Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 120
  1. 26-12-09 15:06 #31
    Προεπιλογή
    και εγω τα διαβασα αλλα αυτο που εχω να πω ειναι οτι οσα χρονια ασχολουμε ξερω και ΒΛΕΠΩ οτι αν κανεις γραμμωση ή γενικα θελεις να εισαι σε χαμηλα ποσοστα λιπους χωρις αεροβιο ΔΕΝ.

    καλυτερα κανε κρινε απο το σωμα σου πως αντιδραει και αναλογα πραξε! στην γυμναστικη αυτο ισχυει!!
    ANNA CHAVDAROVNA και τα μυαλα στα καγκελα
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 26-12-09 15:49 #32
    Το avatar του χρήστη flinstone

    Εγγραφή
    12-11-2009
    Περ.
    Αγία Γαλήνη
    Μηνύματα
    396
    Προεπιλογή
    ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΣ ΦΕΝΟΤΑΝ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 20-01-10 09:49 #33
    Προεπιλογή
    ξυπνημα 5:30 το πρωι και ενα σεικερ με 30γρ πρωτεινη isolate100% kai 20gr δεξτροζη
    στις 5:45 ιντερβαλ με βαθμο EPOC 4 (45 λεπτα)

    στις 7:00 κανονικο πρωινο

    ειναι σωστο το σεικερ το πρωι πριν το ιντερβαλ;
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 20-01-10 10:44 #34
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο manosvdm Εμφάνιση μηνυμάτων
    ξυπνημα 5:30 το πρωι και ενα σεικερ με 30γρ πρωτεινη isolate100% kai 20gr δεξτροζη
    στις 5:45 ιντερβαλ με βαθμο EPOC 4 (45 λεπτα)

    στις 7:00 κανονικο πρωινο

    ειναι σωστο το σεικερ το πρωι πριν το ιντερβαλ;
    Μάνο τι είναι το ιντερβαλ?
    Νους υγιής εν σώματι υγιή
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 20-01-10 11:09 #35
    Προεπιλογή
    interval= διαλειματικη ενταση

    δηλαδη διαλεγεις ενα cardio ρυθμο για πενταλεπτο ζεσταμα και μετα εναλαξ λεπτο με λεπτο η λεπτο με διλεπτο εναλλασεις την ενταση

    πχ εγω αυτη την περιοδο κανω ιντεβαλ σε κλιση 8% στους 135παλμους με 6speed για ενα λεπτο

    και εναλασω με δυο λεπτα στο 10speed στους 165-170παλμους για δεκα φορες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 20-01-10 11:15 #36
    Προεπιλογή
    Αν κατάλαβα καλά είναι αεροβική άσκηση.

    Αν είναι λοιπόν αεροβική άσκηση πρέπει να μην έχεις φάει καθόλου πριν. Πρέπει να είσαι νηστικός. Μπορείς να πιείς καφέ όμως χωρίς ζάχαρη.
    Νους υγιής εν σώματι υγιή
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 20-01-10 12:19 #37
    Προεπιλογή
    φυσικα και δεν ειναι αεροβια ασκηση

    ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΩΣ ΑΝΑΕΡΟΒΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΥΨΗΛΗΣ ΕΝΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ.

    για αυτο ρωταω τους εμπειρους που το κανουν χρονια;τι εχουν παρατηρησει;
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 20-01-10 12:38 #38
    Το avatar του χρήστη Haris Pilton

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Shao Lin
    Μηνύματα
    1.341
    Προεπιλογή
    Nαι το high intensity interval training.Ειναι κυριως αναεροβια,απο οτι ξερω και εγω,βοηθαει κυριως στην αυξηση του μεταβολισμου ακομα και για 24 ωρες.

    Μανο,το αναποδο μου φαινεται θα επρεπε να κανεις, ας πουμε 60 δευτερα σπριντ και 120 δευτερα πολυ χαλαρο περπατημα,και ξανα και παει λεγοντας.
    Τωρα για το νηστικος δεν ξερω αν χρηαζεται στο high intensity interval training.


    Εγω κανω για περιπου 60-70 λεπτα μετριας εντασης εληπτικο,και στο καπακι για 30 λεπτα high intensity interval training με ρυθμο 1 λεπτο σπριντ και 2 λεπτα δειαλημμα.
    Νηστικος παντα με μισο λιτρο νερο πριν παω,200mg καφεινης και 400mg εκχυλισμα πρασινου τσαγιου.
    Μετα απο μιση ωρα περιπου πινω 15γρ πρωτεινη whey και μετα απο μιση ωρα κουακερ και την υποληπη πρωτεινη,περιπου αλλα 15γρ whey.

    Αν εισαι πολυ γυμνασμενος και φοβασαι τον καταβολισμο καλο ειναι λενε να πινεις αμινοξεα ή 10-15 γρ why ή isolate (οτινανε τελος παντων) κανα μισαωρο πριν την αεροβια ή ΗΙΙΤ(high intensity interval training)

    Θα με ενδιεφερε και εμενα πολυ η αποψη ενος εμπηρου,απ'οσο το'χω ψαξει κατι τετοιο ειναι το τελειο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 20-01-10 13:11 #39
    Προεπιλογή
    Αν θελω να καψω λίπος κανω αεροβια,αν θέλω να τονόσω το μυικο η να αυξησω τις επιδοσεις στο τρεξιμο κανω αναεροβια.

    Αναεροβια:Αναεροβια παραγωγη ενεργειας εχουμε κατα την διασπαση υψηλης ενεργειας ATP και CP,καθως και αντιδρασεις που λαμβανουν χωρα στην διαδικασία της γλυκόλυσης στην οποια η γλυκόζη μετατρεπεται σε γαλακτικο οξύ!(χωρις συμμετοχη οξυγονου)

    Αερόβια: Κατω απο συνθήκες αερόβιου μεταβολισμου,το πυροσταφυλικο οξύ απο το μεταβολισμο των υδατανθρακων και ο ανθρακας που προερχεται απο την αποδομηση λιπιδιων και πρωτεινων,εισερχονται στον κύκλο του krebs για παραπερα οξειδωση και επανασυνθεση ATP.Αν η προσφορα και η κατανάλωση οξυγόνου ειναι ικανες να αντιμετωπισουν τις ενεργειακες απαιτησεις η άσκηση συνεχιζεται με σταθερο ρυθμό και ο καματος ειναι ασήμαντος.(συμμετοχη οξυγόνου).
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 20-01-10 14:17 #40
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Μαρία Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θελω να καψω λίπος κανω αεροβια,αν θέλω να τονόσω το μυικο η να αυξησω τις επιδοσεις στο τρεξιμο κανω αναεροβια.

    Αναεροβια:Αναεροβια παραγωγη ενεργειας εχουμε κατα την διασπαση υψηλης ενεργειας ATP και CP,καθως και αντιδρασεις που λαμβανουν χωρα στην διαδικασία της γλυκόλυσης στην οποια η γλυκόζη μετατρεπεται σε γαλακτικο οξύ!(χωρις συμμετοχη οξυγονου)

    Αερόβια: Κατω απο συνθήκες αερόβιου μεταβολισμου,το πυροσταφυλικο οξύ απο το μεταβολισμο των υδατανθρακων και ο ανθρακας που προερχεται απο την αποδομηση λιπιδιων και πρωτεινων,εισερχονται στον κύκλο του krebs για παραπερα οξειδωση και επανασυνθεση ATP.Αν η προσφορα και η κατανάλωση οξυγόνου ειναι ικανες να αντιμετωπισουν τις ενεργειακες απαιτησεις η άσκηση συνεχιζεται με σταθερο ρυθμό και ο καματος ειναι ασήμαντος.(συμμετοχη οξυγόνου).
    επειδη εχω εξαιρετικη αντοχη στα αθληματα ισχυος απο οτι καταλαβαινω με αυτα τοτε ειναι καλη η λυση isolate ligo prin to ντερωαλ τα ξημερωματα

    υποψη οτι ρωταω κατι πολυ συγκεκριμενο επειδη καθε τεταρτη μου πεφτει interval νηστικος λεω να προτιμω ενα ροφημα isolate με λιγο δεξτροζη μολις ξυπναω
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 20-01-10 14:29 #41
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Μάνο για ποιο λόγο προτιμάς αναερόβια από αερόβια? Που αποσκοπείς με αυτό?
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 20-01-10 14:29 #42
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο manosvdm Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδη εχω εξαιρετικη αντοχη στα αθληματα ισχυος απο οτι καταλαβαινω με αυτα τοτε ειναι καλη η λυση isolate ligo prin to ντερωαλ τα ξημερωματα

    υποψη οτι ρωταω κατι πολυ συγκεκριμενο επειδη καθε τεταρτη μου πεφτει interval νηστικος λεω να προτιμω ενα ροφημα isolate με λιγο δεξτροζη μολις ξυπναω

    O λογος που τα εγραψα αυτα ειναι να γινει κατανοητο οτι άλλο συστημα χρησιμοποιουμε για αερόβια και άλλο για αναεροβια.Αν ο σκοπος ειναι να διωξουμε το λιπος το αεροβιο ενδείκνυται αν ο σκοπος μας ειναι να δυναμωσουμε τα ποδια μας,το μυικο μας την εκρηκτικοτητα,την ταχυτητα ναι το αναεροβιο ειναι οτι καλύτερο.
    Οσον αφορα το γευμα καλό ειναι να εχουμε γευματισει τουλαχιστον 2 ωρες για να μην εχουμε δυσκολια κατα το τρεξιμο οσον αφορα το αναεροβιο,οσον αφορα το αεροβιο καλό ειναι να υπαρχει καποια ενυδατωση ανα 5χλμ με λιγο νερο και κυριως τους καλοκαιρινους μηνες.
    Προσωπικα οταν πηγαινα για προπονηση επειδη το τρεξιμο ηταν καθημερινότητα μου φροντιζα να μην ειμαι φαγωμένη ή να εχω αρκετη ωρα γευματισει πριν την προπόνηση γιατι σε αεροβιο επιπεδο εχεις καουρες και σε αναεροβιο σε συνδιασμο με το γαλακτικο οξύ κατω από σκληρη προπόνηση η πιθανότητα εμετου ειναι μεγαλη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 20-01-10 14:59 #43
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sTeLaKoS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάνο για ποιο λόγο προτιμάς αναερόβια από αερόβια? Που αποσκοπείς με αυτό?

    Παιδια ειναι πασιγνωστο οτι οταν ξεπερνας το κατωφλι του αεροβιου και μπαινεις στο αναεροβιο τοτε το recovery που ακολοθει ειναι τεραστιας κλιμακας.

    εκτος αυτου οποιος θελει να ασχοληθει με το ερασιτεχνικο αθλητικο επιπεδο το ειναι must.

    1)Αυξανει την αντοχη(ΑΥΞΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΙΟΧΕΤΕΥΣΗ ΟΞΥΓΩΝΟΥ ΣΤΟ ΜΥΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ
    ειναι σαν εχεις ενα δικτυο σωληνων με μεγαλη δεξαμενη και πολες βρυσουλες και προκειμενου να γεμιζεις ποιο γρηγορα τους κουβαδες στις βρυσες μεγαλωνεις την κεντρικη δεξαμενη να χωραει περισσοτερο και μεγαλωνεις και την διαμετρο των σωληνων ωστε να τρεχει περισσοτερο νερο
    αποτελεσμα οι κουβαδες γενιζουν με περισσοτερο νερο ποιο γρηγορα)
    τωρα αντι για δεξαμενη=πνευμονια,νερο=αιμα,σωληνες=κυκλοφοριακο,κουβαδες=μυες)

    μετα απο αυτο καθε ασκηση διοχετευει καλυτερακαι ποιο γρηγορα οξυγονο στο μυικο συστημα μιας και ειναι καλυτερα ανεπτυγμενο το καρδιαναπνευστικο
    και επομενως
    2)Αυξανει το RMR(resting metabolic rate)κατι που δεν κανει η αεροβια

    3)Σε κανει ποιο δραστηριο στην εναλακτικοτητα των Αθληματων(ποδηλατο, τρεξιμο, Αναβαση, κολυμπι)

    ΕΙΝΑΙ Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΛΙΠΟΥΣ ΤΟ

    ΤΟ ΕΧΩ ΜΕΘΟΔΕΥΣΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΧΕΙ ΑΥΞΗΜΕΝΟ ΧΡΟΝΟΣ RECOVERY

    ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΤΕΙ ΠΟΤΕ ΩΣ ΤΩΡΑ

    8 μηνες το εχω ενταξει στην προπονηση μου εχει βοηθησει στην απωλεια 38 κιλων.

    απλα τωρα ανυσηχω επειδη λιγοστεψαν τα κιλα που πρεπει να χασω μηπως πρεπει να τροφοδοτουμε με λιγη πρωτεινη την συγκεκριμενη ημερα που πεφτει τo intervla
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 20-01-10 15:35 #44
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο manosvdm Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΕΙΝΑΙ Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΛΙΠΟΥΣ
    Μάνο θα συμφωνήσω σε όλα τα υπόλοιπα, και καλά κάνεις και κάνεις αναερόβια, έκτος της παραπάνω φράσης σου.. Δεν συνάδει με αυτά που ξέρω, που έχω διαβάσει σε βιβλία, σε σελίδες στο google αλλά και στο δικό μας φόρουμ.

    Ο ρυθμός καρδιακής λειτουργείας στην αναερόβια ξεπερνάει κατά πολύ το φράγμα του 60-65% που λένε οι έρευνες ο,τι αρχίζει η καύση λίπους για παραγωγή ενέργειας.
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 20-01-10 15:40 #45
    Προεπιλογή
    Μανο τα εχεις λιγο μπερδεμενα οσον αφορα τα ενεργειακα συστηματα που χρησιμοποιουντα τοσο στο αεροβιο και τοσο στο αναεροβιο.
    Δεν θελω να σου αλλαξω το μυαλό ουτε να συνεχισω να σου λεω τι γινεται και τι δεν γινεται ,ο καθενας οτι νομιζει κανει.Οφειλα να παραθεσω καποια στοιχεια τι κανει το ενα και τι το άλλο και ο καθενας οπως νομιζει..
    Αφου εισαι ευχαριστημενος με τον τροπο που προπονεσαι αεροβιο η αναεροβιο συνεχισε ετσι !
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία