

    και επειδη και οι 3 αυτες ομοσπονδίες είχαν πολλα κοινά , η ιφββ με το επαγγελματικό ββ που στήριζαν οικονομικα οι αδελφοί γουάιντερ γιγαντώθηκε και είτε άρεσε , είτε όχι σε πολλούς ββερ , ακόμη και όταν προσπάθησαν να φύγουν και να δημιουργήσουν εναν άλλο επαγγελματικό φορέα , οι προσπάθειές τους έπεσαν στο κενό και πολλοί ξαναγύρησαν στην ιφββ .

    τελικα το μονοπώλειο μπορεί να είναι καλό αλλα έχει και πολλα αρνητικα , γιατι επικρατεί το αποφασήζουμε και διατάσουμε και σ όποιον αρέσει , είναι κάτι που είναι στην φύση του , εκεί λέμε χρειάζονται άτομα με συνείδηση και αγάπη γι αυτο που κάνουν ώστε να μην έχουν μόνο απαιτήσεις αλλα και υποχρεώσεις απέναντι στούς αθλητές και να υποστηρίζουν το συμφέρον τους πρώτα και μετα το δικό τους προσωπικό , γιατι αλλιώς λέμε γενικά σε ανθρώπους που ηγούνται οργανώσεων η ομοσπονδιών η σωματίων , ότι δεν κάνουν γι αυτο .

    είναι πολυ απλα τα πράματα και ούτε είναι κακό να υπάρχει προσωπικό συμφέρον , όπως το παράδειγμα των αδελφων γουάιντερ , είχαν προσωπικό συμφέρον αλλα πρόσφεραν και έργο , οπότε θα μείνουν στην ιστορία και θα κριθούν στον τελικό απολογισμό , αλλα αντικειμενικα έκαναν γνωστο το ββ σε όλο τον πλανήτη και η εταιρία γουαιντερ ήταν σήμα κατατεθέν , ακόμη και στον μεγαλύτερο αγώνα που είναι το τζο γουάιντερ ολύμπια
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία