Σελίδα 13 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 3111213
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 181 έως 185 από 185
  1. 19-08-17 21:03 #181
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο savage Εμφάνιση μηνυμάτων
    μια παρατηρηση σχετικα με τη διατροφη που εγραψαν τα παιδια.το αρθρο ειναι παρα πολυ καλο οπως ειπωθηκε απ'ολους.θα ηθελα παντως να προσθεσω πως ειδικα για τους αρχαριους,υπαρχει και μια τριτη επιλογη(εκτος απο τον "ογκο" και την γραμμωση").μια ενδιαμεση κατασταση δηλαδη.
    πολλοι το ονομαζουν body recomposition.εγω το λεω απλα σωστη διατροφη σε συνδυασμο με ασκηση.επειδη βλεπω πολλους αρχαριους να πελαγωνουν και να αναρωτιουνται αν πρεπει να κανουν "ογκο" η γραμμωση",προτεινω μια τριτη,ενδιαμεση λυση,που θεωρω ιδανικη για το μεσο αρχαριο(οριζω ως μεσο αρχαριο ενα μη μυωδη ανθρωπο με 15-25% λιπος).ενας τετοιος ανθρωπος εχει ηδη πολυ λιπος για να κανει ογκο(υπερθερμιδικη διατροφη) και πολυ λιγους μυες για να κανει γραμωση(δεν εχει κατι να γραμμωσει στην ουσια).
    αντιθετως αν κανει μια διατροφη με τοσες θερμιδες,οσες κι οι θερμιδες συντηρησης του,η εστω λιγο λιγοτερο,και μυες θα βαλει(διοτι το ερεθισμα απο την προπονηση με βαρη ειναι πολυ μεγαλο σε καποιον "παρθενο" απο βαρη οργανισμο) και λιπος θα χασει,αν κατευθυνει σωστα μεσω της διατροφης τον οργανισμο του και τον αναγκασει να στραφει στο λιπος,σαν πηγη ενεργειας.
    αλλωστε το (ευχαριστο) σοκ που δεχεται ο οργανισμος ενος αρχαριου,απο κει που ετρωγε ενας αβερτα πιτογυρα,σοκολατες και πατατακια,ειναι πολυ μεγαλο,για να μην στραφει στο λιπος(απο το οποιο υπαρχει περισσια στο σωμα του).
    καλησπέρα, θα μπορούσες να εξηγήσεις λίγο περισσότερο αυτό που έχεις γράψει εδώ; είμαι ακριβώς σ αυτή τη φάση, έχω ξεκινήσει εδώ και μερικούς μήνες να γυμνάζομαι και προσπαθώ να προσαρμόσω και τη διατροφή μου. Αυτή τη στιγμή πελαγώνω απίστευτα στο θέμα της διατροφής γιατί δεν καταλαβαίνω τί πρέπει να κάνω κι απογοητεύομαι. θα μπορούσες να κάνεις μια πιο συγκεκριμένη περιγραφή της διατροφής για στην οποία αναφέρεσαι για να έχουμε κι εμείς οι αρχάριοι έναν πρώτο γενικό αλλά σωστά δομημένο μπούσουλα; ευχαριστώ
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 19-08-17 22:36 #182
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Στην ουσία προτείνει μια ισοθερμιδικη διατροφή δηλαδή να παίρνεις όσες θερμίδες καταναλώνεις απλά να έχεις υπολογίσει τα μάκρος σου σωστά και να μη τρως σαβούρα
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 21-08-17 19:02 #183
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα εγω έχω την εξής απορεία οι θερμίδες μου για γράμμωση είναι 2200 και διάβασα εδώ οτι στην διατροφή όγκου πρέπει να βάλω 35% πρωτείνες 50% υδατάνθρακες και 15% λίπη, αυτο ισχύει και για γράμμωση η μονο στον όγκο είναι αυτά τα στατιστικά? επίσης σε 6 γευματα που θα κάνω θα πρέπει το κάθε γεύμα να έχει και πρωτείνες και υδατ και λίπη? η καθε ποτε πρεπει να βαζω υδατανθρακες λιπη και πρωτείνη? εννοώ την αναλογία απο τις συνολικες θερμιδες που θα περνω πχ απο πρωτείνη πόσες φορές και πότε?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 13-09-17 12:34 #184
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο rikiz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα εγω έχω την εξής απορεία οι θερμίδες μου για γράμμωση είναι 2200 και διάβασα εδώ οτι στην διατροφή όγκου πρέπει να βάλω 35% πρωτείνες 50% υδατάνθρακες και 15% λίπη, αυτο ισχύει και για γράμμωση η μονο στον όγκο είναι αυτά τα στατιστικά? επίσης σε 6 γευματα που θα κάνω θα πρέπει το κάθε γεύμα να έχει και πρωτείνες και υδατ και λίπη? η καθε ποτε πρεπει να βαζω υδατανθρακες λιπη και πρωτείνη? εννοώ την αναλογία απο τις συνολικες θερμιδες που θα περνω πχ απο πρωτείνη πόσες φορές και πότε?
    αυτο ειναι ενδεικτικό...στην γραμμωση ενδεικτικά επίσης οι αναλογίες αλλάζουν στον υδατανθρακα και στν πρωτεινη. στο καθε γευμα θα κοιτάς να εχεις πρωτεινη σιγουρα για την ροή αμινοξέων ...τωρα τα υπολοιπα υπολογισε πόση ειναι η ποσότητα και μοίρασε την στα γεύματα...τωρα αν δεν θες π.χ βράδυ να φάς λιπαρά αφαίρεσε το απο το γευμα και συμπλήρωσε στα υπόλοιπα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 25-04-18 18:22 #185
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα σε όλους. Καλώς σας βρήκα.

    Είπα να μη σπαμάρω ανοίγοντας νέο θέμα απ΄το πρώτο μου ποστ.

    Βρίσκομαι σε πρόγραμμα γράμμωσης. Είναι καλή επιλογή ή όχι οι παρακάτω πατάτες;

    Είναι οι Mediterranean της McCain οι οποίες είναι κατεψηγμένες, ΠΡΟΤΗΓΑΝΙΣΜΕΝΕΣ και μπαίνουν στο φούρνο.

    Όνομα: Screenshot_1.jpg Εμφανίσεις: 549 Μέγεθος: 116,3 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 13 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 3111213