Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 57
  1. 27-12-06 14:14 #1
    Προεπιλογή Αλάτι, καλό ή κακό για την διατροφή;
    υπάρχουν πολλές τροφές κυρίως ψάρια που είναι παστά (σκουμπρί) ή καπνιστά (σολωμός) τα οποία εφ'ενός έχουν πολύ καλά συστατικά για την διατροφή αλλά επίσης περιέχουν σημαντική ποσότητα αλατιού.
    Μήπως θα πρέπει να τα αποφεύγουμε λόγω του αλατιού;
    Γενικότερα ποιό ρόλο παίζει το αλάτι σε μία σωστή διατροφή;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 27-12-06 21:00 #2
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Αποψη μου ειναι οτι πρεπει να τρωμε ψαρια γιατι εχουν πολλες πρωτεινες.Δεν γνωριζω ομως αν,λογω του αλατιου που λες,χρειαζεται να αποφευγουμε την πολυ συχνη χρηση τους
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 27-12-06 21:48 #3
    Προεπιλογή
    Με μια συχνη χρηση "παστων" τροφων ειναι φυσιολογικο καποια στιγμη η αυξηση αλατος στο οργανισμο σου και η μαχροχρονια χρηση του να προκαλεσει αυχενικα προβληματα.

    Επισημαινω παλι μονο σε "συχνη" χρηση. Υπαρχει και φθηνοτερη λυση σε μορφη ψαριου η ληψη πρωτεινης οπως λχ. ο τονος σε νερο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 27-12-06 23:07 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stevengr
    λχ. ο τονος σε νερο.
    σε νερό;;;
    βρέ μέχρι καί sauna θα του κάνω για να ξαλμυρίσει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 27-12-06 23:57 #5
    Προεπιλογή
    Κυκλοφορει τονος σε νερο + σε λαδι. Προτιμοτερο να παρεις αυτον που ειναι σε νερο καθως ειναι καλυτερος και φθηνοτερος, και αν θελεις να βαλεις λαδι προσθεσε αυτο που εχεις σπιτι σου διοτι θα ειναι καλυτερο εναντι της κονσερβας 8)
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 28-12-06 13:26 #6
    Προεπιλογή
    Αν εχεις προβλημα πιεσης αποφυγε το......
    Impossible in Nothing
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 02-01-07 18:18 #7
    Προεπιλογή
    Εγώ προτιμώ να μην βάζω παραπάνω αλάτι απ' ότι ήδη υπάρχει στις τροφές. Η κονσέρβα τόνου σε νερό Calvo είναι η προτίμησή μου, αφού έχει ακόμα λιγότερο Νάτριο.
    THE EVIDENCE WAS GOOD!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 03-01-07 20:51 #8
    Το avatar του χρήστη wolf

    Εγγραφή
    27-07-2006
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    146
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο everydaypanos
    Εγώ προτιμώ να μην βάζω παραπάνω αλάτι απ' ότι ήδη υπάρχει στις τροφές. Η κονσέρβα τόνου σε νερό Calvo είναι η προτίμησή μου, αφού έχει ακόμα λιγότερο Νάτριο.
    Σαν τον ριομαρε κανενας!!!Μακραν !!!
    Αν αρχισουμε ναχουμε τυψεις κ οταν τρωμε τονο σε νερο τοτε αστα καλυτερα...
    Για το αλατι ειχα διαβασει κ σε ενα βιβλιο για κοιλιακους* που εχω πως αλατι+Κοιλιακοι δεν πανε μαζι....


    *λετε να το σκαναρω να το κανω ενα ποστ ή απαγορευεται??)
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 04-01-07 00:48 #9
    Προεπιλογή DSDDDD
    Είναι κρίμα που βλέπεις μια χρήσιμη λεπτομέρεια ως τύψεις.

    Το πως τρως και το τι διαλέγεις να βάλεις στο στόμα σου δεν είναι απλά θέμα γυμναστικής. Είναι τρόπος ζωής και όταν βλέπεις ότι κάτι έχει καταντήσει να είναι απλά μια παραπάνω τύψη τότε είτε θέλεις διακοπές είτε πρέπει να αλλάξεις μυαλά.

    Το ΡΙΟ ΜΑΡΕ σε νερό είναι καλή επιλογή καθώς μπορείς να το βριες 'παντού'. Εάν όμωςέίσαι τυχερός και βρεθείς σε σουπερ μαρκετ με ΚΑΛΒΟ τότε δοκίμασέ το.
    THE EVIDENCE WAS GOOD!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 04-01-07 02:39 #10
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο wolf
    *λετε να το σκαναρω να το κανω ενα ποστ ή απαγορευεται??)
    Just do it!

    Gasturb
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 04-01-07 13:28 #11
    Το avatar του χρήστη wolf

    Εγγραφή
    27-07-2006
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    146
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο everydaypanos
    Είναι κρίμα που βλέπεις μια χρήσιμη λεπτομέρεια ως τύψεις.

    Το πως τρως και το τι διαλέγεις να βάλεις στο στόμα σου δεν είναι απλά θέμα γυμναστικής. Είναι τρόπος ζωής και όταν βλέπεις ότι κάτι έχει καταντήσει να είναι απλά μια παραπάνω τύψη τότε είτε θέλεις διακοπές είτε πρέπει να αλλάξεις μυαλά.

    Το ΡΙΟ ΜΑΡΕ σε νερό είναι καλή επιλογή καθώς μπορείς να το βριες 'παντού'. Εάν όμωςέίσαι τυχερός και βρεθείς σε σουπερ μαρκετ με ΚΑΛΒΟ τότε δοκίμασέ το.
    Βασικα ισως δε ξερω το ποσο πολυ μπορει να βλαπτει το αλατι απο ενα κονσερβακι ριο μαρε σε νερο(!),τι να πει κ ο καημενος ο μπακαλιαρος...Απο αυτη την αποψη...
    Και δεν λεω πως εχω τυψεις μαλλον παρεξηγησες
    Απλα ειμαι της αποψης πως οταν κανεις μια σωστη διατροφη (κ συμφωνω μαζι σου) κ τρως
    π.χ. ενα στηθος κοτοπουλο-δεν λεω να το τηγανισεις κ να ριξεις κ πατατουλες μεσα,λεω να το φας ή ψητο ή βραστο,απλα οπως σαρεσει περισσοτερο απτα δυο...
    ,οταν τρως ενα τονακι-δεν λεω να παρεις εκεινο με το λαδι,παρε εκεινο που ειναι σε νερο,απλα να παιρνεις εκεινο που σαρεσει περισσοτερο...αυτο ειναι τροπος ζωης

    "
    Υ.Γ.:Σε ενα αλλο ποστ σου για τη βρώμη ο ιδιος εγραφες...:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο everydaypanos
    Bliax. Merika themata, opos h gefsi, ine adiapragmatefta. Ego ime tis apopsis oti h gefsi ine poli simadiki oso afstiri kai ean ine h diatrofi.

    Etsi, vromi. No way... Protimo to Fruit Muesli.
    .....


    http://forum.bodybuilding.gr/viewtop...asc&highlight=
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 08-01-07 07:14 #12
    Το avatar του χρήστη wolf

    Εγγραφή
    27-07-2006
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    146
    Προεπιλογή
    To αλατι ρυθμιζει τη ρευστη ισορροπία. Βοηθα στην ρυθμιση ισορροπιας οξυ/βαση στη κυκλοφορια του αιματος και διευκολυνει την ενεργο κυψελοειδη μεταφορα περα από κυψελοειδης μεμβρανες.
    Εαν ιδρωνεις πολυ κατα τη διαρκεια της μερας (δηλ. κατα τη διαρκεια των workouts) πρεπει να χρησιμοποιεις αλάτι στα τροφιμα για να αντικαταστήσει το νάτριο και να αποφυγεις κραμπες στους μυς σου...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 27-03-07 14:27 #13
    Biochem Guru
    Το avatar του χρήστη jiujitSu

    Εγγραφή
    01-11-2005
    Περ.
    Boreia
    Μηνύματα
    633
    Προεπιλογή
    Ξεθαψα το παρακατω τοπικ γιατι εχω να προσθεσω κατι...

    Απο αλλο τοπικ...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BRaWNy
    Το αλάτι είναι καλό ειδικά για πριν και μετά την προπόνηση.
    Η αυξημένη πίεση (που σε αυτη την περίπτωση την "θέλουμε") συν των άλλων και γενικά το αλάτι, αν πάρουμε πριν την προπόνηση, προσφέρει αυξημένο πρήξιμο, καλύτερες συστολές και συσπάσεις των μυων, αλλά και άλλα όπως αγγειοδιαστολή κ.λ.π.
    Για τα καλά του μετα την προπόνηση, νομίζω υπάρχει σχετικό άρθρο του MuscleBoss περι μεταπροπονητικής διατροφής.
    Το αλάτι σε κανονικές ποσότητες (ανάλογα τις απαιτησειος του καθένα) δεν πρέπει να λείπει απο την διατροφή.
    Το ότι ελλατώνεται ή και κόβεται προς το τέλος μιας δίαιτας για γράμμωση ή το ότι γίνονται διάφορα κόλπα με αυτό την τελευταία εβδομάδα προετοιμασίας πριν απο αγωνες, ειναι μια άλλη ιστορία και δεν αφορά τους αρχάριους, γιατι δεν ειναι έτοιμοι για κάτι τέτοιο κατα την άποψή μου.
    Το κάθε πράγμα με την σειρά του.
    Αυτα που ειπε ο brawny +

    Ολοι ξερουμε οτι οι ορμονες του θυρεοειδη παιζουν σημαντικο ρολο στον μεταβολισμο. Οι ορμονες αυτες ομως χρειαζονται ιωδιο για την συνθεση τους.
    Το μαγειρικο αλατι εχει και ιωδιο σε συγκεντρωσεις 30-100ppm(parts per milion) το οποιο σημαινει οτι σε 1 γραμμαριο αλατι εχεις περι τα 30-100mcg ιωδιο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 21-01-08 19:39 #14
    Προεπιλογή Αλάτι, πόσο και γιατί;
    Αλάτι, πόσο και γιατί;

    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 21-01-08 20:33 #15
    Retired mod
    Το avatar του χρήστη gpol

    Εγγραφή
    30-10-2006
    Περ.
    Kerkira
    Μηνύματα
    987
    Προεπιλογή
    ' ' Το αλάτι είναι καλό ειδικά για πριν και μετά την προπόνηση.
    Η αυξημένη πίεση (που σε αυτη την περίπτωση την "θέλουμε") συν των άλλων και γενικά το αλάτι, αν πάρουμε πριν την προπόνηση, προσφέρει αυξημένο πρήξιμο, καλύτερες συστολές και συσπάσεις των μυων, αλλά και άλλα όπως αγγειοδιαστολή κ.λ.π.
    Για τα καλά του μετα την προπόνηση, νομίζω υπάρχει σχετικό άρθρο του MuscleBoss περι μεταπροπονητικής διατροφής.
    Το αλάτι σε κανονικές ποσότητες (ανάλογα τις απαιτησειος του καθένα) δεν πρέπει να λείπει απο την διατροφή.
    Το ότι ελλατώνεται ή και κόβεται προς το τέλος μιας δίαιτας για γράμμωση ή το ότι γίνονται διάφορα κόλπα με αυτό την τελευταία εβδομάδα προετοιμασίας πριν απο αγωνες, ειναι μια άλλη ιστορία και δεν αφορά τους αρχάριους, γιατι δεν ειναι έτοιμοι για κάτι τέτοιο κατα την άποψή μου.
    Το κάθε πράγμα με την σειρά του.' '

    http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=994


    Συστηνεται μεχρι και 3gr για ατομα που κανουν bodybuilding. Για υγιή άτομα (οχι αθλητες) οι νέες διατροφικές συστάσεις προσδιορίζουν ως ανώτατο ασφαλές όριο μέχρι και τα 2.400 mg νατρίου ημερησίως, δηλαδή περίπου μισό κουταλάκι του γλυκού αλάτι. Το αλάτι απορροφάται καλύτερα από το έντερο όταν συγχρόνως γίνεται και απορρόφηση γλυκόζης
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία