Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 15

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. 02-10-09 23:28 #1
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή Ασκήση αυχένα
    Για πείτε μου παλικάρια (κυρίως, γιατί δε θέλω να φανταστώ γυναίκα με ένα σβέρκο τεράστιο!), κάνετε καμία άσκηση για την εκγύμναση του αυχένα? Και για να γίνω πιο κατανοητός, του μυ, (των μυών?) που βρίσκονται πάνω απ τους τραπέζιους. Ξέρω μια άσκηση που περνάς έναν ιμάντα στο κρανίο και τραβάς την τροχαλία προς τα πίσω, ενώ κάθεσαι, μόνο με το κεφάλι. Είναι παλεστική άσκηση, απλά ήθελα να μάθω αν χρήζει σπουδαιότητας η εφαρμογή της στο bodybouilding.
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 02-10-09 23:34 #2
    Τhe nice guy
    Το avatar του χρήστη Exci

    Εγγραφή
    08-11-2008
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    1.750
    Προεπιλογή
    Νομιζω πως δεν θα ηθελα να παιζω με τον αυχενα μου..
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 03-10-09 10:50 #3
    Προεπιλογή
    ρε Στελιο τι να γυμνασεις στον αυχενα? δηλαδη τι 8α πετυχεις με ενα γυμνασμενο αυχενα? και τι θα πει γυμνασμενος αυχενας? ασε μην κανεις καμια ζημια καλυτερα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 03-10-09 11:14 #4
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Οι τυπάδες το κάνουν για να μπορουν να "βγαίνουν" απ' τα κλειδώματα, να έχουν δύναμη στο λαιμο ωστε να τραβιούνται. Παλεστές καθως είπα...
    Τώρα στο θέμα μας! Τέτοιες ασκήσεις χοντρενουν το λαιμο, αυτό δε ξέρω αν ειναι καλό στο bobybuilding ή όχι. Γι αυτό άνοιξα το θεμα και ρώτησα αν τις εκτελέι κάποιος, απ' ότι φαίνεται όχι!
    Όσο για την ασφαλεια, δε νομιζω να υπαρχει θέμα αν εκτελειται σωστα (όπως με όλες) γιατι βλεπω καθημερινα ανθρωπους να την κάνουν.
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 04-10-09 00:08 #5
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    βεβαίως και υπάρχει άσκηση για τον αυχένα και σε κάποιες περιπτωσεις επιβάλετε η λόγω τραυματισμού και θέλουμε να δυναμώσουμε κατα κάποιον τροπο τον αυχένα , αλλα στο ββ δεν χρειάζετε γυμναζετε η ενεργοποιήτε με ασκήσεις τραπεζοειδών η απλα τοποθετώντας την μπάρα στο σκουωτ και εμέσως με αρκετες ασκήσεις , οπότε δεν συντρεχει λόγος , εκτός αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα .

    αλλωστε οι περισσότεροι ββερ έχουν σβέρκα τεράστια εγω πχ στα ντουζένια μου δεν υπάρχει πουκαμισο να με κλείνει και αν ήθελα γραβάτα έπρεπε να ενώσω 2 μαζί και δεν γυμναζα καν σβέρκο , δεν είναι κατι που πρέπει να απασχολεί όπως και η εκγυμναση των πήχεων , εκτός αν υπάρχει λόγω κληρονομικότητας αισθητη ασυμμετρία
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 04-10-09 11:37 #6
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Οκ Ηλία, σ'ευχαριστώ.
    Ήσουν πολύ κατατοπιστικός
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση