Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 26 από 26
  1. 29-12-09 17:16 #16
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sTeLaKoS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και κάτι άλλο σχετικό, 2 άτομα του συγγενικού περιβάλλοντος μου σηκώθηκαν από τη Καβάλα για να πάνε στα Γιάννενα σε έναν τύπο ο οποίος λέει σου περνάει το σώμα με ένα ραβδί και δε ξέρω και 'γω τι άλλο και σου λέει ποιες τροφές δεν ταιριάζουν στο σώμα σου και στο μεταβολισμό σου ώστε να τις αποφεύγεις και να αδυνατίσεις...
    Πόσο αφελείς πρέπει να είναι κάποιος για να το πιστέψει αυτό?
    Στη μία απ' τις 2 συγγενείς μου που σας είπα(είναι παχύσαρκη), της είπε από κρέατα να τρώει μόνο μοσχάρι και κατσίκι.. τα άλλα δε κάνουν. Η κότα ας πούμε θα τη παχαίνει ενώ το κατσίκι όχι. Δε θυμάμαι τι άλλο μου είπε γιατί είχα φουντώσει με αυτά που άκουγα!
    Το θέμα είναι πως με τις "συμβουλές" του έχασε 17 κιλά σε 2-3 μήνες. Εγώ πιστεύω πως τα έχασε γιατί το πήρε πραγματικά απόφαση και άρχισε να προσέχει τι τρώει...
    Η απόφασή της την αδυνάτισε και όχι η συμβουλες του.

    Αααα! Και παίρνει και 70Ε το άτομο!

    Έμαθα κι άλλα γι' αυτόν τον τύπο. Πήγανε κι άλλοι απ' το χωριό μου, έγινε μόδα τον ταίζουμε καλά!
    Παχύσαρκος νέος γύρω στα 22 πήγε και του είπε να μη τρώει ρίγανη και θα αδυνατίσει. Χοιρινό όσο θέλει αλλα όχι σε συνδιασμό με ρίγανη. Έχει κάτι η ρίγανη και δε το ξέρω? Και αν ναι πως το βρήκε χωρίς εξέταση αίματος?
    Το παράδοξο? Κι όμως το παιδί χάνει βάρος. Placebo?

    Σε άλλον που πήγε για πρόβλημα στη μέση του του είπε πως πονάει γιατί περνάνε νερά κάτω απ' το σπίτι του και η υγρασία τον πειράζει... αυτό στέκει αλλά μπορεί απλά να το μάντεξε ή να τον "ψάρεψε".

    Ο ίδιος δηλώνει ομοιοπαθητικός.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sTeLaKoS : 29-12-09 στις 18:02
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 29-12-09 17:56 #17
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sTeLaKoS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έμαθα κι άλλα γι' αυτόν τον τύπο. Πήγανε κι άλλοι απ' το χωριό μου, έγινε μόδα τον ταίζουμε καλά!
    Παχύσαρκος νέος γύρω στα 22 πήγε και του είπε να μη τρώει ρίγανη και θα αδυνατίσει. Χοιρινό όσο θέλει αλλα όχι σε συνδιασμό με ρίγανη. Κάτι κάτι η ρίγανη και για το ξέρω? Και αν κάνει αυτό πως το βρήκε χωρίς εξέταση αίματος?
    Κι όμως το παιδί χάνει βάρος. Placebo?

    Σε άλλον που πήγε για πρόβλημα στη μέση του του είπε πως πονάει γιατί περνάνε νερά κάτω απ' το σπίτι του και η υγρασία τον πειράζει... αυτό στέκει αλλά μπορεί απλά να το μάντεξε ή να τον "ψάρεψε".

    Ο ίδιος δηλώνει ομοιοπαθητικός.
    Είμαι επιφυλακτική σε τέτοιες διαγνώσεις.
    Είσαι σίγουρος πως ο νεαρός τρώει όπως έτρωγε πριν απλά "έκοψε" την ρίγανη και αδυνατίζει? Αδυνατώ να το πιστέψω.

    Οσον αφορά τον άλλο με την μέση ίσως να έχει κάποια βάση, αν τελικά δεν είναι μούφα ο χειροπρακτικός και οι διαγνώσεις του.
    Κάτω από την επιφάνεια του εδάφους υπάρχουν ρευματα νερού καθώς και μαγνητικά ρευματα, τα οποία σήμερα ειναι ανιχνευσιμα και εδώ και αρκετά χρόνια υπάρχουν και κάποιοι που κάνουν μελέτες που αφορούν τα συγκεκριμένα ρευματα.
    Οι μελέτη αυτή μπορεί να γίνει πριν να χτίσεις το σπίτι σου. Σου καθορίζουν την ακριβή του θέση και τον προσανατολισμό όταν αυτό είναι εφικτό.
    Οι αρχαίοι γνώριζαν την ύπαρξη αυτών των ρευμάτων και τις επιδράσεις τους στους ανθρώπους και τα λάμβαναν υπόψιν τους όταν έχτιζαν σπίτια, ναούς, δημόσια κτίρια, πόλεις κ.λ.π.
    Πώς γίνεται όμως ο χειροπρακτικός να "αντιληφθεί" τα συγκεκριμένα ρευματα χωρίς ούτε καν να επισκεφτεί τον χώρο?
    Νους υγιής εν σώματι υγιή
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 29-12-09 18:01 #18
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Όχι δεν είμαι σίγουρος οτι τρώει όπως έτρωγε, εξακολουθώ να πιστεύω πως ο λόγος είναι αυτός που είπα και στο 1ο ποστ μου.

    Το θέμα είναι πως με τις "συμβουλές" του έχασε 17 κιλά σε 2-3 μήνες. Εγώ πιστεύω πως τα έχασε γιατί το πήρε πραγματικά απόφαση και άρχισε να προσέχει τι τρώει...
    Η απόφασή της την αδυνάτισε και όχι η συμβουλες του.

    Ενδιαφέροντα όλα αυτά beba για τα υπόγεια ρευματα!
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 29-12-09 18:05 #19
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sTeLaKoS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφέροντα όλα αυτά beba για τα υπόγεια ρευματα!
    Είναι όχι μόνο ενδιαφέροντα αλλά και πρακτικά. Εγώ τα έχω χρησιμοποιήσει κάποιες φορές στη δουλειά. Απλά είναι πολύ μεγάλη συζήτηση και είμαστε off topik.
    Νους υγιής εν σώματι υγιή
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 25-06-14 22:40 #20
    Προεπιλογή
    Παιδια έχει καποιος τηλεφωνο επικοινωνίας με το πρακτικό στην έδεσσα;;


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 14-02-18 16:00 #21
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Καλησπερα στην ομαδα! Ξεθαβω το θεμα για να ακουστουν καινουργιες εμπειριες μιας και απο τοτε που ανοιχτηκε το θεμα εχουν αλλαξει αρκετα τα πραγματα. Πολλοι δηλωνουν φαν της χειροπρακτικης, επαγγελματιες και απλοι ανθρωποι. Με μερικες αναταξεις επιδιορθωνουν προβληματα, βελτιωνουν τη σταση του σωματος και το κυριοτερο ελαχιστοποιουν τους πονους και τις ενοχλησεις. Στα μερη μου υπαρχουν καποιοι ανειδικευτοι που εχουν μαθει αναταξεις απο πατεραδες, παππουδες, μεντορες κλπ αλλα και καποιοι με πτυχια. Εχω φιλους και γνωστους που ειναι υπερευχαριστημενοι με τα αποτελεσματα οπως και φιλο που πιστευει οτι η δισκοκηλη του χειροτερεψε. Μιας και δεν εχω ακουσει για καποιον αθλιατρο, φυσικοθεραπευτη στα μερη μου που να ασχολειται με τετοια περιστατικα για ελαχιστοποιηση του πονου και αποσυμπιεση σπονδυλων κλπ μου μπαινουν ιδεες να επισκεφτω χειροπρακτικο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 14-02-18 22:10 #22
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.564
    Προεπιλογή
    Βασιλη καλησπέρα φιλε και περαστικά καταρχήν.
    Εγω προσωπικά δεν είμαι πολύ υπέρ σε αυτη την κατηγορία καθώς είμαι υποστηρικτής του ότι στην επιστήμη δεν χωράνε εμπειρικοί.
    Δεν εχω όμως προσωπική εμπειρία, θεωρώ όμως ότι ένας φυσικοθεραπευτης έχει περισσότερα να προσφέρει σε αυτόν τον τομέα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 15-02-18 13:15 #23
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Καλημερα Κωστα, ευχαριστω πολυ! Ενα δικιο το χεις, αυτο ειναι που με κραταει βασικα και δεν εχω παει ακομα. Αnyway, ειδωμεν με τον καιρο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 15-02-18 17:43 #24
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.564
    Προεπιλογή
    Η μέση σου σε έχει πιάσει;
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 15-02-18 23:45 #25
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Τι να σε κάνω ρε ψηλέ που είμαστε μακριά!!
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 16-02-18 13:16 #26
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μέση σου σε έχει πιάσει;

    Εχω απο το 2010 ιστοριες με τη μεση, πιθανοτατα δισκοκηλη γιατι συμπιεζει νευρο και μουδιαζω μεχρι το γονατο. Ευτυχως ομως απο το καλοκαιρι του 16 δεν ειχα ξανα επισοδειο με τη μεση αλλα τωρα εδω και 7-8 μηνες εχω αλλο προβλημα.. Ενας πονος στο κεντρο της πλατης περιπου και λιγο αριστερα που ειναι σαν να με σουβλιζουν, μου κοβει την ανασα καθολη τη διαρκεια της μερας, σαν νευροκαβαλικεμα.. Αλλες μερες πιο χαλαρο αλλες μερες ενοχλητικο μεχρι αηδιας. Δεν εχω και κανεναν να ριχνει ποτηρια εδω


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nive Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να σε κάνω ρε ψηλέ που είμαστε μακριά!!

    Ασε φιλε, ασε..Καθε φορα που με πιανει αυτο σκεφτομαι! Και κλαιν μαιν η αποσταση, μαθημενος απο τη δουλεια ειμαι..Το θεμα ειναι οτι ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα πιο ανεξοδο ειναι να παρεις αεροπλανο για ιταλια παρα να κατεβεις αθηνα.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12