Σελίδα 3 από 91 ΠρώτηΠρώτη 123451353 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 1365
  1. 06-09-09 00:06 #31
    Προεπιλογή αμινοξεα και bcaa
    ποια η διαφωρα τους?
    ακομη δεν το εχω καταλαβει αυτο..
     

  2. 06-09-09 00:16 #32
    Προεπιλογή
    Ta BCCA ειναι αμινοξεα.

    Τα αμινιοξεα ειναι το αποτελεσμα του χωνεματος των πρωτεϊνων. Απο αυτα υπάρχουν 8 που δεν μπορει να τα συνθεσει ο οργανισμος απο αλλα αμινοξεα και πρεπει να τα παρουμε απο την τροφη και γι αυτο λεγονται Απαραίτητα Αμινοξεα (Essential Amino Acids).
    Απο τα 8 EEA's, τα 3 (Λευκινη, Ισολευκινη και Βαλίνη) αποτελουν τα Διακλαδωτικης Αλυσιδας Αμινοξεα (Branched Chain Amino Acids) τα οποια αποτελουν και το 1/3 της συνολικης μυικης μαζας και για αυτο θεωρούνται πολυτιμα για τους αθλητες που κηνυγανε την μυικη υπερτροφια.

    Το πλεον αναβολικο αμινοξυ ειναι η Λευκινη (L-Leucine)
    Victory is reserved for those who are willing to pay its price. - Sun Tzu
    It does not matter how slowly you go so long as you do not stop. - Confucius
    scientia potentia est/Η Γνώση είναι Δύναμη - Francis Bacon

    Madcow's 5x5 Calculator
    Rippetoe's Logbook Calculator
    Rippetoe SS Training Videos

    http://i34.tinypic.com/21lsygl.png
     

  3. 06-09-09 00:20 #33
    Προεπιλογή
    δλδ φιλε μου και τα bcaa αμινοξεα ειναι αλλα τα πιο απαραιτητα?
    δλδ αν περναμε ολα τα αμινοξεα που νομιζι ειναι πανο απο 10 δεν θιμαμε που εχει μεσα την ορνιθινη κ.τ.λ θα ηταν ακομη καλυτερα απο τα bcaa μονο?
     

  4. 06-09-09 00:49 #34
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kyriakos23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δλδ φιλε μου και τα bcaa αμινοξεα ειναι αλλα τα πιο απαραιτητα?
    δλδ αν περναμε ολα τα αμινοξεα που νομιζι ειναι πανο απο 10 δεν θιμαμε που εχει μεσα την ορνιθινη κ.τ.λ θα ηταν ακομη καλυτερα απο τα bcaa μονο?
    Tα ΒΨΑΑ συνηθως χρησιμοποιούνται επειδη μπορουν να δωσουν ισχυρο αναβολικο σημα απο μονα τους. Ειναι μελετημενα και εχουν αποδειξει οτι δουλευουν. Απ οτι ξερω συμπληρωματα υπαρχουν μονο ΕΕΑ ή BCAA οχι ολα τα αμινοξεα. Γιατι θες αν τα χρησιμοποιησεις ακριβως;
    Victory is reserved for those who are willing to pay its price. - Sun Tzu
    It does not matter how slowly you go so long as you do not stop. - Confucius
    scientia potentia est/Η Γνώση είναι Δύναμη - Francis Bacon

    Madcow's 5x5 Calculator
    Rippetoe's Logbook Calculator
    Rippetoe SS Training Videos

    http://i34.tinypic.com/21lsygl.png
     

  5. 06-09-09 01:00 #35
    Προεπιλογή
    τωρα σε περιοδο ογκου ειμαι κ χρησιμοποιω εδω και λιγους μηνες τα bcaa.σκεφτομαι να τα παρω κ τα αλλα
     

  6. 06-09-09 01:14 #36
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kyriakos23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τωρα σε περιοδο ογκου ειμαι κ χρησιμοποιω εδω και λιγους μηνες τα bcaa.σκεφτομαι να τα παρω κ τα αλλα
    Ειναι καλυτερο και οικονομικοτερο να αυξησεις την προσληψη πρωτεϊνης (φαγητο ή συμπληρωμα) αφου εισαι σε ογκο. Τα αμινοξεα ελευθερης μορφης βοηθανε περισσοτερο σε υποθερμιδικες διαιτες.

    Στην θεση σου θα επερνα σκετη λευκινη και θα επαιρνα 5γρΧ2 φορες/ημερα αναμεσα στα γευματα. Θα σου εδινε ενα καλο αναβολικο σημα, χωρις να ειχε το κοστος των BCAA ή των EAA.
    Victory is reserved for those who are willing to pay its price. - Sun Tzu
    It does not matter how slowly you go so long as you do not stop. - Confucius
    scientia potentia est/Η Γνώση είναι Δύναμη - Francis Bacon

    Madcow's 5x5 Calculator
    Rippetoe's Logbook Calculator
    Rippetoe SS Training Videos

    http://i34.tinypic.com/21lsygl.png
     

  7. 06-09-09 01:35 #37
    Προεπιλογή
    narta για τη γλουταμινη ποια ειναι η αποψη σου? χρειαζεται?

    και κατι αλλο, κατα την αποψη σου μετα την προπονηση καποιος που θα παρει ενα συμπληρωμα ειναι καλυτερο να παρει υγρα αμινοξεα ή σκονη?
     

  8. 06-09-09 01:36 #38
    Προεπιλογή
    το κοστος δεν με ενδιαφερει γιατι τα περνω πολυ φτηνα απο εξωτερικο...
     

  9. 06-09-09 09:10 #39
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    narta για τη γλουταμινη ποια ειναι η αποψη σου? χρειαζεται?

    και κατι αλλο, κατα την αποψη σου μετα την προπονηση καποιος που θα παρει ενα συμπληρωμα ειναι καλυτερο να παρει υγρα αμινοξεα ή σκονη?
    Η γλουταμινη που παιρνουμε απο το στομα δεν εχει καμια πολυτως θετικη επιδραση στην μυικη υπερτροφια ή τον αντικαταβολισμο.Οι μελετες που εχουν στηριχτει οι συμπληρωματαδες ηταν σε διαλυματα μεσω ενδοφλεφιας χορηγησης. Κανει βεβαια πολυ καλο στο στομαχι σε υψηλες ποσοτητες και ισως στο ανοσοποιητικο. Η γνωμη μου ειναι οτι ειναι αχρηστη.

    Μα και η σκονη υγρα θα γινουν. Δεν εχει διαφορα. Θα προτιμουσα τα αμινοξεα εντος προπονησης και μετα την προπονηση πρωτεϊνη whey
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη narta : 06-09-09 στις 09:14
    Victory is reserved for those who are willing to pay its price. - Sun Tzu
    It does not matter how slowly you go so long as you do not stop. - Confucius
    scientia potentia est/Η Γνώση είναι Δύναμη - Francis Bacon

    Madcow's 5x5 Calculator
    Rippetoe's Logbook Calculator
    Rippetoe SS Training Videos

    http://i34.tinypic.com/21lsygl.png
     

  10. 06-09-09 09:11 #40
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kyriakos23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το κοστος δεν με ενδιαφερει γιατι τα περνω πολυ φτηνα απο εξωτερικο...
    Τοτε παρε ΕΑΑ και καταναλωνε 15γρ εντος προπονησης και αλλα τοσα χωρισμενα αναμεσα σε 2 γευματα με λιγους υδατανθρακα.
    Victory is reserved for those who are willing to pay its price. - Sun Tzu
    It does not matter how slowly you go so long as you do not stop. - Confucius
    scientia potentia est/Η Γνώση είναι Δύναμη - Francis Bacon

    Madcow's 5x5 Calculator
    Rippetoe's Logbook Calculator
    Rippetoe SS Training Videos

    http://i34.tinypic.com/21lsygl.png
     

  11. 06-09-09 11:53 #41
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο narta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα και η σκονη υγρα θα γινουν. Δεν εχει διαφορα. Θα προτιμουσα τα αμινοξεα εντος προπονησης και μετα την προπονηση πρωτεϊνη whey
    ουσιαστικα δεν υπαρχει διαφορα καθως ολοι γνωριζουμε οτι τα αμινοξεα ειναι ο δομικος λιθος της πρωτεινης , ειναι σαφες . Στην ταχυτητα απορροφησης ομως whey και αμινοξεα δε διαφερουν?

    επισης

    1) αμινοξεα σκετα ΜΕΣΑ στην προπονηση? δεν το χω κανει ποτε, σαφως και το χω διαβασει. λεει? (αν πεις οκ θα υπαρξει και αλλη ερωτηση εδω)

    2) γιατι οχι και αμινοξεα μετα αντι για whey? (αν πεις οκ θα υπαρξει και αλλη ερωτηση εδω)

    3) πριν την προπονηση τι? εγω παιρνω isolate πριν την προπονηση και θελω να τη σταματησω (ειμαι ευχαριστημενος αλλα οτι "πολυ-φοριεται" και καλα χαλαει), εσυ τι λες?

    το οτι σε ευχαριστω για τις απαντησεις ειναι δεδομενο.
     

  12. 06-09-09 11:59 #42
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kyriakos23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τωρα σε περιοδο ογκου ειμαι κ χρησιμοποιω εδω και λιγους μηνες τα bcaa.σκεφτομαι να τα παρω κ τα αλλα
    τα αμινοξιδια δεν θα σου κανουν τιποτα...
    παρε νιτρικα \(για καλες προπονες)
    και κρεατινη ...\(το καλυτερο συμπληρωμα για μενα)
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
     

  13. 06-09-09 12:00 #43
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thegravijia Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα αμινοξιδια δεν θα σου κανουν τιποτα...
    ρε Βασιλη τι ειπες τωρα?
     

  14. 06-09-09 12:07 #44
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    εμπειρικα μιλαω ..
    και με την εννοια οτι ..προσεξε...
    με νιτρικο - θα εχεις πιο καλες προπονες αρα θα δεις πιο πολυ ενταση αρα πιο πολυ δυναμη αρα περιισοτερη αναπτυξη κτλ

    με κρεατινη ..τα ιδια ..συμπερασμα πιο πολυ αναπτυξη...

    με αμινοξεα? αφου εχεις την whey σου? τι τΑ θες ...και δεν σε βοηθανε καπου ουσιαστικα ...γνωμη μου ..ξερω εσυ διαφωνεις ...
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
     

  15. 06-09-09 12:08 #45
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    ουσιαστικα δεν υπαρχει διαφορα καθως ολοι γνωριζουμε οτι τα αμινοξεα ειναι ο δομικος λιθος της πρωτεινης , ειναι σαφες . Στην ταχυτητα απορροφησης ομως whey και αμινοξεα δε διαφερουν?

    επισης

    1) αμινοξεα σκετα ΜΕΣΑ στην προπονηση? δεν το χω κανει ποτε, σαφως και το χω διαβασει. λεει? (αν πεις οκ θα υπαρξει και αλλη ερωτηση εδω).
    Για μενα λεει επειδη εχω μειωμένο DOMS τις επόμενες 2 ημέρες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    2) γιατι οχι και αμινοξεα μετα αντι για whey? (αν πεις οκ θα υπαρξει και αλλη ερωτηση εδω)
    Κόστος και μόνο. Εξαλλού η whey ειναι υπεραρκετη για μετα την προπόνηση

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    3) πριν την προπονηση τι? εγω παιρνω isolate πριν την προπονηση και θελω να τη σταματησω (ειμαι ευχαριστημενος αλλα οτι "πολυ-φοριεται" και καλα χαλαει), εσυ τι λες?

    το οτι σε ευχαριστω για τις απαντησεις ειναι δεδομενο.
    Απλη εκδοση προ-προπονησης: Ισορροπημενο στέρεο γευμα 1μιση ωρα πριν την προπόνηση
    Σύνθετη εκδοση: Whey+βρωμη+κρεατινη
    Hardcorια - Καφριλικι: 30-0 λεπτα πριν την προπόνηση 15γρ PeptoPro (hydrolized casein)+5gr L-Leucine+30gr Vitargo/WMS+3gr Beta Alanine+2gr Citruline Malate+καφεϊνη

    Προσωπικα χρησιμοποιω τα πρωτα δυο και το τριτο μονο αν δεν εχω φαει καλα ολη την ημερα
    Victory is reserved for those who are willing to pay its price. - Sun Tzu
    It does not matter how slowly you go so long as you do not stop. - Confucius
    scientia potentia est/Η Γνώση είναι Δύναμη - Francis Bacon

    Madcow's 5x5 Calculator
    Rippetoe's Logbook Calculator
    Rippetoe SS Training Videos

    http://i34.tinypic.com/21lsygl.png
     

Σελίδα 3 από 91 ΠρώτηΠρώτη 123451353 ... ΤελευταίαΤελευταία