Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 62
  1. 22-11-09 13:40 #16
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.626
    Προεπιλογή
    Μεταξυ σαουνας και χαμαμ παντως συστήνω ανεπιφύλακτα χαμαμ.
    Στην σαουνα ο αερας είναι ξηρός με αποτέλεσμα να γκαργκανιαζει το κεφαλι σου μετά απο 10 λεπτα,δεν αντέχεται πολυ.
    Το χαμαμ είναι πολύ πιο ευχαριστο ,μεσω υδροροων διαχεεται σε όλη την καμπίνα ατμος,η ατμόσφαιρα είναι υγρη και το ευχαριστιεσαι καλύτερα ,καθεσαι πολυ περισσότερο και ευχαριστα!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-11-09 13:46 #17
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.626
    Προεπιλογή
    Νice tips


    Η σάουνα και το χαμάμ αποτελούν τον πλέον ευχάριστο τρόπο για να τελειώνει ο αθλούμενος την προπόνησή του. Μοιάζουν μεταξύ τους στο γεγονός ότι προκαλούν εφίδρωση λόγω της αύξησης της θερμοκρασίας του σώματος.

    Ωστόσο, διαφέρουν στις συνθήκες που επικρατούν μέσα στους δύο χώρους. Συγκεκριμένα το χαμάμ είναι πιο αποτελεσματικό όταν η θερμοκρασία κυμαίνεται μεταξύ 43 οC και 46 οC, ενώ η σάουνα όταν η θερμοκρασία είναι μεταξύ 50 οC και 100 οC σε ξηρό αέρα.
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Η καλή επίδραση της σάουνα και του χαμάμ στον οργανισμό έγκειται στην προαγωγή της νευρομυϊκής χαλάρωσης με την αύξηση της αιμάτωσης.
    Ένα μεγάλο όφελος του χαμάμ και της σάουνα είναι η ευεργετική τους επίδραση στο δέρμα, κάτι που εκτιμούν ιδιαίτερα οι γυναίκες. Η ζέστη διεγείρει τη ροή του αίματος και καθαρίζει το δέρμα, ανοίγοντας τους πόρους και απομακρύνοντας τα νεκρά κύτταρα κάνοντας το δέρμα απαλότερο, πιο λείο και υγιές.

    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Έχει αποδειχθεί πως το χαμάμ είναι ευεργετικό για άτομα που υποφέρουν από παθήσεις ύπνου, ξηροδερμία, μυϊκή δυσκαμψία καθώς και για άτομα που είναι ευαίσθητα στις ξαφνικές αλλαγές θερμοκρασίας.

    Η σάουνα μπορεί να επηρεάσει το ενδοκρινικό σύστημα διεγείροντας την παραγωγή της νοραδρεναλίνης και της προλακτίνης ορμόνης οι οποίες έχουν επίδραση και στη διάθεσή μας.
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Γνωρίζουμε ότι μετά από έναν μυϊκό τραυματισμό η άμεση εφαρμογή πάγου μπορεί να αποτρέψει την εμφάνιση οιδήματος. Μετά την παρέλευση 48 ωρών, η εφαρμογή κρύου παύει να είναι ευεργετική και τότε η εφαρμογή ζεστού καθίσταται πιο αποτελεσματική. Σε αυτή την περίπτωση, η σάουνα και το χαμάμ μπορούν να βοηθήσουν στην ταχύτερη αποκατάσταση ενός τραυματισμού (μετά από τις 2 πρώτες ημέρες).

    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Η απώλεια βάρους που παρατηρείται μετά τη χρήση τους οφείλεται στην απώλεια υγρών μέσω της εφίδρωσης. Η απώλεια αυτή, όμως, είναι στιγμιαία και το σωματικό βάρος θα αποκατασταθεί μόλις πιούμε νερό.
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Η σωστή χρήση της σάουνα και του χαμάμ γίνεται όταν κάνουμε μπάνιο πριν από την είσοδο μας για λόγους υγιεινής. Η παραμονή στο χώρο εξαρτάται από την ευαισθησία του καθενός στη ζέστη. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να ξεπερνά τα 15-20 λεπτά.

    Κατά την διάρκεια της παραμονής μας στη σάουνα και στο χαμάμ η θερμοκρασία του σώματος αυξάνεται και μετά από 15-20 λεπτά, φτάνει γύρω στους 40 οC. Η καρδιακή συχνότητα αυξάνεται προκειμένου η πίεση να διατηρηθεί σε φυσιολογικά πλαίσια. Παρόλα αυτά, συνήθως παρατηρείται μια μικρή πτώση της συστολικής και διαστολικής πίεσης, η οποία αποκαθίσταται όταν κάνουμε ένα κρύο ντους με την έξοδο μας από το χαμάμ ή τη σάουνα. Επίσης με το κρύο ντους η καρδιακή συχνότητα και η θερμοκρασία του σώματος επανέρχεται σε κανονικά επίπεδα και οι πόροι του δέρματος κλείνουν.

    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Τα υγιή άτομα μπορούν να χρησιμοποιούν και τα δύο όσο συχνά θέλουν. Όπως όμως και με το συχνό ντους έτσι και με τη συχνή χρήση τους μπορεί το δέρμα να γίνει ξηρό. Γιʼ αυτό το λόγο, καλό είναι να χρησιμοποιούμε στο τέλος μια ενυδατική λοσιόν που να περιορίζει τη ξηροδερμία.

    Η σάουνα και το χαμάμ θα πρέπει να αποφεύγονται από άτομα με καρδιακές παθήσεις.

    Πηγη : http://www.holmesplace.gr/newsletter060614_sauna.php
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 22-11-09 19:12 #18

    Εγγραφή
    08-07-2009
    Περ.
    ΚΡΗΤΗ
    Μηνύματα
    78
    Προεπιλογή ..
    να σαι καλα πολυνικε...χρησιμες οι πληροφοριες σου...εγω απλα 1 φορα την εβδομαδα και αυτο ειναι σαββατο...μολις τελειωσω την προπονηση πινω την πρωτεινη μου παω κανω ενα χλυαρο ντουζ και μπαινω σαουνα για 6 -7 λεπτα μετα κρυο μπανιο και τερμα...δεν ξερω αν την πρωτεινη πρεπει να την παιρνω μετα και απο την σαουνα...!!??
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 22-11-09 21:27 #19
    Προεπιλογή
    εγω εκανα μια μερα σαουνα μια χαμαμ.μπορω να πω πως το χαμαμ ειναι σαφως πιο ευχαριστο ωστοσο η αισθηση ξεκουρασης-χαλαρωσης που εχω μετα τη σαουνα μετα απο σκληρη προπονηση δεν περιγραφετε.Ευχαριστουμε για τις πλληροφοριες
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 22-11-09 21:57 #20
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη the_big_litho

    Εγγραφή
    03-03-2008
    Περ.
    Aθηνα
    Μηνύματα
    1.216
    Προεπιλογή
    Πολυ ωραιες πληροφοριες Κωστα, ευχαριστουμε πολυ.
    Ph. Ed.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 11-12-09 12:26 #21
    Προεπιλογή
    παιδια για την velform sauna massage που δινουν στο telemarketing ξερετε τιποτα???
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 12-12-09 16:51 #22
    Προεπιλογή
    κανενας ρε παιδια???
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 12-12-09 22:09 #23
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.626
    Προεπιλογή
    Βαλε πληροφορίες μεσω goolge,καποια στοιχεία,φωτογραφίες.Τι το ιδιαιτερο προσφερει;;
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 12-12-09 22:35 #24
    Το avatar του χρήστη Haris Pilton

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Shao Lin
    Μηνύματα
    1.341
    Προεπιλογή
    Ζωνη εφιδρωσης ειναι που κανει και μασαζ.

    Κλασικα καιει λιπος και απο την τσικνα δεν μπωρεις να'νασανεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 29-01-10 01:39 #25
    Προεπιλογή
    εγω οταν βγενω απο την σαουνα μετα απο 15 λεπτα κανω ενα ντζουζακι χλιαρο και μετα κρυο και ξαναμπαινω σε χρονο 5λεπτων το max....=/δεν ειναι καλο εε?
    τα αγαθα κοποις κτωνται
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 30-01-10 03:50 #26
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.811
    Προεπιλογή
    πολύ χρήσιμο κωστα το άρθρο .
    εγω εχω σάουνες στο γυμναστήριο και απο καμια φορα κάνω και πραγματικα είναι ευεργετικη για το σώμα .

    κατ αρχήν όταν κάνουμε σάουνα πρέπει να καταναλώνουμε αρκετα υγρά τόσο μετα όσο και πρίν την σάουνα επίσης εμένα μου αρέσει να ρίχνω αιθέρια έλαια ευκαλύπτου που κάνουν καλό στο αναπνευστικό .

    υπάρχουν 2 όργανα στην σάουνα ενα υγρόμετρο και ενα θερμόμετρο και μια κλεψίδρα για τον χρόνο
    η υγρασία στην σάουνα εχω να πω δεν είναι 15% αλλα 70% τουλάχιστον και μάλιστα εγω την ρυθμίζω ρίχνοντας νερό πάνω στις ηφαιστιακές πέτρες μαζί με τα έλαια ευκαλύπτου και την ρυθμίζω να είναι τουλάχιστον 70%
    ποτε ζεστο ντούζ μετα την σάουνα χλιαρό έως κρύο γιατι με το ζεστό υπάρχει κίνδυνος θερμοπληξίας , άλλωστε δεν αντέχετε το ζεστό και δεν πρέπει να φοραμε κοσμήματα γιατι είναι καλοί αγωγοί της θερμότητας και υπάρχει κίνδυνος εγκαυμάτων .

    αμέσως μετα χρειάζετε κατανάλωση υγρών η χυμων και ξεκούραση χαλάρωμα , δεν ενδείκνυτε προπόνηση η εντονη δραστηριότητα μετα την σάουνα , συνήθως η σάουνα είναι για μετα την προπόνηση

    αλλα αν έχουμε κάνει προπόνηση με έντονη εφύδρωση και βαρια υπάρχει κίνδυνος αφυδάτωσης γι αυτο είναι σημαντικη η κατανάλωση υγρών .

    και το σώμα όπως στο πολύ κρύο καίει θερμίδες , έτσι και στην υπερβολική ζέστη πάλι καίει θερμίδες για να κρατήσει σταθερή θερμοκρασία , παρ όλα αυτα όμως ο λόγος χρήσης της σάουνας δεν είναι η καύση λίπους .

    κάνει και καλό στο δέρμα γιατι ανοίγουν οι πόροι με την εφίδρωση και μετα με το κρύο νερό κλείνουν απότομα αφήνοντας απέξω τοξίνες και κατάλοιπα .

    προσοχή μεγαλη σ αυτούς που έχουν ιστορικό με την καρδιά τους και στο ντούς όχι απότομα το νερο επάνω και στο σωμα η στο μερος της καρδιάς , αλλα σιγα σιγα απο τα πόδια και πάνω δεξια και μετα αριστερα .

    είναι χρήσιμο εργαλείο όταν χρησιμοποιείτε σωστα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 08-02-10 22:05 #27
    Προεπιλογή
    η σαουνα πολυ ξηρη ειναι για εμενα.
    προτιμαω το χαμα μολις το κανο νιωθο σαν να ξαναγενιεμε !
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 09-04-10 19:19 #28
    Προεπιλογή Σαουνα-λιπος
    Γεια σας...θελω να μου απαντισετε αμα γνωριζεται αμα βοιθαει η σαουνα στο "καψιμο" του λιπους ευχαριστω προκαταβολικα

    Μετακινηθηκε το τόπικ που ανοιξες σε ήδη υπάρχων τόπικ ,καλό είναι πριν να ανοίγετε νεα τόπικς να χρησιμοποιείτε την αναζήτηση.Mods Team.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 28-04-11 00:03 #29
    Banned
    Εγγραφή
    08-11-2010
    Περ.
    εβριγουερ
    Μηνύματα
    6.038
    Προεπιλογή
    εγω κανω σαουνα ως εξης :

    δροσερο ντουζ 1 με 2 λεπτα
    επειτα μπαινω στην σαουνα για 5 λεπτα
    μετα βγαινω και κανω ενα ντουζ με ΠΑΓΩΜΕΝΟ νερο
    και ξαναμπαινω στην σουνα για αλλα 5 λεπτα
    και βγαινω για ενα χλιαρο ντουζ


    κατα την διαρκεια πινω νερο και ριχνω και στο κεφαλι μου καμια φορα


    τελειωνοντας πινω κι αλλο νερο,πινω την πρωτεινη και μια καψουλα με μεταλα
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 29-04-11 02:41 #30
    Προεπιλογή
    Μπράβο παιδιά για όλες τις πληφορίες που αναρτήσατε. Μέχρι τώρα ήμουν κάθετα αρνητικός σε χρήση σάουνας, αλλά τώρα με βλέπω να την δοκιμάζω.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία