Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 35 από 35
  1. 23-06-15 22:58 #31
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dionisos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί ονομάστηκε έτσι ο διαγωνισμός;
    Από άρθρο του Τζο Γουάιντερ (περιοδικό FLEX, τεύχος Νοεμβρίου 2004)


    Όλα ξεκίνησαν το 1965. Εώς τότε ήταν δύσκολο για κάποιον αθλητή να ισχυριστεί ότι ήταν ο καλύτερος των καλύτερων. Υπήρχαν οι διαγωνισμοί του Mr.America του Mr.World και του Mr.Universe όπου ο καθένας νικητής μπορούσε να θεωρηθεί ότι ήταν ο καλύτερος αλλά για κανέναν δεν ήταν κοινώς παραδεκτό από όλους τους φίλους του αθλήματος ότι ήταν.

    Έτσι το 1964 ο Λάρυ Σκοτ ήταν ο νικητής του Μρ.universe, ενώ ο Χάρολντ Πουλ ήταν ο νικητής του Μρ.Αμέρικα. Ποιός όμως θα μπορούσε να θεωρηθεί ως αδιαμφισβήτητος νικητής?

    Μια μέρα ο Λάρυ και εγώ δειπνούσαμε στο εστιατόριο Madator και παρατήρησα ότι ήταν μελαγχολικός. Όταν τον ρώτησα τί είχε και ήταν έτσι μου απάντησε ότι αισθανόταν ότι η καριέρα του είχε ήδη φτάσει στο τέλος της αφού είχε κατακτήσει τους τίτλους του Mr.America και του Mr.Universe και έτσι δεν υπήρχε κάποια άλλη πρόκληση για να πετύχει.

    Ακριβώς εκείνη τη στιγμή συνειδητοποίησα τί έπρεπε να κάνω. Ήταν πλέον καιρός να επιλυθεί μια παλιά διαμάχη και επιπλέον να δώσω την ευκαιρία σε πρωταθλητές όπως ο Λάρυ να αποκτήσουν την υπέρτατη παραδοχή του καλύτερου των καλύτερων.

    Πώς θα ονομάζαμε όμως έναν τέτοιο διαγωνισμό? Ήθελα έναν τίτλο τόσο μεγαλοπρεπή όσο μεγαλοπρεπείς θα ήταν και οι αθλητές που θα συμμετείχαν σε αυτόν. Που να φανταζόμουν πως η έμπνευση για τον τίτλο θα επέρχονταν από την πιο περίεργη συγκυρία. Το δείπνο μου με τον Λάρυ συνοδεύοταν από ένα μπουκάλι μπύρα. Το όνομα της μπύρας? Olympia. Και έτσι γεννήθηκε ο υπέρτατος διαγωνισμός στο χώρο του σιδερένιου αθλήματος.
    Go heavy or go home!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 23-06-15 23:27 #32
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Πολύ ωραία η ενημέρωση σου Γιάννη
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 23-06-15 23:33 #33
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Ωραιο οντως.
    Παντως μονο εγω ειμαι το μπαζουκας που νομιζε πως το Mr Olympia επινοηθηκε με βαση τον Ολυμπο και τους Θεους???





















    Μην κραξετε μαγκες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 23-06-15 23:50 #34
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SOLID Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραιο οντως.
    Παντως μονο εγω ειμαι το μπαζουκας που νομιζε πως το Mr Olympia επινοηθηκε με βαση τον Ολυμπο και τους Θεους???





















    Μην κραξετε μαγκες.
    Μπα...μαλλον ολοι το ιδιο πιστευαμε! Να μην σου πω οτι μεσα μου ακομη το πιστευω παρα την ενημερωση του φιλου Γιαννη!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 24-06-15 20:05 #35
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SOLID Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραιο οντως.
    Παντως μονο εγω ειμαι το μπαζουκας που νομιζε πως το Mr Olympia επινοηθηκε με βαση τον Ολυμπο και τους Θεους???

    Μην κραξετε μαγκες.

    Όχι βέβαια και εγώ αυτό νόμιζα ή ήθελα να πιστεύω. Δε θα ήταν περίεργο και θα ταίριαζε γάντι το όνομα να έχει παρθεί από το μυθικό βουνό του Ολύμπου..... ....αλλά μας έφαγε λάχανο μια μπυρίτσα
    Go heavy or go home!
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123