Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Ούρηση.. ποσές φορές τη μέρα?

Ψήφισαν
193. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • 1-3

    9 4,66%
  • 4-5

    38 19,69%
  • 6-7

    37 19,17%
  • 8-9

    43 22,28%
  • 10-11

    31 16,06%
  • 12+

    35 18,13%
Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 76
  1. 08-11-09 16:51 #31
    Προεπιλογή
    Ψήφισα 12+. Τώρα καλό είναι αυτό?
    Νους υγιής εν σώματι υγιή
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 08-11-09 17:07 #32
    War Veteran
    Το avatar του χρήστη RAMBO

    Εγγραφή
    06-01-2009
    Περ.
    Hardcore Earth
    Μηνύματα
    5.969
    Προεπιλογή
    εγω το χρησιμοποιω πολυ...
    Y.o.l.o
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 18-12-09 00:47 #33
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    στελιο και βανυ η απάντηση σας τα λέει όλα αυτο το εργο το ξερω καλα τόσα χρόνια στο γυμναστήριο εχω ακούσει πολλες περιπτωσεις .

    μου εχουν τύχει περιπτωσεις που δεν έπιναν και δεν μπορουσαν να πιούν νερο ισχυριζόταν οτι δεν διψαν και μάλιστα οι εξετάσεις ήταν χαλια και αρχισαν να εχουν πρόβλημα με τα νεφρα .

    εσείς εχετε ενα κοινό δεν πίνατε νερό σαν συνήθεια και όταν αρχίζετε να πίνετε το σωμα δεν ανταποκρίνετε αμέσως να το χρησιμοποιεί στον μεταβολισμό γιατι επειδη η έλειψη ήταν χρόνια έμαθε χωρίς πολύ νερο , με όλες τις συνέπειες βέβαια ξηροδερμία δυσκολία στο μεταβολισμό του λίπους .

    και επομένως όταν αρχίζετε να πίνετε κανονικα , για τον οργανισμό είναι πλεόνασμα γι αυτό και αποβάλει περισσότερο .

    εσείς συνεχίζετε να πίνετε αρκετή ποσότητα και θα έρθει στα ίσια και την επίσκεψη στην τουαλέτα
    , όπως ξαναείπα δεστε την στα θετικα ευκαιρία για φρεσκάριμα στο χτενισμα και το μακιγιάζ για τις γυναίκες .

    Να επανέλθω μετά από καιρό για να πω πως τα πράγματα έγιναν όπως τα είχες πει Ηλία. Πίνω το ίδιο νερό με τότε που άνοιξα το τοπικ αλλά οι επισκέψεις μου στη τουαλέτα μειώθηκαν αισθητά.

    Σε όλα σωστός ο Ηλίας, όταν μιλάει η πείρα........
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 18-12-09 02:14 #34
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    συγνώμη το θεμα τωρα το ειδα, αλήθεια μετρατε ποσες φορες πατε τουαλέτα και το θυμάστε κιολας?!

    respect
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 18-12-09 02:29 #35
    Το avatar του χρήστη Haris Pilton

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Shao Lin
    Μηνύματα
    1.341
    Προεπιλογή
    Πραγματικα!Και γω αυτο σκευτικα αμεσως αλλα δεν μηλισα για να μν φανω καπως...
    Αλλα προσπαθω να θυμιθω ποσες φορες παω wc και δεν πεζει να βγαλω αριθμο ουτε καν στο περιπου...
    Μονο αν κατσω και τις μετρισω!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 18-12-09 23:38 #36
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sTeLaKoS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να επανέλθω μετά από καιρό για να πω πως τα πράγματα έγιναν όπως τα είχες πει Ηλία. Πίνω το ίδιο νερό με τότε που άνοιξα το τοπικ αλλά οι επισκέψεις μου στη τουαλέτα μειώθηκαν αισθητά.

    Σε όλα σωστός ο Ηλίας, όταν μιλάει η πείρα........

    έτσι είναι στελάκο συνήθως τα περισσότερα απο αυτα που γράφω είναι προσωπικές εμπειρίες και δεν ενοώ σε μένα αλλα απο κόσμο που βλέπω τόσα χρόνια στο γυμναστήριο και μιλάω μαζί τους , μπορεί να ακούγονται παράξενα αλλα όταν αποδεικνύονται δεν υπάρχει αμφιβολία
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 19-12-09 00:04 #37
    Προεπιλογή
    Η κύστη που λειτουργεί κανονικά μπορεί να συγκρατήσει περίπου 200-300ml ούρων και ένα υγιές άτομο νιώθει την ανάγκη να ουρήσει (έκλυση αντανακλαστικού της ούρησης), όταν η κύστη είναι μισογεμάτη.

    αλλού λέει 300 με 400. Όταν πίνεις 4 λίτρα [που τα θεωρώ (υπέρ)αρκετά] λογικό είναι να πας 15 φορές για κατούρημα.

    Προς αυτόν που άρχισε το θέμα. Αν έπινες ένα ποτήρι νερό την ημέρα προφανώς έπινες και κανέναν χυμό ή έτρωγες πολύ σαλάτα. Κάτω από ένα λίτρο νερό την ημέρα θα προκαλέσει ζημιά αν γίνει και ταυτόχρονα με την γυμναστική (και ούτως ή άλλως δεν γίνεται θα διψάς). Άρα όχι, μια φορά για κάθε ποτήρι είναι οκ.

    Τώρα για όσους χτυπάνε 15ρια ένας καλός τρόπος να το καταλάβουν είναι το βράδυ. Αν ξυπνάς για να πας στην τουαλέτα πάνω από μια φορά και χωρίς να έχεις πιει νερό πριν κοιμηθείς τότε ίσως έχεις "ευαίσθητη" κύστη. Αν και πιστεύω αυτό είναι γεροντικό και γυναικείο πρόβλημα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 19-12-09 00:15 #38
    Master of Pain
    Το avatar του χρήστη GEORGEXX1

    Εγγραφή
    01-12-2009
    Μηνύματα
    2.468
    Προεπιλογή
    ρε παιδια μια που εκατσε η κουβεντα περι ουρων.
    Ο αφρος στα ουρα ειναι ενδυξη υπερκαταναλωσης υδατανθρακων:::
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 21-10-10 03:14 #39
    Το avatar του χρήστη elias1988

    Εγγραφή
    10-09-2009
    Περ.
    Γλυφάδα (Αθή
    Μηνύματα
    32
    Προεπιλογή
    Ακούω το κάλεσμα της φύσης πάνω από 15 φορές ημερισίως.
    Το καλοκαίρι, μέτρησα μια φορά 20+
    Υγεία είναι!

    Η "ούσηση κατά" αυξάνεται (το κάλεσμα), απλά αν το αυξήσουμε. Το θέλω να πω.
    11 χρονών δεν πήγαινα ούτε μια φορά τουαλέτα καθ' όλη τη διάρκεια των σχολικών ωρών. Μια μέρα, πήγα για πλάκα. (1ο διάλειμμα). Την επόμενη μέρα, είχα πάλι την επιθυμία να ξαναπάω! Οπως καταλαβαίνετε αυτό συνεχίστηκε και με την πάροδο των χρόνων, ομοίως...εξελίχθηκε!!

    Ετσι από 5-6 φορές (πριν κάνω το "λάθος του 1ου διαλείμματος", τριπλασίασα τη συχνότητα!! Και ναι είμαι ένας περήφανος κατρουλής!
    Οταν βγάινω με κοπέλα, θα πάω 2-3 φορές περισσότερες τουαλέτα απ' ότι αυτή!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 21-10-10 03:24 #40
    Το avatar του χρήστη Mitsen

    Εγγραφή
    02-04-2010
    Περ.
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.293
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο elias1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ναι είμαι ένας περήφανος κατρουλής!
    ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

    Το post σου δεν παίζεται!
    Αλλα με αυτό έλιωσα!

    Ρε μάγκες μήπως ξεφεύγουμε λίγο?
    πολύ ανάλυση έχει πέσει και κάνουμε αυτό... πως το λένε στον κώνωπα? καταλάβατε τέλος πάντων
    Where the mind goes, the body follows...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 21-10-10 22:20 #41
    Προεπιλογή Αλατι και ουρα
    παρατηρησα οτι τα βραδυα μετα απο εντονες προπονησεις
    σηκωνοομαι πολλες φορες για κακτουρημα

    πχ την περασμενη Τριτη απογευματινη προπονηση μετα απο το ροφημα το οποιο στο συνολο του με το νερο της προπονησης αγγιζει το 1,5 λτ ακολουθει το γευμα μετα απο μια ωρα που περιλεμβανει επισης 1 ποτηρι νερο και λιγο αλατι στο φαγητο λογικη ποσοτητα και πολυ ομοια κατανεμημενη

    διαπιστωσα οτι δεν πηγα τακτικα για κατουρημα μεχρι να κοιμηθω σαν μια κατακρατηση

    ομως το ιδιο βραδυ του εδωσα και καταλαβε
    7 φορες για κατουρημα
    δεν εχω ζαχαρω

    εχει καταντηση αηδια πλεων

    παρολο που δεν πινω νερο μετα τις 900 ωρα τελικα δεν εχω καταφερει να ελεψγξω την επαναληπτικοτητα της ουρησης.

    τι ειναι αυτο που που με κανει να εχω κατακρατηση τις πρωτες ωρες μετα την προπονηση και μετα απο 6 ωρες καταληγη σε συχνοουρια ;
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 22-10-10 00:45 #42
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Δεν εχω ιδεα φιλε αλλα ειναι πολυ εκνευριστικο. Σου κανει τον υπνο γαμησε τα. Το παθαινα κι εγω παλια και σταματησα να πινω οποιοδηποτε υγρο μετα τις 8 ακομα και αν διψαω
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 22-10-10 01:31 #43
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mitsen Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

    Το post σου δεν παίζεται!
    Αλλα με αυτό έλιωσα!

    Ρε μάγκες μήπως ξεφεύγουμε λίγο?
    πολύ ανάλυση έχει πέσει και κάνουμε αυτό... πως το λένε στον κώνωπα? καταλάβατε τέλος πάντων
    Διυλίζουμε.

    Ευγε κατρουλή
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 22-10-10 08:10 #44

    Εγγραφή
    16-06-2009
    Περ.
    ΑΛΙΜΟΣ
    Μηνύματα
    204
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχω ιδεα φιλε αλλα ειναι πολυ εκνευριστικο. Σου κανει τον υπνο γαμησε τα. Το παθαινα κι εγω παλια και σταματησα να πινω οποιοδηποτε υγρο μετα τις 8 ακομα και αν διψαω
    Μέγα λάθος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 22-10-10 11:51 #45
    Το avatar του χρήστη elias1988

    Εγγραφή
    10-09-2009
    Περ.
    Γλυφάδα (Αθή
    Μηνύματα
    32
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο manosvdm Εμφάνιση μηνυμάτων
    παρατηρησα οτι τα βραδυα μετα απο εντονες προπονησεις
    σηκωνοομαι πολλες φορες για κακτουρημα

    πχ την περασμενη Τριτη απογευματινη προπονηση μετα απο το ροφημα το οποιο στο συνολο του με το νερο της προπονησης αγγιζει το 1,5 λτ ακολουθει το γευμα μετα απο μια ωρα που περιλεμβανει επισης 1 ποτηρι νερο και λιγο αλατι στο φαγητο λογικη ποσοτητα και πολυ ομοια κατανεμημενη

    διαπιστωσα οτι δεν πηγα τακτικα για κατουρημα μεχρι να κοιμηθω σαν μια κατακρατηση

    ομως το ιδιο βραδυ του εδωσα και καταλαβε
    7 φορες για κατουρημα
    δεν εχω ζαχαρω

    εχει καταντηση αηδια πλεων

    παρολο που δεν πινω νερο μετα τις 900 ωρα τελικα δεν εχω καταφερει να ελεψγξω την επαναληπτικοτητα της ουρησης.

    τι ειναι αυτο που που με κανει να εχω κατακρατηση τις πρωτες ωρες μετα την προπονηση και μετα απο 6 ωρες καταληγη σε συχνοουρια ;
    Μαρτύριο!!
    Εγώ όπως προείπα το κατέχω το "άθλημα".
    Ξέχασα να αναφέρω ακόμα πως τον Απρίλιο, είχα δοκιμάσει το novedex της gaspari.
    Εκτός του οτι δεν πρόσεξα καμία διαφορά πουθενά, μου έφερε τρελή συχνοουρία!
    Κάθε μέρα θα ξύπναγα 2-3 φορές κατά τη διάρκεια του ύπνου με πολύ έντονη επιθυμία!! Μαρτύριο!! Κατουριόμουν τόσο πολύ, που επηρεάζονταν τα όνειρα μου (δε κάνω καθόλου πλάκα). Εκεί που έβλεπα το όνειρό μου και έκανα ότι έκανα, ξαφνικά ήθελα να κάνω πιπι και έψαχνα τουαλέτα στον ύπνο μου!!
    Οσες φορές έβρισκα, ενώ χαιρίμουν αρχικά γτ την επισκεπτόμουν (έφτιαχνα τουαλέτες στα όνειρα μου!!), δεν είχε κανένα νόημα, γτ όσες φορές και να πήγαινα, ήταν στο όνειρό μου, οπότε στην ουσία δεν πήγαινα!!! Τελικά ξύπναγα...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία