Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 34
  1. 26-11-09 16:01 #1
    Προεπιλογή Η διατροφή μου
    Το τελευταίο 2μηνο έχω μείνει στάσιμη οσον αφορά την απώλεια λίπους.
    Αποφάσισα λοιπόν να περιορίσω λίγο τις πατάτες, το ρίζι τα μακαρόνια κ.λ.π για να αρχίσω να χάνω λίπος ξανά. Αγόρασα πολλά λαχανικά και είμαι πανέτοιμη να αλλάξω την διατροφή μου. Σας την παραθέτω να μου πείτε την γνώμη σας.

    6.00 καφέ σκέτο

    7.30 πμ 3 κουταλιές τις σούπας νυφάδες βρώμης, 1 σκουπ whey πρωτείνης και νερό.

    10.00πμ 3 αυγά βραστά
    ή μια κονσέρβα τονου σε νερό με λίγη σαλάτα

    1.00μμ 2 μέτρια μπιφτέκια(μόνο κιμάς βοδινός και αρωματικα) και σαλάτα
    ή μια ομελέτα με τρία αυγά σε αντικολλητικό τηγάνι και σαλάτα
    ή φιλέτο κοτόπουλο με σαλάτα
    ή σαλάτα λαχανικόν με τόνο

    5.00μμ 1 μπανάνα μεγάλη αλλά όχι πολλή ώριμη

    Προπόνηση

    7.00μμ μεταπροπονητικό ρόφημα 1,5 σκούπ whey πρωτείνη και αντίστοιχη ποσότητα ριζάλευρο.

    8.00μμ ότι και το δεκατιανό
    βεβαια εννοώ πως άν έφαγα στο δεκατιανό αυγά το βράδυ θα φάω τόνο.
    ΄
    Προσπαθώ να βάζω διάφορα είδη λαχανικών στις σαλάτες.
    Επίσης προσπαθώ να μην τρώω την ίδια μέρα δύο φορές μπιφτέκια ή κοτόπουλο ή αυγά, για να έχει λίγη ποικιλία η διατροφή μου.
    Πίνω και ένα ποτήρι λευκό ξηρό κρασί το βράδυ.
    Αυτά..............
    Πείτε μου την γνώμη σας παρακαλώ πολύ.
    Νους υγιής εν σώματι υγιή
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 26-11-09 16:26 #2
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    μπεμπα σαν δομη γευματων καλα ειναι,
    γιατι στης 6 καφε και μετα απο μιαμιση ωρα γευμα? κανεις αεροβια ενδιαμεσα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 26-11-09 16:29 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο KATERINI 144 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπεμπα σαν δομη γευματων καλα ειναι,
    γιατι στης 6 καφε και μετα απο μιαμιση ωρα γευμα? κανεις αεροβια ενδιαμεσα?
    Ναί κάνω αερόβια νυστική το πρωί.
    Νους υγιής εν σώματι υγιή
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 26-11-09 16:33 #4
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    ενταξει εισαι, αν εχεις τα αναλογα καλα λιπαρα στα γευματα σου δεν εχει να κανεις κατι καλυτερο,
    στο τελευταιο γευμα μπορεις να εχεις εναλλακτικα 1-2 γιαουρτια 2% + αμυγδαλα η καρυδια, για καλα λιπαρα και αργη αποροφηση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 26-11-09 16:37 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο KATERINI 144 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενταξει εισαι, αν εχεις τα αναλογα καλα λιπαρα στα γευματα σου δεν εχει να κανεις κατι καλυτερο,
    στο τελευταιο γευμα μπορεις να εχεις εναλλακτικα 1-2 γιαουρτια 2% + αμυγδαλα η καρυδια, για καλα λιπαρα και αργη αποροφηση.
    Ναί έχεις δίκιο στις σαλάτες μου βάζω λίγο ελαιόλαδο.
    Εάν το τελευταίο γεύμα είναι γιαούρτι 2% πόσα αμύγδαλα πρέπει να βάλω? Καρύδια δεν βάζω γιατί δεν μου αρέσουν.
    Νους υγιής εν σώματι υγιή
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 26-11-09 16:40 #6
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    γραμμαρια δεν ξερω να σου πω (ας πει καποιος που γνωριζει) εγω πχ τρωω μια χουφτα, εσυ με μιση χουφτα λογικα καλύπτεσαι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 26-11-09 16:42 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο KATERINI 144 Εμφάνιση μηνυμάτων
    γραμμαρια δεν ξερω να σου πω (ας πει καποιος που γνωριζει) εγω πχ τρωω μια χουφτα, εσυ με μιση χουφτα λογικα καλύπτεσαι.
    Μισή δική μου χούφτα είναι 7-8 αμύγδαλα. Είναι καλά?
    Σόρυ σε έχω πρήξει.
    Νους υγιής εν σώματι υγιή
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 26-11-09 16:44 #8
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    δεν με έπρηξες καθολου, αλλα δεν ξερω να σου πω, δε μετράω γραμμαρια κλπ ποτε, εμπειρικα το κανω, ας μας πει καποιος που ξερει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 26-11-09 16:45 #9
    Προεπιλογή
    Σε ευχαριστώ πολύ πάντως.
    Νους υγιής εν σώματι υγιή
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 27-11-09 11:11 #10
    Banned
    Εγγραφή
    08-09-2009
    Μηνύματα
    1.801
    Προεπιλογή
    10 γραμμάρια βγάζουν περίπου 60 θερμίδες, 4 γραμμάρια καλών λιπαρών, 2 πρωτεΐνης, 2 υδατάνθρακες. Ταίριαξε τα στη διατροφή σου, αν σκεφτείς πάντως ότι 2 γιαούρτια τοταλ 0% έχουν λιγότερο από 180 έχεις περιθώρια... Δε ξέρω σε τι θερμίδες κυμαίνονται τα γεύματα σου, εγώ λέω 20 γραμμάρια περίπου. Πάντως πρέπει να βάλεις και καρύδια κάποια στιγμή και στη θέση σου θα ελάττωνα τους κρόκους.
    Το τελευταίο σου γεύμα είναι στις 8.00 και ξυπνάς γύρω στις 6.00 όποτε να υποθέσω κοιμάσαι κατά τις 10.00-11.00;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Machiavelli : 27-11-09 στις 11:15
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 27-11-09 11:20 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Machiavelli Εμφάνιση μηνυμάτων
    10 γραμμάρια βγάζουν περίπου 60 θερμίδες, 4 γραμμάρια καλών λιπαρών, 2 πρωτεΐνης, 2 υδατάνθρακες. Ταίριαξε τα στη διατροφή σου, αν σκεφτείς πάντως ότι 2 γιαούρτια τοταλ 0% έχουν λιγότερο από 180 έχεις περιθώρια... Δε ξέρω σε τι θερμίδες κυμαίνονται τα γεύματα σου, εγώ λέω 20 γραμμάρια περίπου. Το τελευταίο σου γεύμα είναι στις 8.00 και ξυπνάς γύρω στις 6.00 όποτε να υποθέσω κοιμάσαι κατά τις 10.00-11.00;
    Ευχαριστώ Machiavelli. Θα τρώω λοιπόν το βράδυ μαζί με ένα γιαούρτι 2% λιπαρά (το 0% μου φαίνεται πολύ άνοστο) 20 γραμμάρια αμύγδαλα. Πολύ καλό μου φαίνεται.
    Σωστά υπέθεσες ότι κοιμάμαι νωρίς. Στίς 10.00 συνήθως. Με τις κοτούλες..............
    Νους υγιής εν σώματι υγιή
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 27-11-09 11:24 #12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Machiavelli Εμφάνιση μηνυμάτων
    10 γραμμάρια βγάζουν περίπου 60 θερμίδες, 4 γραμμάρια καλών λιπαρών, 2 πρωτεΐνης, 2 υδατάνθρακες. Ταίριαξε τα στη διατροφή σου, αν σκεφτείς πάντως ότι 2 γιαούρτια τοταλ 0% έχουν λιγότερο από 180 έχεις περιθώρια... Δε ξέρω σε τι θερμίδες κυμαίνονται τα γεύματα σου, εγώ λέω 20 γραμμάρια περίπου. Πάντως πρέπει να βάλεις και καρύδια κάποια στιγμή και στη θέση σου θα ελάττωνα τους κρόκους.
    Το τελευταίο σου γεύμα είναι στις 8.00 και ξυπνάς γύρω στις 6.00 όποτε να υποθέσω κοιμάσαι κατά τις 10.00-11.00;
    Σε πρόλαβα πριν αλλάξεις το ποστ. Καρύδια δεν μπορώ να προσθέσω γιατί έχω προσέξει τις λίγες φορές που έχω φάει ότι με πιάνει πονοκέφαλος. Θα προσπαθήσω ίσως να ελαττώσω τους κρόκους. Πράγματι έχουν πολλά λιπαρά.
    Νους υγιής εν σώματι υγιή
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 27-11-09 11:44 #13
    Banned
    Εγγραφή
    08-09-2009
    Μηνύματα
    1.801
    Προεπιλογή
    - Κρόκους +ασπράδια έτσι; Γιατί κόβεται η πρωτεΐνη. Πιστεύω πως πρέπει να βάλεις κι άλλο γεύμα προ του ύπνου. Αυτό με το γιαούρτι (αν και ένα γιαούρτι είναι λίγο) και τα αμύγδαλα ας πούμε γιατί έχεις 2 ώρες μέχρι τον ύπνο από το τελευταίο γεύμα και ο μεταβολισμός καλό θα είναι να ξαναενοργοποιηθεί, ειδικά σε περιόδους χρειάζεται. Επίσης στο γεύμα μετά το ρόφημα καλό είναι λίγη πατάτα ή ρύζι, βοηθάει.
    Τώρα θα μου πεις σου έβαλα 300 θερμίδες από το πουθενά. Αν φοβάσαι μη φας τα αμύγδαλα, αν φοβάσαι πολύ στην τελική μη φας ούτε την πατάτα, αλλά το γιαούρτι μόνο καλό θα κάνει. Προτείνω να δοκιμάσεις και με γιαούρτι-αμύγδαλα μετά τον ύπνο και πατάτα μετά το ρόφημα για μια βδομάδα, να δεις πόσο θα πέσεις, αν πέσεις ικανοποιητικά το κρατάς μέχρι να αρχίσεις να κολλάς και μετά κατεβάζεις κι άλλο. Έχεις υπολογίσει θερμίδες και πόσο απέχεις από τις θερμίδες συντήρησης;
    Πρωί προπόνηση δεν υπάρχει περίπτωση;
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 27-11-09 11:50 #14
    Προεπιλογή
    beba μην κολλας στα γραμμαρια, μια χουφτα και εισαι ενταξει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 27-11-09 11:58 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Machiavelli Εμφάνιση μηνυμάτων
    - Κρόκους +ασπράδια έτσι; Γιατί κόβεται η πρωτεΐνη. Πιστεύω πως πρέπει να βάλεις κι άλλο γεύμα προ του ύπνου. Αυτό με το γιαούρτι (αν και ένα γιαούρτι είναι λίγο) και τα αμύγδαλα ας πούμε γιατί έχεις 2 ώρες μέχρι τον ύπνο από το τελευταίο γεύμα και ο μεταβολισμός καλό θα είναι να ξαναενοργοποιηθεί, ειδικά σε περιόδους χρειάζεται. Επίσης στο γεύμα μετά το ρόφημα καλό είναι λίγη πατάτα ή ρύζι, βοηθάει.
    Τώρα θα μου πεις σου έβαλα 300 θερμίδες από το πουθενά. Αν φοβάσαι μη φας τα αμύγδαλα, αν φοβάσαι πολύ στην τελική μη φας ούτε την πατάτα, αλλά το γιαούρτι μόνο καλό θα κάνει. Προτείνω να δοκιμάσεις και με γιαούρτι-αμύγδαλα μετά τον ύπνο και πατάτα μετά το ρόφημα για μια βδομάδα, να δεις πόσο θα πέσεις, αν πέσεις ικανοποιητικά το κρατάς μέχρι να αρχίσεις να κολλάς και μετά κατεβάζεις κι άλλο. Έχεις υπολογίσει θερμίδες και πόσο απέχεις από τις θερμίδες συντήρησης;
    Πρωί προπόνηση δεν υπάρχει περίπτωση;
    Πρωί προπόνηση δεν υπάρχει περίπτωση. Καθημερινές εργασία το πρωί και την Κυριακή το γυμναστήριο ανοίγει μόνο το απόγεμα.
    Το να ξαναφάω μετά από τις 8.00 το βράδυ θεωρώ ότι δεν είναι καλή ιδέα γιατί το φαγητό κάνει να φύγει από το στομάχι τουλάχιστον 2 ώρες και δεν μπορώ να κοιμάμαι με γεμάτο στομάχι.
    Επίσης έκοψα δοκιμαστικά πατάτες,ριζι κ.λ.π. για να δώ άν θα χάνω λίπος.
    Θερμίδες δεν έχω υπολογίσει. Απλά θα ακολουθήσω την διατροφή με τις βελτιώσεις που είπαμε (μειωση κρόκων - γιαούρτι με αμύγδαλα το βράδυ) και θα παρακολουθώ άν χάνω λίπος. Νομίζω πως σε ένα μήνα θα φανεί άν χάνω λίπος ή όχι.
    Νους υγιής εν σώματι υγιή
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία