Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 43
  1. 10-02-10 21:14 #1
    Προεπιλογή «Μύθος» τα συμπληρώματα πρωτεΐνης
    Μου το εστειλε ενας φιλος και με εβαλε σε σκεψεις[Δεν σημαινει οτι το ενστερνιζομαι βεβαια].Ριξτε μια ματια¨.Πολλή τροφή για το τίποτα
    «Μύθος» τα συμπληρώματα πρωτεΐνης για το γυμναστήριο

    Associated Press
    Ακόμα και φανατικοί του γυμναστηρίου παίρνουν συμπληρώματα χωρίς να τα χρειάζονται ή να ξέρουν γιατί

    Νέα Υόρκη


    Τα συμπληρώματα πρωτεΐνης που χρησιμοποιεί ένα μεγάλο ποσοστό των ανδρών στα γυμναστήρια είναι άχρηστα στην πλειονότητα των περιπτώσεων και δυνητικά μπορούν να επιβαρύνουν τον οργανισμό, επιβεβαιώνουν δύο ακόμα μελέτες
    Οι πρωτεΐνες αποτελούν πράγματι το βασικό δομικό υλικό για την αποκατάσταση και την αύξηση των μυών μετά την άσκηση, και τα συμπληρώματα, συνήθως σε μορφή σκόνης, πράγματι περιέχουν πρωτεΐνες υψηλής βιολογικής αξίας, οι οποίες περιέχουν όλα τα απαραίτητα αμινοξέα.
    Όμως στος περισσότερες περιπτώσεις η ισορροπημένη διατροφή παρέχει επαρκείς ποσότητες πρωτεΐνης, επισημαίνει το LiveScience.com σε άρθρο του Κρίστοφερ Ουάνζεκ, συγγραφέα βιβλίων για τη διατροφή και την ιατρική.
    Έρευνα που δημοσιεύτηκε τον περασμένο μήνα στην επιθεώρηση Nutrition εξέτασε πάνω από 1.000 ενήλικες σε 50 συνηθισμένα γυμναστήρια και διαπίστωσε ότι σχεδόν οι μισοί από τους άνδρες που ρωτήθηκαν έπαιρναν κάποιο συμπλήρωμα πρωτεΐνης, οι περισσότεροι χωρίς επίβλεψη.
    Όμως κανένας από τους άνδρες αυτούς δεν χρειαζόταν πραγματικά την επιπλέον πρωτεΐνη, κατέληξαν οι ερευνητές.
    Σε περιόδους άσκησης, το σώμα χρειάζεται περίπου ένα γραμμάριο πρωτεΐνης ανά κιλό σωματικού βάρους ανά ημέρα. Αυτό σημαίνει ότι ένας άνδρας βάρους 90 κιλών χρειάζεται 90 γραμμάρια πρωτεΐνης, ποσότητα που αντιστοιχεί περίπου σε ένα ποτήρι γάλα το πρωί (8-12 γραμμάρια), μια μεγάλη σαλάτα με τόνο το μεσημέρι (40 γραμμάρια) και μια μπριζόλα των 200 γραμμαρίων για βραδινό (42 γραμμάρια). Το κρέας γενικά περιέχει γύρω στα 18-30 γραμμάρια πρωτεΐνης ανά 100 γραμμάρια.
    Οι υπολογισμοί αυτοί είναι μάλλον απλοί, το θέμα όμως φαίνεται ότι μπερδεύει ακόμα και επαγγελματίες αθλητές. Έρευνα του Πανεπιστημίου του Μόντρεαλ έδειξε ότι το 90% των κορυφαίων αθλητών που εξετάστηκαν έπαιρνε συμπληρώματα πρωτεΐνης έπειτα από συστάσεις γυμναστών ή φίλων.
    Όμως το 80% δεν χρειαζόταν την επιπλέον πρωτεΐνη και το 75% δεν γνώριζε καν γιατί την έπαιρνε.
    Παρόμοια ήταν τα ευρήματα μιας μελέτης του 2008 που αφορούσε αθλητές-μαθητές λυκείου στις ΗΠΑ και δημοσιεύτηκε το 2008 στο Journal of Strength and Conditioning Research.
    Τα συμπληρώματα δεν φαίνεται να προκαλούν άμεσες παρενέργειες, ωστόσο η κατανάλωση μεγάλων ποσοτήτων πρωτεΐνης μπορεί μακροπρόθεσμα να επιβαρύνει τους νεφρούς (από τους οποίους αποβάλλεται το πλεόνασμα αζώτου) και να αυξήσει τον κίνδυνο καρδιοπάθειας και οστεοπόρωσης.
    Τα συμπληρώματα περιέχουν εξάλλου και επιπλέον θερμίδες και, επειδή πωλούνται σε μορφή επεξεργασμένης σκόνης, συχνά είναι δύσπεπτα και προκαλούν την άμεση παρενέργεια των... αερίων.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 10-02-10 21:24 #2
    Προεπιλογή
    Ας απαντήσουν οι ειδικοί του forum....αναμένουμε....
    Eat right
    Train hard
    And sleep 10 hours...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 10-02-10 21:30 #3
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sogoku Εμφάνιση μηνυμάτων
    η κατανάλωση μεγάλων ποσοτήτων πρωτεΐνης μπορεί μακροπρόθεσμα να επιβαρύνει τους νεφρούς (από τους οποίους αποβάλλεται το πλεόνασμα αζώτου)
    αυτο ισχυει σίγουρα,
    για τα υπόλοιπα εχω να πω πως ισχύουν για αυτους που ''τσιμπάνε'' απο τις διαφημισεις των εταιριων και χωρις να ξερουν τη ειναι ο αλτήρας αγοράζουν συμπληρώματα που υπόσχονται αδυνάτισμα η αύξηση μυικής μαζας η και τα δυο μαζι...........
    το βλεπουμε καθημερινα και εδω μεσα, ανθρωποι που δε γνωριζουν τα στοιχειωδη απο διατροφη και προπόνηση ρωτανε για συμπληρώματα, (εξαιτίας των παραπλανητικών και άθλιων διαφημίσεων) πιστεύοντας πως με αυτα θα φτιαξουν το σωμα τους...........
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 10-02-10 21:34 #4
    Το avatar του χρήστη gj

    Εγγραφή
    19-11-2008
    Περ.
    sto planiti "xapi"
    Μηνύματα
    922
    Προεπιλογή
    Είναι αυτό που φονάζουμε εδώ μες στο φόρουμ.
    Πρώτα να μάθουμε τα βασικά της διατροφής και της προπόνησης.
    Όταν κάποιος ξεκινάει το γυμναστήριο ενω όλη την προηγουμενη ζωή του τρεφόταν με junk food και δεν είχε σχέση με την γυμναστική με το να αγοράζει συμπλήρωματα αυτά πάνε χαμένα.
    Όταν κάποιος ειναι 130 κιλά και λέει ότι εγώ θα πάρω λιποδιαλύτες για να αδυνατίσω και αυτός δεν κερδίζει σχεδον τπτ...ούτος η αλλιώς θα τα έχανε...
    Και τώρα μιλάμε με τα δεδομένα της ελλάδας....στις ήπα είχα δει ένα ντοκιμαντέρ στο youtube που ισχυριζόταν ότι το 70 % της νεολαίας κάνει χρήση αναβολικών... στην πρωτεινούλα θα κολήσουν ?
    Burn your muscles not your soul...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 10-02-10 21:35 #5
    building than drugs
    Το avatar του χρήστη Doctorg

    Εγγραφή
    06-06-2008
    Μηνύματα
    1.193
    Προεπιλογή
    Ενδιαφέρον το άρθρο. Όμως για να κάνεις σοβαρή προπόνηση τα συμπληρώματα είναι απαραίτητα, κυριώς η πρωτείνη. Εχω δει τον εαυτό μου τις προπονήσεις που έκανα χωρις μακροπρόθεσμης λήψης πρωτεινης και το αντίθετο. Σημαντική η διαφορά. Τώρα στο πόσο αυτό επιβαρύνει τον οργανισμό είναι άλλο ζήτημα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 10-02-10 21:39 #6
    Προεπιλογή
    Και φιλε κατερινι οσο για αυτο που λεει οτι σε περιοδο ασκησης θελουμε ενα γραμμαριο πρωτεινη ανα κιλο σωματικου βαρους ενω εμεις λεμε 2 και 2,5?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 10-02-10 21:45 #7
    Το avatar του χρήστη gj

    Εγγραφή
    19-11-2008
    Περ.
    sto planiti "xapi"
    Μηνύματα
    922
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sogoku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και φιλε κατερινι οσο για αυτο που λεει οτι σε περιοδο ασκησης θελουμε ενα γραμμαριο πρωτεινη ανα κιλο σωματικου βαρους ενω εμεις λεμε 2 και 2,5?
    Για απλές προπονήσεις κάπου τόσο θέλει έχω την εντύπωση. Αλλά για σκληρές προπονήσεις (δλδ βάρη κτλ) θες 2-2.5 .
    Εμένα κάτι άλλο μου φένεται καλή κοτσάνα. Που λέει το πρωί να πέρνεις 12 ενώ το βράδυ 40... Πως θα τα αφομιώσει τα 40 ο οργανισμος οεο ? Και ειδικά βραδυάτικα ?
    Burn your muscles not your soul...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 10-02-10 21:48 #8
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sogoku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και φιλε κατερινι οσο για αυτο που λεει οτι σε περιοδο ασκησης θελουμε ενα γραμμαριο πρωτεινη ανα κιλο σωματικου βαρους ενω εμεις λεμε 2 και 2,5?

    προφανώς δε μιλάει για ββερ αλλα για ανθρώπους που γυμνάζονται για φυσικη κατάσταση.

    (ββερ ειναι γενικα αυτός που χτίζει σώμα, αυτο λεει η λεξη, και οχι απαραίτητα αγωνιστικός 120 κιλών )
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 10-02-10 21:53 #9
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    απλα ειναι τα πράγματα ρε παιδιά, παίρνεις αυτο που χρειάζεσαι και οχι οτι μλκια υπόσχεται λαγούς με πετραχήλια (για σενα το λεω gj ) αλλα για να πάρεις αυτο που χρειάζεσαι πρέπει να γνωρίζεις τη χρειάζεσαι...................
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 10-02-10 21:54 #10
    Το avatar του χρήστη gj

    Εγγραφή
    19-11-2008
    Περ.
    sto planiti "xapi"
    Μηνύματα
    922
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο KATERINI 144 Εμφάνιση μηνυμάτων
    απλα ειναι τα πράγματα ρε παιδιά, παίρνεις αυτο που χρειάζεσαι και οχι οτι μλκια υπόσχεται λαγούς με πετραχήλια (για σενα το λεω gj ) αλλα για να πάρεις αυτο που χρειάζεσαι πρέπει να γνωρίζεις τη χρειάζεσαι...................
    Γιατί αναφέρεσε σε μένα άτιμε κατερίνι ?
    Burn your muscles not your soul...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 10-02-10 22:02 #11
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gj Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί αναφέρεσε σε μένα άτιμε κατερίνι ?
    γιατι ψαχνεσαι να αγοράσεις μια μουφα που δε θα κανει τιποτα


    ενας γνωστός εχει δοκιμάσει οτι βλακεία μπορείτε να φανταστείτε (ολα αυτα που υπόσχονται λαγους με πετραχήλια) παντα του ελεγα πως ολα αυτα τα φακιρικά δε θα κανουν τιποτα, αλλα αυτος κολλημενος... μεχρι που κατάληξε πως τα μονα που χρειάζεται ειναι πρωτεΐνη κρεατίνη και πολυβιταμινες........ ολες οι αλλες περίεργες φορμουλες ειναι για πεταμα......
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 10-02-10 22:06 #12
    Το avatar του χρήστη gj

    Εγγραφή
    19-11-2008
    Περ.
    sto planiti "xapi"
    Μηνύματα
    922
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο KATERINI 144 Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι ψαχνεσαι να αγοράσεις μια μουφα που δε θα κανει τιποτα


    ενας γνωστός εχει δοκιμάσει οτι βλακεία μπορείτε να φανταστείτε (ολα αυτα που υπόσχονται λαγους με πετραχήλια) παντα του ελεγα πως ολα αυτα τα φακιρικά δε θα κανουν τιποτα, αλλα αυτος κολλημενος... μεχρι που κατάληξε πως τα μονα που χρειάζεται ειναι πρωτεΐνη κρεατίνη και πολυβιταμινες........ ολες οι αλλες περίεργες φορμουλες ειναι για πεταμα......
    Γιατί με κρίνεις μόνο από ενα προιον ε ? Είδα που γράψαν καποιοι ορισμένες εμπειρίες και αφου εψαξα και δεν βρήκα παρενέργειες αρχισα να την ψάχνω να το παρω...
    αντε... μου σπηλώνεις την υπόληψη
    Δεν πάς στο τοπικ μου να μου σχολιασεις το προγραμματάκι που έφτιαξα ?
    Ε? φανταστικέ κατερίνι?
    Burn your muscles not your soul...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 10-02-10 22:13 #13

    Εγγραφή
    18-07-2009
    Μηνύματα
    3.435
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gj Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πάς στο τοπικ μου να μου σχολιασεις το προγραμματάκι που έφτιαξα ?
    Ε? φανταστικέ κατερίνι?
    χαχαχααχαχ
    πολυ καλο
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 10-02-10 22:17 #14
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gj Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πάς στο τοπικ μου να μου σχολιασεις το προγραμματάκι που έφτιαξα ?
    Ε? φανταστικέ κατερίνι?
    αφου στα ειπε ο savage και ο αλλος φιλος με το δύσκολο ονομα , μια χαρα ειναι
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 10-02-10 22:22 #15
    Το avatar του χρήστη gj

    Εγγραφή
    19-11-2008
    Περ.
    sto planiti "xapi"
    Μηνύματα
    922
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο KATERINI 144 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφου στα ειπε ο savage και ο αλλος φιλος με το δύσκολο ονομα , μια χαρα ειναι
    μερσιιιιι... μια παραπάνω γνώμη ποτέ δεν κάνει κακό ... τζάμπα είναι ουτος η αλλιώς
    Τέλος το οφ τόπικ ας σχολιάσουμε το άρθρο...
    Ρε παιδια αυτό που λέει ότι θα επιβαρύνει τα νεφρα... αν πίνεις μπόλικο νερό καθημερινά δεν ξεφεύγεις από αυτόν τν κίνδυνο ?
    Burn your muscles not your soul...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία