Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 74
  1. 04-02-10 13:35 #1
    Προεπιλογή Επικονδυλίτιδα
    Τελικά το πρόβλημα μου ήταν επικονδυλιτιδα όπως είπε ο τέταρτος γιατρός που είχε εξελιχθεί σε παρατροχυλίτιδα (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=6500).
    Εφόσον το είχα 6 μήνες και έβλεπα ότι δεν γινόταν τίποτα μου είπε ο γιατρός τα έχεις κάνει όλα πχ φάρμακα, φυσικοθεραπείες κτλ το μόνο που μένει είναι να κάνω ένεση που έχει ελαφριά δώσει κορτιζόνης, και ναι σε 3 μέρες πέρασε δια μαγείας.

    Όπως είπε η διάγνωση με κοινά λόγια ήταν η πάθηση του γκολφίστα κάτω από τον αγκώνα που είχα πόνο και η πάθηση του τενίστα πάνω από τον αγκώνα που είχα και εκεί πόνο. Οπότε έκανα δυο ενέσεις την ίδια μέρα στα σημεία του πόνου.

    Έχει μείνει ένα ελαφρύς πόνος πίσω στον τρικέφαλο αλλά μου είπε ότι είναι μυικός και από σήμερα ξεκινάω άλλες 10 φυσικοθεραπείες! Άντε να δούμε....

    Ξέρει κανείς αν μπορώ να αρχίσω ελαφρά γυμναστική με πολύ καλό ζέσταμα ή θα το κάνω χειρότερα και να περιμένω να περάσει τελείως?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 04-02-10 15:18 #2
    Προεπιλογή
    Στην εξω επικονδυλιτιδα η συντηρητική αγωγη ως αρχικη αντιμετωπιση εχει αποδειχθει ως αποτελεσματικη.Η χρηση περιαγκωνίων ειναι επισης ωφέλιμη ειτε προληπτικα ειτε κατα την θεραπεια.Τα πειαγκώνια εχουν πλάτος 5-6εκατοστα και τοποθετούνται στο αντιβράχιο ακριβως κατω από τον αγκώνα.Υπαρχουν αρκετες θεωριες για το πως δρουν.Οι επικρατεστερες υποστηριζουν οτι τα περιαγκώνια μεταβάλλουν την διευθυνση της μυικής έλξης.Αυτη η μεταβολή μειώνει την δυναμη που σκειται απο την μυική σύσπασηεξ΄αιτιας της βράχυνσης του μηκους του μυος.
    Στην εξω επικονδυλιτιδα μετα απο 3-4βδομαδες αν η συντηρητική αγωγη αποδειχθει αναποτελεσματικη προτεινεται εγχυση ξυλοκαινης 1% και μεθυλπρεδνιζολόνης στο σημειο της εκφυσης του βραχέως κερκιδικου εκτεινων τον καρπό μυός.Αυτες οι εγχύσεις δεν πρεπει να ξεπερνουν συνολικα τις 3ετησιως γιατι προκαλούνεκφυλισμο του τενοντα και συνεπώς υπόβαθρο για μελλοντικες ρήξεις.
    Αν παραυτα ο αθλητης δεν ειναι ικανος να επιστρεψει μετα απο 3-4μήνες στην ενεργο δραση συστηνεται χειρουργική αντιμετωπιση....
    Στην εσω επικονδυλίτιδα η θεραπειες ειναι παρόμοιες με αυτες της εξω επικονδυλιτιδας.Και εδω θελουμε να ανακουφισουμε τον ασθενη απο τον πονο(παυσιπονα,ΜΣΑΦ)και να περιορισουμε το οιδιμα(ψυχρα επιθεματα,ελαστικη επιδεση).Με την υποχώριση της συμπτωματολογιας η θεραπευτική αποκατασταση στοχευει στην ενδυνάμωση της αρθρωσης και στην αποκτηση ευκινησιας και αντοχής.Η χρηση του περιαγκώνιου δεν εχει αποδειχτει τοσο ωφέλιμη οσο στις κακώσεις του εξω επικόνδυλου.Η επαναφορα του αθήτη γινεται μετα απο 6 μηνες με 1χρόνοκαι αφου τα συμπτώματα εχουν υποχωρήσει.Σε δυσιατα περιστατικα με την παροδο 4-6μηνων συστηνεται εγχυση κορτικοστεροειδων.Αποφευγουμε την απευθειας εγχυση αυτων των ουσιων στον τενοντα για να μην του προξενησουμε βλαβες.
    Χειρουργικη ενδειξη εχουν οι επικονδυλιτιδες στις οποιες παρα την θεραπεια και τη καταλληλη αποκατασταση επιενει ο πόνος για 6-12μήνες και αφου εχει αποκλεισθει νευρολογικη ασθενεια ή ενδοαρθρικη βλάβη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 16-03-10 02:46 #3
    Προεπιλογή επικονδυλιτιδα
    ξεχασα την αρχη του φορουμ με τα γραματα... λιπον πριν κανα 4 μηνο ξεπερασα τν τενοντιτιδα στν αγκωνα με παγο pennsaid σταγονες και 1 μηνα εκτοσ!!! τωρα επανηλ8ε πιο δυνατη ...επερνα προλυπτικα τα χαπια osteo flex plus αλλα τπτ.... τωρα ο γιατροσ με ειπε 3 μερες εκτος χαπια voltaren 75 k παγο κ βλεπουμε..... εγς αυτο το βλεπουμε δν το μπορω δν μπορω αλλο μηνα εκτος σαν λιονταρι στο κλουβι ημν τοτε.....k δν 8ελω να το ξανα περασω.... ξερει κανεις καμια 8εραπια με καμια ενεση τοπικα ισως εχει πιο γρηγορη αναρωση??? η τελικα ισυει το no pain no gain και να σηνεχισω τις προπονησεις παρα τν πονο???
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 16-03-10 10:48 #4
    Προεπιλογή
    http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=6990

    Πριν ανοιξουμε καινουριο τοπικ κανουμε αναζητηση
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 14-09-10 21:45 #5
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή Επικονδυλίτιδα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με εχει πιασει ενας πονος μεσα στον αριστερο αγκωνα και με ενοχλεί κυρίως όταν κανω αρσεις-καμψεις στα δικεφαλα,παρα στις ασκησεις τρικεφαλων..
    Υποψιαζομαι καποιος τενοντας εχει βαρεσει κοκκινο,τα γνωστα.Ξεκουραζομαι ήδη 4 ημερες από βαρη,μου συνεστησαν ένα φαρμακο που δουλευει στις τενοντίτιδες,το tilcitin (Τενοξικάμη), το εχει δουλεψει κανεις;;
    Αυτο το ποστ το ειχα κανει 10/8,περασε ενας μηνας και τελικα παρολο μια 15νθημερη ξεκουραση τον Αυγουστο και καποια αντιφλεγμονωδη, ο πονος στις προπονησεις παρεμενε ο ιδιος οταν επανηλθα.
    Μια εβδομαδα τωρα επιβαρυνθηκα απο καποιες πολυωρες χειρονακτικες εργασιες με αποτελεσμα να σηκωνω πλεον ελαχιστο βαρος και να ποναω.
    Πηγα σημερα γιατρο και μου είπε για επικονδυλίτιδα,αντε αλλες 15 ημερες αποχη,Αυγουστο-σεπτεμβριο ελαχιστες προπονησεις και βλεπουμε,φαρμακευτικη αγωγη κτλ.Την πατησα ...
    Υπόψην όλο τον Ιουνιο ήμουν τελειως εκτος λόγω πνευμονιας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 14-09-10 21:53 #6
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    τι φαρμακευτικη αγωγη σου εδωσε κωστα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 14-09-10 22:06 #7
    Προεπιλογή
    Καποτε ειχα και εγω..με ειχε παιδεψει πολυ!Με φαρμακευτικη αγωγη δεν νομιζω οτι θα εχεις θετικα αποτελεσματα,τουλαχιστον εγω που πηγα σε φυσιατρο και συζητησαμε μου ειπε πως το καλυτερο ειναι ο παγος μεχρι καποια στιγμη αν ειναι στην αρχη το προβλημα και μετα οι φυσικοθεραπειες και καποιες ασκησουλες..
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 14-09-10 22:13 #8
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giannis64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι φαρμακευτικη αγωγη σου εδωσε κωστα?
    Γιαννη δεν πηγα να τα παρω,μου τα εχει γραψει και δεν το εχω μαζι το βιβλιαριο(ειναι στο αυτοκινητο και βαριεμαι να παω να το δω),θα σου πω αυριο.
    Ενα αναλγητικο μαλλον και αλλο ενα για το στομαχι μην με πειραξει.
    Για να δουμε

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ankh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καποτε ειχα και εγω..με ειχε παιδεψει πολυ!Με φαρμακευτικη αγωγη δεν νομιζω οτι θα εχεις θετικα αποτελεσματα,τουλαχιστον εγω που πηγα σε φυσιατρο και συζητησαμε μου ειπε πως το καλυτερο ειναι ο παγος μεχρι καποια στιγμη αν ειναι στην αρχη το προβλημα και μετα οι φυσικοθεραπειες και καποιες ασκησουλες..
    Το πρόβλημα δεν νομιζω να ειναι στην αρχη,ειδικα αυτη την εβδομαδα το αποτελειωσα μαλλον.Παντως 1.5 μηνα ο πονος και μετα από πολυημερη ξεκουραση και φαρμακα ειναι ίδιος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 14-09-10 22:45 #9
    Προεπιλογή
    Εμενα μου πηρε κοντα 6μηνο φιλε αλλα εκανα και κουταμαρες επειδη δν ηξερα και υποτροπιασε,αυτο που εκανα ητταν περωαγε λιγο και ξεθαρεβομουνα και εβαζα πολλα κιλα.Παντως αν δεν υποχωρει σου προτεινω πηγενε να δεις κανα αθλητιατρο ή φυσικοθεραπευτη.Παντως αν εχεις βιβλιαριο και θες να κανεις φυσικοθεραπειες κατι σου καλυπτει..
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 14-09-10 23:11 #10
    The Researcher
    Το avatar του χρήστη The Rock

    Εγγραφή
    28-08-2009
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.553
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιαννη δεν πηγα να τα παρω,μου τα εχει γραψει και δεν το εχω μαζι το βιβλιαριο(ειναι στο αυτοκινητο και βαριεμαι να παω να το δω),θα σου πω αυριο.
    Ενα αναλγητικο μαλλον και αλλο ενα για το στομαχι μην με πειραξει.
    Για να δουμε



    Το πρόβλημα δεν νομιζω να ειναι στην αρχη,ειδικα αυτη την εβδομαδα το αποτελειωσα μαλλον.Παντως 1.5 μηνα ο πονος και μετα από πολυημερη ξεκουραση και φαρμακα ειναι ίδιος.
    Αγαπητέ Κώστα 2,5 μήνες είχα τενοντίτιδα του καρπού και διάβαζα καθημερινά σαν τρελός κυριολεκτικά(8+ ώρες ημερησίως), έχοντας διαβάσει πάρα πολύ θεωρία για την τεντοντίτιδα, για φάρμακα σε τι χωρίζονται τι κάνουν πως λειτουργούν σε τι δοσολογίες κάθε πότε ανάλογα με χρόνους ημιζωής και όλο αυτό σε συνδιασμό διαβάσματος πρακτικής, δλδ ξεψάχνισα φόρουμς έχοντας διαβάσει 200-250 εμπειρίες χρηστών(το λιγότερο) και γενικά εναλλακτικές θεραπείες πλην της φαρμακευτικής μπορώ να σου πω με σιγουριά κάτι που δουλεύει.
    Αρχικά να σου πω ότι η αντιμετώπισω της τενοντίτιδας πρέπει να γίνει όσο πιο άμεσα γίνεται γιατί με τον καιρό μπορεί να εξελιχθεί σε τεντονόση και χοντρένει το πακέτο. Η θεραπεία της γίνεται με ένα συνδιασμό διαφορετικής φύσης παραμέτρων που λειτουργούν συνεργαστικά και αποτελεσματικά.
    - Ξεκινάς για 2-3 βδομάδες πόσιμο αντιφλεγμονώδες κατά προτίμηση COX-2 πχ.Nimesulide, Etoricoxib, Celecoxib (ενημερωτικά αν τύχει να κάνεις εξετάσεις σε αυτή την περίοδο, μην φρικάρεις αν δεις CPK να είναι τσιμπημένες, νορμάλ είναι)
    - 3-5 "συνεδρίες" παγοθεραπείας από 10 λεπτά η κάθε μια. Προσωπικά για να μην κρατάω και τα παγάκια για 10 λεπτά, αγόρασα μαι ειδική θερμοφόρα/παγοκύστη(προφανώς το δεύτερο μας ενδιαφέρει απλά έχει 2 ιδιότητες και για αυτό τις αναφέρω) από φαρμακείο Nexcare Coldhot comfort η οποία μπαίνει σε ειδικό επίδεσμο και απλά την βάζεις όπου θες και κάνεις κανονικά τις δουλειές σου, δλδ έχει εφαρμογή,= απλά καταπληκτική
    - Πλήρης ξεκούραση και εκτός γυμναστηρίου για 2 βδομάδες
    - Χρήση τοπικού αντιφλεγμωνόδες είτε σε μορφή κρέμας/gel είτε σε διάλυμα πχ. Nimesulide, Diclofenac, κατά προτίμηση αμέσως μετά τις παγοθεραπείες

    Το πακέτο πιστεύω σοβαρά όμως ότι στις 2 βδομάδες εφαρμόζοντας τα παραπάνω στο 101% θα έχει φύγει.
    The last three or four reps is what makes the muscle grow. This area of pain divides the champion from someone else who is not a champion. That's what most people lack, having the guts to go on and just say they'll go through the pain no matter what happens.
    Arnold Schwarzenegger
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 14-09-10 23:58 #11
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Ροκ thanx for the tips.Για να δουμε τι θα δουμε....Εγβ βρηκα ενα χρήσιμο άρθρο

    Ο όρος επικονδυλίτιδα χρησιμοποιείται ευρέως για να περιγράψει τον πόνο στην περιοχή του αγκώνα. Επισημαίνει την ύπαρξη φλεγμονής (κατάληξη -ίτιδα) στον επικόνδυλο. Ο επικόνδυλος είναι μια μικρή οστική περιοχή στην έξω και στην έσω πλευρά στο τέλος του βραχιόνιου οστού και προεξέχει όταν ο αγκώνας είναι λυγισμένος στις 90 μοίρες. Η βλάβη ωστόσο δεν βρίσκεται στο κόκαλο αλλά στους τένοντες που ξεκινούν από την περιοχή. Στην έξω πλευρά βρίσκονται οι τένοντες των μυών που εκτείνουν τον καρπό και τα δάκτυλα ενώ στη μέσα πλευρά οι τένοντες των μυών που κάμπτουν τον καρπό και τα δάκτυλα. Πολλοί αμφισβητούν την ύπαρξη φλεγμονής και υποστηρίζουν ότι το πρόβλημα είναι αποτέλεσμα της μακροχρόνιας και επαναλαμβανόμενης κίνησης του καρπού και των δακτύλων προκαλώντας έτσι μικροτραυματισμούς στους τένοντες. Η φλεγμονή είναι αποτέλεσμα αυτών των τραυματισμών.

    Η συνεχής έκταση του καρπού προς τα πάνω με ταυτόχρονη στροφή του χεριού προς τα έξω μπορεί να οδηγήσει σε έξω επικονδυλίτιδα. Κρεοπώλες, υδραυλικοί, ελαιοχρωματιστές, οικοδόμοι, ξυλουργοί αλλά και όσοι ασχολούνται με αθλήματα ρακέτας, όπως το τένις και το σκουός, αποτελούν κάποιες από τις ομάδες υψηλού κινδύνου. Αντίθετα, η συνεχής κάμψη του καρπού προς τα κάτω με την ταυτόχρονη στροφή του χεριού προς τα μέσα μπορεί να οδηγήσει σε έσω επικονδυλίτιδα όπως συμβαίνει π.χ. σε άτομα που χρησιμοποιούν φτυάρι ή σε άτομα που παίζουν γκολφ.



    Τα συμπτώματα είναι παρόμοια και για τις δυο περιπτώσεις εκτός από το σημείο του πόνου. Στην έξω επικονδυλίτιδα υπάρχει πόνος στην έξω επιφάνεια του αγκώνα ενώ στην έσω επικονδυλίτιδα στην μέσα πλευρά του αγκώνα. Κατά τα αλλά υπάρχει μειωμένη λειτουργικότητα με μυϊκή αδυναμία στις κινήσεις του καρπού και των δακτύλων και πόνος κατά τη διάρκεια των δραστηριοτήτων που ηρεμεί με την ξεκούραση. Απλές καθημερινές κινήσεις όπως άνοιγμα-κλείσιμο βρύσης, άνοιγμα μιας πόρτας, πιάσιμο ενός ποτηριού ή ακόμα και μια απλή χειραψία προκαλούν πόνο και ο ασθενής προσπαθεί να τις αποφύγει.

    Οι αρχές θεραπείας είναι παρόμοιες τόσο για την έξω όσο και για την έσω επικονδυλίτιδα. Αρχικά, ο ορθοπεδικός θα χορηγήσει αντιφλεγμονώδη αγωγή για να αντιμετωπιστούν τα συμπτώματα της φλεγμονής. Ενέσεις κορτιζόνης καλό είναι να αποφεύγονται γιατί μπορεί να δημιουργήσουν περισσότερα προβλήματα παρά να βοηθήσουν. Ταυτόχρονα ο ασθενής θα πρέπει να χρησιμοποιεί τακτικά πάγο για να καταπραΰνει τον πόνο και να έχει το χέρι του ψηλά για να μειωθεί το οίδημα. Αμέσως θα πρέπει να αναγνωριστεί η αιτία που προκαλεί και επιδεινώνει τα συμπτώματα και να διακοπεί μέχρι να ηρεμήσουν αυτά. Ο ασθενής χρησιμοποιεί ένα νάρθηκα για επικονδυλίτιδα έτσι ώστε να αποφεύγει την κούραση και να μειώνονται οι δυνάμεις που ασκούνται σε αυτό το σημείο.

    Μετά τις πρώτες ημέρες και εφόσον τα συμπτώματα έχουν ηρεμήσει, ο ασθενής μπορεί να ξεκινήσει φυσικοθεραπείες. Μηχανικά μέσα όπως ο υπέρηχος, το laser, η ιοντοφόρεση (χρήση ηλεκτρικού ρεύματος με χορήγηση αντιφλεγμονώδους φαρμάκου) και η διαθερμία βραχέων κυμάτων χρησιμοποιούνται για να αντιμετωπιστεί η φλεγμονή και να διευκολυνθεί η διαδικασία της επούλωσης στην περιοχή. Στην περίπτωση της επικονδυλίτιδας χρησιμοποιείται ειδικό, έντονο τοπικό μασάζ για να μαλακώσει εσωτερικά η ουλή στο τραύμα και να βοηθήσει τις νέες ίνες κολλαγόνου που δημιουργούνται να είναι ελαστικές και δυνατές. Ο φυσικοθεραπευτής διδάσκει στον ασθενή διατατικές ασκήσεις έτσι ώστε να διατηρηθεί η κινητικότητα στον αγκώνα και να αποφευχθεί η δυσκαμψία στην περιοχή του τραύματος. Ο ασθενής εξακολουθεί στη φάση αυτή να χρησιμοποιεί το νάρθηκα και να βάζει πάγο στο χέρι του μετά τις ασκήσεις και όταν πονάει.

    Στο τελευταίο στάδιο της θεραπείας και εφόσον ο πόνος έχει ηρεμήσει πλήρως, ο ασθενής μπορεί να ξεκινήσει ασκήσεις ενδυνάμωσης της περιοχής που θα του υποδείξει ο φυσικοθεραπευτής. Σημαντικό ρολό στο στάδιο αυτό παίζει η εκπαίδευση του ασθενούς στο πώς να αποφύγει μια υποτροπή ή νέους τραυματισμούς όταν επιστρέψει στη δραστηριότητα που επιδείνωνε τα συμπτώματα. Καλή στάση σώματος, συχνά διαλείμματα στην εργασία και μερικές διατάσεις είναι απλά βήματα προς αυτή την κατεύθυνση. Για τους αθλητές ιδιαίτερη έμφαση θα πρέπει να δοθεί στη εφαρμογή τέλειας τεχνικής στο άθλημά τους έτσι ώστε να αποφεύγουν υπερβολικές δυνάμεις και καταπόνηση στην περιοχή του αγκώνα. Η χρήση του νάρθηκα θα πρέπει σταδιακά να ελαττώνεται ενώ ο πάγος θα πρέπει να χρησιμοποιείται μετά τη δουλειά, τις ασκήσεις ή κάθε φορά που ο ασθενής πονάει.

    PhysioSport
    πηγη: PhysioSport Εργαστήριο Φυσικοθεραπείας και Αποκατάστασης
    http://physiosportblog.blogspot.com/...post_7755.html
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 15-09-10 00:58 #12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο The Rock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ Κώστα 2,5 μήνες είχα τενοντίτιδα του καρπού και διάβαζα καθημερινά σαν τρελός κυριολεκτικά(8+ ώρες ημερησίως), έχοντας διαβάσει πάρα πολύ θεωρία για την τεντοντίτιδα, για φάρμακα σε τι χωρίζονται τι κάνουν πως λειτουργούν σε τι δοσολογίες κάθε πότε ανάλογα με χρόνους ημιζωής και όλο αυτό σε συνδιασμό διαβάσματος πρακτικής, δλδ ξεψάχνισα φόρουμς έχοντας διαβάσει 200-250 εμπειρίες χρηστών(το λιγότερο) και γενικά εναλλακτικές θεραπείες πλην της φαρμακευτικής μπορώ να σου πω με σιγουριά κάτι που δουλεύει.
    Αρχικά να σου πω ότι η αντιμετώπισω της τενοντίτιδας πρέπει να γίνει όσο πιο άμεσα γίνεται γιατί με τον καιρό μπορεί να εξελιχθεί σε τεντονόση και χοντρένει το πακέτο. Η θεραπεία της γίνεται με ένα συνδιασμό διαφορετικής φύσης παραμέτρων που λειτουργούν συνεργαστικά και αποτελεσματικά.
    - Ξεκινάς για 2-3 βδομάδες πόσιμο αντιφλεγμονώδες κατά προτίμηση COX-2 πχ.Nimesulide, Etoricoxib, Celecoxib (ενημερωτικά αν τύχει να κάνεις εξετάσεις σε αυτή την περίοδο, μην φρικάρεις αν δεις CPK να είναι τσιμπημένες, νορμάλ είναι)
    - 3-5 "συνεδρίες" παγοθεραπείας από 10 λεπτά η κάθε μια. Προσωπικά για να μην κρατάω και τα παγάκια για 10 λεπτά, αγόρασα μαι ειδική θερμοφόρα/παγοκύστη(προφανώς το δεύτερο μας ενδιαφέρει απλά έχει 2 ιδιότητες και για αυτό τις αναφέρω) από φαρμακείο Nexcare Coldhot comfort η οποία μπαίνει σε ειδικό επίδεσμο και απλά την βάζεις όπου θες και κάνεις κανονικά τις δουλειές σου, δλδ έχει εφαρμογή,= απλά καταπληκτική
    - Πλήρης ξεκούραση και εκτός γυμναστηρίου για 2 βδομάδες
    - Χρήση τοπικού αντιφλεγμωνόδες είτε σε μορφή κρέμας/gel είτε σε διάλυμα πχ. Nimesulide, Diclofenac, κατά προτίμηση αμέσως μετά τις παγοθεραπείες

    Το πακέτο πιστεύω σοβαρά όμως ότι στις 2 βδομάδες εφαρμόζοντας τα παραπάνω στο 101% θα έχει φύγει.

    Αυτο ξερεις γιατι?



    Εγω πιστευω δυο βδομαδες εκτος ειναι λιγες μια τενοντιτιδα στον ωμο σε τραβαει και παραπανω ευκολα, το εχω παθει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 15-09-10 01:20 #13
    The Researcher
    Το avatar του χρήστη The Rock

    Εγγραφή
    28-08-2009
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.553
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Niiick Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο ξερεις γιατι?



    Εγω πιστευω δυο βδομαδες εκτος ειναι λιγες μια τενοντιτιδα στον ωμο σε τραβαει και παραπανω ευκολα, το εχω παθει.
    Νομίζω γιατί γίνεται καλύτερη απορρόφηση.....

    Συμφωνώ και επαυξάνω αλλά εγώ το είπα με γνώμονα, ότι ο Κώστας το χει καιρό και έχει κάνει προσπάθειες για θεραπεία. Πιστεύω ότι αν γίνει το παραπάνω μοτίβο όπως το πα σε 2 το πολύ 3θα έχει φύγει η τενοντίτιδα.
    The last three or four reps is what makes the muscle grow. This area of pain divides the champion from someone else who is not a champion. That's what most people lack, having the guts to go on and just say they'll go through the pain no matter what happens.
    Arnold Schwarzenegger
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 15-09-10 01:28 #14
    Προεπιλογή
    Αυτο για την απορροφηση δε το ξερω..

    Αντιφλεγμωνοδη-παγος-ξεκουραση δυστηχως δεν ειναι αρκετα πολλες φορες, ή και αρκετα να ειναι θελουν παραπανω χρονο.

    Και ας μη πουμε πως στο αθλημα μας οι φλεγμονες και οι τραυματισμοι ειναι χρονιοι, δε μπορει να κανει ενας καθε βδομαδα ασκησεις με κατακορυφη επιβαρυνση, στρατιωτικες πιεσεις ξερω γω εκατο κιλα και να ανεβαζει κιολας και να μη του κατσει ενας τραυματισμος.

    Τυχαιο το παραδειγμα αλλα αμα κανεις βαρια και κανεις και για καιρο, δε τη γλυτωνεις, καπου θα τον φας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 15-09-10 01:35 #15
    Προεπιλογή
    Για αυτο τα δινεις ολα για 5 με 7 εβδομαδες και ξεκουραζεσαι μια.Ετσι κανω εγω τουλαχιστον.
    Φυσικοθεραπεια
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία