Θέμα: ΚΕΤΟ

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 57
  1. 22-01-10 11:35 #1
    Προεπιλογή ΚΕΤΟ
    Καλημέρες...

    Μετά από αρκετό ψάξιμο στο νετ και μάζεμα πληροφοριών, είπα να αλλάξω ``λίγο`` την διατροφή μου και να αρχίσω κετογόνο διατροφή.

    Το κάνω για δύο λόγους. Βασικά ο πρώτος είναι ότι θέλω λίγο να ξεκουραστώ από το carb cycling και ο δεύτερος και κυριότερος είναι ότι με έχει πιάσει μια ανησυχία ότι είμαι προ-διαβητικός και θέλω να τσεκάρω την ινσουλινό ευαισθησία μου.
    Φυσικά θα κάνω και εξετάσεις για το ενδεχόμενο του διαβήτη...

    Η διατροφή που έβγαλα, δεν ακολουθάει επακριβώς τις αναλογίες μιας καθαρά κετογόνου διαίτας (4γρ. λίπη ανά 1γρ. πρωτείνης+υδατάνθρακες) αλλά θα είναι αρκετά υψηλή σε λίπη και χαμηλή σε υδατάνθρακες, έτσι ώστε να αρχίσω να παράγω κετόνες. Συγχρόνως η πρόσληψη πρωτείνης θα κρατηθεί ψηλά για να αποφύγω (όσο γίνεται δλδ) την απώλεια μυικού ιστού..

    Φυσικά θα είναι καθαρή κέτο και όχι οι βλακείες που βλέπω στο νετ, τίγκα στα κορεσμένα λιπαρά και σε ότι να`ναι κρέατα...

    Για σήμερα πχ. έχει ως εξής.

    Πρωινό: 1 scoop whey + 3 αυγά βραστά (ολόκληρα).

    Δεκατιανό: 224 αγγούρι + 45 γρ. τόνο σε νερό + 21γρ. ελαιόλαδο.

    Γεύμα
    : Το ίδιο με το δεκατιανό με λιγότερο λάδι (14γρ.)

    Προ-προπονητικό: Ψητό κοτόπουλο στήθος 112γρ. + αγγούρι 112γρ. + 1 αυγό ολόκληρο + 56γρ. τυρί Gouda + ομέγα 3,6 (7γρ. λιπαρά)...

    Μετά-προπονητικό
    : 1 scoop whey + 1 κ.σ μέλι (επιτρέπεται εδώ ο υδατάνθρακας)

    Βραδυνό
    : Κοτόπουλο στήθος ψητό 96γρ. + 1 αυγό ολόκληρο + 100γρ. μαρούλι + ελαιόλαδο 14γρ...

    Σημειώνω επίσης, ότι διάσπαρτα μέσα στην μέρα (τοποθετημένα εκεί που πρέπει φυσικά) παίρνω. 5γρ. Κρεατίνη, 7γρ. BCAA, 5γρ. γλουταμίνη και 10γρ υγρά μη βασικά αμινοξέα...

    ---------------------------------------------------------------------------------------------------

    Πέρα απ`αυτά θα ήθελα λίγο να το συζητήσουμε το θέμα και να μου πείτε τις απόψεις σας...

    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-01-10 15:16 #2
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    δοκίμασε το και πες μας εντυπώσεις, οι αλλαγές στη διατροφη χρειάζονται.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 22-01-10 16:20 #3
    Προεπιλογή
    Τι προβληματα μπορει να επιφερει μια τετοια διαιτα και βραχυπροθεσμα και μακρυπροθεσμα.Τετοιες διαιτες δεν κανεις σε ιδιαιτερες καταστασεις[αγωνες καποια παιδια για να ελεγχουν τις κρισεις επιληψιας κτλ]?.Ευχαριστω
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 22-01-10 16:39 #4
    Προεπιλογή
    μικροΤΕΡΑΣΤΙΕ γιαννη.. η μονη διαφορα ειναι δηλαδη στις αναλογιες πρωτεινης-υδατανθρακα/ λιπους??

    1/1/4? ετσι παει δλδ ?? τι διαφορα εχει απο το carb cycling σε γενικεσ γραμμες? αν μπορεις δωσε τα φωτα σου..
    ANNA CHAVDAROVNA και τα μυαλα στα καγκελα
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 22-01-10 17:01 #5
    The Researcher
    Το avatar του χρήστη The Rock

    Εγγραφή
    28-08-2009
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.553
    Προεπιλογή
    Το θέμα με την κετογονική είναι ότι έχει σαν βασικό στόχο την παραγωγή κετοσών από τον εγκέφαλο. Βάζει ο εγκέφαλος μπροστά να το πω απλά σαν κύρια παραγωγή ενέργειας τα λιπαρά και όχι τους υδατάνθρακες.
    ΑΝαλογικά μια κετογονική δίετα πάει κάπως έτσι : Π/Υ/Λ = 65%/5%/30%
    Δεν πρέπει να υπάρχει μια άμεση πηγή υδατάνθρακα.
    Όταν λέμε λιπαρά εννοούμε τα καλά λιπαρά ,μονοακόρεστα και πολυακόρεστα.

    Σε πολύ γενικές γραμμές .
    The last three or four reps is what makes the muscle grow. This area of pain divides the champion from someone else who is not a champion. That's what most people lack, having the guts to go on and just say they'll go through the pain no matter what happens.
    Arnold Schwarzenegger
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 22-01-10 17:02 #6
    Προεπιλογή
    ρε βοτσαλο καλα και χωρις καθολου υδατανθρακα δεν πεινας ολη μερα?
    ANNA CHAVDAROVNA και τα μυαλα στα καγκελα
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 22-01-10 17:04 #7
    Προεπιλογή
    Ναι η κετογόνος διαίτα, χρησιμοποιείται στον έλεγχο της επιληψίας στα παιδιά, όπως και σε ορισμένες περιπτώσεις διαβητικών...

    Βέβαια σε αυτές τις περιπτώσεις αλλάζουν οι αναλογίες των τροφών. Κυρίως χρησιμοποιείται το πρωτόκολλο 4:1. Δλδ, 4γρ. λίπη ανά γραμμάριο πρωτείνης και υδατάνθρακα (μαζί).

    Αλλά σε περιπτώσεις ατόμων που γυμνάζονται αυτές οι αναλογίες αλλάζουν, γιατί δεν φτάνει η πρωτείνη.

    Το όλο νόημα σε μια κετογόνο διαίτα, είναι να σταματήσει ο οργανισμός να χρησιμοποιεί υδατάνθρακες σα πηγή ενέργειας και να στραφεί στα λίπη (και κυρίως τα αποθηκευμένα). Και εδώ είναι που θέλει προσοχή, γιατί αν δεν γίνει σωστά, θα φάει μυικό ιστό (και άσχημα μάλιστα)...

    Εγώ μακροσυστατικά έχω υπολογίσει ότι χρειάζομαι 200γρ. πρωτείνη - 50γρ. υδατάνθρακα (αποκλειστικά ινώδη) - 115γρ. λίπη. Η αναλογία βγαίνει περίπου 40%- 10%- 50% για ένα σύνολο 2100 θερμίδων...
    Θα το δοκιμάσω για μερικές ημέρες μέχρι να μπω σε κέτωση (παραγωγή κετόνων) και μετά αναλόγως την γυμναστηριακή μου απόδοση θα ρυθμίζω ποσότητες. Για παράδειγμα, αν κουράζομαι πιο πολύ στο gym, θα πρέπει να ανεβάσω λίπη και να κατεβάσω πρωτείνη...

    --------------------------------------------------------------------

    Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να επιφέρει αυτή η διαίτα είναι μια αυξημένη ινσουλινο-ευαισθησία στην διακοπή της. Γι`αυτό και οι περισσότεροι που την κάνουν, ανά 7 ημέρες και για ένα 24ώρο κάνουν υδατανθράκωση (carb load).

    Επίσης μπορεί να κάνεις χοληστερίνη και ουρία. Αλλά δεν νομίζω ότι θα υπάρχει τέτοιο πρόβλημα με καθαρή κέτο (μερικοί κάνουν κέτο με μπέικον και τηγανητά αυγά, γι`αυτό την πατάνε)...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 22-01-10 17:08 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο albertob30 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε βοτσαλο καλα και χωρις καθολου υδατανθρακα δεν πεινας ολη μερα?
    Λένε ότι πεινάς πολύ λιγότερο, απ`όταν κάνεις διατροφή με υδατάνθρακες, γιατί δεν υπάρχουν διακυμάνσεις στα επίπεδα της ινσουλίνης για να σου επιφέρουν υπογλυκαιμία...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 22-01-10 17:09 #9
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sogoku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι προβληματα μπορει να επιφερει μια τετοια διαιτα και βραχυπροθεσμα και μακρυπροθεσμα.Τετοιες διαιτες δεν κανεις σε ιδιαιτερες καταστασεις[αγωνες καποια παιδια για να ελεγχουν τις κρισεις επιληψιας κτλ]?.Ευχαριστω
    ριξε μια ματια εδω: Κίνδυνος απο δίαιτες χαμηλές σε υδατάνθρακες
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 22-01-10 17:27 #10
    Προεπιλογή
    Ωραιο αρθρο κατερινι το διαβασα.Ας δοκιμασει ο τζον και ασ μας πει τουλαχιστον πως φαινεται στο σωμα του και αν εχει ενεργεια αν και προεχει η υγεια παντα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 22-01-10 17:50 #11
    Προεπιλογή
    Εγώ φοβήθηκα με αυτά που διάβασα στο άρθρο.
    Νους υγιής εν σώματι υγιή
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 23-01-10 22:06 #12
    Προεπιλογή
    Δεν εχεις να φοβηθεις κατι...η παγκοσμια βιβλιογραφια ειναι καλα ενημερωμενη γυρω απο την συγκεκριμενη διατροφη...τη εχω δοκιμασει και εγω.
    Το κομβικο σημειο για μενα ειναι το ποσο δυσκολο ειναι να διατηρηθεις σε κετωση...και οχι να μπαινοβγαινεις (πραγμα που δεν βοηθαεικαι τοσο).
    Συνηθως η πρωτη υδατανθρακωση γινεται μετα απο 15 μερες και επαναλαμβανεται καθε 10.
    Η χρηση ketostix βοηθαει αλλα δεν ειναι και απαραιτητη...μια λιθαργηκοτητα στην αρχη ισως εχεις (οχι ομως πτωση της δυναμης) καθως και ελαφρους πονοκεφαλους ή κακοσμια του στοματος.
    Ειναι διαιτα που πρεπει να γινει ΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΟΡΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟΧΟΥΣ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΠΟς ΖΩΗΣ......και σιγουρα ειναι διαιτα που αλλοι ορκιζονται στο ονομα της (αγωνιστικη προετοιμασια) και σε αλλους δεν φαινεται να δουλευει το ιδιο καλα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 23-01-10 23:23 #13
    Προεπιλογή
    Ketostix πήρα, αλλά ακόμα δεν έχω μπει σε κέτωση...Νομίζω ότι από την 3-4 μέρα αρχίζεις και μπαίνεις...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 24-01-10 03:12 #14
    Προεπιλογή
    Xωρις κετοση μπορει καποιος σε γενικες γραμμες να φτασει σε χαμηλα επιπεδα λιπους[12,10 εκει].Μιλαω για τον μεσο σωματοτυπο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 24-01-10 05:35 #15
    Προεπιλογή
    ^
    Εννοείται...Δεν κάνουν όλοι κετο, για να κατέβουν χαμηλά. Κάποιοι και με μια απλή υποθερμιδική διατροφή και υπολογισμένα τα μακροσυστατικά, κατεβαίνουν αρκετά κάτω από 10%. Κάποιοι άλλοι κάνουν κύκλο υδατανθράκων...

    Γενικώς ψάχνεσαι μέχρι να βρεις τι είναι αυτό που δουλεύει σ`σένα καλύτερα...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία