Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 22 από 22
  1. 13-12-06 01:43 #16
    Προεπιλογή
    Cool.
    THE EVIDENCE WAS GOOD!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 13-12-06 03:25 #17
    Προεπιλογή
    Φίλε μου everydaypanos πως πινοντας 3 ποτήρια νερο, μαζί με το πολυ ωραιο γεύμα που μας προτείνεις, διευκολύνεις την πέψη;Συνήθως το νερό μαζι με το γεύμα αραιώνει τα γαστρικά οξέα του στομάχου, που εκρίνει για να διασπάσει την τροφη, με αποτέλεσμα να καθυστερεί και να δυσχεραίνει το έργο τους. Πες μου το μηχανισμό να καταλάβω. Σε ευχαριστούμε προκαταβολικά για τα post σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 13-12-06 13:17 #18
    Προεπιλογή
    Δυστυχώς δεν μπορώ να περιγράψω τον μηχανισμό διότι δεν τον γνωρίζω. Δεν είμαι ειδικός και δεν λέω ότι διευκολύνει την πέψη για όλους και υπό κάθε συνθήκη.

    Το μόνο που μπορώ να σου πω, και νομίζω ότι όλοι μας αυτό θα πρέπει να λέμε, είναι τί κάνω εγώ και πώς νιώθω με το αποτέλεσμα που βλέπω στον εαυτό μου.

    Για την διατροφή που κάνω εγώ λοιπόν, να σου πω ότι νιώθω υπέροχα από την λήψη περίπου 3 - 4 λίτρων νερού την ημέρα. Είναι τέλειο για το συκώτι και τα νεφρά. Όσο περισσότερο τροφοδοτείς τα νεφρά σου, τόσο καλύτερα λειτουργεί και το συκώτι σου. Το συκώτι επεξεργάζεται τοξίνες και λίπη από το σύστημα, έτσι χωρίς αρκετό νερό, κάνει υπερωρίες για να καλύψει τα νεφρά σου. Αυτό μπορεί εν τέλει να οδηγήσει στην απελευθέρωση τοξινών και λίπους.

    Εάν δεν νομίζεις ότι πρέπει να πίνεις νερό "αμέσως μετά" το γεύμα, τότε πιστεύω ότι θα συμφωνήσεις μαζί μου ότι κάνει καλό να πίνεις αρκετό νερό γενικότερα μέσα στην ημέρα.

    Επίσης, θα είναι καλό να σιγουρευτείς ότι παίρνεις και κάλιο στις τροφές που τρως. Γλυκοπατάτα, μπρόκολο, και μπανάνες (preworkout snack στο αρχικό μου post) είναι όλα ιδανικές πηγές για την μέγιστη ποσότητα καλίου. Το κάλιο απελευθερώνει το νάτριο(αλάτι) από το σύστημα και βοηθά στην μικρότερη διατήρηση νερού.

    4 λίτρα νερό την ημέρα είναι σπουδαίο!
    THE EVIDENCE WAS GOOD!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 13-12-06 14:11 #19
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Εγω είμαι της γνώμης, όχι νερό μαζί με γεύματα, γιατι εμποδίζει την πέψη και όχι την βοηθάει.
    Το νερό καλά ειναι να πίνεται αρκετά πριν το γεύμα ή απο 45 λεπτά και μετά, απο το γεύμα.
    Το ίδιο ισχύει και για όλα τα υγρά, εκτός του κόκκινου κρασιού (σε μικρή ποσότητα), το οποίο μπορει να βοηθήσει στην πέψη.
    Επίσης, είμαι της γνώμης να μην υπάρχει τοσο κοντά σε χρόνο κάποιο γεύμα πριν την προπόνηση, αλλά να έχει τουλάχιστον 2 ωρες διαφορά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 13-12-06 14:13 #20
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    everydaypanos...
    έχεις αναφέρει πουθενά τα stats σου?
    ή ακόμη και την προπόνηση σου, τα κιλά που χρησιμοποιείς για παράδειγμα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 13-12-06 16:07 #21
    Bodybuilding.gr
    Το avatar του χρήστη Muscleboss

    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περ.
    All over the World
    Μηνύματα
    10.918
    Προεπιλογή Re: Άρθρο προπονητικής διατροφής
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nicktiger
    Χαιρετώ το φορουμ και θέλω να δωσω ένα θέμα που πιστευω οτι ενδιαφέρει όλους.
    Θελω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο αρθρο το οποίο να ενημερώνει σχετικα με την διατροφή πριν απο την προπόνηση με βάρη σε περίοδο ογκου και γράμμωσης(ωρα γευματος,περιεχόμενο σε υδατ.πρωτεινες ,ποσότητες,ειδος τροφης κ.τ.λ)
    Οπως και επισης διατροφή πρίν απο την προπόνηση που περιέχει μόνο αερόβια δραστηριοτητα αλλα και διατροφη μετα απο αυτην.
    Ελπίζω να δούμε κάποιο αρθρο αντίστηχο με αυτο της μεταπροπονητικης διατροφης που πιστεύω οτι ειναι πάρα παρα πολύ καλό!!
    ΜB we bet on u !!
    υπόσχομαι να είναι το επόμενο άρθρο μου. δεν είναι απλό το θέμα πάντως και θα προσπαθήσω να συνδυάσω όλες τις τελευταίες έρευνες και συστάσεις από κορυφαίους προπονητές. (από νέο έτος να το περιμένετε)

    ΜΒ
    Παναγιώτης Βίτσας
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 13-12-06 18:23 #22
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο everydaypanos
    Δυστυχώς δεν μπορώ να περιγράψω τον μηχανισμό διότι δεν τον γνωρίζω. Δεν είμαι ειδικός και δεν λέω ότι διευκολύνει την πέψη για όλους και υπό κάθε συνθήκη.

    Το μόνο που μπορώ να σου πω, και νομίζω ότι όλοι μας αυτό θα πρέπει να λέμε, είναι τί κάνω εγώ και πώς νιώθω με το αποτέλεσμα που βλέπω στον εαυτό μου.

    Για την διατροφή που κάνω εγώ λοιπόν, να σου πω ότι νιώθω υπέροχα από την λήψη περίπου 3 - 4 λίτρων νερού την ημέρα. Είναι τέλειο για το συκώτι και τα νεφρά. Όσο περισσότερο τροφοδοτείς τα νεφρά σου, τόσο καλύτερα λειτουργεί και το συκώτι σου. Το συκώτι επεξεργάζεται τοξίνες και λίπη από το σύστημα, έτσι χωρίς αρκετό νερό, κάνει υπερωρίες για να καλύψει τα νεφρά σου. Αυτό μπορεί εν τέλει να οδηγήσει στην απελευθέρωση τοξινών και λίπους.

    Εάν δεν νομίζεις ότι πρέπει να πίνεις νερό "αμέσως μετά" το γεύμα, τότε πιστεύω ότι θα συμφωνήσεις μαζί μου ότι κάνει καλό να πίνεις αρκετό νερό γενικότερα μέσα στην ημέρα.

    Επίσης, θα είναι καλό να σιγουρευτείς ότι παίρνεις και κάλιο στις τροφές που τρως. Γλυκοπατάτα, μπρόκολο, και μπανάνες (preworkout snack στο αρχικό μου post) είναι όλα ιδανικές πηγές για την μέγιστη ποσότητα καλίου. Το κάλιο απελευθερώνει το νάτριο(αλάτι) από το σύστημα και βοηθά στην μικρότερη διατήρηση νερού.

    4 λίτρα νερό την ημέρα είναι σπουδαίο!
    Ενοείται φιλε μου everypaypanos
    Αρκετό νερό κατα την διάρκεια της ημερας και σε σχετική αποσταση απο τα γευματα ειναι ζωτικής σημασίας για την σωστη λειτουργία του οργανισμού..!!
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12