Θέμα: ΚΕΤΟ

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 46 έως 57 από 57
  1. 07-02-10 13:45 #46
    Προεπιλογή
    Oντως υπαρχουν αποτομες αυξομειωσεις στο βαρος λογο γλυκογονου-νερου για αυτο καλα ειναι να εχεις μια στανταρ μερα που ζυγιζεσαι.Οσο αναφορα την απωλεια μαζας,η ΚΕΤΟ θεωρειται απο τις πιο muscle-sparing διατροφες,τα διαλλειματα ειναι απαραιτητα μονο αν δεν αισθανεσαι αυτην την ενεργητικοτητα που εχεις αρχικα.
    Ενας πρακτικος τροπος να υπολογιζεις την απωλεια λιπους
    B = Βαρος Πριν το Carb-up - Βαρος πριν το επομενο Επομενο Carb-up
    A = Βαρος μετα το Carb-up - Βαρος μετα το Επομενο Carb-up

    Fat loss =[(B+A)/2] + muscle gain (εδω μαλλον βαζεις 0 εκτος αν ειναι κατι πολυ εμφανες)
    Carbs "Burn Them Or Wear Them"
    DoggCrapp follower
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-02-10 15:31 #47
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sctp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στοχος τη μερα του carbup ειναι να κρατησεις τα λιπαρα οσο χαμηλοτερα γινεται,20% ειναι αρκετα υψηλο(βεβαια να ανεβασεις πολυ τους υδατανθρακες σε αυτη τη φαση δε θα ηταν συνετο,λογω BF%),τωρα οσο αναφορα τη διατροφη μου,καποιες μερες ισως ετρωγα χοιρινες μπριζολες,αλλες κοτοπουλο η καποιο λιπαρο ψαρι μαζι με καποιο επιπλεον λαδι-ξηρους καρπους,πρωινο ηταν 4-5 αυγα ολοκληρα σχεδον παντα ,γαλακτομικα δεν ετρωγα,το ασβεστιο το επαιρνα ολο απο συμπληρωματα-ψαρια και βασικο να τρως λαχανικα με καθε στερεο γευμα.Αυτο που ειχα παρατηρησει σε εμενα ηταν στην αρχη,αυξημενη ενεργεια κτλ. μαζι με γρηγορη απωλεια λιπους αλλα σε βαθος χρονου η ΚΕΤΟ νομιζω σε εξαντλει για αυτο πανω απο 2 μηνες μην πας κατα τη γνωμη μου.
    Για κίτρινα τυριά (γκούντα, ρεγκάτο, παρμεζάνα) και φυστικοβούτυρο, τι έχεις να πεις? Τα δοκίμασες ποτέ σε φάση κέτο?

    Όπως είπα και παραπάνω, θα την συνεχίσω μέχρι το Πάσχα (να προλάβουμε να φάμε και λίγο αρνάκι παραπάνω ) και μετά θα την κάνω διαλειματικά.
    1 μήνα κέτο - 1 μήνα carb cycling...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Parakelsos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ποια μεθοδο ακριβως υπολογιζεις την συσταση του σωματος σου?(δερματοπτυχιομετρο,βιοηλεκτροαντισταση,dexa ...καποια αλλη?)
    Μετριέμαι με βιοηλεκτροαντίσταση, σε μηχάνημα διατροφολόγου...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Parakelsos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πανω σε αυτο,θα ηταν χρησιμο και για τα παιδια που ισως δεν το ξερουν οτι για να μπορεσει να αποθηκευτει ενα γραμμαριο γλυκογονου στο σωμα,ειναι απαραιτητη η παρουσια νερου (υδατανθρακας γαρ) σε αναλογια 1/4.....δηλ για να εχουμε ενα γραμμαριο γλυκογονου στους μυς θα τοποθετηθουν μαζι του και 4 γραμμαρια νερου.....το ιδιο και οταν το χανουμε.
    Ειναι πολυ γνωστο αυτο μιας και ακουμε οτι στην αρχη καθε διαιτας χανουμε τα νερα πρωτα (επειδη συνηθως κατεβαζουμε τους υδατανθρακες-χανουμε μερος του γλυκογονου-αρα και νερο).....ή ακριβως σε αυτο το μηχανισμο στηριζεται η διαδικασια της περιφημης απογλυκογονοσης που κανουν οι αγωνιστικοι αθλητες την τελευταια εβδομαδα (ή περιπου) πριν τους αγωνες και την κανουν για αυτο ακριβως το σκοπο....να διωξουν κυριως τα νερα απο το σωμα τους.
    Αρα κλεινοντας,οταν λεμε οτι χανουμε γλυκογονο,δεν αναφερομαστε στο γλυκογονο αυτο καθε αυτο,αλλα και στα νερα που πανε παρεα μαζι του...
    Χωρις να βαζω και το χερι μου στη φωτια γιαυτο που θα γραψω,ειμαι ΣΧΕΔΟΝ σιγουρος οτι χανοντας μισο κιλο γλυκογονου,μπορουμε να δουμε 3 κιλα κατω στη ζυγαρια μας....
    Ήξερα για την συγκέντρωση νερού με το γλυκογόνο, αλλά νόμιζα ότι η αναλογία ήταν αρκετά μικρότερη... Good tip!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-02-10 17:23 #48
    Προεπιλογή
    Κιτρινα τυρια σου ειπα δεν ετρωγα,λογικα αν "χωρανε" στα macros μπορεις να φας,απλα εγω προσπαθουσα να κραταω τα κορεσμενα λιπαρα σε νορμαλ επιπεδα γιατι με τη διατροφη του ειδους μπορεις να καταληξεις να τρως ΜΟΝΟ κορεσμενα,φυστικοβουτυρο και ξηρους καρπους-λαδια-αυγα-ψαρια πρεπει να ειναι οι κυριες πηγες λιπαρων.
    Carbs "Burn Them Or Wear Them"
    DoggCrapp follower
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 08-02-10 17:09 #49
    Το avatar του χρήστη Geo84

    Εγγραφή
    15-04-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    666
    Προεπιλογή
    Τέλη Μαρτίου θα ξεκινήσω και εγώ ΚΕΤΟ.

    Η δίαιτα αυτή δεν πρέπει να είναι ότι καλύτερο για το σώμα εσωτερικά πάντα μιλώντας γιατι εξωτερικά έχει τα καλύτερα αποτελέσματα αλλά αξίζει να τη δοκιμάσει κάποιος για 2-3 μήνες πιστεύω. Χωρίς να γνωρίζω πολλά πράματα νομίζω ότι το ανησυχητικό είναι όταν παρατηρήσεις μυρωδιά αμμωνίας από το στόμα σωστά?

    Ενημέρωνε μας αναλυτικά με ενδιαφέρει πολύ. Καλή συνέχεια
    "I'd keep going until I felt one more rep would rip the muscle from the bone."

    Tom Platz.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 08-02-10 23:08 #50
    Προεπιλογή
    Η μυρωδιά ``αμμωνίας`` που λες, δεν πρέπει να σε ανησυχεί. Αντιθέτως είναι μία από τις ενδείξεις ότι βρίσκεσαι σε κέτωση. Οι κετόνες προκαλούν την μυρωδιά...
    Βέβαια δεν το παθαίνουν όλοι (παίζει ρόλο και η χλωρίδα του στομάχου).
    Πιο συνήθες, είναι η οσμή στα ούρα...

    Εγώ για παράδειγμα, ``κακοσμία`` δεν έχω, ακόμα και όταν είμαι σε full κέτωση ( τσεκαρισμένα με ketostix)...

    Πέρα απ`αυτό, το πόσο βλαβερή είναι η κέτο στον οργανισμό, εξαρτάται και από το
    είδος κέτο που ακολουθάς. Για παράδειγμα, μια καθαρή κέτο που βασίζεται σε ακόρεστα λιπαρά, είναι πολύ πιο υγιεινή από μια ``βρώμικη`` κέτο, όπου τρως πολλά κορεσμένα και ζωικά λίπη (πχ. τηγανητά, μπέικον, λουκάνικα, τυριά κτλ)...

    Το παραπάνω το αποδεικνύει και το γεγονός ότι πολλοί άνθρωποι που κάνουν χρονία κέτο (καθαρή) για την αντιμετώπιση της επιληψίας, είναι υγιέστατοι ...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 09-02-10 10:30 #51
    Το avatar του χρήστη Geo84

    Εγγραφή
    15-04-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    666
    Προεπιλογή
    Γι'αυτό ήμουν επιφυλακτικός γιατί το άκουσα από διατροφολόγο-γυμναστή........

    Μπα. Υπάρχει και κετο με κορεσμένα λιπαρά? Δε νομίζω κετο με κορεσμένα λιπαρά να είναι κετο..... Είναι προφανές ότι σε σύγκριση με κορεσμένα είναι ποιο υγιεινή και σίγουρα είναι πιο υγιεινή από διατροφή ότι να ναι. Όμως εγώ αναφέρομαι σε πλαίσιο σωστής διατροφής (όγκου-γράμμωσης κτλ).

    Εξακολουθώ βέβαια να πιστεύω ότι διατροφή με σχεδόν μηδενικούς υδατάνθρακες δεν είναι ότι καλύτερο για τον οργανισμό το σώμα και το μυαλό όταν εφαρμόζεται πάνω από 2-3 μήνες και αυτό ΔΕΝ το λέω γιατί το μοντέλο της υγιεινής και ισοροπημένης διατροφής είναι 20-50-30.
    "I'd keep going until I felt one more rep would rip the muscle from the bone."

    Tom Platz.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 09-02-10 11:48 #52
    Προεπιλογή
    Όταν τρώς, οτι να`ναι από λιπαρά (μαζί και πολλά κορεσμένα) και από την στιγμή που κρατάς πολύ χαμηλά τους υδατάνθρακες, θα μπεις και πάλι σε κέτωση.
    Η συγκεκριμένη κέτο, ονομάζεται και SKD (standar ketogenic diet) ή αλλιώς (θα το γνωρίζεις άλλωστε) Atkins diet...

    Την κάνει πάρα πολύς κόσμος, κυρίως στην Αμερική. Αλλά εκεί και ως γνωστόν έχουν πολύ μεγάλο πρόβλημα να ξεφύγουν από την νοοτροπία της φαστφουντάδικης διατροφής, ακόμα και όταν γυμνάζουν το σώμα τους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 16-02-10 15:52 #53
    Προεπιλογή
    Φιλε τζον πως παει η διαιτα?Εχασες λιπος?Απο ενεργεια πως πας?Γενικα 'ευχαριστημενος'?
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 21-05-12 22:09 #54
    Προεπιλογή
    Γεια σας παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι, θέλω και εγώ να μπω σε αυτήν την keto διατροφή αλλά δεν κατάλαβα με αυτήν αυξάνουμε τις κετόνες? Καθώς είμαι διαβητικός λίγο να περιορίσω την ινσουλίνη αμέσως οι κετόνες αυξάνουν, το βλέπω και σε στικ με τα ούρα, αλλά και με μέτρηση κετονών από αρτηρία σε νοσοκομείο.

    Μιλάμε δηλαδή για το ίδιο πράγμα? Μια διατροφή σαν την παραπάνω και με μικρή ποσότητα ινσουλίνη θα με βοηθήσει να αδυνατίσω?
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 22-05-12 00:32 #55
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lucifer1507 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι, θέλω και εγώ να μπω σε αυτήν την keto διατροφή αλλά δεν κατάλαβα με αυτήν αυξάνουμε τις κετόνες? Καθώς είμαι διαβητικός λίγο να περιορίσω την ινσουλίνη αμέσως οι κετόνες αυξάνουν, το βλέπω και σε στικ με τα ούρα, αλλά και με μέτρηση κετονών από αρτηρία σε νοσοκομείο.

    Μιλάμε δηλαδή για το ίδιο πράγμα? Μια διατροφή σαν την παραπάνω και με μικρή ποσότητα ινσουλίνη θα με βοηθήσει να αδυνατίσω?
    Αυτα καλυτερα ρωτα τα στο διατροφολο γου, γιατρο σου, γιατι το να εισαι διαβητικος και να παιζεις με αυτα δεν ειναι και το καλυτερο. Παρε μια γνωμη απο αυτα που θα σου πουνε στο φορουμ αλλα για καλο και για κακο ρωτα τον γιατρο σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 22-05-12 00:58 #56

    Εγγραφή
    17-09-2010
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    660
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lucifer1507 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι, θέλω και εγώ να μπω σε αυτήν την keto διατροφή αλλά δεν κατάλαβα με αυτήν αυξάνουμε τις κετόνες? Καθώς είμαι διαβητικός λίγο να περιορίσω την ινσουλίνη αμέσως οι κετόνες αυξάνουν, το βλέπω και σε στικ με τα ούρα, αλλά και με μέτρηση κετονών από αρτηρία σε νοσοκομείο.

    Μιλάμε δηλαδή για το ίδιο πράγμα? Μια διατροφή σαν την παραπάνω και με μικρή ποσότητα ινσουλίνη θα με βοηθήσει να αδυνατίσω?
    Ναι, ουσιαστικα αυτη η διατροφη ειναι για διαβητικους κυριως καθως δεν περιεχει υδατανθρακες (αρα περιορισμενη αυξηση γλυκοζης).
    Βεβαια οτι και να σου πουμε εμεις απο το ιντερνετ ειναι περιττο εαν δε ρωτησεις τον γιατρο που σε παρακολουθει.
    Υ.Γ. Εννοειται τετοια διατροφη χωρις τα carb-ups.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 02-12-18 02:45 #57
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Littlejohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρες...

    Μετά από αρκετό ψάξιμο στο νετ και μάζεμα πληροφοριών, είπα να αλλάξω ``λίγο`` την διατροφή μου και να αρχίσω κετογόνο διατροφή.

    Το κάνω για δύο λόγους. Βασικά ο πρώτος είναι ότι θέλω λίγο να ξεκουραστώ από το carb cycling και ο δεύτερος και κυριότερος είναι ότι με έχει πιάσει μια ανησυχία ότι είμαι προ-διαβητικός και θέλω να τσεκάρω την ινσουλινό ευαισθησία μου.
    Φυσικά θα κάνω και εξετάσεις για το ενδεχόμενο του διαβήτη...

    Η διατροφή που έβγαλα, δεν ακολουθάει επακριβώς τις αναλογίες μιας καθαρά κετογόνου διαίτας (4γρ. λίπη ανά 1γρ. πρωτείνης+υδατάνθρακες) αλλά θα είναι αρκετά υψηλή σε λίπη και χαμηλή σε υδατάνθρακες, έτσι ώστε να αρχίσω να παράγω κετόνες. Συγχρόνως η πρόσληψη πρωτείνης θα κρατηθεί ψηλά για να αποφύγω (όσο γίνεται δλδ) την απώλεια μυικού ιστού..

    Φυσικά θα είναι καθαρή κέτο και όχι οι βλακείες που βλέπω στο νετ, τίγκα στα κορεσμένα λιπαρά και σε ότι να`ναι κρέατα...

    Για σήμερα πχ. έχει ως εξής.

    Πρωινό: 1 scoop whey + 3 αυγά βραστά (ολόκληρα).

    Δεκατιανό: 224 αγγούρι + 45 γρ. τόνο σε νερό + 21γρ. ελαιόλαδο.

    Γεύμα
    : Το ίδιο με το δεκατιανό με λιγότερο λάδι (14γρ.)

    Προ-προπονητικό: Ψητό κοτόπουλο στήθος 112γρ. + αγγούρι 112γρ. + 1 αυγό ολόκληρο + 56γρ. τυρί Gouda + ομέγα 3,6 (7γρ. λιπαρά)...

    Μετά-προπονητικό
    : 1 scoop whey + 1 κ.σ μέλι (επιτρέπεται εδώ ο υδατάνθρακας)

    Βραδυνό
    : Κοτόπουλο στήθος ψητό 96γρ. + 1 αυγό ολόκληρο + 100γρ. μαρούλι + ελαιόλαδο 14γρ...

    Σημειώνω επίσης, ότι διάσπαρτα μέσα στην μέρα (τοποθετημένα εκεί που πρέπει φυσικά) παίρνω. 5γρ. Κρεατίνη, 7γρ. BCAA, 5γρ. γλουταμίνη και 10γρ υγρά μη βασικά αμινοξέα...

    ---------------------------------------------------------------------------------------------------

    Πέρα απ`αυτά θα ήθελα λίγο να το συζητήσουμε το θέμα και να μου πείτε τις απόψεις σας...

    Αν τρως τόση πολλή πρωτεΐνη θα σε βγάλει από κέτο λόγο της γλυκονεογένεσης. Σε μια κετονική δίαιτα πρέπει να προσέχεις να μην τρως πολύ πρωτεΐνη. Επίσης Αν είσαι σε βαθιά κέτο (μωβ το στικάκι και όχι ροζ), δεν έχεις να ανησυχείς καθόλου για την μυική μάζα. Ο οργανισμός όταν καίει επί το πλείστον κετόνες δεν έχει λόγο να κάψει τον μυ. Κράτα τις αναλογίες απλά τις μέρες που προπονείσαι να τρώς παραπάνω θερμίδες. Όσον αφορά τα λίπη όλα είναι καλά εκτός από τα τρανς. Ω3, 6 και 9 είναι από τα βασικά δομικά συστατικά του ανθρώπινου οργανισμού οπότε τα χρειάζεσαι όλα (ακόμα και τα τριγλυκερίδια). Τέλος μην χρησιμοποιείς λάδι στο μαγείρεμα γιατί δεν αντέχει την θερμοκρασία και μετατρέπεται σε τρανς λιπαρά. Βούτυρο και λάδι καρύδας αντέχουν για μαγείρεμα. Απλά ψάξτο, έχει πολύ βάθος αυτή η διατροφή. Εγώ την κάνω 1.5 χρόνο περίπου.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234