Σελίδα 71 από 121 ΠρώτηΠρώτη ... 2161697071727381 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1.051 έως 1.065 από 1805
  1. 06-09-11 16:12 #1051
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο COBRA_STYLE Εμφάνιση μηνυμάτων
    εσυ μιλας υποθετικα και γω σου μιλαω για ερευνες που ειχε παρει το ματι μου κανα 2μηνο πριν...τσεκαρε το και μονος σου
    Δεν σου μιλάω υποθετικά, το τσέκαρα και είδα ότι υπάρχει ένα άνω όριο στο 1 μg. Δεν διαφωνώ με όσα λες, ούτε αμφισβητώ καμμία έρευνα, απλά λέω ότι το ενδεχόμενο τοξικότητας δεν είναι τόσο υψηλό ώστε να ανησυχούμε.

    Διαφωνείς πάνω σε αυτό;

    Οι έρευνες στις οποίες αναφέρεσαι, κάτω από ποιες συνθήκες διαπίστωσαν ότι μακροχρόνιες δοσολογίες άνω του 1 μg προκαλούν καρκίνο του προστάτη;
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
     

  2. 07-09-11 22:26 #1052
    Προεπιλογή
    Lao εχεις να με πρωτεινεις κανα συμπληρωμα ω3 φαρμακειου?
    Βγαζει κανα ποιοτικο η Solgar?
     

  3. 07-09-11 23:20 #1053
    Προεπιλογή
    Κατι αλλο προς οποιον γνωριζει...
    Γιατι βγαζουν πολυβιταμινες και σε εκδοσεις χωρις σιδηρο?
    Τι παιζει με αυτο?
    Παιζει κατι αν εχεις αυξημενη προσληψη σιδηρου ημερισιως?
     

  4. 08-09-11 00:29 #1054
    plucky underdog
    Το avatar του χρήστη average_joe

    Εγγραφή
    21-08-2011
    Περ.
    comfort zone,out.
    Μηνύματα
    1.426
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Txc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατι αλλο προς οποιον γνωριζει...
    Γιατι βγαζουν πολυβιταμινες και σε εκδοσεις χωρις σιδηρο?
    Τι παιζει με αυτο?
    Παιζει κατι αν εχεις αυξημενη προσληψη σιδηρου ημερισιως?
    σιδηρο απο τη στιγμη που τρως "σωστα"και εισαι ανδρας θα προσλαβεις τον αναμενομενο.
    οποτε συνηθως βγαζουν εκδοσεις για απαιτητικους χρηστες που βρισκουν την υπερδοσολογια τους λανθασμενη.
    για sides δεν μου ρχεται τιποτα google.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Txc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Lao εχεις να με πρωτεινεις κανα συμπληρωμα ω3 φαρμακειου?
    Βγαζει κανα ποιοτικο η Solgar?
    εχω δει σιγουρα ενα της Solgar που οι αναλογιες EPA/ DHA (αυτο κοιτας) ειναι180/120. συμβατικα δηλαδη και αν σκεφτεις οτι προτεινεται 1γρ και ανω (στο φορουμ εχει αναφερθει 1,5- 3γρ) των EPA/ DHA χρειαζεσαι 3. οικονομικα ασυμφορα αλλα αν τα χεις no problem.
    κοιτα παντως απο Solgar μην εχουν βγαλει καμια αλλη φορμουλα με καλυτερες αναλογιες γιατι γενικα συνηθιζεται κατι τετοιο.
     

  5. 08-09-11 12:39 #1055
    Προεπιλογή
    Λεω να παρω τα Fish Oil Concetrate 1000 MG softgels apo Solgar...
    Ποση ειναι η ημερησια δοσολογια απο ω3? Σε αυτο το προιον λενε ενα χαπακι την ημερα ξερω γω...
     

  6. 08-09-11 13:17 #1056
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Άσχετα από τη ποσότητα του λαδιού ανά softgel, κάθε προιόν γράφει στην ετικέτα του τη ποσότητα EPA/ DHA ανα σοφτζελ, αυτά κοιτάς. Πχ, ένα συμβατικό συμπλήρωμα μπορεί να λέει 180/120(=300mg). Το άθροισμά τους κατά τη διάρκεια της ημέρας πρέπει να είναι κάπου στο ένα γραμμάριο (1000mg) ή και παραπάνω.
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
     

  7. 08-09-11 13:24 #1057
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sTeLaKoS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άσχετα από τη ποσότητα του λαδιού ανά softgel, κάθε προιόν γράφει στην ετικέτα του τη ποσότητα EPA/ DHA ανα σοφτζελ, αυτά κοιτάς. Πχ, ένα συμβατικό συμπλήρωμα μπορεί να λέει 180/120(=300mg). Το άθροισμά τους κατά τη διάρκεια της ημέρας πρέπει να είναι κάπου στο ένα γραμμάριο (1000mg) ή και παραπάνω.
    Αυτη την ποσοτητα ελεγε ακριβως ανα χαπι 180/120 και ειχε 1 χαπι την ημερα σαν δοσολογια...
    Ποσα γρ χρειαζομε την ημερα? Λογικα για να ειναι η δοση 300mg, δεν χρειαζομε παραπανω ή παιζει ρολο το αν εισαι αθλητης, ποσα κιλα εισαι κτλ?

    Ειχε και πιο δυνατες αλλα με παραπανω χαπια η ημερισια δοση...
    Δεν ξερω...
    Στα στατς γραφει οτι καθε χαπι δινει 1000mg, αλλα το αθροισμα των ΕPA και DHA ειναι 300mg ( 180/120 ), πως γινετε αυτο?
    H συνιστωμενη ημερησια δοση σε ω3 ξερεις ποση ειναι? Πανω απο 1γρ?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Txc : 08-09-11 στις 13:38
     

  8. 08-09-11 13:45 #1058
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Τerror x crew, επειδή εδώ είμαστε λίγο οφφ, δες το τόπικ συμπληρωμα ωμεγα-3 απ την αρχή του για να καταλάβεις τι παίζει και αν έχεις απορίες πόσταρε εκεί.
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
     

  9. 08-09-11 13:57 #1059
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sTeLaKoS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τerror x crew, επειδή εδώ είμαστε λίγο οφφ, δες το τόπικ συμπληρωμα ωμεγα-3 απ την αρχή του για να καταλάβεις τι παίζει και αν έχεις απορίες πόσταρε εκεί.
    Σε ευχαριστω πολυ! Μου λυθηκαν οι αποριες!
    Εκανα την παραγγελια, την Δευτερα θα το εχω...
    Μεχρι τοτε θα την βγαλω με σολωμο σε νερο σε καπποιο γευμα ( 1.5γρ ω3 )...
    Καθε μερα σωλομος δεν γινετε...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Txc : 08-09-11 στις 14:00
     

  10. 09-09-11 12:17 #1060
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Txc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Lao εχεις να με πρωτεινεις κανα συμπληρωμα ω3 φαρμακειου?
    Βγαζει κανα ποιοτικο η Solgar?
    Όχι και στα δύο. Τα λεφτά σου θα πετάξεις και θα το πληρώσεις 50 φορές (δεν κάνω πλάκα, τόσο βγαίνει) παραπάνω. Θεωρώ πραγματικά εγκληματικό για τον οποιονδήποτε να πάρει Ω3 από φαρμακείο και ειδικά της Solgar.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Txc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατι αλλο προς οποιον γνωριζει...
    Γιατι βγαζουν πολυβιταμινες και σε εκδοσεις χωρις σιδηρο?
    Τι παιζει με αυτο?
    Παιζει κατι αν εχεις αυξημενη προσληψη σιδηρου ημερισιως?
    Στους άντρες δεν υπάρχει αποβολή σιδήρου μέσω απώλειας αίματος, όπως συμβαίνει με τις γυναίκες (βλέπε «δύσκολες μέρες»). Για τον λόγο αυτό, συνεχόμενη και μακροχρόνια λήψη σιδήρου μέσω συμπληρωμάτων μπορεί να οδηγήσει σε τοξικότητα. Στα πλαίσια αυτά, οι εταιρείες εδώ και καιρό δεν βάζουν σίδηρο σε πολυβιταμίνες που απευθύνονται αποκλειστικά σε εμάς.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
     

  11. 13-09-11 21:29 #1061
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο average_joe Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Lao προσωπικα θα ηθελα να σε ευχαριστησω και για το παρων θεμα που ειναι μια εξαιρετικη πρωτοβουλια καθως και για ολες τις συμβουλες που εχεις δωσει κατα καιρους στο θεμα των πολυβιταμινων (οσο και αν αρνεισαι το τιτλο του vits guru ) καθως επισης και για ολα τα αλλα θεματα που εχεις εκφερει αποψη.
    παρα του οτι μολις προσφατα εγινα ενεργο μελος, παρακολουθουσα παντα τις αποψεις σου και εχω σχηματισει την αποψη πως εισαι και σοβαρος και αξιοπιστος. εξαλλου, μονο και μονο που σου αρεσει η NOW αυτο για μενα σε καθιστα ακομα πιο συμπαθη μιας και εγω λεω τα καλυτερα για αυτην την εταιρεια.
    οι δυο πολυβιταμινες που θα τρεξω φετος ειναι οι Adam (softgels παντα ) και οι Liquid Multi Gels της ιδιας εταιριας (για τις τελευταιες ξενερωνω λιγο καθως περιεχουν σιδηρο αλλα τεσπα, την επομενη φορα αν μεχρι τοτε δω κατι αλλο με κοβω για Carlson).
    τωρα επειδη αρκετοι συνηθιζουν να προτιμουν πολυβιταμινη φαρμακειου απλα να αναφερω οτι συνηθως (centrum, vital plus) και αυτες περιεχουν σιδηρο με οτι αυτο συνεπαγεται.
    μια ερωτηση: ειχα ακουσει παλιοτερα οτι το συνενζυμο q10 πρεπει να λαμβανεται σε κυκλους χωρις ομως να εχω συγκρατησει την αιτιολογηση.
    ποια ειναι η αποψη σου?
    για αυτο που ρωταω αν θες απαντα στο γενικο θεμα περι πολυβιταμινων καθως ο κυριος λογος που ποσταρα ηταν για να σε ευχαριστησω και ελπιζω να συνεχισεις την καλη δουλεια.
    με (ιντερνετικη) εκτιμηση, ...τζο!
    Φίλε μου, καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.

    Σε ό,τι ρωτάς τώρα, αυτό που λες για το Q10 δεν το έχω ακούσει. Αντιθέτως, έχω ακούσει/διαβάσει (δεν θυμάμαι) κάτι ανάλογο για το ginseng, αλλά νομίζω ότι ισχύει για κατανάλωση μεγάλων ποσοτήτων και όχι σε εκείνες που συνήθως συναντάμε στις πολυβιταμίνες.

    Έτσι και αλλιώς, εμένα προσωπικά δεν με απασχολούν τέτοια πράγματα γιατί έχω περισσότερο στο μυαλό μου να καλύπτω τα βασικά (δηλαδή βιταμίνες & μέταλλα) και συχνά-πυκνά αλλάζω προϊόντα, οπότε οι δοσολογίες αλλάζουν επίσης, άσε που άλλες multies έχουν Q10 αλλά όχι ginseng ή το ανάποδο κτλ.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
     

  12. 13-09-11 21:46 #1062
    plucky underdog
    Το avatar του χρήστη average_joe

    Εγγραφή
    21-08-2011
    Περ.
    comfort zone,out.
    Μηνύματα
    1.426
    Προεπιλογή
    και εγω αυτο κανω. εξαιτιας της αγνοιας μου πανω στο q10 και σε αυτο που ειχα ακουσει παλιοτερα (πιο πολυ σε urban legend μου φερνει πλεον) απλα προσεχω να τρεχω δυο διαφορετικους κυκλους με μια που το εχει και μια που δεν.
    anyway ευχαριστω και παλι!
     

  13. 14-09-11 13:00 #1063
    Προεπιλογή multi max της m-double you
    πηρα τισ βιταμινεσ multi max της m-double you..μ ειπαν στα εχτρεμε να παιρνω ενα την ημερα,ειναι αρκετο η να παιρνω και δευτερο??
     

  14. 14-09-11 14:44 #1064
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο George007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πηρα τισ βιταμινεσ multi max της m-double you..μ ειπαν στα εχτρεμε να παιρνω ενα την ημερα,ειναι αρκετο η να παιρνω και δευτερο??
    Τι γράφει πάνω στο κουτί;
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
     

  15. 14-09-11 14:49 #1065
    Προεπιλογή
    1 ταμπλετα.. απλα πολυ φιλοι μ μ λενε να παιρνω 2
     

Σελίδα 71 από 121 ΠρώτηΠρώτη ... 2161697071727381 ... ΤελευταίαΤελευταία