Σελίδα 98 από 121 ΠρώτηΠρώτη ... 488896979899100108 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1.456 έως 1.470 από 1805
  1. 29-11-12 03:06 #1456
    Προεπιλογή
    ευχαριστω φιλε!
     

  2. 02-12-12 02:15 #1457
    Προεπιλογή
    Μια πολύ σημαντική ερώτηση (για εμένα):
    Την πολυβιταμίνη μπορώ να την κόβω στα 2 ή στα 3 και να την καταναλώνω μέσα στην ημέρα ή θα πρέπει να την παίρνω ολόκληρη. Σκέφτομαι μήπως απορροφάται καλύτερα σε δόσεις καθώς διασκορπίζεται χρονικά στον οργανισμός χωρίς να έχει απότομα σκαμπανεβάσματα.
     

  3. 02-12-12 13:32 #1458
    Προεπιλογή
    Το σκεφτομαι και γω αυτο..

    Επισης αντι για μια να παιρνω μιση, και για οικονομια αλλα γιατι τρεφομαι σωστα, μη παιξει καμια υπερβιταμινωση κτλ
     

  4. 05-12-12 01:44 #1459

    Εγγραφή
    28-11-2012
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11
    Προεπιλογή Μέγιστες δόσεις βιταμινών / serving πέρα από κάθε λογική
    Το ποσοστό της μέγιστης δόσης των βιταμινών, που περιέχονται στα συμπληρώματα διατροφής, και ειδικότερα εκείνων που αναφέρονται στο Παράρτημα Ι της ΚΥΑ Υ1/ΓΠ/127962/03 (ΦΕΚ Β 395/27.2.2004), ορίζεται στο 300% της Συνιστώμενης Ημερήσιας Πρόσληψης (ΣΗΠ). Λόγου χάρη, η μέγιστη ποσότητα που πρέπει να περιέχει μία κάψουλα/ταμπλέτα/δόση, ορίζεται για την Βιταμίνη Κ σε 90 μg, που είναι το 300% της ΣΗΠ, η οποία ανέρχεται για την ΕΕ σε 30 μg. Στην ετικέτα παρατηρώ αφενός ότι οι περιεκτικότητες των βιταμινών ανά δόση είναι εκτός κάθε λογικού ορίου, πράγμα άκρως επικίνδυνο για την υγεία, αφετέρου ότι οι ΣΗΠ δεν είναι σύμφωνες με την νομοθεσία της ΕΕ, προφανώς γιατί ο υπεύθυνος κυκλοφορίας δεν μπήκε στον κόπο να φτιάξει μία σύννομη ετικέτα στο προϊόν, αν βέβαια η ετικέτα που παραθέτεις προέρχεται από ιστοσελίδα με έδρα χώρα της ΕΕ. Π.χ. δεν είναι δυνατόν να αναγράφει ότι 80 μg (ή mcg) καλύπτουν το 100% της ΣΗΠ, ενώ στην πραγματικότητα καλύπτουν περί το 300% της ΣΗΠ, με βάση πάντα τη νομοθεσία της ΕΕ. Εγώ με body building δεν έχω εμπειρία, ούτε γιατρός είμαι. Γνωρίζω όμως πολύ καλά νομοθεσία και ουσίες και νομίζω ότι, εάν τελικά καταναλώσεις το συγκεκριμένο συμπλήρωμα, πρέπει να είσαι πολύ μα πολύ προσεκτικός στην ημερήσια ποσότητα που θα λαμβάνεις...
     

  5. 05-12-12 02:01 #1460
    Το avatar του χρήστη ginus

    Εγγραφή
    12-02-2009
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    798
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tha1977 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ με body building δεν έχω εμπειρία, ούτε γιατρός είμαι.
    τοτε τι κανεις εδω μεσα οεο?
    η συνιστωμενες δοσολογιες ειναι για τον μεσο ΜΗ αθλουμενο ανθρωπο
    ο μεσος αθλουμενος εχει αλλες διατροφικες αναγκες
    τωρα αμα παρεις ολα τα χαπια σε μια μερα επι 3 μηνες εισαι απλα οτι να ναι
    don't read my posts..they are reflecting the truth..ugle things u know...
     

  6. 05-12-12 02:17 #1461

    Εγγραφή
    28-11-2012
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ginus Εμφάνιση μηνυμάτων
    τοτε τι κανεις εδω μεσα οεο?
    Είμαι εδώ μέσα, γιατί προφανώς το φόρουμ είναι και για όσους ασχολούνται με το bb ερασιτεχνικά, όπως εγώ, καθώς και για τους μη ιατρούς.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ginus Εμφάνιση μηνυμάτων
    η συνιστωμενες δοσολογιες ειναι για τον μεσο ΜΗ αθλουμενο ανθρωπο
    Αυτό δεν το λέει πουθενά στη νομοθεσία.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ginus Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο μεσος αθλουμενος εχει αλλες διατροφικες αναγκες
    Ούτε και αυτό αναφέρεται στη νομοθεσία των συμπληρωμάτων διατροφής. Οι ΣΗΠ για τις βιταμίνες και τα ιχνοστοιχεία ορίζονται από το νόμο για όλους τους ανθρώπους το ίδιο, αθλούμενους και μη. Επειδή όμως πράγματι όποιος αθλείται έχει μεγαλύτερες ανάγκες σε ορισμένες βιταμίνες και ιχνοστοιχεία, γι' αυτό το λόγο λαμβάνει και συμπληρώματα. Έρχεται λοιπόν ο νόμος και σου λέει ότι "κύριε παρασκευαστά συμπληρώματος διατροφής, μέχρι το 300% της ΣΗΠ επιτρέπεται να έχει το συμπλήρωμά σου ανά serving/κάψουλα/ταμπλέτα, όχι περισσότερο". Αυτό γίνεται για κάποιο λόγο προφανώς. Τώρα βέβαια, όποιος πιστεύει ότι γυμνάζεται τόσο, ώστε να χρειάζεται να λαμβάνει σε βιταμίνες το 5000% της ΣΗΠ σε κάθε serving, ενώ το μέγιστο επιτρεπόμενο είναι 300%, δικαίωμά του είναι!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tha1977 : 05-12-12 στις 02:29
     

  7. 05-12-12 02:25 #1462
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Δεν ξέρω τι δουλειά έχουν αυτά στο τόπικ του παιδιού αλλά εν πάσει περιπτώσει επειδή αναφέρεσαι σε ένα θέμα που μας αφορά όλους.

    Πρώτα λες ότι δεν έχεις εμπειρία με bb και μετά ότι ασχολείσαι ερασιτεχνικά.

    Μετά αναφέρεις ένα σωρό πράγματα χωρίς τεκμηρίωση.

    Μετά λες ότι δεν είσαι γιατρός αλλά ξέρεις από ουσίες.

    ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΝΝΟΕΙΣ?
    SURVIVAL OF THE FITTEST
     

  8. 05-12-12 02:43 #1463

    Εγγραφή
    28-11-2012
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billy89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω τι δουλειά έχουν αυτά στο τόπικ του παιδιού αλλά εν πάσει περιπτώσει επειδή αναφέρεσαι σε ένα θέμα που μας αφορά όλους.

    Πρώτα λες ότι δεν έχεις εμπειρία με bb και μετά ότι ασχολείσαι ερασιτεχνικά.

    Μετά αναφέρεις ένα σωρό πράγματα χωρίς τεκμηρίωση.

    Μετά λες ότι δεν είσαι γιατρός αλλά ξέρεις από ουσίες.

    ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΝΝΟΕΙΣ?
    Πραγματικά, δεν μπορώ να αντιληφθώ εσύ τι ακριβώς εννοείς.

    Δεν έχω εμπειρία από bb και ασχολούμαι ερασιτεχνικά. Αυτό είναι δυσνόητο ή ασυμβίβαστο;

    Προσφέρω νομοθεσία για τεκμηρίωση όσων αναφέρω όπως είδες (ΚΥΑ Υ1/ΓΠ/127962/03).

    Γνωρίζω από ουσίες από την ενασχόλησή μου με τη νομοθεσία και τη γνωστοποίηση συμπληρωμάτων διατροφής που έχω κάνει στο ΕΟΦ.

    Το παιδί ρώτησε πόσο αξιόλογο είναι το ως άνω συμπλήρωμα και τι επιπτώσεις μπορεί να έχει στην υγεία και του απάντησα πολύ απλά ότι προφανώς, σύμφωνα με τη νομοθεσία, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να λαμβάνει περισσότερο από 300% της ΣΗΠ σε κάθε serving και ο περιορισμός αυτός έχει τεθεί σε ευρωπαϊκό επίπεδο για κάποιο λόγο.

    Αν δεν καταλαβαίνεις πάλι τι εννοώ, λυπάμαι, δεν μπορώ να γίνω πιο αναλυτικός.
     

  9. 05-12-12 02:57 #1464

    Εγγραφή
    17-09-2010
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    660
    Προεπιλογή
    Παει πολυ οφ τοπικ το πραγμα τωρα.
    Οι μέγιστες ποσότητες βιταμινών και ανόργανων στοιχείων που περιέχονται στα συμπληρώματα διατροφής καθορίζονται σε συνάρτηση με την ημερήσια δόση τη συνιστώμενη από τον παρασκευαστή, συνεκτιμωμένων των εξής:...
    Αλλα για να απαντησω και στον ανθρωπο που εφτιαξε το θεμα, εαν εχεις παρα πολυ προσεγμενη διατροφη δεν χρειαζεσαι κανενα συμπληρωμα. Τα θεαματικα αποτελεσματα που ειδε ο γνωστος σου οφειλονται αλλου και οχι σε αυτα τα 2 προιοντα. Ισως να εφτιαξε τη διατροφη του η την προπονηση του.
     

  10. 05-12-12 03:02 #1465

    Εγγραφή
    28-11-2012
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DimitrisT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παει πολυ οφ τοπικ το πραγμα τωρα.

    Αλλα για να απαντησω και στον ανθρωπο που εφτιαξε το θεμα, εαν εχεις παρα πολυ προσεγμενη διατροφη δεν χρειαζεσαι κανενα συμπληρωμα. Τα θεαματικα αποτελεσματα που ειδε ο γνωστος σου οφειλονται αλλου και οχι σε αυτα τα 2 προιοντα. Ισως να εφτιαξε τη διατροφη του η την προπονηση του.
     

  11. 05-12-12 12:53 #1466
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tha1977 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ποσοστό της μέγιστης δόσης των βιταμινών, που περιέχονται στα συμπληρώματα διατροφής, και ειδικότερα εκείνων που αναφέρονται στο Παράρτημα Ι της ΚΥΑ Υ1/ΓΠ/127962/03 (ΦΕΚ Β 395/27.2.2004), ορίζεται στο 300% της Συνιστώμενης Ημερήσιας Πρόσληψης (ΣΗΠ). Λόγου χάρη, η μέγιστη ποσότητα που πρέπει να περιέχει μία κάψουλα/ταμπλέτα/δόση, ορίζεται για την Βιταμίνη Κ σε 90 μg, που είναι το 300% της ΣΗΠ, η οποία ανέρχεται για την ΕΕ σε 30 μg. Στην ετικέτα παρατηρώ αφενός ότι οι περιεκτικότητες των βιταμινών ανά δόση είναι εκτός κάθε λογικού ορίου, πράγμα άκρως επικίνδυνο για την υγεία, αφετέρου ότι οι ΣΗΠ δεν είναι σύμφωνες με την νομοθεσία της ΕΕ, προφανώς γιατί ο υπεύθυνος κυκλοφορίας δεν μπήκε στον κόπο να φτιάξει μία σύννομη ετικέτα στο προϊόν, αν βέβαια η ετικέτα που παραθέτεις προέρχεται από ιστοσελίδα με έδρα χώρα της ΕΕ. Π.χ. δεν είναι δυνατόν να αναγράφει ότι 80 μg (ή mcg) καλύπτουν το 100% της ΣΗΠ, ενώ στην πραγματικότητα καλύπτουν περί το 300% της ΣΗΠ, με βάση πάντα τη νομοθεσία της ΕΕ. Εγώ με body building δεν έχω εμπειρία, ούτε γιατρός είμαι. Γνωρίζω όμως πολύ καλά νομοθεσία και ουσίες και νομίζω ότι, εάν τελικά καταναλώσεις το συγκεκριμένο συμπλήρωμα, πρέπει να είσαι πολύ μα πολύ προσεκτικός στην ημερήσια ποσότητα που θα λαμβάνεις...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tha1977 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι εδώ μέσα, γιατί προφανώς το φόρουμ είναι και για όσους ασχολούνται με το bb ερασιτεχνικά, όπως εγώ, καθώς και για τους μη ιατρούς.



    Αυτό δεν το λέει πουθενά στη νομοθεσία.



    Ούτε και αυτό αναφέρεται στη νομοθεσία των συμπληρωμάτων διατροφής. Οι ΣΗΠ για τις βιταμίνες και τα ιχνοστοιχεία ορίζονται από το νόμο για όλους τους ανθρώπους το ίδιο, αθλούμενους και μη. Επειδή όμως πράγματι όποιος αθλείται έχει μεγαλύτερες ανάγκες σε ορισμένες βιταμίνες και ιχνοστοιχεία, γι' αυτό το λόγο λαμβάνει και συμπληρώματα. Έρχεται λοιπόν ο νόμος και σου λέει ότι "κύριε παρασκευαστά συμπληρώματος διατροφής, μέχρι το 300% της ΣΗΠ επιτρέπεται να έχει το συμπλήρωμά σου ανά serving/κάψουλα/ταμπλέτα, όχι περισσότερο". Αυτό γίνεται για κάποιο λόγο προφανώς. Τώρα βέβαια, όποιος πιστεύει ότι γυμνάζεται τόσο, ώστε να χρειάζεται να λαμβάνει σε βιταμίνες το 5000% της ΣΗΠ σε κάθε serving, ενώ το μέγιστο επιτρεπόμενο είναι 300%, δικαίωμά του είναι!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tha1977 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά, δεν μπορώ να αντιληφθώ εσύ τι ακριβώς εννοείς.

    Δεν έχω εμπειρία από bb και ασχολούμαι ερασιτεχνικά. Αυτό είναι δυσνόητο ή ασυμβίβαστο;

    Προσφέρω νομοθεσία για τεκμηρίωση όσων αναφέρω όπως είδες (ΚΥΑ Υ1/ΓΠ/127962/03).

    Γνωρίζω από ουσίες από την ενασχόλησή μου με τη νομοθεσία και τη γνωστοποίηση συμπληρωμάτων διατροφής που έχω κάνει στο ΕΟΦ.

    Το παιδί ρώτησε πόσο αξιόλογο είναι το ως άνω συμπλήρωμα και τι επιπτώσεις μπορεί να έχει στην υγεία και του απάντησα πολύ απλά ότι προφανώς, σύμφωνα με τη νομοθεσία, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να λαμβάνει περισσότερο από 300% της ΣΗΠ σε κάθε serving και ο περιορισμός αυτός έχει τεθεί σε ευρωπαϊκό επίπεδο για κάποιο λόγο.

    Αν δεν καταλαβαίνεις πάλι τι εννοώ, λυπάμαι, δεν μπορώ να γίνω πιο αναλυτικός.
    Φίλε tha2007, μια ερώτηση: οι πολυβιταμίνες που πωλούνται στα φαρμακεία και είναι γνωστοποιημένες στον ΕΟΦ, είναι μέσα στα πλαίσια που ορίζει ο Νόμος;

    Επίσης, περιέχουν δοσολογίες λογικές ώστε να ωφελούν την υγεία;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lao : 05-12-12 στις 12:58
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
     

  12. 05-12-12 13:30 #1467
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    ...and the party has just began


     

  13. 05-12-12 13:39 #1468

    Εγγραφή
    19-11-2012
    Περ.
    Banned
    Μηνύματα
    597
    Προεπιλογή
    Πιστεύω ότι πρέπει να χαλαρώσετε με τις πολυβιταμίνες . Εγω αμφιβάλλω αν δίνουν έστω και 1% σε ενέργεια Για μένα είναι πεταμένα λεφτά. Κάνω σκληρές προπονήσεις όσο πολύ λίγοι και δε χρησιμοποιώ πολυβιταμίνες. Η ενέργειά μου είναι σε τρελά επίπεδα.. Δοκίμασα, δεν είδα καμία διαφορά και δεν ξαναπήρα
     

  14. 05-12-12 13:45 #1469
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο warrior s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ενέργειά μου είναι σε τρελά επίπεδα..
    Hλικια? Γιατι αλλες αντοχες και γω οταν ημουν 17 και αλλες τωρα στα.... 37 (κλαψ)



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο warrior s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασα, δεν είδα καμία διαφορά και δεν ξαναπήρα
    Βρε μαζι σου. Και γω στο 2ο κουτι animal pak και δεν εχω νοιωσει διαφορα καμια. Αυτο ομως δε σημαινει οτι δε δουλευει.
    Αμα πεινας πχ, και με ενα καρβελι σκετο ψωμι να φας, θα χορτασεις. Ειμαι το ιδιο με το να φας ενα πληρες γευμα?
     

  15. 05-12-12 13:50 #1470
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο warrior s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω ότι πρέπει να χαλαρώσετε με τις πολυβιταμίνες . Εγω αμφιβάλλω αν δίνουν έστω και 1% σε ενέργεια Για μένα είναι πεταμένα λεφτά. Κάνω σκληρές προπονήσεις όσο πολύ λίγοι και δε χρησιμοποιώ πολυβιταμίνες. Η ενέργειά μου είναι σε τρελά επίπεδα.. Δοκίμασα, δεν είδα καμία διαφορά και δεν ξαναπήρα
    Ποια/ποιες έχεις δοκιμάσει;
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
     

Σελίδα 98 από 121 ΠρώτηΠρώτη ... 488896979899100108 ... ΤελευταίαΤελευταία