Θέμα: ΚΕΤΟ

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 57
  1. 24-01-10 13:06 #16
    Προεπιλογή
    Η κλασσικη "μορφη" της ΚΕΤΟ διατροφης ειναι 60-35-5 αλλα αυτη κατα τη γνωμη μου δεν προτεινεται για ατομα που ειναι αρκετα ενεργα και σε σχετικα νορμαλ επιπεδα λιπους.Θα σου προτεινα να διαβασεις αυτο το thread http://forums.musculardevelopment.co...ad.php?t=54179 και να μην το παρακανεις με τα ωμεγα3.
    Carbs "Burn Them Or Wear Them"
    DoggCrapp follower
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 24-01-10 22:10 #17

    Εγγραφή
    18-07-2009
    Μηνύματα
    3.435
    Προεπιλογή
    φιλε γιαννη νομιζω οτι 18% λιπος ειναι παρα πολυ για να κανεις κετογονο διαιτα. αυτο ειναι καθαρα προσωπικη μου αποψη.εννοω οτι μια τετοιου ειδους διαιτα ειναι για λιγο καιρο.καταλαβαινω οτι πιοθανον να βιαζεσαι να χασεις το λιπος αλλα στην καλυτερη περιπτωση βλεπω να φτανεις στο 12-15 % λιπος με αυτη την διαιτα, και θα εισαι και εξουθενωμενος. και πολυ πιθανον να ξαναπαρεις βαρος οταν θα αρχισεις μια πιο νορμαλ διαιτα η να σταματησει η απωλεια λιπους η να επιβραδυνθει παρα πολυ.
    Με τοσο πολυ λιπος (18%),δηλαδη 20 κιλα λιπος περιπου,πιστευω πως με μια καθαρη διατροφη με ελαφρως μειωμενους υδατανθρακες και με την πρεπουσα αεροβια, θα κανεις θαυματα μακροπροσοθεσμα,χωρις να χασεις μυες.
    Βεβαια αυτα ειναι απλα η γνωμη μου.Καλη τυχη ο,τι κι αν κανεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 24-01-10 23:47 #18
    Προεπιλογή
    Καταλαβαίνω απόλυτα τι λες, αλλά όπως έγραψα στο αρχικό ποστ, την κάνω για να δω πως θα αντιδράσει ο οργανισμός μου και γι`να ξεκουραστώ λίγο από το carb cycling. Και φυσικά δεν έχω σκοπό να την κρατήσω για πολύ. Θα την κάνω για περίπου 8-12 εβδομάδες και έχω στόχο 15-16% λίπος...

    Μετά το τέλος εννοείται ότι θα προσέξω πολύ με μια διατροφή που θα περιέχει και άμυλα. Αλλά και πάλι υποθερμιδικά θα βρίσκομαι, οπότε δεν νομίζω ότι θα έχω κάποιο πρόβλημα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 25-01-10 16:37 #19
    Προεπιλογή
    Σήμερα έιχα και την πρώτη ένδειξη κέτο...Το πρωί με έπιασε ένα πράγμα σα ναυτία
    και ένιωθα μέθη...Και το κεφάλι μου τώρα, ψιλοκουδουνίζει...

    Γενικά όμως νιώθω πολύ καλά, αισθάνομαι πιο ελαφρύς και το σημαντικότερο, δεν πεινάω καθόλου...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 25-01-10 17:46 #20
    Προεπιλογή
    Σωπα ρε τζον......Σκεφτομαι και εγω ενα πριν το καλοκαιρι και αφου θα εχω κανει ηδη την 'τυπικη διατροφη γραμμωσης' να κανω μια κετογονο.Θα δειξει.Στην προπονηση πως εισαι?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 26-01-10 02:15 #21
    Προεπιλογή
    Αν και είναι πολύ νωρίς για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα για την απόδοση στην προπόνηση, αυτό που κυρίως βλέπω είναι μια πτώση στην αντοχή στην δύναμη...

    Δλδ, στην μαξ δύναμη σηκώνω τα ίδια κιλά με πρίν, αλλά ξεμένω πιο γρήγορα από δυνάμεις για να βγάλω τις επαναλήψεις που έβγαζα πρίν...
    Βέβαια δεν ξέρω αν οφείλεται στην κέτο ή κάπου άλλου, μιας και την τελευταία εβδομάδα δεν είμαι και στα καλύτερα μου.

    Θα δείξει από εβδομάδα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 29-01-10 14:19 #22
    Προεπιλογή
    Σήμερα έκλεισα μία εβδομάδα κέτο. Από την τρίτη ημέρα που ξεκίνησα είμαι σε κέτωση (το τσεκάρω κάθε μέρα με ketostix).
    Σημερινή λιπομέτρηση!!! Έφαγα σοκ ... 4,5 κιλά απώλεια, εκ των οποίων τα 3,8 λίπος και τα υπόλοιπα νερά. Ο μυικός έμεινε ανέπαφος...Κάναμε 3 φορές την μέτρηση για να είμαστε σίγουροι...

    Βασικά έκατσα και το έψαξα λίγο και σε πολλά φόρα που ασχολούνται με κέτο, διάβασα ότι είναι κάπως φυσιολογικό μια απότομη απώλεια τις πρώτες 2 εβδομάδες..

    Επίσης πρέπει να τονίσω, ότι η δύναμη μου από προχτές ανέβηκε κατακόρυφα...
    Πχ. χτες, εμπροσθολαίμιες, πλάτη, 98 κιλά επί 12 επαναλήψεις, από εκεί που έκανα
    μαξ 84 επί 10...

    Παίζει να είναι placebo, όλο αυτό..?
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 29-01-10 14:20 #23
    Προεπιλογή
    Να συμπληρώσω ότι την τελευταία 1,5 εβδομάδα, παίρνω και lipo6x black...
    Οπότε και αυτό πρέπει να έβαλε το χεράκι του!!! Έτσι θέλω να πιστεύω τουλάχιστον...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 29-01-10 15:59 #24
    Banned
    Εγγραφή
    08-09-2009
    Μηνύματα
    1.801
    Προεπιλογή
    Ξέρω ότι με τέτοιες διατροφές χάνεις εύκολα κιλά, πόσο μάλλον σε συνδυασμό με αερόβια και lipo6 black. Αλλά να μη χάσεις δύναμη; Και να ανέβεις κιόλας; Και μάλιστα τόσο; Εγώ θα σήκωνα σκέτες μπάρες χωρίς βρώμη και πατάτες.
    Επειδή τα κιλά που χάνεις με ΚΕΤΟ επανέρχονται σχετικά γρήγορα, τι σκέφτεσαι να κάνεις όταν τη σταματήσεις; Ενημέρωνε μας αν θες και για τη μετα-ΚΕΤΟ περίοδο, θα με ενδιέφερε πολύ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 29-01-10 16:06 #25
    Το avatar του χρήστη Haris Pilton

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Shao Lin
    Μηνύματα
    1.341
    Προεπιλογή
    Aν συνεχίσεις έτσι,να προσέξεις και την χαλάρωση του δέρματος!Εκτός αν δεν σε αφορά
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 29-01-10 19:28 #26
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Machiavelli Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρω ότι με τέτοιες διατροφές χάνεις εύκολα κιλά, πόσο μάλλον σε συνδυασμό με αερόβια και lipo6 black. Αλλά να μη χάσεις δύναμη; Και να ανέβεις κιόλας; Και μάλιστα τόσο; Εγώ θα σήκωνα σκέτες μπάρες χωρίς βρώμη και πατάτες.
    Επειδή τα κιλά που χάνεις με ΚΕΤΟ επανέρχονται σχετικά γρήγορα, τι σκέφτεσαι να κάνεις όταν τη σταματήσεις; Ενημέρωνε μας αν θες και για τη μετα-ΚΕΤΟ περίοδο, θα με ενδιέφερε πολύ.
    Η μετά-κέτο, περίοδος είναι κάτι που με απασχόλησε ιδιαίτερα πριν αποφασίσω να ξεκινήσω την δίαιτα. Όμως το συμπέρασμα που έχω βγάλει με το ψάξιμο που έκανα, είναι ότι τελικά όλα είναι θέμα μαθηματικών.
    Πολύ απλά δεν υπάρχει μία στο εκατομμύριο να σου επιστρέψουν τα κιλά αν δεν ξεπεράσεις τις θερμίδες συντήρησης (εννοείται φυσικά ότι ελέγχεις το μεταβολισμό σου).
    Οι περισσότεροι που βάζουν απότομα κιλά μετά από τέτοιες περιόδους αυστηρής διατροφής, τα βάζουν, γιατί πολύ απλά μετά την διακοπή της διατροφής πεινάνε και σαβουρώνουν. Και σε συνδιασμό με την ινσουλινό-ευαισθησία που προκαλεί η κέτο, τα κιλά τα φορτώνεις πολύ γρήγορα...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Haris Pilton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν συνεχίσεις έτσι,να προσέξεις και την χαλάρωση του δέρματος!Εκτός αν δεν σε αφορά
    Τώρα!! Μη ξεχνάς ότι έχω κατέβει από τα 190 κιλά στα 98... Χαλάρωση υπήρχε ήδη από όταν ήμουν 130-140 κιλά...
    Είναι πρόβλημα που με απασχολεί, αλλά βλέπω κάποια σημάδια ενθαρυντικά. Για παράδειγμα η χαλάρωση που είχα στα χέρια, έχει αρχίσει και φεύγει και το δέρμα τσιτώνει (χωρίς να έχουν μεγαλώσει τα χέρια, το αντίθετο)... Τώρα τι θα γίνει με τις άλλες περιοχές (κοιλιά, πόδια κτλ), δεν ξέρω, θα κάνω υπομονή και θα δούμε...

    ---------------------------------------------------------------------------

    Αααα, να σημειώσω κάτι που ξέχασα να ανεφέρω πρίν. Το σημαντικότερο πρόβλημα μέχρι στιγμής της δίαιτας, είναι η δυσκοιλιότητα (τουλάχιστον γι`μένα)...
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 29-01-10 19:53 #27
    Banned
    Εγγραφή
    08-09-2009
    Μηνύματα
    1.801
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Littlejohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μετά-κέτο, περίοδος είναι κάτι που με απασχόλησε ιδιαίτερα πριν αποφασίσω να ξεκινήσω την δίαιτα. Όμως το συμπέρασμα που έχω βγάλει με το ψάξιμο που έκανα, είναι ότι τελικά όλα είναι θέμα μαθηματικών.
    Πολύ απλά δεν υπάρχει μία στο εκατομμύριο να σου επιστρέψουν τα κιλά αν δεν ξεπεράσεις τις θερμίδες συντήρησης (εννοείται φυσικά ότι ελέγχεις το μεταβολισμό σου).
    Οι περισσότεροι που βάζουν απότομα κιλά μετά από τέτοιες περιόδους αυστηρής διατροφής, τα βάζουν, γιατί πολύ απλά μετά την διακοπή της διατροφής πεινάνε και σαβουρώνουν. Και σε συνδιασμό με την ινσουλινό-ευαισθησία που προκαλεί η κέτο, τα κιλά τα φορτώνεις πολύ γρήγορα...

    Το εύχομαι. Κράτα μας ενήμερους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 29-01-10 22:30 #28
    Προεπιλογή
    ναι οντως γραφε να μαθαινουμε και εμεις..
    ANNA CHAVDAROVNA και τα μυαλα στα καγκελα
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 29-01-10 22:49 #29
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Littlejohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αααα, να σημειώσω κάτι που ξέχασα να ανεφέρω πρίν. Το σημαντικότερο πρόβλημα μέχρι στιγμής της δίαιτας, είναι η δυσκοιλιότητα (τουλάχιστον γι`μένα)...
    Μαλλον θα χρειαστει να βαλεις λιγο παραπανω πρασιναδα η να παρεις συμπληρωμα φυτικων ινων!

    Το συστημα θελει λαδωμα
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 06-02-10 00:03 #30
    Προεπιλογή
    Λοιπόν σήμερα κλείσαμε την 14η ημέρα σε κέτο και άρχισα υδατανθράκωση, την οποία και θα κρατήσω μέχρι αύριο το απόγευμα...
    Ξεκίνησα με πρωινό με βρώμη και στα επόμενα 2 γεύματα χτύπησα σημαντική ποσότητα πουρέ πατάτας (homemade από κανονικές πατάτες). Επίσης έφαγα και κάμποσα πορτοκάλια (μου είχαν λείψει τα φρούτα)...
    Θερμιδικά κρατήθηκα στις 2500 θερμίδες και μακροσυστατικά οι αναλογίες ήταν
    35% πρ. - 45% υδατ. - 20% λιπ.

    Οι εντυπώσεις από τις πρώτες 14 ημέρες σε κέτο:

    Οι πρώτες 4-5 μέρες είναι δύσκολες. Δεν πεινάς (το αντίθετο) αλλά πέφτει σημαντικά η απόδοση στο γυμναστήριο. Επίσης νιώθεις ότι κάνεις συνέχεια cheat και ότι κλέβεις (λόγω των λιπαρών τροφών). Την 4η ημέρα, με χτύπησε αυτό που αναφέρεται σαν keto fog. Ξεκίνησε το πρωί με κακοδιαθεσία (δεν μπορούσα να σηκωθώ από το κρεβάτι) και έντονο πονοκέφαλο και μετά όλο το υπόλοιπο της ημέρας ένιωθα ναυτία και έβλεπα θολά. Μπορώ να το παρομοιάσω με μεθύσι, λίγο πριν γίνεις εντελώς ντίρλα.
    Οι επόμενες ημέρες ήταν μια έκπληξη. Στο γυμναστήριο, η δύναμη μου αυξήθηκε κατακόρυφα σε όλες τις ασκήσεις και είχα ενέργεια καθόλη την διάρκεια...
    Μέρα με την μέρα, ένιωθα και πιο ελαφρύς και έβλεπα διαφορές, ιδίως στα πόδια μου τα οποία έχασαν αρκετό λίπος (μπήκα σε παντελόνι 2 νούμερα μικρότερο).
    Συνολικά μεχρί στιγμής ,σε αυτές τις 14 ημέρες έχω ρίξει περίπου 6 κιλά λίπος.

    Οι θερμίδες μου είναι 2100 τις ημέρες που είμαι οφ γυμναστηρίου ( Τετάρτη- Κυριακή) και στις 2300 τις υπόλοιπες που είμαι ον...Μακροσυστατικά είμαι στα
    35% πρ. 5% υδ. 60% λιπ.

    Αξίζει να σημειώσω ότι δεν κάνω καθόλου αερόβια (εκτός από 10-15 λεπτά αποθεραπεία)...

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Τώρα, την επόμενη εβδομάδα θα κρατήσω το ίδιο πρόγραμμα και αν δω να καίγεται πάλι τόσο λίπος, θα κόψω φόρα ανεβάζοντας θερμίδες. Θέλω να αποφύγω το απότομο χάσιμο κιλών, για την χαλάρωση και το ενδεχόμενο κάψιμο μυικού ιστού (που ευτυχώς μεχρί στιγμής δεν έχει συμβεί).

    Και θα ξαναβάλω αερόβια, γιατί όταν δεν κάνω, νιώθω ότι κλέβω και δεν γυμνάζομαι αρκετά και όπως πρέπει...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία