Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 16
  1. 14-09-09 11:16 #1
    Προεπιλογή Στασιμότητα
    Έκανα βάρη με σκοπό να αυξήσω τους δικέφαλους (και τους τρικέφαλους αλλά θα αναφέρω βάρη μόνο για δικέφαλους) των χεριών μου.
    Ξεκίνησα 15 Μαΐου με αλτήρα, 14 κιλά, Δευτέρα και Πέμπτη.
    Πράγματι, οι δικέφαλοι άρχισαν να φουσκώνουν. Μέχρι 5 Αυγούστου είχα φτάσει να σηκώνω 21 κιλά!!!
    Από φαγητό, έτρωγα μπόλικο, με πολύ κοτόπουλο, ψάρια, μακαρόνια, σαλάτες, φρούτα.
    Δεν παίρνω πρωτεΐνες ούτε τίποτα χημικό.

    Κι ενώ νόμιζα ότι θα γινόμουν Σβαρτζενέγκερ, ξαφνικά, άρχισα να νιώθω αδύναμος στα χέρια, να μη μπορώ πλέον να σηκώσω 21 κιλά, και κατέβηκα στα 19,5.
    Η διατροφή μου και η άσκηση ΔΕΝ άλλαξαν.
    Από τότε, από τις αρχές Αυγούστου μέχρι σήμερα, έχω αυξήσει πολύ το φαγητό που τρώω και ειδικά κρέας και αυγά (έχω στουπώσει για την ακρίβεια, δεν μπορώ να φάω άλλο, έχω κάνει μια κοιλιά νάά) αλλά τα κιλά παραμένουν 19!!! Καμία πρόοδος, μην πω ότι μάλλον δυσκολεύομαι να σηκώσω και τα 19!
    Μήπως πρέπει να αλλάξω άσκηση ώστε να "αιφνιδιάσω" τους μύες μου;
    Αν κάνω με στραβόμπαρα π.χ λέτε να ξεκολλήσω;


    Βρήκα στο google το παρακάτω άρθρο:
    Stagnation In Muscle Building - How To Deal With Problem

    Καταλήγει στις εξής προτάσεις (αυτό δε σημαίνει ότι δεν αξίζει τον κόπο να διαβάσετε όλο το άρθρο) :
    1. Σταματήστε τη κατανάλωση οποιουδήποτε είδους αλκοόλ.
    2. Σταματήστε την άσκηση.
    3. Περισσότερα φρούτα, λαχανικά (τρώω ήδη αρκετά)
    4. Αύξηση λήψης βιταμινών και μετάλλων (minerals=μέταλλα?? )
    5. Αποφυγή τροφών με λίγους υδατάνθρακες που περιέχουν γλυκερίνη ή sorbitol. (???)
    6. Αντικατάσταση των επεξεργασμένων τροφίμων με μη επεξεργασμένα.
    &. Μείωση κατανάλωσης αλατιού.
    9. Διακοπή λήψης συμπληρωμάτων.

    Συμφωνείτε με αυτά που προτείνει;
    Επίσης δεν αναφέρει για πόσο καιρό και αν μπορείς να κάνεις άσκηση που ναι άσχετη με το σημείο του σώματος που σε ενδιαφέρει.
    π.χ εγώ θέλω να κάνω ποδήλατο, που ναι άσχετο με τα χέρια που με ενδιαφέρει να αναπτύξω.
    Υποθέτω πως δεν υπάρχει πρόβλημα, σωστά;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aetosa : 14-09-09 στις 11:54
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 14-09-09 13:48 #2
    Προεπιλογή
    Τι να απαντήσει κανείς σε κάτι τέτοιο. Όλοι πιστεύω περνάμε στάδιο στασιμότητας , το δικό μου οφείλετε στο οτι χάνω γενικά το ενδιαφέρον μου απο τα βάρη ανα περιόδους , τότε προσπαθώ να κάνω κάτι πιο αερόβιο να ξεμπουχτίσω ας πούμε. Μήπως ρουτίνιασες κ εσύ και νομίζεις οτι οφείλετε σε κάτι λάθος που κάνεις?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 14-09-09 13:59 #3
    Προεπιλογή
    aetosa....να σου πω και εγω...ειπες πως εκανες δικεφαλα καθε δευτερα και πεμπτη...αρα 2 προπονησεις δικεφαλων την βδομαδα....αρα διπλη καταπονηση μυος σε πολυ λιγο χρονικο διαστημα....ισως επειδη μαλλον ησουν αρχαριος..δεν ξερω κιολας να μπορουσες πολυ ευκολα να ανεβαζεις..ομως μετα απο 3 μηνες αρχιζες και ενιωθες κουρασμενος...επομενως ειναι σημαδι υπεπροπονησης...
    ισως η διατροφη σου να μην συμβαδιζει με αυττου του ειδους την προπονηση τωρα...και σκεψου να πειραματιστεις με μια μονο φορα τη βδομαδα...επειδη ττωρα εχεις αρχισει και αναπτυσεις καλυτερα τη συνδεση μυων και νερικου συστηματος και αρχιζει το σωμα και ζητα περισσοτερα[τροφη δηλαδη] για να παει ακομα παραπανω...δηλαδη σου προτεινω να αφηνεις το δικεφαλο να αναρρωνει καλυτερα μια βδομαδα δηλαδη και στη μια προπονηση που κανεις να τα δινεις ολα..και σιγα σιγα θα σηκωνεις και 30 κιλα....δεν υπαρχει στασιμοτητα...μην το σκεφτεσαι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 14-09-09 15:44 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Jumaru Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως ρουτίνιασες κ εσύ και νομίζεις οτι οφείλετε σε κάτι λάθος που κάνεις?
    Κάνω πολύ λίγο καιρό (3 μήνες) βάρη. Είχα ξανακάνει αρκετά παλιότερα.
    Δεν βαρέθηκα γιατί είναι πολύ λίγος ο καιρός που κάνω και κάθε προπόνηση διαρκεί 20 λεπτά το πολύ (θυμίζω ότι κάνω μόνο χέρια, δικέφαλους τρικέφαλους). Πού να προλάβω να βαρεθώ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pepeismenos karga Εμφάνιση μηνυμάτων
    aetosa....να σου πω και εγω...ειπες πως εκανες δικεφαλα καθε δευτερα και πεμπτη...αρα 2 προπονησεις δικεφαλων την βδομαδα....αρα διπλη καταπονηση μυος σε πολυ λιγο χρονικο διαστημα....ισως επειδη μαλλον ησουν αρχαριος..δεν ξερω κιολας να μπορουσες πολυ ευκολα να ανεβαζεις..ομως μετα απο 3 μηνες αρχιζες και ενιωθες κουρασμενος...επομενως ειναι σημαδι υπεπροπονησης...
    Νόμιζα ότι 2 προπονήσεις δικεφάλων την εβδομάδα ήταν το σωστό.
    Δεν νιώθω κουρασμένος, απλά δεν μπορώ να αυξήσω τα κιλά και δυσκολεύομαι να παραμείνω στα ίδια!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pepeismenos karga Εμφάνιση μηνυμάτων
    ισως η διατροφη σου να μην συμβαδιζει με αυττου του ειδους την προπονηση τωρα...και σκεψου να πειραματιστεις με μια μονο φορα τη βδομαδα...επειδη ττωρα εχεις αρχισει και αναπτυσεις καλυτερα τη συνδεση μυων και νερικου συστηματος και αρχιζει το σωμα και ζητα περισσοτερα[τροφη δηλαδη] για να παει ακομα παραπανω...δηλαδη σου προτεινω να αφηνεις το δικεφαλο να αναρρωνει καλυτερα μια βδομαδα δηλαδη και στη μια προπονηση που κανεις να τα δινεις ολα..και σιγα σιγα θα σηκωνεις και 30 κιλα....δεν υπαρχει στασιμοτητα...μην το σκεφτεσαι...
    Περισσότερη τροφή; Θα σκάσω! Δεν μπορώ να φάω άλλο!!
    Πάντως στο άρθρο που παραθέτω, λέει ότι "όσο και να τρως και να προπονείσαι δεν αυξάνονται οι μύες" όταν είσαι σε στασιμότητα, εννοείται.
    Και αυτό ακριβώς έχω διαπιστώσει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 14-09-09 15:45 #5
    Προεπιλογή
    τι παει να πει με ενδιαφερουν μονο τα δικεφαλα και τα τρικεφαλα:::δλδ το υπολοιπο σωμα πως ειναι και δεν σε ενδιαφερει...φιλε το σωμα δεν δουλευει ετσι...πρεπει να τα γυμναζεις ολα αλλιως ο οργανισμος αντιδρα και δεν αναπτυζονται τα μερη που γυμναζεισ....
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 14-09-09 15:46 #6
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    και η στασιμοτητα πως φευγει συμγωνα με το αρθρο?
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 14-09-09 15:47 #7
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vagg Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι παει να πει με ενδιαφερουν μονο τα δικεφαλα και τα τρικεφαλα:::δλδ το υπολοιπο σωμα πως ειναι και δεν σε ενδιαφερει...φιλε το σωμα δεν δουλευει ετσι...πρεπει να τα γυμναζεις ολα αλλιως ο οργανισμος αντιδρα και δεν αναπτυζονται τα μερη που γυμναζεισ....
    +23
    γυμνασου οσο θες αλλαγει δεν προκειται να δεις ...μονο αμα γυμνασεις ολο το σωμα..
    εχεις δει κανεναν να εχει μεγαλα χερια μονο?
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 14-09-09 16:03 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vagg Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι παει να πει με ενδιαφερουν μονο τα δικεφαλα και τα τρικεφαλα:::δλδ το υπολοιπο σωμα πως ειναι και δεν σε ενδιαφερει...φιλε το σωμα δεν δουλευει ετσι...πρεπει να τα γυμναζεις ολα αλλιως ο οργανισμος αντιδρα και δεν αναπτυζονται τα μερη που γυμναζεισ....
    Είμαι ποδηλάτης, τα βάρη τα κάνω γιατί με το ποδήλατο είναι λίγο δύσκολο να αναπτύξω τα χέρια.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thegravijia Εμφάνιση μηνυμάτων
    και η στασιμοτητα πως φευγει συμγωνα με το αρθρο?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aetosa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλήγει στις εξής προτάσεις (αυτό δε σημαίνει ότι δεν αξίζει τον κόπο να διαβάσετε όλο το άρθρο) :
    1. Σταματήστε τη κατανάλωση οποιουδήποτε είδους αλκοόλ.
    2. Σταματήστε την άσκηση.
    3. Περισσότερα φρούτα, λαχανικά (τρώω ήδη αρκετά)
    4. Αύξηση λήψης βιταμινών και μετάλλων (minerals=μέταλλα?? )
    5. Αποφυγή τροφών με λίγους υδατάνθρακες που περιέχουν γλυκερίνη ή sorbitol. (???)
    6. Αντικατάσταση των επεξεργασμένων τροφίμων με μη επεξεργασμένα.
    &. Μείωση κατανάλωσης αλατιού.
    9. Διακοπή λήψης συμπληρωμάτων.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 14-09-09 16:57 #9
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.808
    Προεπιλογή
    τα χερια με αυτόν τον τρόπο δεν αναπτύσονται τα ξέρω καλά τα γραμματα , εμένα τα χερια μου ήταν πάντα γραμωμενα αλλα μάζα δεν είχα πολύ και είναι κοντοί οι μυς με κορύφωση και τα γύμναζα 2 φορες την εβδομάδα απο 25 σετ για καθε μυική ομάδα με αποτελεσμα σταθερα να είναι τα ίδια , μέχρι που κατέβασα στα 15 σετ και μια φορα την εβδομάδα και πήραν 1 με 2 εκατοστα στην συνέχεια τα γύμναζα εβδομαδα παρα εβδομάδα και πήραν κι αλλο μέχρι που κατεβασα τα σετ γυρω στα 10 και τα εφτασα πάνω απο 50 εκατοστα στην γραμωση , αλλα υπόψιν προπόνηση μεχρι τελικής πτωσεως που αυτην δεν είχα το κουραγιο με τα σετ και την συχνότητα που τα γυμναζα πρίν .

    απλα πράγματα ακόμη και στην περίπτωση ατόμων που δεν παίρνουν ευκολα λέω για τα χερια γιατι ημουν και ψηλός και στις πόζες διπλών δικεφαλων ήθελα να κρυφτω αν είχα κανεναν κοντο δίπλα με μεγαλα χερια , απλα με εσωζε η υπερβολικη γραμωση και διαχωρισμός .

    και επίσης το σωμα πρέπει να γυναζετε ολοκληρωμένα μόνο τα χερια με ενα σωμα υποτυπώδες μόνο αηδία θα φαίνονται δεν θα κολαν με το υπόλοιπο σωμα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 17-09-09 11:30 #10
    Προεπιλογή
    aetosa απο τα γραφομενα σου φαινεται οτι:

    Οδηγηθηκες σε υπερπροπονηση
    Δεν κανεις αλλαγες στο προπονητικο σου προγραμμα


    Με δεδομενα τα ανωθεν στοιχεια,θα προτεινα μια εβδομαδα πληρους αποχης απο το gym (και απο ποδηλατο και απο οτιδηποτε αλλο) και επιστροφη με νεο προγραμμα.Και σταματα να τρως ανεξέλεγκτα,δεν θα σε βοηθησει!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 17-09-09 11:50 #11
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη the_big_litho

    Εγγραφή
    03-03-2008
    Περ.
    Aθηνα
    Μηνύματα
    1.216
    Προεπιλογή
    Υπαρχουν μερες ή βδομαδες που εχω τρελη ορεξη για προπονηση, μπορω να ειμαι 6 ωρες τη μερα μεσα στα σιδερα και να λιωνω... Δυστυχως δεν κανω τιποτα, πρεπει να περιορισω την τρελα αυτη στη 1 ωρα το πολυ.... Αλλες μερες θελω να κατεβασω ολο το κουτι με την πρωτεινη σε μια ωρα
    ΑΛΛΑ
    αν κανω υπερβολικη προπονηση θα καταφερω να μην κανω ουτε μισο βημα μπροστα και μοιραια θα εμενα στασιμος μεχρι και τραυματισμος μπορει να προκληθει.
    το ιδιο και με το δευτερο αν επαιρνα εναι κιλο πρωτεινη τη μερα θα εφευγε ολο στα ουρα.
    Το σωμα χρειαζεται συγκεκριμενες ποσοτητες επιβαρυνσης για να αναπτυχθει οι οποιες εξαρτωνται απο πολλους παραγοντες οπως επιπεδο, διατροφη, τρεχουσα διαθεση και αλλους πολλους.
    Αλλιως θα καναμε παρα πολυ προπονηση και σε 1 μηνα θα ηταν ολοι τερατα
    Ph. Ed.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 04-11-09 10:16 #12
    Προεπιλογή
    Είχα καιρό να μπω στο φόρουμ, γι αυτό απαντάω τώρα.
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, σωστά μου φαίνονται όσα επισημαίνετε.
    Έχω σταματήσει το ποδήλατο (λόγω κρύου) κι είχα διακόψει τα βάρη μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα, τώρα κάνω βάρη , δικέφαλους-τρικέφαλους χεριών, μια φορά τη βδομάδα. Δεν κάνω το υπόλοιπο σώμα γιατί δεν θέλω να αναπτύξω άλλα σημεία.
    Έχω μερικές απορίες:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ballbreaker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οδηγηθηκες σε υπερπροπονηση
    Επειδή έκανα τους ίδιους μύες δύο φορές την εβδομάδα αντί για μία;



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ballbreaker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κανεις αλλαγες στο προπονητικο σου προγραμμα
    Εδώ τι εννοείς; Να κάνω π.χ για ένα μήνα κάμψεις δικεφάλων με αλτήρες, τον επόμενο μήνα με ίσια μπάρα, τον επόμενο με στραβόμπαρα, τον επόμενο όλα (αλτήρες-ίσια-στραβόμπαρα);
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 07-11-09 19:59 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thegravijia Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχεις δει κανεναν να εχει μεγαλα χερια μονο?
    χεχε... για δες αυτόνανε

    [YOUTUBE="emkEFxx2Bns"]emkEFxx2Bns[/YOUTUBE]
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 07-11-09 20:07 #14
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Deefunxion Εμφάνιση μηνυμάτων
    χεχε... για δες αυτόνανε

    [YOUTUBE="emkEFxx2Bns"]emkEFxx2Bns[/YOUTUBE]
    γιατι ειναι ετσι το ενα χερι του..?
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 07-11-09 20:39 #15
    Προεπιλογή
    βασικά έκανε προπόνηση μόνο στο δεξί χέρι του και καθόλου στο υπόλοιπο σώμα για να παίρνει μέρος σε αγώνες χαμηλότερης κατηγορίας σε κιλά... έχει ενα χέρι που αρμόζει σε 100 και βάλε κιλά άνθρωπο και αυτός είναι δεν είναι 70... αλλά το πακιστάνι τον ρίμαξε...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία