Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 34
  1. 02-12-09 02:22 #1
    Προεπιλογή αδρανεις μυικες ινες
    παιδια ξερετε καποιον τροπο να ενεργοποιησω καποιες αδρανεις μυικες ινες?για παραδειγμα το πανω και εσωτερικο(κατω απ το λαιμο)του στηθους μου δεν αναπτυσεται σχεδον καθολου.τι να κανω?να αλλαξω τελειως ασκησεις?να κανω περισσοτερε επαναληψεις?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 02-12-09 02:27 #2
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Hercules Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια ξερετε καποιον τροπο να ενεργοποιησω καποιες αδρανεις μυικες ινες?για παραδειγμα το πανω και εσωτερικο(κατω απ το λαιμο)του στηθους μου δεν αναπτυσεται σχεδον καθολου.τι να κανω?να αλλαξω τελειως ασκησεις?να κανω περισσοτερε επαναληψεις?
    να αυξησεις το βαρος σου -
    να αυξησεις τα κιλα που παιζεις στις βασικες-
    να κανεις υπομονη -
    ηδη κανεις πολλα λαθη - διαβασε - διορθωσετα -
    κανε κυριως βασικες ασκησεις-
    δεν μου ρχεται κατι αλλο-
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 02-12-09 02:37 #3
    Προεπιλογή
    Κανε επικληνείς πιέσεις πάγκου σχέδον πιέσεις όμων 75 μοίρες περίπου και θα τις πιάσεις.
    NO PAIN NO GAME
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 02-12-09 02:39 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thegravijia Εμφάνιση μηνυμάτων
    να αυξησεις το βαρος σου -
    να αυξησεις τα κιλα που παιζεις στις βασικες-
    να κανεις υπομονη -
    ηδη κανεις πολλα λαθη - διαβασε - διορθωσετα -
    κανε κυριως βασικες ασκησεις-
    δεν μου ρχεται κατι αλλο-
    χωρις παρεξηγηση αλλα αυτα που μου λες δεν ειναι κατι εξαιρετικο.αυτα τα χρονια που γυμναζομαι εχω βαλει αρκετα εως πολλα κιλα,αλλα καποια σημεια δεν παιρνουν με τιποτα..οπως το στηθος που ειπα καθως και οι πισω πλευρα των ωμων.καποιος εμπειροτερος αν μπορεσει να βοηθησει ως προς ποιες ασκησεις να δοκιμασω για τα 2 αυτα σημεια(αν πρεπει να να αλλαξω την κλιση στον επικληνη,αν πρεπει να δοκιμασω ποιο κλιστη λαβη για οπισθολαιμιες πιεσεις ωμων,αν πρεπει να δοκιμασω ποιο αργες επαναληψεις κτλ..)η οτιδηποτε αλλο που θα μπορουσε να βοηθησει θα ημουν υποχρεος
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 02-12-09 02:42 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο klidaras1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανε επικληνείς πιέσεις πάγκου σχέδον πιέσεις όμων 75 μοίρες περίπου και θα τις πιάσεις.
    αυτο οντως εχει καποια λογικη φιλε,το ειχα σκεφτει και εγω αλλα δε το χα εφαρμοσει.να σαι καλα
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 02-12-09 03:27 #6
    The Researcher
    Το avatar του χρήστη The Rock

    Εγγραφή
    28-08-2009
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.553
    Προεπιλογή
    Εγώ θα έλεγα να παίξεις κάποια μορφή του συστήματος Rest-Pause. Να μάθεις να παίζεις και με την Μυική σύνδεση. Δλδ μυαλού-μυών,προσωπικά βοηθήθηκα πάρα πολύ όταν το έμαθα αυτό .
    The last three or four reps is what makes the muscle grow. This area of pain divides the champion from someone else who is not a champion. That's what most people lack, having the guts to go on and just say they'll go through the pain no matter what happens.
    Arnold Schwarzenegger
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 02-12-09 10:36 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο The Rock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα έλεγα να παίξεις κάποια μορφή του συστήματος Rest-Pause. Να μάθεις να παίζεις και με την Μυική σύνδεση. Δλδ μυαλού-μυών,προσωπικά βοηθήθηκα πάρα πολύ όταν το έμαθα αυτό .
    Πως το μαθαίνεις δηλαδή αυτό?
    Νους υγιής εν σώματι υγιή
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 02-12-09 13:55 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο The Rock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα έλεγα να παίξεις κάποια μορφή του συστήματος Rest-Pause. Να μάθεις να παίζεις και με την Μυική σύνδεση. Δλδ μυαλού-μυών,προσωπικά βοηθήθηκα πάρα πολύ όταν το έμαθα αυτό .
    rest pause ελευθερο η με ζητουμενες επαναληψεις? rock αυτο που λες μυικη συνδεση ειναι οταν κανεις μια ασκηση οτι σκεφτεσαι και το σημειο το οποιο δουλευεις?δωσε κανα τιπ επ αυτου,πως θα το πετυχω?
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 02-12-09 14:11 #9
    The Researcher
    Το avatar του χρήστη The Rock

    Εγγραφή
    28-08-2009
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.553
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Hercules Εμφάνιση μηνυμάτων
    rest pause ελευθερο η με ζητουμενες επαναληψεις? rock αυτο που λες μυικη συνδεση ειναι οταν κανεις μια ασκηση οτι σκεφτεσαι και το σημειο το οποιο δουλευεις?δωσε κανα τιπ επ αυτου,πως θα το πετυχω?
    Δεν θέλω να το παίξω ξερόλας απλά σε μένα δουλεύει. Πως λειτουργεί ? Αρχικά να πω ότι μελέτησα ανατομία του μυοσκελετικού συστήματος και έμαθα πως και γτ λειτουργεί η κάθε ασκήσεις που κάνουμε για την κάθε μυιΚή ομάδα.
    Το τιπ που μπορώ να δώσω είναι απόλυτη συγκέντρωση . Μην "παίζετε" στον όγκο με πάρα πολλά κιλά παίξτε με τόσα ώστε να δουλεύει στο 100% ο μυς που εξασκείται,σε σημείο που να εξαντλείτε όλες τις μυικές ίνες και πάντα με μέτρια ταχύτητα και να νιώθετε κάθε μα κάθε μια επανάληψη που κάνετε.Και στην γράμμωση ισχύει αυτό ,να νιώθετε κάθε επανάληψη.

    Κοίτα Ηρακλή στο Rest-Pause έχω διαβάσει διάφορες εκδοχές ,αυτή που μου άρεσε περισσότερο είναι είναι πχ στις πιέσεις πάγκου όταν κατεβάζεις την μπάρα λίγο πριν ακουμπήσει το στήθος κάμνεις παύση με ΣΥΝΕΧΩΣ παρατεταμένο το στήθος για 3-5 δευτερόλεπτα,και σπρώχνεις μεε μέτρια προς αργή ταχύτητα με την σύσπαση του στήθους. ΜΗν παίζει πολλά κιλά. Δλδ παίζεις με 50 πχ στον πάγκο πάιξε με 30 και δοκίμασε αυτό. Νιώθε μια προς μια την κάθε επανάληψη και στην πίεση προς τα πάνω θα πιέζεις με το 100% σου. Είνα ιτέρμα εξανλτητικό.
    Μπέμπα και Ηρακλή καταλάβατε ?

    Υ.Γ. Ηρακλή αν θες να το κάνεις πιο εξαντλητικό "φτάσε" την μπάρα στο ανέβασμα μέχρι εκει που θα αναλάβουν τα τρικέφαλα.Μην το φτάσεις το σημείο έχει το σαν όριο .Απομόνωσε το στήθος όσο περισσότερο γίνεται.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Rock : 02-12-09 στις 14:19
    The last three or four reps is what makes the muscle grow. This area of pain divides the champion from someone else who is not a champion. That's what most people lack, having the guts to go on and just say they'll go through the pain no matter what happens.
    Arnold Schwarzenegger
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 02-12-09 18:18 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο The Rock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θέλω να το παίξω ξερόλας απλά σε μένα δουλεύει. Πως λειτουργεί ? Αρχικά να πω ότι μελέτησα ανατομία του μυοσκελετικού συστήματος και έμαθα πως και γτ λειτουργεί η κάθε ασκήσεις που κάνουμε για την κάθε μυιΚή ομάδα.
    Το τιπ που μπορώ να δώσω είναι απόλυτη συγκέντρωση . Μην "παίζετε" στον όγκο με πάρα πολλά κιλά παίξτε με τόσα ώστε να δουλεύει στο 100% ο μυς που εξασκείται,σε σημείο που να εξαντλείτε όλες τις μυικές ίνες και πάντα με μέτρια ταχύτητα και να νιώθετε κάθε μα κάθε μια επανάληψη που κάνετε.Και στην γράμμωση ισχύει αυτό ,να νιώθετε κάθε επανάληψη.

    Κοίτα Ηρακλή στο Rest-Pause έχω διαβάσει διάφορες εκδοχές ,αυτή που μου άρεσε περισσότερο είναι είναι πχ στις πιέσεις πάγκου όταν κατεβάζεις την μπάρα λίγο πριν ακουμπήσει το στήθος κάμνεις παύση με ΣΥΝΕΧΩΣ παρατεταμένο το στήθος για 3-5 δευτερόλεπτα,και σπρώχνεις μεε μέτρια προς αργή ταχύτητα με την σύσπαση του στήθους. ΜΗν παίζει πολλά κιλά. Δλδ παίζεις με 50 πχ στον πάγκο πάιξε με 30 και δοκίμασε αυτό. Νιώθε μια προς μια την κάθε επανάληψη και στην πίεση προς τα πάνω θα πιέζεις με το 100% σου. Είνα ιτέρμα εξανλτητικό.
    Μπέμπα και Ηρακλή καταλάβατε ?

    Υ.Γ. Ηρακλή αν θες να το κάνεις πιο εξαντλητικό "φτάσε" την μπάρα στο ανέβασμα μέχρι εκει που θα αναλάβουν τα τρικέφαλα.Μην το φτάσεις το σημείο έχει το σαν όριο .Απομόνωσε το στήθος όσο περισσότερο γίνεται.
    πραγματικα πολυ χρησιμα αυτα που εγραψες αδερφε,θα τα εφαρμοσω γιατι δεν εχω δοκιμασει αναλογα πραγματα.ποσες επαναληψεις προτεινεις να παιζω?εκανα 100 κιλα στον παγκο για 3-4 επαναλ. ,να βαζω 80 κιλα και να κανω 10-12 επαναλ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 02-12-09 19:31 #11
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Hercules Εμφάνιση μηνυμάτων
    πραγματικα πολυ χρησιμα αυτα που εγραψες αδερφε,θα τα εφαρμοσω γιατι δεν εχω δοκιμασει αναλογα πραγματα.ποσες επαναληψεις προτεινεις να παιζω?εκανα 100 κιλα στον παγκο για 3-4 επαναλ. ,να βαζω 80 κιλα και να κανω 10-12 επαναλ?

    γιατι αν πηγαινες για 12 χωρις να κανεις το κολπο του μιλος..αυτο που προτεινει ο ροκ δηλαδη ποσες επαναληψεις θα βγαζες ? αφου λες οτι πας 100κ για 3-4.

    2 λογια για αυτο που προτεινει ο ροκ / το εχεις βγαλει ο μιλος θελοντας να προωθησει τα giants set και λεει ...κανεις γιγαντοσετ με πολυ λιγα κιλα σε καθε ασκηση ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑς μονο τον μυ..οχι τενοντες - ουτε με ταχυτητα τιποτα..αργη επαναληψη μονο χρησιμοποιωντας τον μυ...

    ΓΝωμη μου γι Αυτο ..για γιγαντοσετ καλο ειναι για κανονικη προπονηση μονο μυικη μαζα θα χασεις ετσι...
    τι νομιζετε οτι θα κανει ο μυς αν πχ κανεις 100κιλα παγκο και μετα πεσεις στα 50...
    παει η μυικη μαζα...

    2ον συνδεση μυ με νου ΠΑΝΤΑ πρεπει να κανετε σε οποιοδηποτε προγραμμα - εννοητε αυτο..

    3ον ...η μυικη μαζα δεν αυξανεται κανοντας φαντεζει ασκησεις οπως κρος οβερ απο κατω προς τα πανω (δεν ξερω καν πως λεγεται) η πιεσεις με 79μοιρες γωνια..

    αυξανεται κανοντας βασικες ασκησεις - αυξανοντας τα κιλα που παιζεις και παραλληλα αυξηση σωματικου βαρους...

    γνωμες μου ...

    υγ το rest pause ειναι πολυ καλο
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 03-12-09 01:46 #12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thegravijia Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι αν πηγαινες για 12 χωρις να κανεις το κολπο του μιλος..αυτο που προτεινει ο ροκ δηλαδη ποσες επαναληψεις θα βγαζες ? αφου λες οτι πας 100κ για 3-4.

    2 λογια για αυτο που προτεινει ο ροκ / το εχεις βγαλει ο μιλος θελοντας να προωθησει τα giants set και λεει ...κανεις γιγαντοσετ με πολυ λιγα κιλα σε καθε ασκηση ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑς μονο τον μυ..οχι τενοντες - ουτε με ταχυτητα τιποτα..αργη επαναληψη μονο χρησιμοποιωντας τον μυ...

    ΓΝωμη μου γι Αυτο ..για γιγαντοσετ καλο ειναι για κανονικη προπονηση μονο μυικη μαζα θα χασεις ετσι...
    τι νομιζετε οτι θα κανει ο μυς αν πχ κανεις 100κιλα παγκο και μετα πεσεις στα 50...
    παει η μυικη μαζα...

    2ον συνδεση μυ με νου ΠΑΝΤΑ πρεπει να κανετε σε οποιοδηποτε προγραμμα - εννοητε αυτο..

    3ον ...η μυικη μαζα δεν αυξανεται κανοντας φαντεζει ασκησεις οπως κρος οβερ απο κατω προς τα πανω (δεν ξερω καν πως λεγεται) η πιεσεις με 79μοιρες γωνια..

    αυξανεται κανοντας βασικες ασκησεις - αυξανοντας τα κιλα που παιζεις και παραλληλα αυξηση σωματικου βαρους...

    γνωμες μου ...

    υγ το rest pause ειναι πολυ καλο
    μαλιστα,κατανοητα ολα που λες και εχουν καποια λογικη.το μονο που δεν καταλαβα ειναι αυτο στην αρχη που με ρωτας αν θα εβγαζα 12 επαναλ.δεν το πιασα. και καμια ασκηση για το γεμισμα της πλατης?
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 03-12-09 01:54 #13
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Hercules Εμφάνιση μηνυμάτων
    πραγματικα πολυ χρησιμα αυτα που εγραψες αδερφε,θα τα εφαρμοσω γιατι δεν εχω δοκιμασει αναλογα πραγματα.ποσες επαναληψεις προτεινεις να παιζω?εκανα 100 κιλα στον παγκο για 3-4 επαναλ. ,να βαζω 80 κιλα και να κανω 10-12 επαναλ?
    κανεις 100κιλα για 3-4

    για να κανεις 12επαν ποσα κιλα θα βαλεις? κοντα 80λογικα...

    αρα ητε κανεις το κολπο που προτεινει ο ροκ ητε οχι το ιδιο ειναι ...

    Για να κανεις το κολπο που λεει ο ροκ βαλε πιο λιγα αν και για να το κανεις σωστα πρεπει να στο δειξει καποιος..
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 03-12-09 02:19 #14
    The Researcher
    Το avatar του χρήστη The Rock

    Εγγραφή
    28-08-2009
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.553
    Προεπιλογή
    Ηρακλή με 100 κιλά το στήθος σου θα είχε ήδη εκραγεί.
    Άρα όπως βλέπεις
    Μην φοβάσαι να κατεβάσεις τα κιλά δεν είναι ντροπή
    Παίξε με 50-60 Θυμίσου τα βασικά τιπς:
    -Απόλυτη αυτοσυγκέντρωση,κομμένα τα χαιρετούρια
    -Σωστή αναπνοή και συγχρονισμένη με την κίνηση
    -Αργή ταχύτητα και να νιώθεις να εξαντλούνται οι μυικές σου ίνες ΣΕ ΚΑΘΕ ΜΑ ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ (στην "ανάπαυση" λίγο πριν αγγίξεις στήθος,παύση 3-5 δευτερολέπτων)
    -ΤΟ στήθος ΠΑΝΤΑ ΠΑΡΑΤΕΤΑΜΕΝΟ χωρίς όμως να σηκώνεται η σπονδυλική από τον πάγκο -προσοχή εδώ
    -Προσπάθησε να απομονώσεις το στήθος ΟΣΟ περισσότερο γίνεται,μην σε νοιάζουν τα κιλά το ξαναλέω για 2η φορά,ανοιχτοί οι αγκώνες σε ορθή γωνία,όριο το σημείο που αναλαμβάνουν δράση η τρικέφαλοι,λίγο πριν θα σταματάς.
    -Ανεβάζεις και κατεβάζεις την μπάρα,με την σύσπαση του στήθους όχι με τα κιλά,το να αναλαμβάνουν και άλλες μυικές για να σε κάνουν χαρούμενο που σηκώνεις τόσα δεν είναι ο στόχος μας. οχι τρικέφαλοι,όχι πάνω φτερά,όχι ώμοι-->απομόνωση και πίεση σε κάθε μια επανάληψη στο 100%

    (10αρες επαναλήψεις είναι αρκετές)

    Υ.Γ. 1)Με τον Τεραβία συμφωνώ σε όλα εκτός της αγάπης του για τα πολλά κιλά
    2)Έκτός του λατρεμένου μου Μίλος() και ο Charles Poliquin παίζει το σύστημα αυτό
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Rock : 03-12-09 στις 02:27
    The last three or four reps is what makes the muscle grow. This area of pain divides the champion from someone else who is not a champion. That's what most people lack, having the guts to go on and just say they'll go through the pain no matter what happens.
    Arnold Schwarzenegger
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 03-12-09 02:54 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο The Rock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηρακλή με 100 κιλά το στήθος σου θα είχε ήδη εκραγεί.
    Άρα όπως βλέπεις
    Μην φοβάσαι να κατεβάσεις τα κιλά δεν είναι ντροπή
    Παίξε με 50-60 Θυμίσου τα βασικά τιπς:
    -Απόλυτη αυτοσυγκέντρωση,κομμένα τα χαιρετούρια
    -Σωστή αναπνοή και συγχρονισμένη με την κίνηση
    -Αργή ταχύτητα και να νιώθεις να εξαντλούνται οι μυικές σου ίνες ΣΕ ΚΑΘΕ ΜΑ ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ (στην "ανάπαυση" λίγο πριν αγγίξεις στήθος,παύση 3-5 δευτερολέπτων)
    -ΤΟ στήθος ΠΑΝΤΑ ΠΑΡΑΤΕΤΑΜΕΝΟ χωρίς όμως να σηκώνεται η σπονδυλική από τον πάγκο -προσοχή εδώ
    -Προσπάθησε να απομονώσεις το στήθος ΟΣΟ περισσότερο γίνεται,μην σε νοιάζουν τα κιλά το ξαναλέω για 2η φορά,ανοιχτοί οι αγκώνες σε ορθή γωνία,όριο το σημείο που αναλαμβάνουν δράση η τρικέφαλοι,λίγο πριν θα σταματάς.
    -Ανεβάζεις και κατεβάζεις την μπάρα,με την σύσπαση του στήθους όχι με τα κιλά,το να αναλαμβάνουν και άλλες μυικές για να σε κάνουν χαρούμενο που σηκώνεις τόσα δεν είναι ο στόχος μας. οχι τρικέφαλοι,όχι πάνω φτερά,όχι ώμοι-->απομόνωση και πίεση σε κάθε μια επανάληψη στο 100%

    (10αρες επαναλήψεις είναι αρκετές)

    Υ.Γ. 1)Με τον Τεραβία συμφωνώ σε όλα εκτός της αγάπης του για τα πολλά κιλά
    2)Έκτός του λατρεμένου μου Μίλος() και ο Charles Poliquin παίζει το σύστημα αυτό
    ευχαριστω πολυ αδερφε για τις συμβουλες.οσο να ναι εχουν μεγαλη βαρυτητα να τις ακους απο εναν επαγγελματια οπως εισαι εσυ.δηλαδη μονο 60 κιλα?μαλιστα..θα ειναι κατι το διαφορετικο.βασικα και εγω φοβομουν αυτο που λεει ο κρις ντιμ απο πανω,οτι αμα δε φορτωνουμε πολλα κιλα τοτε χανεται ο μυικος ογκος. και καμια προταση για γεμισμα στην πλατη ?
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία