Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 81

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. 22-07-09 14:07 #1
    Bodybuilding.gr
    Το avatar του χρήστη Muscleboss

    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περ.
    All over the World
    Μηνύματα
    10.908
    Προεπιλογή Παραδοσιακοί Έλληνες παλαιστές-αθλητές
    Παραθέτω εδώ το παρακάτω άρθρο αν και έχει λίγους μήνες που γράφτηκε στο δίκτυο για να κάνουμε και μια αναφορά στους δυνατούς παλαιστές που πέρασαν από τη χώρα μας τις τελευταίες δεκαετίες του 20ου αιώνα και πολλόι εμπνέυστηκαν απο τη δύναμη και τη μυική τους ανάπτυξη.

    ----

    Ο Τρομάρας άνοιξε (νέο) γυμναστήριο


    Όνομα: tromaras1_494x320.jpg Εμφανίσεις: 29754 Μέγεθος: 24,0 KB



    «Γυμναστήρια Τρομάρας...». Μια αφίσα στο δρόμο στάθηκε η αφορμή για να αναζητήσουμε τον «Ηρακλή» της δεκαετίας του ’60. Πάει καιρός από την τελευταία φορά που είχε απασχολήσει τα media με κάποιο από τα κατορθώματά του. Επειτα από χιλιάδες αγώνες και παραστάσεις σε κάθε γωνιά της Γης, ο 60χρονος σήμερα Τρομάρας αποφάσισε να ζήσει ήρεμα μαζί με τη σύζυγό του και να ασχοληθεί με το γυμναστήριο που εγκαινίασε μόλις πριν από λίγες ημέρες.

    «Εφτιαξα ετούτο εδώ το χώρο για να ασχολούμαι με κάτι. Είχα και στο παρελθόν γυμναστήρια. Το 1998 έκλεισα το τελευταίο που είχα στη Φραντζή και μετά από δέκα χρόνια πήρα την απόφαση να επιχειρήσω ξανά. Περισσότερο το έκανα για να έχει κάτι το παιδί μόλις αποφοιτήσει», λέει και μας δείχνει με καμάρι τη φωτογραφία του Κώστα του, του γιου του. «Εχει πάρει τα δικά μου χνάρια. Σπουδάζει γυμναστής στην Κομοτηνή και ασχολείται με την πάλη. Πιστεύω πως θα τα πάει καλά. Είναι θεριό».

    Οι τοίχοι του γυμναστηρίου είναι γεμάτοι με ασπρόμαυρες φωτογραφίες από αγώνες του ίδιου και συναδέλφων του. Σαμψών, Μασκοφόρος, Σουγκλάκος, Τζίμης ο Τίγρης. «Ωραίες εποχές. Τι τα ψάχνεις; Τότε ασχολούμασταν με τον αθλητισμό. Σήμερα τα παιδιά έχουν άλλες προτεραιότητες. Θυμάμαι πως σε κάθε αγώνα κόβαμε κοντά στα 40.000 εισιτήρια. Εχω ταξιδέψει σε όλο τον κόσμο: από την Κίνα μέχρι τα βάθη της Αραβίας. Στην εποχή μας δεν πιστεύω πως υπάρχουν αυθεντικοί παλαιστές. Πέρα από τη σωματική δύναμη, απαιτείται και ψυχή».

    Το «Τρομάρας» δεν είναι κάποιο παρατσούκλι που του κόλλησε λόγω της μυϊκής του δύναμης. Είναι το επίθετο που κληρονόμησε από τον πατέρα του. «Ο πατέρας μου είναι Τρομάρας και η μάνα μου το γένος... Μητρομάρα. Πώς τα κατάφεραν και τα ταίριαξαν έτσι;», αναρωτιέται και σταυροκοπιέται.

    Όνομα: tromaras2_494x320.jpg Εμφανίσεις: 23903 Μέγεθος: 64,5 KB


    Αναπολώντας το παρελθόν θυμάται τα παιδικά του χρόνια, αλλά και το πρώτο γαϊδούρι που σήκωσε στα χέρια του όταν ήταν ακόμη δέκα χρόνων.

    «Κατάγομαι από την Αγία Σοφία, ένα χωριουδάκι της Αιτωλοακαρνανίας. Από μικρό παιδί ήμουν δυνατός. Νομίζω πως το οφείλω στα γονίδια. Και ο πατέρας μου, αλλά και ο παππούς μου ήταν λιοντάρια. Εστυβαν την πέτρα». Αφορμή για να πειραματιστεί με τη δύναμή του στάθηκε ένας παλιός αθλητής. «Δημήτρη Κωνσταντίνου τον έλεγαν. Μια μέρα έδινε παράσταση στην πλατεία του χωριού. Τον είδα να σηκώνει ολόκληρους βράχους και εντυπωσιάστηκα. Ηθελα πολύ να του μοιάσω, έτσι κάποια στιγμή βρέθηκε μπροστά μου ένα γαϊδούρι και το πήρα στους ώμους».

    Στην εφηβεία του μετακόμισε με την οικογένειά του στην Αθήνα και ανακάλυψε ένα προπονητήριο όπου θα μπορούσε να παλεύει. «Η μάνα μου φώναζε. Ελεγε στον πατέρα μου να με εμποδίσει να πηγαίνω. Φοβόταν η κακομοίρα μήπως πάθω τίποτα, αλλά εγώ δεν άκουγα. Με τον καιρό κέρδιζα όλο και πιο πολλούς αγώνες. Με καλούσαν σε όλο τον κόσμο και έγινα γνωστός. Εβγαλα πολλά λεφτά, αλλά δεν τα λογάριαζα. Το χειροκρότημα των θεατών ήταν η μεγαλύτερη ανταμοιβή μου».

    Την κουβέντα μας διέκοψε για λίγο η κυρία Τρομάρα. «Πώς είμαι παντρεμένος, είναι θαύμα! Την ταλαιπώρησα πολύ. Η αλήθεια είναι πως γνώρισα δόξες. Είχα και αρκετές κατακτήσεις. Η μάνα μου πολλές φορές μπέρδευε και τα ονόματα των κοριτσιών. Κάθε μέρα και άλλη. Με τη Φανή τα πράγματα ήρθαν διαφορετικά: έμεινε έγκυος και αποφασίσαμε να κρατήσουμε το παιδί. Δεν την είχα παντρευτεί μέχρι που ο γιος μου έγινε επτά χρόνων, αλλά και αυτή στάθηκε... αντράκι. Δεν την ένοιαξε ποτέ τι θα πει ο κόσμος».


    Ενα τραγούδι για τον Γιωργάρα

    «Γεια σου ανίκητε Γιωργάρα, θρύλε ατρόμητε Τρομάρα... έχεις γίνει ήρωάς μας, πρότυπο και ίνδαλμά μας». Μετά τον Κουταλιανό απέκτησε το δικό του τραγούδι και ο Τρομάρας. Δημιουργός των στίχων είναι ο παλαίμαχος παλαιστής και πολλές φορές αντίπαλος του Γιώργου Τρομάρα, Μασκοφόρος ή κατά κόσμον Γιώργος Γουλιόβας. «Είναι τιμή μου που ο Γιώργος έγραψε για εμένα αυτό το τραγούδι. Εκτός από το δικό μου, έγραψε άλλα τρία που αξίζει να τα ακούσει κανείς», λέει ο ίδιος και συμπληρώνει: «Είναι ένα αυθεντικό ζεϊμπέκικο και νομίζω πως θα αγαπηθεί πολύ από τον κόσμο». Το τραγούδι θα ερμηνεύσει ο Μανώλης Τοπάλης, γνωστός τραγουδιστής της δεκαετίας του ’60.


    ΑΝΘΗ ΒΟΥΛΓΑΡΗ
    Παναγιώτης Βίτσας
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-07-09 14:08 #2
    Bodybuilding.gr
    Το avatar του χρήστη Muscleboss

    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περ.
    All over the World
    Μηνύματα
    10.908
    Προεπιλογή
    Ο Τρομάρας εν δράση!


    Όνομα: 10_1_~1.JPG Εμφανίσεις: 24873 Μέγεθος: 52,6 KB



    και εδώ με το Ζουγκλάκο νομίζω

    Παναγιώτης Βίτσας
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 22-07-09 14:22 #3
    Bodybuilding.gr
    Το avatar του χρήστη Muscleboss

    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περ.
    All over the World
    Μηνύματα
    10.908
    Προεπιλογή Τζιμ Λόντος!
    Ο Χρήστος Θεοφίλου γεννήθηκε στο Κουτσοχώρι του Άργους της Ηλείας το 1897 και το 1910 έφτασε 13χρονος στη Νέα Υόρκη ως μετανάστης. Η ζωή του άλλαξε όταν έφηβος μπήκε σε ένα προπονητήριο πάλης και άρχισε να ασχολείται με το άθλημα. Σε έναν απο τους πρώτους αγώνες του στην αρένα London του Πόρτλαντ, ο αθλητικογράφος Ρόσκο Φόσετ του έδωσε το όνομα Τζιμ Λόντος, που επρόκειτο να γίνει το διασημότερο και θρυλικότερο στην ιστορία του επαγγελματικού κατς της Αμερικής.


    Όνομα: jimlondos.jpg Εμφανίσεις: 23635 Μέγεθος: 23,1 KB



    Όνομα: JL3.jpg Εμφανίσεις: 23080 Μέγεθος: 12,2 KB
    Παναγιώτης Βίτσας
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 22-07-09 17:58 #4
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη the_big_litho

    Εγγραφή
    03-03-2008
    Περ.
    Aθηνα
    Μηνύματα
    1.216
    Προεπιλογή
    Ωραιο αρθρο Πανο
    Ph. Ed.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 22-07-09 20:15 #5
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    απο τα ωραιότερα άρθρα μπράβο πάνο , μακάρι να βρούμε και να βαλουμε κι άλλους μεγαλους παλαιστες .

    απόδειξη πως τότε ασχολούταν μόνο αυτός που ήταν ταλέντο πραγματικα και για τα σημερινά δεδομένα ήταν άθλοι αυτα που έκαναν αυτοί οι άνθρωποι και το λέω γιατί έχω γνωρίσει πραγματικα ανθρωπους με υπερφυσική δύναμη χωρίς να έχουν γυμναστεί ποτέ , αλλα και η ζωή ήταν τέτοια που μας σκληραγωγούσε όταν εγω πχ στην έκτη δημοτικού όταν αλωνίζαμε τα σιταρια μόνος μου άνέβαζα τσουβάλι με σιτάρι 80 κιλών στην πλατφόρμα και με μάλωνε ο μπαμπάς μου να μην πάθω τίποτε , απλα βλέπαμε τους γονείς που τυρανιόταν και θέλαμε να βοηθήσουμε και τα περισσότερα παιδια το έκαναν αυτό ,είναι ενα είδος γυμναστικής η σκληραγώγησης .

    τωρα έχουμε παιδια με σωματικα προσόντα ίσως και καλύτερα αλλα δεν τα καλιεργούν , είναι και ο τρόπος ζωής τέτοιος που το πιο βαρύ πράγμα που σηκωνουν οι περισσότεροι είναι τα βιβλία η τα τετραδια
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 22-07-09 21:24 #6
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    ΠΟλυ ωραια αναφορα. Μπραβο και ευχομαστε στο κυριο τρομαρα καλες δουλειες.

    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 02-11-10 12:04 #7
    Το avatar του χρήστη LION

    Εγγραφή
    27-05-2010
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    491
    Προεπιλογή Σαμψων
    Ο 81 χρονος σήμερα Σαμψών (κατά κόσμον Γιάννης Κεσκιλίδης). Ατσάλινος άνθρωπος που... μασούσε σίδερα, σήκωνε βάρη που ζύγιζαν τόνους, έσπαζε πέτρες πάνω στο σώμα του, τραβούσε με τα δόντια κάρα και αυτοκίνητα, λύγιζε βέργες και τέντωνε σούστες. Στην Ελλάδα των πολέμων, σε μια χώρα που είχε ανάγκη τα θαύματα, ο Σαμψών έγινε υπερ-ήρωας. «Ο Ηρακλής που νικούσε πάντα το θηρίο»!
    «Εμεινα μόνος μου. Είμαι ο τελευταίος της εποχής μας. Μιας εποχής δύσκολης, αλλά και τόσο γλυκιάς»
    «Κάποια στιγμή στα 13 μου χρόνια άρχισα την πάλη. Ημουν στον Πειραϊκό Σύλλογο και είχα δάσκαλο τον Χαρίλαο Μοσχίδη. Εκεί κατάλαβα και τη δύναμή μου. Σήκωνα τα ασήκωτα... Σίδερα, πέτρες-ογκόλιθους, αμόνια και άλλα. Ετσι μου κόλλησε και το ψευδώνυμο Σαμψών. Από ένα σημείο και μετά κανείς δεν με ήξερε ως Γιάννη Κεσκιλίδη. Ολοι με ήξεραν και με ξέρουν ως Σαμψών»
    (Αποσπασματα απο συνεντευξη στην κ. Γιουλη Σταριδα το 2008.)

    Νομιζω οτι αξιζει ενα αφιερωμα σ'αυτον τον ΑΘΛΗΤΗ,για να τον γνωρισουν οι νεοτεροι!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LION : 02-11-10 στις 12:08
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 02-11-10 12:13 #8
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Βεβαια!!!Θα ψαξω και γω να βρω φωτο και βιντεο..

    Σαμψων,Τζιμης ο τιγρης και ο Τζιμης Αρμαος οπου ηταν και μεντορας του Μπουρναζου καποτε καλο ειναι να εχουν μια θεση εδω μεσα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 02-11-10 12:17 #9
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    υπαρχει μια αναφορα εδω

    Παραδοσιακοί Έλληνες παλαιστές
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 02-11-10 12:32 #10
    Το avatar του χρήστη LION

    Εγγραφή
    27-05-2010
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    491
    Προεπιλογή
    (Μπραβο παιδια,προσπαθω τοση ωρα να ανεβασω φωτο και δεν βρισκω ακρη!)
    Προκειται για εναν ανθρωπο αξιο θαυμασμου και για τον τροπο που εκανε γυμναστικη και για τα τεραστια αποθεματα δυναμης που ειχε!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 02-11-10 12:40 #11
    Το avatar του χρήστη LION

    Εγγραφή
    27-05-2010
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    491
    Προεπιλογή
    Όνομα: 2.jpg Εμφανίσεις: 16458 Μέγεθος: 149,1 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 21-01-11 16:27 #12
    Προεπιλογή Γιωργος τρομαρας
    [YOUTUBE="qL6a3hYRfbI"]qL6a3hYRfbI[/YOUTUBE]
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 21-01-11 16:30 #13
    Προεπιλογή
    [YOUTUBE="PNjpzSEZtsA"]PNjpzSEZtsA[/YOUTUBE]
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 06-11-11 15:32 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο loufas Εμφάνιση μηνυμάτων
    [YOUTUBE="qL6a3hYRfbI"]qL6a3hYRfbI[/YOUTUBE]
    θυμαμαι στο δημοτικο ειχε ερθει ο τρομαρας στο σχολειο και τραβαγε 2-3 αυτοκινητα!!με εντυπωσιασε ιδιαιτερα!!τρομερος!!!
    Απάντηση με παράθεση