Σελίδα 34 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 243233343536 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 496 έως 510 από 532
  1. 11-08-15 00:00 #496
    Προεπιλογή Ειναι τα συμπληρωματα ανθυγιεινα ?
    Καλησπερα σας ειμαι καινουργιος στο φορυμ. Θα ηθελα την γνωμη σας για τα συμπληρωματα πρωτεινης.
    Μπορει ενα συμπληρωμα πρωτεινης οπως αυτο(100% Whey Protein 908gr (OPTIMUM) ) Να αποδειχθει επιβλαβη για την υγεια εφοσον καταναλωνεται μαζι με μια σωστη διατροφη και γυμναστικη ?
    Εχω μιλησει με διαφορους διατροφολογους και λιγοι ηταν αυτοι που μου ειπαν πως δεν κανουν κακο στην υγεια. Οι περισσοτεροι μου ειπαν οτι κανουν κακο στην υγεια και το πως εαν θελω να αναπτυξω μυικη μαζα πρεπει να το κανω μονο με διατροφη και γυμναστικη φυσικα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-08-15 01:11 #497
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    καλως ηρθες φιλε..
    διαβαζεις το υπαρχον θεμα κ βγαζεις τα συμπερασματα σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 11-08-15 09:44 #498
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tribot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σας ειμαι καινουργιος στο φορυμ. Θα ηθελα την γνωμη σας για τα συμπληρωματα πρωτεινης.
    Μπορει ενα συμπληρωμα πρωτεινης οπως αυτο(100% Whey Protein 908gr (OPTIMUM) ) Να αποδειχθει επιβλαβη για την υγεια εφοσον καταναλωνεται μαζι με μια σωστη διατροφη και γυμναστικη ?
    Εχω μιλησει με διαφορους διατροφολογους και λιγοι ηταν αυτοι που μου ειπαν πως δεν κανουν κακο στην υγεια. Οι περισσοτεροι μου ειπαν οτι κανουν κακο στην υγεια και το πως εαν θελω να αναπτυξω μυικη μαζα πρεπει να το κανω μονο με διατροφη και γυμναστικη φυσικα.
    Πες σε αυτόν που στα ειπε αυτά για την πρωτεινη να χτυπήσει το κεφάλι του στον τοιχο μέχρι να βγάλει αιμα. Τι νομιζεις πως είναι η πρωτεινη ρε φιλε? Καμια απαγορευμενη ουσία? Η πρωτεινη από την στιγμή που υπάρχει σε φαγητά είναι φυσική, τι ακριβως την κάνει αφυσικη? Και εσυ αφού πας τους ακους γιατι δεν κάνεις ερωτήσεις? Όπως που ακριβως το στηριζουν ότι κανουν κακο στην υγεία? Με αυτή τη λογική τότε μην κάνεις βαρη στο γυμναστηριο γιατι δεν ειναι φυσικο περιβαλλον και βγές στην εξοψη σηκωνοντας πέτρες και κορμους δέντρων για να θεωρείσαι 100% φυσικος. Και όχι η πρωτεινη όπως και πολλές άλλες δεν θα είναι επιβλαβή στην υγεία σου εκτός και αν έχεις βαριά προβλήματα με σηκώτι και νεφρά, ή καταναλώνεις 5-10 κιλά την ημέρα το οποιο είναι ακρως αδυνατο. Από την στιγμήπ ου δεν ανηκεις σε καμια από τις 2 κατηγορίες προχώρα στην αγορά αν επιθυμείς, διαφορετικά κάτσε και άκου το κάθε προβατο διατροφολογο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Feth : 11-08-15 στις 09:46
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 11-08-15 10:53 #499
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    tribot
    Μπορει ενα συμπληρωμα πρωτεινης οπως αυτο(100% Whey Protein 908gr (OPTIMUM) ) Να αποδειχθει επιβλαβη για την υγεια εφοσον καταναλωνεται μαζι με μια σωστη διατροφη και γυμναστικη ?
    Θεωρώ πως ένα εμπορικό πατατάκι, το οποίο τρώμε όλοι άφοβα λόγω του αναθεματισμένου marketing, είναι περισσότερο επιβλαβή για την υγεία.

    Όλα είναι θέμα marketing! Αν, για παράδειγμα, είχαν στα ράφια τους τις πρωτεϊνες αυτές τα super market και τις διαφήμιζαν στην τηλεόραση, τότε να είσαι σίγουρος πως δεν θα έμπαινες καν σε σκέψεις για τον αν προκαλούν ζημιά ή όχι στην υγεία μας και θα τις κατανάλωνες όπως, πιθανόν, καταναλώνεις το γάλα και το γιαούρτι.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χαράλαμπος : 11-08-15 στις 10:56
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 17-12-15 18:20 #500
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Ποιο ακριβως ειναι γεγονος οτι ευθυνεται η καταναλωση συμπληρωματων για τα νεφρα ή οτι τα ισχυριστηκε αυτα γιατρος?

    Καλά αυτο με το πρασινο τσαι και οτι χανεις βαρος.. ασχολιαστο.. ο καθένας θα σου πει οτιδηποτε για να αγοράσεις τα προιοντα του. Απλα αυτο ο τροπος που οι πωλητες της herbalife σπρωχνουν τα προιοντα τους ειναι αθλιος και γελοιος.
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 18-12-15 01:37 #501

    Εγγραφή
    30-11-2014
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    1.953
    Προεπιλογή
    λογω της καταστασης μου σχετικα με την υγεια αλλα και του αντικειμενου της δουλειας μου εχω συναντησει μεχρι τωρα 4 ατομα ηλιακιας 20-40 ετων που οδηγηθηκαν σε νεφρικη ανεπαρκεια λογω συμπληρωματων . Οχι δεν εχω ερευνα να σας βαλω..!!! απλα αν θελετε εχετε λιγο τον νου σας , να εξεταζεστε συχνα κ να μην κανετε καταχρηση ...
    Έρωτας είναι να αφήσει στη μέση το πιτόγυρο για να σου απαντήσει στο μήνυμα
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 18-12-15 12:52 #502
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Ναι... μονο που τα συγκεκριμενα "συμπληρωματα" τα λαμβαναν με τη γνωστη μεθοδο του βελονισμου!
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 18-12-15 14:57 #503

    Εγγραφή
    30-11-2014
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    1.953
    Προεπιλογή
    οι2 ναι ...οντως οπως το λες ... οι αλλοι ομως ηταν απο υπερδοσολογια πρωτεινης .. φυσικα υπηρχαν εντολες γιατρου οπου δεν ακολουθηθηκαν ακομα κι οταν ξεκινησε το προβλημα .. εγω ενα λεω κ φωναζω γενικα .. παν μετρον αριστον ...
    Έρωτας είναι να αφήσει στη μέση το πιτόγυρο για να σου απαντήσει στο μήνυμα
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 18-12-15 15:13 #504
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Αυτο που λες ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ. Η υπερδοσολογια πρωτεινης δεν προκαλει προβλημα σε υγιη ατομα. Και υπερδοσολογια πρωτεινης δεν προκαλουν τα συμπληρωματα μονο, και τα κοτοπουλα πρωτεινη εχουν. Υποστηριξε τον ισχυρισμο σου ιατρικα η μην τον γραφεις.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 18-12-15 15:14 #505
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    παιδια να ειμαστε λιγο προσεχτικοι οταν μιλαμε..νεφρικη ανεπαρκεια απο συμπληρωματα που τελικα δεν ηταν συμπληρωματα ,απο υπερδοσολογια πρωτεινης
    δλδ ποση πρωτεινη ???προφανως κατι αλλο υπαρχει στις περιπτωσεις που αναφερεις γιατι νεφρικη ανεπαρκεια απο συμπληρωματα δεν παιζει
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 18-12-15 16:14 #506

    Εγγραφή
    30-11-2014
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    1.953
    Προεπιλογή
    λοιπον . οι δυο εκ των τριων( που δεν μιλαμε για απλη πρωτεινη ) υποστηριζουν εδω και χρονια οτι το επαθαν απο πρωτεινη ..απλα αυτους δεν τους πιστευω ουτε εγω γιατι μιλαμε για οξεια νεφρικη ανεπαρκεια, απλα δεν παραδεχονται οτι δεν εκαναν απλα χρηση πρωτεινης ...οταν μιλαμε για οξεια ναι ειναι αδυνατον... οταν μιλαμε ομως για χρονιες βλαβες που οδηγουν σε ΧΝΑ τοτε μπορει να πεξει μεγαλο ρολο η αμετρη ληψη πρωτεινης ..μην ξεχνατε οτι διυλιζεται και αποβαλλεται απο τους νεφρους,,, δεν ειναι κατι παραλογο ... ειμαι προσεκτικη και για αυτο τονισα οτι δεν εχω ερευνα ..πιθανον ομως να βρω .. ουτε θελω να τομαξω κανεναν ουτε ειμαι κατα της ληψης πρωτεινης... πιστευω οτι βοηθαει πολυ και μακαρι να μπορουσα να παρω .. μου ειναι ομως απαγορευμενο γιατι οπως λενε κινδυνευει το νεφρο ..
    all i am saying λοιπον.. ειναι απλα να ειμαστε λιγο προσεκτικοι και επιφυλακτικοι ... δεν μποροει να εχουν πια τοσο αδικο κ οι γιατροι .
    Έρωτας είναι να αφήσει στη μέση το πιτόγυρο για να σου απαντήσει στο μήνυμα
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 18-12-15 16:42 #507

    Εγγραφή
    30-11-2014
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    1.953
    Προεπιλογή
    α και καιτι βασικο που φανταζομαι το εχετε κι εσεις υποψιν σας ... οτι σκευασμα χρησιμοποιειτε να εχει την εγκριση τοθ ΕΟΦ
    Έρωτας είναι να αφήσει στη μέση το πιτόγυρο για να σου απαντήσει στο μήνυμα
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 18-12-15 17:07 #508
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    για να μην μακρυγορουμε.

    αυτο εδω

    ειναι μια μετα-αναλυση που λεει μεσες ακρες οτι σε υγιεις ανθρωπους, η ημερισια ληψη πρωτεινης που ανερχεται εως κ το 30-35% των θερμιδικων αναγκων, δεν δημιουργει προβληματα σε νεφρα.
    μεσα εχει επισης αναφορες σε μελετες οτι για αθλουμενους η δοση πρωτεινης φτανει απο 1.4 εως κ 1.7γρ ανα κιλο σωματικου βαρους, χωρις να υπαρχουν ενδειξεις για κακη λειτουργεια νεφρων.

    beege, εσυ μπορει να μην εχεις ερευνα που να λεει οτι μπορει να παθουν τα νεφρα σου, απο "υπερκαταναλωση" πρωτεινης, εγω σου δινω υπερβολικα πολλες μελετες μαζεμενες που λενε οτι δεν μπορει να παθεις εφ'οσον εισαι υγιης..
    τωρα αυτα του ΕΟΦ κλπ, ειναι τριχες κατσαρες ,scuse my french, αλλα εχω βαρεθει να απανταω σε αοριστολογιες με πραγματικα δεδομενα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 18-12-15 17:25 #509

    Εγγραφή
    30-11-2014
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    1.953
    Προεπιλογή
    οκ πασο αφου το λεει η ερευνα ... αλλα οπου υπαρχει καπνος υπαρχει συνηθως και φωτια . δεν ειναι κακο να ειμαστε λιγο επιφυλατικοι σε σχεση με την αμετρη καταναλωση ... δεν μιλησα αλλωστε για λογικη κ επιβλεπομενη χρηση ...
    παρ ολα αυτα θα κοιταξω απο δευτερα να βρω καποια μελετη- ερευνα ...δεν μπορω να δεχτω και οτι οι γιατροι κοπανιουνται χωρις λογο ουτε να μην πιστεψω οτι εχω δει ...
    για τον ΕΟΦ επιμενω ...παντα και για καθε σκευασμα !!!
    Έρωτας είναι να αφήσει στη μέση το πιτόγυρο για να σου απαντήσει στο μήνυμα
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 18-12-15 17:35 #510
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    το θεμα δεν ειναι τι υποστηριζουν οι παθοντες αλλα το τι εχουν κανει στην πραγματικοτητα..ο καθενας μπορει να ισχυριζεται οτι θελει!το θεμα ειναι οτι αυτο δεν
    ισχυει! οπως επισης κ οτι εσυ μιλας απο αυτα που εχεις δει κ οχι σαν γιατρος οποτε δεν μπορεις να ξερεις τι εχει κανει ο καθενας απλα εχεις δει καποιες περιπτωσεις

    για τον εοφ καμια σχεση δεν εχει αυτο που λες..δεν γινεται κανενας ελεγχος απο τον εοφ γιαυτο γραφουν γνωστοποιηση κ οχι εγκριση οσα γραφουν
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 34 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 243233343536 ΤελευταίαΤελευταία