Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 31
  1. 23-12-09 01:25 #1
    Προεπιλογή Ψευδάργυρος (ZINC)
    παιδεια θα ηθελα να σας ρωτησω αν ειναι καλο σαν συμπληρωμα ο ψευδαργυρος..εχω ακουσει πως αυξανει τα επιπεδα τεστοστερονης..αληθευει?σας παρακαλω βοηθηστε με οποιοσ ξερει!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 23-12-09 02:56 #2
    Mad Scientist
    Το avatar του χρήστη Bane

    Εγγραφή
    07-07-2005
    Μηνύματα
    1.067
    Προεπιλογή
    Αν η διατροφή σου είναι πτωχή σε ψευδάργυρο πιθανόν συμπληρωματική λήψη ψευδαργύρου να έχει τέτοιο αποτέλεσμα. Αν όχι δεν πρόκειται να δεις διαφορά. Πάντως γενικά ο ψευδάργυρος είναι πολύ φτηνός και καλό να λαμβάνεται μια μικρή συμπληρωματική ποσότητα καθημερινά.
    There is no cure for stupidity

    Thermolife International Product Development Manager
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 23-12-09 13:31 #3
    Προεπιλογή
    ακριβος αυτο σκεφτηκα και εγω...δεν νομιζω να με βλαψει ενα τετοιο συμπληρωμα απο φαρμακειο...η λες να παρω κατι σε ZMA??
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 23-12-09 15:19 #4
    Προεπιλογή
    Αν τρώς γαρίδες(γιαμ γιάμ),κρέας και αυγά παίρνεις όσο ψευδάργυρο χρειάζεσαι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 23-12-09 18:48 #5
    Banned
    Εγγραφή
    11-08-2008
    Μηνύματα
    2.660
    Προεπιλογή
    Φιλικη συμβουλη μην πάιζεις με τον ψευδαργυρο.Το εκανα εγω με πολυ ασχημα αποτελεσματα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 23-12-09 19:20 #6
    Mad Scientist
    Το avatar του χρήστη Bane

    Εγγραφή
    07-07-2005
    Μηνύματα
    1.067
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο manos_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλικη συμβουλη μην πάιζεις με τον ψευδαργυρο.Το εκανα εγω με πολυ ασχημα αποτελεσματα.
    Για πόσο ψευδάργυρο μιλάμε;
    There is no cure for stupidity

    Thermolife International Product Development Manager
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 23-12-09 19:42 #7
    Banned
    Εγγραφή
    11-08-2008
    Μηνύματα
    2.660
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Bane Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για πόσο ψευδάργυρο μιλάμε;
    Νομιζω το ειχα φτασει την μερα που με επιασε η καρδια μου στα 180 η 160 mg δεν θυμαμαι καλα.Πρεπει να εξαντλησε τους ηλεκτρολυτες και ειχα γευση σιδηρου στο στομα.Μπορει να ηταν και 140 δεν θυμαμαι καθολου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 23-12-09 20:45 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο manos_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζω το ειχα φτασει την μερα που με επιασε η καρδια μου στα 180 η 160 mg δεν θυμαμαι καλα.Πρεπει να εξαντλησε τους ηλεκτρολυτες και ειχα γευση σιδηρου στο στομα.Μπορει να ηταν και 140 δεν θυμαμαι καθολου.
    Και όμως η βιολογική σημασία του ψευδάργυρου είναι τεράστια για τον οργανισμό , αν σκεφτεί κανείς ότι στο ανθρώπινο σώμα υπάρχουν περίπου 2 γρ ψευδαργύρου , εκ των οποίων το1/3 βρίσκεται στο δέρμα και τα οστάκαι τα άλλα 2/3 βρίσκονται στο πάγκρεας , μάτια , στα γεννητικά όργανα των ανδρών , ακόμα και στα σπερματοζωάρια. Η έλλειψή του προκαλεί ανωμαλίες ακόμα και στο σχηματισμό νουκλεϊκών οξέων. Ο ψευδάργυρος στο πλάσμα του αίματος είναι με τη μορφή συμπλόκου με πρωτεΐνη και ενώνεται με αυτή με τα αμινοξέα κυστεΐνη και ιστιδίνη. Ο πλέον σημαντικός ρόλος του είναι στη σταθεροποίηση του μορίου της ινσουλίνης , γι' αυτό και είναι συσσωρευμένος στο πάγκρεας. Όταν το τελευταίο εκκρίνει ινσουλίνη ελαττώνεται και το απόθεμα ψευδραγύρου του. Αν , π.χ βάλουμε στον οργανισμό μία ουσία που δεσμεύει το ψευδάργυρο , προκαλείται διαβήτης.
    Οι ανάγκες του μέσου ανθρώπου σε zn κυμαίνονται περίπου σε 20 mg την ημέρα κατά μέσο όρο.

    Οπότε είναι αναγκαία η καθημερινή λήψη Zn , αρκεί να μη το παρακάνουμε με τις ποσότητες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 23-12-09 20:47 #9
    Banned
    Εγγραφή
    11-08-2008
    Μηνύματα
    2.660
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο isis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όμως η βιολογική σημασία του ψευδάργυρου είναι τεράστια για τον οργανισμό , αν σκεφτεί κανείς ότι στο ανθρώπινο σώμα υπάρχουν περίπου 2 γρ ψευδαργύρου , εκ των οποίων το1/3 βρίσκεται στο δέρμα και τα οστάκαι τα άλλα 2/3 βρίσκονται στο πάγκρεας , μάτια , στα γεννητικά όργανα των ανδρών , ακόμα και στα σπερματοζωάρια. Η έλλειψή του προκαλεί ανωμαλίες ακόμα και στο σχηματισμό νουκλεϊκών οξέων. Ο ψευδάργυρος στο πλάσμα του αίματος είναι με τη μορφή συμπλόκου με πρωτεΐνη και ενώνεται με αυτή με τα αμινοξέα κυστεΐνη και ιστιδίνη. Ο πλέον σημαντικός ρόλος του είναι στη σταθεροποίηση του μορίου της ινσουλίνης , γι' αυτό και είναι συσσωρευμένος στο πάγκρεας. Όταν το τελευταίο εκκρίνει ινσουλίνη ελαττώνεται και το απόθεμα ψευδραγύρου του. Αν , π.χ βάλουμε στον οργανισμό μία ουσία που δεσμεύει το ψευδάργυρο , προκαλείται διαβήτης.
    Οι ανάγκες του μέσου ανθρώπου σε zn κυμαίνονται περίπου σε 20 mg την ημέρα κατά μέσο όρο.

    Οπότε είναι αναγκαία η καθημερινή λήψη Zn , αρκεί να μη το παρακάνουμε με τις ποσότητες.
    Ναι αν μενεις σε νορμαλ πλαισια και δεν κανεις τις μαλακιες που κανω εγω ενοειτε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 23-12-09 20:52 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο manos_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αν μενεις σε νορμαλ πλαισια και δεν κανεις τις μαλακιες που κανω εγω ενοειτε.
    όλοι από τις μαλ***ιες μαθαίνουμε. Δεν έπαθες και τίποτα , αν το είχες κάνει αυτό με κάλιο , χωρίς να το ισορροπήσεις , θα εμφάνιζες αρρυθμία και αν το ξέσκιζες εντελώς με τις ποσότητες καλίου θα πάθαινες ανακοπή και αντίο μετά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 23-12-09 20:53 #11
    Mad Scientist
    Το avatar του χρήστη Bane

    Εγγραφή
    07-07-2005
    Μηνύματα
    1.067
    Προεπιλογή
    Γενικά τα προβλήματα με τον ψευδάργυρο ξεκινάνε στα 100+mg. Δεν υπάρχει λόγος να φτάσει κανείς εκεί, 30+mg είναι υπεραρκετά
    There is no cure for stupidity

    Thermolife International Product Development Manager
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 10-07-12 14:57 #12
    Το avatar του χρήστη s0k0s

    Εγγραφή
    10-03-2012
    Περ.
    Baku - Azerbaijan
    Μηνύματα
    1.893
    Προεπιλογή
    Ψευδαργυρος με συνδιασμο Βιταμινης C με ειπανε οτι βοηθαει στην τριχοπτωση και στις ραγαδες.. (ραγαδες δεν σχιζεται το δερμα ή κατι τετοιο δν καταλαβα καλα.. και τις κοκκινες τις κανει λευκες...)
    Τι λετε;
    Εχετε ακουσει τιποτα;
    Και γενικα ποσες ποσοτητες mg ημερησιος μπορουμε να λαμβανουμε (διοτι πιο πανω διαβασα κατι για αυξημενες δοσεις οτι δν βγαζουν σε καλο..); Και για ποσο καιρο;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη s0k0s : 10-07-12 στις 15:00
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 10-07-12 15:08 #13
    The Prophet
    Το avatar του χρήστη sofos

    Εγγραφή
    16-10-2010
    Μηνύματα
    5.621
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο s0k0s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψευδαργυρος με συνδιασμο Βιταμινης C με ειπανε οτι βοηθαει στην τριχοπτωση και στις ραγαδες.. (ραγαδες δεν σχιζεται το δερμα ή κατι τετοιο δν καταλαβα καλα.. και τις κοκκινες τις κανει λευκες...)
    Τι λετε;
    Εχετε ακουσει τιποτα;
    Και γενικα ποσες ποσοτητες mg ημερησιος μπορουμε να λαμβανουμε (διοτι πιο πανω διαβασα κατι για αυξημενες δοσεις οτι δν βγαζουν σε καλο..); Και για ποσο καιρο;
    οχι δε βοηθανε αυτα τα 2 στην τριχοπτωση,τουλαχιστον εμενα δε με βοηθησαν και τα περνα για 3 μηνο συνεχομενα,30μγ ψευδαργηρο και 1γρ βιταμινη C....
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 10-07-12 16:01 #14
    Το avatar του χρήστη s0k0s

    Εγγραφή
    10-03-2012
    Περ.
    Baku - Azerbaijan
    Μηνύματα
    1.893
    Προεπιλογή
    Μαλιστα.
    Οσο για τις ραγαδες αληθευει; (γιατι αυτος που μου το ειπε, ειπε πως ησχυει.. ηταν σε φαση πως η γυναικα του ηταν γυμναστρια και εμεινε εγκυος, ελαβε ψευδαργυρο και C και οταν τεντοσε το δερμα δεν αφησε ραγαδες μετα..)
    (λιγο οφφ θεματος τωρα ξερω, παμε για τις ραγαδες... αλλα αναφερομαι κυριως στον ψευδαργυρο)
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 10-07-12 16:54 #15
    The Prophet
    Το avatar του χρήστη sofos

    Εγγραφή
    16-10-2010
    Μηνύματα
    5.621
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο s0k0s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλιστα.
    Οσο για τις ραγαδες αληθευει; (γιατι αυτος που μου το ειπε, ειπε πως ησχυει.. ηταν σε φαση πως η γυναικα του ηταν γυμναστρια και εμεινε εγκυος, ελαβε ψευδαργυρο και C και οταν τεντοσε το δερμα δεν αφησε ραγαδες μετα..)
    (λιγο οφφ θεματος τωρα ξερω, παμε για τις ραγαδες... αλλα αναφερομαι κυριως στον ψευδαργυρο)
    δε ξερω φιλε μου δε το νομιζω...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία