Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 11 από 11
  1. 15-03-22 04:17 #1
    Προεπιλογή Βοηθεια για το πως να χασω καποια κιλα. Ειμαι 1,88 140 κιλα.
    Καλησπερα, ειμαι καινουργιος στο φορουμ και θα ηθελα να ρωτησω με ποιους τροπους μπορω να χασω καποια κιλα γιατι εχω φτασει στο σημειο να μην μου κανει ουτε ενα ρουχο να περπαταω δυο βηματα και να κουραζομαι υπερβολικα και τα καλοκαιρια να ειναι αφορητα απο τη ζεστη. Αναλυτικα, ειμαι 26 χρονων και πλεον ειμαι γυρω στα 140 κιλα με 1,88 υψος. Ωστοσο παλαιοτερα απο μικρος παντα ημουν αδυνατος, συγκεκριμενα απο τα 17 μου αρχισα να παιρνω καποια κιλα και το βαρος μου τοτε θεωρουνταν κανονικο, αλλα απο τοτε οσο περναγανε τα χρονια επαιρνα ολο και περισσοτερα κιλα λογω καθιστικης ζωης, αυξησης ποσοτητας φαγητου (περιλαμβανοντας πολυ fast food) και καποια ψυχοφαρμακα. Εχω δοκιμασει στο παρελθον γυμναστηριο και γυμναστικη στο σπιτι αλλα παρολο που εκανα σχεδον οτι μπορουσα δεν πετυχα κατι γιατι δεν εφτανε η προσπαθεια μου. Πριν 2 εβδομαδες λοιπον ξανααρχισα διαιτα και ασκηση. Μη φανταστειτε κατι το τρομερο, λιγη ασκηση με δεκακιλα βαρακια (πουσαπς και μονοζυγο που εκανα ανετα παλια τωρα δεν μπορω με τιποτα) και τρωω πιο λιγο και πιο υγειηνα, καθολου fast food μονο μαγειρευτα συν καποια φρουτα και λαχανικα αλλα και παλι δεν εχω χασει καθολου. Η ζυγαρια μια με δειχνει 140 μια με δειχνει 137,7 (δεν εχω ιδεα για ποιο λογο). Μηπως ειναι νωρις ακομα για να κρινω; κατι δεν κανω καλα; τι αλλο μπορω να κανω; αν κανω καποιους κοιλιακους θα βοηθησει η καθολου επειδη πρεπει πρωτα να φυγει το λιπος; Γυμναστηριο προς το παρον παντως δεν μπορω να παω γιατι απο οσο ξερω πρεπει να φοραω μασκα ενω κανω ασκησεις και εχω θεμα με την αναπνοη μου λογω του παχους. Και περπατημα δεν μπορω να κανω για πολυ γιατι με τοσο βαρος δεν ειναι ευκολο. Εχω δοκιμασει και χαπια αδυνατισματος και τιποτα. Εχετε να μου προτεινετε κατι;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 15-03-22 13:33 #2
    Προεπιλογή
    Κατ'αρχήν καλέ μου φίλε έκανες το πρώτο βήμα. Το πήρες απόφαση και ψάχνεις τρόπους να πραγματοποιήσεις τους στόχους σου.

    Ξεκίνα με τα πολύ απλά. Κάθε μέρα λίγο ακόμη περισσότερο περπάτημα σε σχέση με την προηγούμενη. 200, 300,400,450,460,500 βήματα. Ασε τα πους απς και το μονοζυγο προς το παρον. Στο τέλος του περπατήματος μπες σε μια παιδική χαρα και με ενα μαλακό λάστιχο κάνε απλές και αργες επαναληψεις προς ενδυνάμωση και ενεργοποίηση των μυών σου.
    Οργάνωσε την διατροφή σου με ένα πιο υγιεινό και ισορροπημένο πλάνο. Τα 4 σουβλάκια κάνε τα 1, και συμπλήρωσε με κάτι πιο ελαφρύ σε θερμίδες. Την μία πίτσα μοιράσου την με κάποιον άλλο, μην την φας ολόκληρη. Μην πας απότομα να κόψεις τα πάντα και να πας σε κάτι τελείως ξένο προς εσένα.
    Ακόμη και οι δεκάκιλοι αλτήρες είναι υπερβολή προς το παρόν.

    Σιγά σιγα. Βήμα βήμα.

    ΥΓ. Κράτα αυτό το νήμα ενεργό γράφοντας την εξέλιξη σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 15-03-22 14:56 #3
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Να αναφέρω κάτι που πολλοί το κάνουν όταν έχουν να χάσουν πολλά κιλά. Από τα 140 με 47% λίπος πχ,το να πέσεις στα 120 μέσα σε 1μιση μήνα και να μειωθεί το λίπος σου κατά 9% είναι εύκολο,αυτό όμως δεν σημαίνει ότι μπορείς να πεις "αδυνάτισα". Εκεί είναι που χτυπάει άμυνες ο εγκέφαλος και επειδή έχει μάθει στα 140 τόσα χρόνια,η μείωση 20 κιλών του φαίνεται ότι είναι αρκετή και βρίσκεις δικιολογια μετά να πεις "μια χαρά είναι,άντε. Άλλοι χάνουν 7-8 κιλά και αδυνατίζουν". Αυτοί οι άλλοι όμως έχουν όντως να χάσουν 7-8 κιλά,εσύ στην περίπτωση σου έχεις να χάσεις σίγουρα 50 κιλά. Από κει και πέρα,μαζί με τα βάρη θα έχεις πιο γρήγορο αποτέλεσμα και πιο ωραίο στην εικόνα.Επίσης,βάλε στο μυαλό ότι πρέπει να πίνεις 4 λίτρα νερό σίγουρα σε όλη την διάρκεια της προσπάθειας,για πολλούς λόγους,αλλά εγώ θα αναφέρω μόνο τον λόγο του δέρματος,και αυτό αρκεί. Όταν είναι ενυδατωμενο το δέρμα,δεν θα χαλάσει τόσο όσο αν ήταν αφυδατωμένο. Σίγουρα θα χαλάσει μέχρι έναν βαθμό,αλλά αυτό εξαρτάται και από την ποιότητα τουΚαλή αρχή
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 15-03-22 20:50 #4
    Προεπιλογή
    Φίλε καλή αρχή. Ποτέ δεν είναι αργά.
    Είσαι σε μια φάση που δεν είναι ανάγκη να περιοριστεις οπωσδήποτε σε έννοιες όπως γυμναστική και βάρη.
    Ξεκινά να κινείσαι, να περπατάς. Να κάνεις με τα πόδια γρήγορες διαδρομές. Να ανεβαίνεις σκάλες. Ότι μπορείς να το κάνεις σαν άσκηση κάνε το.
    Επίσης: Κόψε βρε παιδί μου τα φαστ φουντ. Κανεις κακό στην καρδιά σου. Κανείς κακό στον εαυτο σου. Στην υγειά σου. Είναι νόστιμα δε λέω, αλλά είναι πιο σημαντικά απ' την υγεία σου? Είσαι πολύ νέος.
    Μείωσε μερίδες. Αναζήτησε τη χαρά σε άλλα πράγματα πέρα από το φαγητό, όσο είναι εφικτό αυτό.
    Χάπια αδυνατίσματος τώρα δε θα έπαιρνα να σου πω την αλήθεια. Νερό όπως γράφτηκε, σαλάτες, τροφές αντιοξειδωτικές. Κίνηση κίνηση κίνηση.
    Σε πρώτη φάση , στην αρχή θα επικεντρωνομουν στο αεροβιο, ώστε να χάσεις κάποια κιλά να μπορείς να αναπνεύσεις και να κοιμάσαι καλύτερα.
    Να απαλλάξεις την καρδιά από το πολύ βάρος. Στη συνέχεια θα πας στο επόμενο στάδιο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 27-04-22 12:49 #5
    Προεπιλογή
    Καλημερα παιδια και ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Εχω δυομιση μηνες πλεον που εχω διορθωσει σε μεγαλο βαθμο την διατροφη μου, φαστ φουντ τα εχω κοψει ολα και εχω μειωσει και την καταναλωση ζαχαρης (μονο στον καφε την χρησιμοποιω). Τρωω που και που ζυμαρικα-μακαρονια και λιγο ψωμι αλλα σε πολυ φυσιολογικα πλαισια. Επισης κανω σχεδον καθημερινα περπατημα μερικα χιλιομετρα, απο ομονοια πετραλωνα συγκεκριμένα. Το θεμα μου ειναι οτι δεν χανω με τιποτα κιλα. Εχω χασει μερικους ποντους, δηλαδη εχει μειωθει λιγο η περιφερεια μεσης-κοιλιας, λιγο τα ψωμακια, το προγουλι, αλλα στην ζυγαρια ειμαι ακριβως ιδιος, 138 κιλα και κατι γραμμαρια. Θελω να συνεχισω αλλα δεν βοηθαει την ψυχολογια μου το γεγονος οτι ειμαι ακριβως στα ιδια κιλα. Ειναι φυσιολογικο που δεν χανω καθολου; Τι αλλο μπορω να κανω; Να παρω καποιο χαπι καποια βιταμινη; (Αν και δεν εχω ιδεα απο αυτα). Βοηθεια παρακαλω γιατι εχω βρει τον μπελα μου και δεν ξερω τι αλλο να κανω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 29-04-22 10:57 #6
    Το avatar του χρήστη Mad strength ripper

    Εγγραφή
    01-06-2021
    Περ.
    Athens petroupoli
    Μηνύματα
    36
    Προεπιλογή
    Πρέπει να ελέγξεις το σάκχαρο στο αίμα σου !! Πολύ σημαντικό , η αντίσταση στην ινσουλίνη είναι μια μεταβολική διεργασία που συνδέεται με το πάχος !! , Επίσης πόσο χρονών είσαι???
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 05-01-23 11:06 #7
    Προεπιλογή
    Καλημερα σε ολους. Ξαναγραφω σημερα στο φορουμ μετα απο αρκετους μηνες για την εξελιξη στο θεμα που με απασχολει. Οπως ειχα γραψει εξαρχης ημουν 140 κιλα, 142 για την ακριβεια, και καταφερα να φτασω στα 124,7. Το θεμα ομως ειναι πως εδω και 3 μηνες εχει κολλησει η ζυγαρια για τα καλα στα ιδια κιλα και δεν πεφτω με τιποτα κατω απο 124,7 οση προσπαθεια και να κανω. Μολις φαω λιγο παραπανω φτανω αμεσως στα 125-126 αλλα με λιγη προσπαθεια φτανω παλι στα 124,7 αλλα μεχρι εκει. Τι αλλο μπορω να κανω τωρα; τρωω λιγοτερο απο κανονικα και κανω πολυ λιγη ασκηση, η πολυ λιγο ποδηλατο η πολυ λιγο με kettlebar η πολυ λιγο περπατημα. Πολυ λιγο γιατι εχω πολλα στο κεφαλι μου και δεν εχω την ορεξη της γυμναστικης. Εσεις εχετε να μου προτεινετε καποια πραγματα για να ξεκολλησει η ζυγαρια; ευχαριστω
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 05-01-23 17:11 #8
    Προεπιλογή
    Αν δεν σπάσεις αυγά ομελέτα δεν κάνεις λένε... Μαγικές λύσεις δεν υπάρχουν φίλε μου. Αμα έχεις πολλά στο κεφάλι σου και είναι πιο σημαντικά απο την υγεία σου τότε άσε την υγεία σου και μείνε στα σημαντικά (στην τεμπελιά σου). Αν δεν ανέβάσεις τον μεταβολισμό σου ώστε να καίς τις θερμίδες που καταναλώνεις στο τέλος και σκέτο μαρούλι να τρώς δεν θα χάνεις βάρος. Αυτό που παθαίνεις να τρώς λιγότερο όσο πάει και να παίρνεις ευκολότερα τα κιλά σύμβαίνει για αυτόν τον λόγο.

    Περπάτα πρωί και βράδυ απο 10-20-25 λεπτά όσο αντέχεις με στόχο να φτάσεις πχ τα 30΄ 2 φορές τη μέρα είναι αρκετά. Μέτρα τις θερμίδες που τρώς λογικά στα κιλά σου χρειάζεσαι τουλάχιστον 2200-3000 θεμίδες την μέρα για να μην αρωστήσεις και νιώθεις αδύναμος σταδιακά. Σημασία έχει και τι τρώς. Καμιά φορά νομίζουμε πως τρώμε πρϊόντα διαίτης πχ πίνοντας 1-2 κουτάκια χυμό πορτοκάλι αλλά αυτό το κουτάκι αν διαβάσεις έχει μέσα 20 γραμμάρια ζάχαρη το καθένα. 20 γραμμάρια είναι 4 κουταλάκια ζάχαρης.

    Όταν πέσεις απο τα 100KG ξεκίνα και Γυμναστήριο κανονικά και πρόγραμμα βάρη. Εγώ αυτό θα έκανα στη θέση σου.

    Τρώγε πρωτείνη αρκετή απο κοτόπουλο, ασπράδι αυγού, ψάρι, μοσχαρι. Λαχανικά μαζί με κάθε γέυμα (πράσσινη σαλάτα & αγγουράκια), υδατάνθρακα απο ρύζι ή πατάτες βραστές και λιπαρά απο ελαιόλαδο. Όχι τηγανιτά. Ψωμιά και φρούτα με μέτρο. Δεν χρειάζονται υπερβολές σε τίποτα στην κατάσταση που είσαι θα χάνεις τα πρώτα κιλά σαν να είναι νερό.

    Αν δεν μπορείς να βρείς 20 και 20 λεπτά πρωί-βράδυ για την υγεία σου μέσα στο 24ωρό σου προσπάθησε να βρεις.

    Αυτό που πρέπει να σε απασχολεί είναι ο καθρέυτης και όχι η ζυγαριά. Κυρίως πρέπει να βγάλεις έξω την "ψυχολογία" που λες. Κάνε αυτό που πρέπει ασχέτως ψυχολογίας. Τα κιλά δεν τα έβαλες σε 1 μέρα και ούτε θα τα χάσεις σε 1 μέρα θα χρειαστούν μήνες και χρόνια. Και αυτό είναι το σωστό. Αργά και σταθερά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη john1888 : 05-01-23 στις 17:24
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 05-01-23 20:30 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο john1888 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν σπάσεις αυγά ομελέτα δεν κάνεις λένε... Μαγικές λύσεις δεν υπάρχουν φίλε μου. Αμα έχεις πολλά στο κεφάλι σου και είναι πιο σημαντικά απο την υγεία σου τότε άσε την υγεία σου και μείνε στα σημαντικά (στην τεμπελιά σου). Αν δεν ανέβάσεις τον μεταβολισμό σου ώστε να καίς τις θερμίδες που καταναλώνεις στο τέλος και σκέτο μαρούλι να τρώς δεν θα χάνεις βάρος. Αυτό που παθαίνεις να τρώς λιγότερο όσο πάει και να παίρνεις ευκολότερα τα κιλά σύμβαίνει για αυτόν τον λόγο.

    Περπάτα πρωί και βράδυ απο 10-20-25 λεπτά όσο αντέχεις με στόχο να φτάσεις πχ τα 30΄ 2 φορές τη μέρα είναι αρκετά. Μέτρα τις θερμίδες που τρώς λογικά στα κιλά σου χρειάζεσαι τουλάχιστον 2200-3000 θεμίδες την μέρα για να μην αρωστήσεις και νιώθεις αδύναμος σταδιακά. Σημασία έχει και τι τρώς. Καμιά φορά νομίζουμε πως τρώμε πρϊόντα διαίτης πχ πίνοντας 1-2 κουτάκια χυμό πορτοκάλι αλλά αυτό το κουτάκι αν διαβάσεις έχει μέσα 20 γραμμάρια ζάχαρη το καθένα. 20 γραμμάρια είναι 4 κουταλάκια ζάχαρης.

    Όταν πέσεις απο τα 100KG ξεκίνα και Γυμναστήριο κανονικά και πρόγραμμα βάρη. Εγώ αυτό θα έκανα στη θέση σου.

    Τρώγε πρωτείνη αρκετή απο κοτόπουλο, ασπράδι αυγού, ψάρι, μοσχαρι. Λαχανικά μαζί με κάθε γέυμα (πράσσινη σαλάτα & αγγουράκια), υδατάνθρακα απο ρύζι ή πατάτες βραστές και λιπαρά απο ελαιόλαδο. Όχι τηγανιτά. Ψωμιά και φρούτα με μέτρο. Δεν χρειάζονται υπερβολές σε τίποτα στην κατάσταση που είσαι θα χάνεις τα πρώτα κιλά σαν να είναι νερό.

    Αν δεν μπορείς να βρείς 20 και 20 λεπτά πρωί-βράδυ για την υγεία σου μέσα στο 24ωρό σου προσπάθησε να βρεις.

    Αυτό που πρέπει να σε απασχολεί είναι ο καθρέυτης και όχι η ζυγαριά. Κυρίως πρέπει να βγάλεις έξω την "ψυχολογία" που λες. Κάνε αυτό που πρέπει ασχέτως ψυχολογίας. Τα κιλά δεν τα έβαλες σε 1 μέρα και ούτε θα τα χάσεις σε 1 μέρα θα χρειαστούν μήνες και χρόνια. Και αυτό είναι το σωστό. Αργά και σταθερά.

    Ευχαριστω φιλε για την ωραια σου και αναλυτικη απαντηση. Δεν ειναι μονο η τεμπελια απλα στα κιλα που βρισκομαι ειναι δυσκολο μεχρι και το απλο περπατημα, οχι η ασκηση. Αν φτασω στα 100 κιλα δε χρειαζεται να παω γυμναστηριο γιατι θα ειμαι κομπλε, 105 κιλα ημουν οταν ειχα τελειωσει την τριτη λυκειου και δε φαινομουν ουτε κανονικος. Παντως παιρνω και φαρμακευτικη αγωγη, αντικαταθλιπτικα. Αυτα παιζουν πολυ ρολο στο βαρος;
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 05-01-23 22:17 #10
    Προεπιλογή
    Αυτό δεν μπορώ να το ξέρω για τα φάρμακα. Αυτό που έχει σημασία είναι να περπατάς καθημερινά δύσκολο-εύκολο τη λύση θα πρέπει τη βρείς μόνος σου.

    Για το ύψος σου κομπλέ θα ήσουν στα 88-90 κιλά. Αν ήσουν κομπλέ στα 105 που λες στα 125 που είσαι τώρα δεν θα δυσκολευόσουν να περπατήσεις. Στα 20 κιλά παραπάνω από το κανονικό δεν δυσκολέυεσαι να περπατήσεις.

    Είναι σημαντική η προσπάθεια που έχεις κάνει ως τώρα. Έχεις χάσει 15 κιλά, δεν είδες διαφορά στην αντοχή σου; Δεν σε βοηθάει να περπατάς παραπάνω;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη john1888 : 05-01-23 στις 22:27
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 06-01-23 20:01 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο john1888 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό δεν μπορώ να το ξέρω για τα φάρμακα. Αυτό που έχει σημασία είναι να περπατάς καθημερινά δύσκολο-εύκολο τη λύση θα πρέπει τη βρείς μόνος σου.

    Για το ύψος σου κομπλέ θα ήσουν στα 88-90 κιλά. Αν ήσουν κομπλέ στα 105 που λες στα 125 που είσαι τώρα δεν θα δυσκολευόσουν να περπατήσεις. Στα 20 κιλά παραπάνω από το κανονικό δεν δυσκολέυεσαι να περπατήσεις.

    Είναι σημαντική η προσπάθεια που έχεις κάνει ως τώρα. Έχεις χάσει 15 κιλά, δεν είδες διαφορά στην αντοχή σου; Δεν σε βοηθάει να περπατάς παραπάνω;

    Ναι βλεπω λιγη διαφορα στο περπατημα σε σχεση με πριν, περπαταω γρηγοροτερα και εχω περισσοτερη αντοχη αλλα ακομα υπαρχει δυσκολια, αισθανομαι σαν να με βαραινει το σωμα μου. Παντως και στα 110-112 να φτασω θα ειμαι υπερ ευχαριστημενος και θα ειμαι σε νορμαλ πλαισια.
    Απάντηση με παράθεση