Θέμα: Καφεΐνη

Σελίδα 8 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 678
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 106 έως 113 από 113
  1. 05-07-12 09:38 #106
    Προεπιλογή
    Αχα καταλαβα.. Μπορει να εχεις περισσοτερη ευαισθησια τοτε. Lucky you..

    Δοκιμασε οφφ μια βδομαδα τοτε και χτυπα μετα 2 διπλα εσπρεσσακια, θα τα πουμε στην αλλη πλευρα
    I love sweets
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-07-12 14:35 #107
    Banned
    Εγγραφή
    04-12-2011
    Περ.
    Kallithea Attikis
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Εγώ αμα την κόψω και την αρχίσω μετα απο καμια βδομάδα το μόνο π μου κάνει είναι να μ χαλάσει τον ύπνο.Με την καφείνη στα 400μγ που πέρνω δν βλέπω τσίτωμα ή υπερένταση αλλα με το που την κόψω πέφτω και καταλαβαίνω την διαφορά...Οπότε την πέρνω ασταμάτητα 2-3 φορές την βδομάδα και είμαι κομπλέ
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 09-02-14 20:42 #108
    Προεπιλογή 2 μηχανισμοί με τους οποίους η καφείνη μειώνει σημαντικά την τεστοστερόνη
    Καλησπέρα forum,
    Τις τελευταίες μέρες διαβάζω κάποιες μελέτες απο το χώρο της βιοχημείας και της ενδοκρινολογίας, που έγιναν τα τελευταία 6 χρόνια και συμπαιραίνουν οτι η χρήση μεγαλύτερη απο 300mg καφείνης (άνυδρης και μη) μειώνει την τεστοστερόνη σε επίπεδα που δεν έχουν διευκρινιστεί ακόμη.

    Συγκεκριμένα οι μεν λένε οτι η καφείνη αυξάνει σημαντικά την κορτιζόλη μας και ελάχιστα την τέστο σε σημείο που δημιουργεί μια αρνητική αναλογία, ενώ οι δε λένε οτι ταυτόχρονα μειώνει και την πρόσληψη ψευδαργύρου απο τον οργανισμο..πράγμα που οδηγεί έμεσα σε περαιτέρω μείωση.(!).
    Επειδή πιστεύω οτι πολλοι καταναλωνουμε minimum 400-700 mg απο pre work out και καφέδες, είπα να ανοίξω και αυτό το topic.
    Αφού ολοκληρώσω τη βιβλιογραφία θα ποστάρω στα ''άρθρα και μελέτες μελών'' τι συμβαίνει αλλά αν κάποιος έχει γνώση επι του θέματος και γνωρίζει κατι σχετικό ας ποστάρει εδώ
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 09-02-14 20:57 #109
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    δεν υπηρχε λογος για θεμα σε αυτη την ενοτητα μιας κ υπαρχει θεμα για την καφεινη στα συμπληρωματα..τα ποστ αυτα εκει ανηκουν να ειναι ολα συγκεντρωμενα,κ θα βρεις κ αλλες μελετες για διαφορα πραγματα εκει μεσα.
    μελετες πανω σε αυτο που αναφερεις εχω ποσταρει καιρο πισω δεν ειναι κατι καινουριο..
    μια συγκεκριμενα ηταν σε παιχτες rugby αποσο θυαμαμαι κ του ανεβαζε την κορτιζολη αλλα σε δοσεις των 800 μιλι που ειναι πολλες για μια κ εξω κ κανεις δεν νομιζω να περνει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 09-02-14 21:10 #110
    Προεπιλογή
    Οκ ας μεταφερθεί εκεί καλύτερα τότε...έπρεπε να κάνω καλύτερο search στο forum,έχει πολλά πράγματα μέσα και χάνεσαι
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 02-12-15 02:10 #111
    Προεπιλογή Καφεινη ερωτησεις
    διαβαζοντας διαφορα αρθρα επεσα πανω σε αυτα π λενε για τα συμπληρωματα καφεινης κατι π δεν γνωριζα νωριτερα στο οτι βοηθουν πριν την προπονηση..εχω ομως να κανω την εξης ερωτηση..γ καποιον π πινει 2-3 καφεδες την μερα (καπουτσινο) αν λαβει κ αλλη καφεινη σε συμπληρωμα δεν ειναι υπερβολικο?? κ επισης ισως ακουστει χαζη ερωτηση αλλα εγω ας πουμε συνηθως γυμναζομαι 8-9 το βραδυ αν παρω καφεινη ως συμπληρωμα πριν τν προπονηση μ τν υπνο μετα τι σχεση θα εχω?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 02-12-15 13:06 #112
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη sobral

    Εγγραφή
    26-01-2011
    Περ.
    Chania, Crete
    Μηνύματα
    3.615
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ds mitsi Εμφάνιση μηνυμάτων
    διαβαζοντας διαφορα αρθρα επεσα πανω σε αυτα π λενε για τα συμπληρωματα καφεινης κατι π δεν γνωριζα νωριτερα στο οτι βοηθουν πριν την προπονηση..εχω ομως να κανω την εξης ερωτηση..γ καποιον π πινει 2-3 καφεδες την μερα (καπουτσινο) αν λαβει κ αλλη καφεινη σε συμπληρωμα δεν ειναι υπερβολικο?? κ επισης ισως ακουστει χαζη ερωτηση αλλα εγω ας πουμε συνηθως γυμναζομαι 8-9 το βραδυ αν παρω καφεινη ως συμπληρωμα πριν τν προπονηση μ τν υπνο μετα τι σχεση θα εχω?
    Καλημέρα. Και βέβαια μπορεί να υπάρξει πρόβλημα με τον ύπνο σου αν έχεις ευαισθησία στην καφείνη. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν αντέχουν μεγάλες ποσότητες καφείνης όπως επίσης αν δεν ξέρεις τι δόση αντέχεις, μπορεί αντί να σου φτιάξει την προπόνηση να στη χαλάσει. Επιπλέον, τα πολλά διεγερτικά διαφόρων τύπων ανεβάζουν την κορτιζόλη, την ορμόνη του στρες, γι αυτό προσωπικά σε όλους τους ασκούμενους που έχω, τους προτείνω πάντα να κάνουν διακοπή χρήσης, όταν χρησιμοποιούν προϊόντα με διεγερτικά.
    Visit my website here ➡ https://iqfitness.gr/
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 02-12-15 15:20 #113
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sobral Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα. Και βέβαια μπορεί να υπάρξει πρόβλημα με τον ύπνο σου αν έχεις ευαισθησία στην καφείνη. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν αντέχουν μεγάλες ποσότητες καφείνης όπως επίσης αν δεν ξέρεις τι δόση αντέχεις, μπορεί αντί να σου φτιάξει την προπόνηση να στη χαλάσει. Επιπλέον, τα πολλά διεγερτικά διαφόρων τύπων ανεβάζουν την κορτιζόλη, την ορμόνη του στρες, γι αυτό προσωπικά σε όλους τους ασκούμενους που έχω, τους προτείνω πάντα να κάνουν διακοπή χρήσης, όταν χρησιμοποιούν προϊόντα με διεγερτικά.

    απ συμπληρωματα μονο πρωτεινη εχω παρει κ τωρα αμινοξεα.. σκεφτηκα πως ισως μ προκαλεσει προβλημα τοσο μεγαλο ποσοστο καφεινης αν σκεφτεις οτι τ μερα πινω 2-3 καφεδες κ μια κουπα τσαι η ενα μπουκαλακι πρασινο τσαι π επισης περιεχουν καφεινη..οποτε καλυτερα να μεινω μακρια απ κατι τετοιο αν ειναι ν εχω "παρενεργειες"..σ ευχαριστω πολυ!
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 8 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 678