Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 39
  1. 09-10-09 00:21 #16
    Το avatar του χρήστη S. KTISTAKIS

    Εγγραφή
    29-09-2009
    Περ.
    ΜΙΝΩ'I'ΤΗΣ
    Μηνύματα
    1.491
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο FoTiS3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αδερφέ όποτε μπορέσεις γράψε λίγο τι θα ήθελες στην διατροφή μου...
    Στειλε μου 3-4 φωτος!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 09-10-09 14:11 #17
    Προεπιλογή
    παιδιά να ρωτήσω...την πρωτείνη από βρώμη,φυστικοβούτυρο,ρύζι,γάλα,γιαούρτι να μην την μετράω?σε ποια να δίνω μεγαλύτερη σημασία?
    Eat right
    Train hard
    And sleep 10 hours...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 09-10-09 15:53 #18
    Προεπιλογή
    πείτε μου λίγο...όταν λέμε ότι σε κάθε γέυμα πρέπει να υπάρχουν 30γρ. πρωτείνης εννούμε ζωικής?π.χ. στο πρωινό μου παίρνω 36γρ. πρωτείνης από τα οποία τα 22 είναι ζωική και τα 14 φυτική...λέτε να αυξήσω την ζωική μέχρι τα 30γρ.?τότε θα παίρνω σύνολο 44...υπάρχει πρόβλημα?
    Eat right
    Train hard
    And sleep 10 hours...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 09-10-09 16:01 #19
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο FoTiS3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας, είμαι 21 ετών, 1,75 ύψος και 70 κιλά...
    Πηγαίνω γυμναστήριο 4 φορές την εβδομάδα και δεν κάνω καθόλου αερόβια αφού θέλω να βάλω κιλά...

    Αυτό είναι το πρόγραμμα διατροφής που κάνω καθημερίνα:

    ΓΕΥΜΑ 1 (11:00)
    100ml Γάλα + 100γρ. Βρώμη + 20γρ. Φυστικοβούτυρο
    200ml Γάλα + 15γρ. Whey Protein
    1 Μπανάνα

    ΓΕΥΜΑ 2 (14:00)
    100γρ. Μοσχάρι ή Κοτόπουλο ή Ψάρι ή Τόνος ή Σολομός
    300γρ. Ρύζι ή Μακαρόνια ή Πατάτα βραστή με καρότα βραστά
    Σαλάτα
    200γρ. Πιπεριά (επειδή 100γρ. πιπεριά έχει 100mg Vitamin-C)
    1 Ντομάτα

    ΓΕΥΜΑ 3 (17:00)
    Ίδιο με γεύμα 1

    18:00 ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ

    ΜΕΤΑΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΟ ΡΟΦΗΜΑ (19:30)
    600ml Νερό + 5γρ. Γλουταμίνη + 50γρ. Γλυκόζη + 36γρ. Whey Protein

    ΓΕΥΜΑ 4 (21:00)
    Ίδιο με γεύμα 2

    ΓΕΥΜΑ 5 (00:00)
    100γρ. Γιαούρτι + 5γρ. Φρουκτόζη
    500ml Νερό + 30γρ. Casein Protein + 5γρ. Γλουταμίνη


    Με κάθε γεύμα πίνω περίπου 500ml νερό

    Το παραπάνω πρόγραμμα περιέχει περίπου 200γρ. πρωτείνης, 400γρ. υδατάνθρακα και 90γρ. λίπους.ΣΥΝΟΛΟ 3200 θερμίδες.

    Από ένα πρόγραμμα είδα ότι με μια ώρα βαριά προπόνηση με βάρη χρειάζομαι περίπου 2900 θερμίδες.Εγώ παίρνω 3200 οπότε υπάρχει ένα πλεόνασμα 300 θερμίδων.

    Τα συμπληρώματα που παίρνω:


    Οποιοδήποτε σχόλιο καλοδεχούμενο...
    εμενα καλη μου φενετε η διατροφη σου...
    αν εβαζεις και ω3 ακομα καλυτερα...

    ειμαι πολυ περιεργος να δω τι διορθωσεις θα κανει ο S. KTISTAKIS μπας και μαθουμε κανα νεο κολπο...!!!
    αναμενουμε...
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 09-10-09 16:02 #20
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο FoTiS3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πείτε μου λίγο...όταν λέμε ότι σε κάθε γέυμα πρέπει να υπάρχουν 30γρ. πρωτείνης εννούμε ζωικής?π.χ. στο πρωινό μου παίρνω 36γρ. πρωτείνης από τα οποία τα 22 είναι ζωική και τα 14 φυτική...λέτε να αυξήσω την ζωική μέχρι τα 30γρ.?τότε θα παίρνω σύνολο 44...υπάρχει πρόβλημα?
    γενικα στο πρωινο μπορεις να αυξησεις τα γραμμαρια πρωτεινης...
    και στο μεταπροπονητικο...
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 09-10-09 16:12 #21
    Το avatar του χρήστη S. KTISTAKIS

    Εγγραφή
    29-09-2009
    Περ.
    ΜΙΝΩ'I'ΤΗΣ
    Μηνύματα
    1.491
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thegravijia Εμφάνιση μηνυμάτων
    εμενα καλη μου φενετε η διατροφη σου...
    αν εβαζεις και ω3 ακομα καλυτερα...

    ειμαι πολυ περιεργος να δω τι διορθωσεις θα κανει ο S. KTISTAKIS μπας και μαθουμε κανα νεο κολπο...!!!
    αναμενουμε...
    Κολπα μονο στο τσιρκο! χαχα
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 09-10-09 16:27 #22
    Προεπιλογή
    Η γλουταμινη ειναι αχρηστη κατα τη γνωμη μου,η καζεινη οχι απαραιτητη,ο υδατανθρακας που εχεις ειναι παραπανω απο οσο χρειαζεσαι,θα τον περιοριζα μονο στο πρωινο,προ-προνητικο,μετα-προπονητικο,στα υπολοιπα συμπληρωνεις με λιπαρα και ισως λιγη πρωτεινη ακομη.50γρ γλυκοζη μου φαινοντε πολλα και 36γρ. whey μαλλον λιγη στο μεταπροπονητικο.Συμπληρωσε με καποια λιπαρα στο βραδυνο.
    Carbs "Burn Them Or Wear Them"
    DoggCrapp follower
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 09-10-09 16:32 #23
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sctp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η γλουταμινη ειναι αχρηστη κατα τη γνωμη μου,η καζεινη οχι απαραιτητη,ο υδατανθρακας που εχεις ειναι παραπανω απο οσο χρειαζεσαι,θα τον περιοριζα μονο στο πρωινο,προ-προνητικο,μετα-προπονητικο,στα υπολοιπα συμπληρωνεις με λιπαρα και ισως λιγη πρωτεινη ακομη.50γρ γλυκοζη μου φαινοντε πολλα και 36γρ. whey μαλλον λιγη στο μεταπροπονητικο.Συμπληρωσε με καποια λιπαρα στο βραδυνο.
    γιατι ετσι??
    σαν τελευταιο γευμα τι προτεινεις???
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 09-10-09 17:47 #24
    Προεπιλογή
    να ρωτήσω...πείτε ότε σε ένα γεύμα έχουμε 100γρ. τόνο και 200γρ. ρύζι...έχουμε λοιπόν 25γρ. πρωτείνης απο τον τόνο και 5γρ. από το ρύζι...δηλαδή 30γρ. πρωτείνης...είμαι εντάξει ή να φάω 120γρ. τόνο έτσι ώστε να έχω 30γρ. ζωική πρωτείνη συν τα άλλα 5 από το ρύζι που είναι φυτική?δηλαδη παίζει ρόλο η φυτική πρωτείνη?να την υπολογίζω?ή να προσπαθώ να φτάνω τα 30γρ. πρωτείνης σε κάθε γεύμα από την ζωική άσχετα με την φυτική?
    Eat right
    Train hard
    And sleep 10 hours...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 09-10-09 17:51 #25
    Προεπιλογή
    το συνολο μετραει
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 09-10-09 17:54 #26
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Άλλοι λενε πως δεν υπολογιζουμε τη φυτικη πρωτεινη. Καπου εδω μεσα το διαβασα, αν το βρω θα στο ποσταρω


    EDIT: Βρήκα το λινκ και εκανα λαθος, συνυπολογιζεται και η φυτική.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sTeLaKoS : 09-10-09 στις 18:01
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 09-10-09 20:38 #27
    Banned
    Εγγραφή
    08-09-2009
    Μηνύματα
    1.801
    Προεπιλογή
    Όσον αφορά τις πρωτεΐνες και πως θα πρέπει να μετρούνται: Πρωτεΐνες οι οποίες θεωρούνται υψηλής βιολογικής αξίας είναι συνήθως οι ζωικές πρωτεΐνες, διότι περιέχουν και τα 9 «απαραίτητα» για τον άνθρωπο αμινοξέα (αυτά τα οποία δεν μπορεί να συνθέσει δηλαδή ο οργανισμός μόνος του από άλλες πρώτες ύλες), και αυτά είναι: ιστιδίνη, ισολευκίνη, λευκίνη, λυσίνη, μεθειονίνη, φαινυλαλανίνη, θρεονίνη, τρυπτοφάνη και βαλίνη. Οι πρωτεΐνες που βρίσκονται σε φυτά και όσπρια είναι χαμηλότερης βιολογικής αξίας διότι περιέχουν μεν τα απαραίτητα αμινοξέα ("για τον άνθρωπο", διότι διαφορετικά θηλαστικά έχουν και διαφορετικά απαραίτητα αμινοξέα), αλλά σε ιδιαίτερα «κακές» αναλογίες. Π.χ. τα όσπρια έχουν απειροελάχιστη μεθειονίνη, ενώ τα δημητριακά έχουν πολύ μικρή ποσότητα λυσίνης. Το αμινοξύ που βρίσκεται σε μικρότερη αναλογία αποτελεί περιοριστικό παράγοντα, δηλαδή ναι μεν θα χρησιμοποιηθεί μαζί με τα υπόλοιπα αμινοξέα για να χτίσει (μεταξύ άλλων) μυικό ιστό, αλλά όταν αυτό το περιοριστικό αμινοξύ τελειώσει, τα υπόλοιπα αμινοξέα που θα περισσέψουν είναι πλέον άχρηστα για κατασκευή ιστών και θα οδηγηθούν στην οξείδωση και στην μετατροπή τους σε γλυκόζη (και ίσως αργότερα και σε λίπος εάν η ποσότητά τους είναι πολύ μεγάλη).
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 06-11-09 22:11 #28
    Προεπιλογή
    Ωραια απαντηση φιλε Machiavelli......ενημερωμενος πολυ........Ετσι να μας βοηθατε...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 06-11-09 22:35 #29
    The Researcher
    Το avatar του χρήστη The Rock

    Εγγραφή
    28-08-2009
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.553
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sogoku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραια απαντηση φιλε Machiavelli......ενημερωμενος πολυ........Ετσι να μας βοηθατε...



    Πρέπει να διαβάζετε ώστε να μάθετε να λύνετε τις απορίες σας μόνοι σας γιατί δύσκολα προχωράει κανείς στο άθλημα αυτό ερασιτεχνικά είτε επαγγελματικά χωρίς διάβασμα και γνώσεις .

    Φιλική συμβουλή !
    The last three or four reps is what makes the muscle grow. This area of pain divides the champion from someone else who is not a champion. That's what most people lack, having the guts to go on and just say they'll go through the pain no matter what happens.
    Arnold Schwarzenegger
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 07-11-09 12:49 #30
    Banned
    Εγγραφή
    08-09-2009
    Μηνύματα
    1.801
    Προεπιλογή
    Αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να αποφεύγονται επειδή φοβόμαστε μην πάρουμε λίπος. Απλώς να μη βασιζόμαστε στα όσπρια για την κάλυψη της πρωτεΐνης. Επίσης μπορούμε να καλύψουμε την μεθειονίνη που λείπει με μερικούς ξηρούς καρπούς, απλά είναι περίπλοκο να υπολογίσεις πόση μεθειονίνη χρειάζεται για την πρωτεϊνοσύνθεση ώστε να την καλύψεις με την μεθειονίνη των ξηρών καρπών, την οποία πρέπει επίσης να υπολογίσεις. Η λυσίνη κυρίως σε ζωικές τροφές, γι αυτό τρώμε τα δημητριακά (που υστερούν σε λυσίνη) με γάλα.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία