Σελίδα 1 από 28 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 407
  1. 13-02-10 01:40 #1
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή Waxymaize ή Vitargo ή Μαλτοδεξτρίνη/Δεξτρόζη
    Ανοιγω αυτο το τοπικ κατοπιν συζητησεων σε διαφορα τοπικ περι μετα προπονητικου γευματος. Μερικοι προτειμανε στο vitargo ενα συμπληρωμα ανάμειξης δεξτροζης και μαλτοδεξτρινης και αλλοι προτειμανε το waxy ενα συμπληρωμα απο συνθετο υδατανθρακα χαμηλου γλυκαιμικού δεικτη.

    Προσωπικα εχω δοκιμασει και τα δυο και λογο ευαισθησιας αποφευγω το vitargo. Αλλοι ομως το προτειμανε και το υποστειριζουν.
    Το τοπικ πιστευω να ειναι εποικοδομητικό για ολους.
    Nasser Ammari
     

  2. 13-02-10 03:03 #2
    Προεπιλογή
    Το vitargo απ' όσο ξέρω προέρχεται από barley starch και όχι από μαλτο-δεξτρ. Έχω πάρει και από τα 2 σε bulk φάση και τα χρησιμοποιώ εναλλάξ. Το waxy είναι σαν αλεύρι ενώ το vitargo μοιάζει στην υφή την μαλτοδεξτρίνη. Τώρα υδατάνθρακες είναι όλοι τους, αν περνάνε στο αίμα 5 ή 10 λεπτά γρηγορότερα ο ένας από τον άλλον λόγω διαφορετικού μοριακού βάρους δεν χάθηκε και ο κόσμος. Πάντως και οι 2 είναι καλύτεροι από συνδυασμό δεξτρόζης - μαλτοδεξτρίνης που σε μένα προσωπικά προκαλούσαν φούσκωμα.
     

  3. 13-02-10 10:59 #3
    Προεπιλογή
    Πιστευω το αρθρο με την μεταπροπονητικη διατροφη ξεκαθαριζει ηδη τα πραγματα,δεν βλεπω καποιο ιδιαιτερο λογο να μην εκμεταλλευτει καποιος την πιο εκκριση της πιο αναβολικης ορμονης στο ανθρωπινο σωμα μεταπροπονητικα και στην περιπτωση που υπαρχει φοβος για "spillover" γιατι να αγορασεις waxy ενω και αλλοι φθηνοτεροι αμυλωδεις υδατανθρακες με χαμηλο GI και ξανα το link για περισσοτερες πληροφοριες http://www.bodybuilding.com/fun/waxy...tarch_myth.htm ,απο την πλευρα του waxymaize δεν υπαρχει κατι που να υποστηριζει αυτα που λενε οι εταιριες.

    συνδυασμό δεξτρόζης - μαλτοδεξτρίνης που σε μένα προσωπικά προκαλούσαν φούσκωμα
    Το φουσκωμα ειναι φυσιολογικο αφου το αισθημα κορεσμου ερχεται πολυ γρηγορα αφου το σακχαρο εκτοξευεται.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sctp : 13-02-10 στις 11:06
    Carbs "Burn Them Or Wear Them"
    DoggCrapp follower
     

  4. 13-02-10 11:51 #4
    Το avatar του χρήστη stamthedrum

    Εγγραφή
    24-05-2009
    Περ.
    Γούβα
    Μηνύματα
    1.435
    Προεπιλογή
    Η αλήθεια είναι πως και σε άλλους προκαλούν φουσκώματα οι γλυκόζη και μαλτοδεξτρίνη. Αυτοί είναι, όντως, προτιμότερο να προτιμήσουν wazy maize. Ωστόσο, οι υπόλοιποι δε βλέπω γιατί να μη μείνουμε στα γνωστό, φθηνό και αποδεδειγμένα αποτελεσματικό συνδυασμό γλυκόζης/μαλτοδεξτρίνης ή έστω και σκέτης γλυκόζης ή σκέτης μαλτοξεξτρίνης.
     

  5. 13-02-10 14:37 #5
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Georges Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το vitargo απ' όσο ξέρω προέρχεται από barley starch και όχι από μαλτο-δεξτρ. Έχω πάρει και από τα 2 σε bulk φάση και τα χρησιμοποιώ εναλλάξ. Το waxy είναι σαν αλεύρι ενώ το vitargo μοιάζει στην υφή την μαλτοδεξτρίνη.

    Eιναι σιγουρο πως το vitargo προέρχεται από barley starch? Ειχα τηην εντυπωση πως ειναι συνδιασμος μαλτοδεξτρινης με δεξτροζη.
    Τοτε θα ηταν καλο να αναφερουμε την προτίμηση των τριων διαφορετικών συνδυασμών!

    Επισης οποιος μπορει να παραθεσει τα συστατικα του vitargo και του waxy, ωστε να εχουμε μια πληρη εικονα ο αναγνωστης,
    Nasser Ammari
     

  6. 13-02-10 15:00 #6
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    Το VITARGO® είναι πατενταρισμένος ειδικός υδατάνθρακας από άμυλο πατάτας, με πολύ υψηλό μοριακό βάρος.







    Vitargo® υδατάνθρακας που προέρχεται από το άμυλο κριθαριού. (barley starch)

    Vitargo® is a patented carbohydrate derived from barley starch. It is different because it is made up of larger carbohydrate molecules instead of smaller sugars (e.g. glucose, fructose, sucrose and maltodextrin) found in ordinary sport drinks.













    ------------------------------------------------------------------------------------------------------

    αυτα τα δυο που βρήκα το ενα ειναι απο άμυλο πατάτας και το αλλο απο άμυλο κριθαριού.

    εντιτ:

    • Το άμυλο είναι ένας υδατάνθρακας που απαντάται στη φύση και που εξάγεται από φυτικές πηγές (σπόρους, ρύζες, όσπρια). Προϊόντα που παράγονται από τα φυσικά άμυλα είναι:
      • Η δεξτρίνη και η μαλτοδεξτρίνη είναι ελαφριοί υδατάνθρακες που παράγονται από την κατατομή του αμύλου κατά τη διαδικασία της υδρόλυσης. Οι δεξτρίνες παράγονται γενικά από το άμυλο (από καλαμπόκι, σιτάρι ή πατάτα) και χρησιμοποιούνται ως υλικά πληρώσεως και πύκνωσης σε γλυκά, στα εύκολα τρόφιμα (π.χ. στιγμιαίες σούπες) για διαιτητική χρήση, καθώς και ως μεταφορείς γεύσης.
      • Τα σιρόπια γλυκόζης είναι γλυκά υδατικά διαλύματα σακχαριτών, που γίνονται από τη μερική υδρόλυση του αμύλου από τα οξέα ή/ και τα ένζυμα των τροφίμων. Ανάλογα με το βαθμό υδρόλυσης, περιέχουν διάφορα ποσά γλυκόζης. Το σιρόπι γλυκόζης χρησιμοποιείται ιδιαίτερα ως γλυκαντική ουσία για τα προϊόντα ζαχαροπλαστικής και τα μη αλκοολούχα ποτά και είναι επίσης ένα φυσικό υπόστρωμα για την παραγωγή οινοπνεύματος.
      • Τα τροποποιημένα άμυλα τροφίμων είναι προϊόντα που παράγονται από άμυλα (π.χ. από τον αραβόσιτο, το σίτο και την πατάτα), τα οποία έχουν υποστεί κατεργασία με χημικά, φυσικά ή βιολογικά μέσα (π.χ. με προμαγείρεμα) για να παραχθούν οι επιθυμητές ιδιότητες. Χρησιμοποιούνται στη βιομηχανία τροφίμων ως πυκνωτικές, σταθεροποιητικές, πηκτικές ουσίες, ως σύνδεσμοι ή γαλακτωματοποιητές, π.χ. στις σάλτσες, τον ζωμό, τις σούπες, τα κατεψυγμένα πιάτα και τη βιομηχανία ζαχαρώδη προϊόντα. Μια άλλη μορφή τροποποίησης είναι η «προζελατινοποίηση» του αμύλου, που του επιτρέπει να διαμορφώσει ένα πήκτωμα σε κρύο νερό, όπως συμβαίνει σε πολλά στιγμιαία επιδόρπια.
     

  7. 13-02-10 15:39 #7
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο crow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Waxy Maize Starch δεν ειναι το ιδιο με το Waxy Barley Starch
    Βεβαια το αποτελεσμα ειναι σχεδον ιδιο
    Το Waxy Maize ειναι αμυλο αραβοσιτου το αλλο ειναι αμυλο κριθαριου
    δλδ :
    Waxy Maize starch= παραγεται απο αμυλο αραβοσιτου

    Waxy Barley Starch= παραγεται απο αμυλο κριθαριου

    vitargo1= παραγεται απο άμυλο πατάτας ή

    vitargo2= από άμυλο κριθαριού (barley starch).

    μαλτοδεξτρίνη= παραγεται από άμυλο (από καλαμπόκι, σιτάρι ή πατάτα)

    δεξτροζη= παραγεται από το άμυλο του καλαμποκιού

    γλυκοζη= παραγεται από το άμυλο του καλαμποκιού

    πολύ φασαρια για το τιποτα κατ'εμε, ενα και το ιδιο ειναι ολα, με κάποιες μικροδιαφορές στην κατεργασία, και στον χρονο απορρόφησης.........
     

  8. 13-02-10 16:45 #8
    Προεπιλογή
    συγνωμη αλλα γιατι ειχα την εντυπωση οτι ενα Vitargo που εβγαζε νομιζω η Nutrex ειχε και κρεατινη μεσα? or λαθος ειμαι? αυτα ειναι φρι απο κρεατινη?
     

  9. 13-02-10 17:00 #9
    Respected Gym Owner
    Το avatar του χρήστη TakisV

    Εγγραφή
    23-08-2008
    Περ.
    Patra
    Μηνύματα
    148
    Προεπιλογή
    Όπως γνωριζουμε ολοι μετά την προπόνηση είναι απαραιτητο να καταναλώσουμε απλούς υδατάνθρακες για να επιτύχουμε μέγιστη και συντομότερη αναπλήρωση μυϊκού γλυκογόνου. Η δεξτρόζη και η μαλτοδεξτρίνη που χρησιμοποιείται τι πιο πολλες φορες είναι καλές λύσεις όμως σε πολλούς προκαλούν φουσκώματα και δυσπεψία. Ενω το Waxy Maize προσπερνάει το στομάχι και απορροφάται αμέσως. Είναι μια εξαιρετική λύση για μετά την προπόνηση και μπορεί να ενισχύσει ακόμα και την απορρόφηση συμπληρωμάτων όπως η κρεατίνη. 30-50γρ μετά την προπόνηση με την πρωτεΐνη και την κρεατίνη είναι αρκετά.Το waxy maize είναι το απόσταγμα ενός είδους καλαμποκιού που είναι πιο γρήγορα απορροφήσιμο από την δεξτρόζη και είναι μακράν το καλύτερο είδος υδατάνθρακα για μετά την προπόνηση.Φυσικα δεν εχω διαβασει καποια ερευνα σχετικα με το waxy maize.Το vitargo μια απο τα ιδια κανει.
    Παντως καποιοι υποστηριζουν οτι και το vitargo τους καθεται καλυτερα στο στομαχι ειναι φανατικοι υποστηρικτες του.


     

  10. 13-02-10 19:44 #10
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TakisV Εμφάνιση μηνυμάτων
    το Waxy Maize προσπερνάει το στομάχι και απορροφάται αμέσως.
    αυτο δεν το κατάλαβα, δλδ δεν χωνεύεται απο το στομάχι ? πηγαίνει κατευθείαν στο αιμα?! δε νομιζω...

    τη gi εχει το Waxy Maize TakisV, ξερεις?

    @levrone μπορεί να υπάρχει και σε φόρμουλες το vitargo.
     

  11. 13-02-10 19:52 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο KATERINI 144 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο δεν το κατάλαβα, δλδ δεν χωνεύεται απο το στομάχι ? πηγαίνει κατευθείαν στο αιμα?! δε νομιζω...
    μηπως εννοει οτι πηγαινει γρηγορα στο αιμα? να μην παει στο στομαχι απλα και δε γινεται.
     

  12. 13-02-10 19:54 #12
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο KATERINI 144 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δλδ :


    πολύ φασαρια για το τιποτα κατ'εμε, ενα και το ιδιο ειναι ολα, με κάποιες μικροδιαφορές στην κατεργασία, και στον χρονο απορρόφησης.........
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
     

  13. 13-02-10 19:56 #13

    Εγγραφή
    18-07-2009
    Μηνύματα
    3.435
    Προεπιλογή
    και εγω waxy maize πινω εδω κ κανα χρονο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος
     

  14. 13-02-10 20:12 #14
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sctp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα τελευταια δεδομενα καταρριπτουν αυτα που ειχες ακουσει παλαιοτερα για το waxy maize ,ολοι τωρα προσανατολιζονται προς vitargo.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο crow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το οτι ολοι πανε καπου σαν κοπαδι δεν σημαινει τιποτα...ποιοι ολοι ακριβως κατευθυνονται προς το Vitargo???
    Αλλα οπως κ να εχει το Vitargo ειναι Barley Starch το ιδιο κ το waxymaize.
    Γιατι πεταει τα λεφτα του τωρα οπως λες εσυ δεν το καταλαβα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sctp Εμφάνιση μηνυμάτων
    O λογος βρισκεται εδω : http://www.bodybuilding.com/fun/waxy...tarch_myth.htm
    Οποιος εχει ορεξη διαβαζει και το thread του Vitargo http://forums.musculardevelopment.co...ad.php?t=51466
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο crow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το συγκεκριμενο site οπως κ πολλα αλλα δεν τεκμηριονουνε αυτα που λενε με κλινικες ερευνες, κ αποδεκτες ειναι μονο οι κλινικες ερευνες,ουτε οι πανεπιστημιακες ουτε οι εργαστηριακες.
    Οχι οτι δεν ισχυουν αυτα που λεει αλλα κ παλι εγω δεν καταλαβενω γιατι πεταει τα λεφτα του........
    Επισης ολα τα περιοδικα κ πολλα site ειναι πληρωμενα απο εταιρειες για να διαφημιζουν κ να προωθουν συγκεκριμενα προιοντα,βγαζοντας αλλα προιοντα σκαρτα με υποτιθεμενες ερευνες.
    Τα περιοιδικα κ ολα τα μεσα που μπορει να ειναι πληρωμενα απο εταιρειες δεν ειναι οι καλυτερες πηγες ενημερωσεις.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sctp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι πιστευω αυτα τα δεδομενα ειναι αρκετα για να αντικρουσουν αυτα που ισχυριζονται οι εταιριες για τα διαφορα που κανει το waxy maize το οποιο δεν εχει καμια θετικη ερευνα απο πισω του,εστω και μη κλινικες.Τωρα αν διατιθεσε να πληρωνεις 2+ φορες απο οσο για την δεξτροζη για εναν υδατανθρακα που μοιαζει πιο πολυ στην βρωμη,με τις υγειες σου!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο crow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ οπως πιστευεις,για αυτο κ υπαρχουν τοοοοσες εταιρειες κ τοσα συμπληρωματα,ο καθενας παιρνει αυτο που πιστευει οτι ειναι καλυτερο.
    Το να αντικρουσω ξανα αυτο που λες δεν θα βγαλει πουθενα εκτος απο το να καταστρεφουμε το log του savage.Εσυ θες να παιρνεις δεξτροζη κ καλα κανεις, εγω παλι υποστηριζω waxy που εχει πολυ χαμηλοτερο γλυκεμικο δεικτη αποδεδειγμενα κ ΝΑΙ μου αρεσει να πεταω τα λεφτα μου σε κατι που ειναι καλυτερο κ το εχω δει πανω μου κ σε αλλους αθλητες μετα απο εξετασεις.............
    Εσυ ηθελα να ξερα δε λυπασε τα λεφτα σου που τα δινεις για κατι που μοιαζει πιο πολυ με ζαχαρη????????
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο a.minidis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να συπληρωσο οτι επισημη ερευνα παγκοσμιος θεωρειτε,μονο οταν γινεται με εντολη του εκαστοτε εοφ,σε συγκεκριμενο εργαστηριο{πραγμα που συνηθως δεν γινεται,εκτος αν εχουν αναφερθει ""ατυχα περιστατικα""}
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sctp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καθε αποψη σεβαστη και γιατι να λυπηθω αφου πληρωνω 3.20e για 1κιλο δεξτροζης,η ζαχαρη στο supermarket πιο ακριβη ειναι ,οσο αναφορα τις εξετασεις μου ειναι ολα φυσιολογικα και SORRY για τα offtopic!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο a.minidis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρεπιπτοντος νομιζο οτι η crow δεν ενοουσε γενικες εξετασεις αιματος,αλλα ξερω οτι ι ιδια κανει ερευνες πανω στα συπληρωματα.Οποτε προφανος ενοουσε οτι καναν εξετασεις πανω σε καμπυλη σαχαρου για να δει αν οντος ειναι χαμηλου γλυκεμικου δεικτη υδαταδρακα{{{{ενας πουχει παρει μερος σε αυτες τις ερευνες ειμαι και γω}}}}}
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sctp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mαλιστα..εγω το πειραμα το εκανα πανω μου,γυρνωντας απο προπονηση 50γρ. waxy maize στα 30 λεπτα με μετρητη γλυκοζης,το σακχαρο στο 92,με αναλογη ποσοτητα δεξτροζης σε αλλη προπονηση στο 167,εκ των υστερων διαβασα παρομοια περιστατικα και καποιες ερευνες και καταλαβα ακομη παραπανω οτι μαλλον δεν αξιζει,λογικα το waxy maize ισχυριζεται οτι απορροφαται ταχυτατα λογω του μεγαλου ειδικου βαρους,η αναλογη αντιδραση που περιμενεις απο τον οργανισμο ειναι η γλυκοζη στο αιμα να ανεβει αρκετα και να εχεις αναλογη εκκριση ινσουλινης,ετσι το καταλαβαινω.
    Αντιγράφω μερικές απόψεις για το συγκεκριμένο θέμα από το log του Savage.
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
     

  15. 13-02-10 20:18 #15
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    The Planet:Καταρχήν να πω ένα γεια σε όλους και όλες.

    Χωρίς να θέλω να μειώσω τις ιδιότητες των παραπάνω προϊόντων, το μόνο συνταρακτικό που βλέπω στην όλη υπόθεση είναι ότι ο επεξεργασμένος υδατάνθρακας έχει πλέον πάρει τη θέση της μπανάνας στο μεταπροπονητικό γεύμα. Είμαι βέβαιος ότι σε λίγο διάστημα θα διατίθεται και ειδικό νερό ανάδευσης το οποίο θα ξεκινάει την υδρόλυση πρωτεϊνών και υδατανθράκων πριν ακόμα αυτά φτάσουν στο στομάχι!

    Επί της ουσίας τώρα, όλα τα χαρακτηριστικά και οι ιδιότητες που αναφέρθηκαν θα είχαν, κατά τη γνώμη μου, μεγαλύτερη αξία αν μιλούσαμε για ένα γεύμα κατά τη διάρκεια της προπόνησης με βάρη ή κατά τη διάρκεια ενός αγωνίσματος αντοχής, όπου χρειάζεται ταχεία αύξηση των αποθεμάτων ενέργειας, αλλά όχι και τόσο για μεταπροπονητικό γεύμα. Για παράδειγμα, ποια είναι η αξία της παράκαμψης του στομάχου όταν μιλάμε για μεταπροπονητικό γεύμα;

    Στα μυικά κύτταρα η πρωτεϊνοσύνθεση, η αναπλήρωση του γλυκογόνου και η απομάκρυνση του γαλακτικού και άλλων προϊόντων είναι διαδικασίες που διαρκούν πολλές ώρες, ίσως και μέρες (αναλόγως της προπόνησης). Με το να δημιουργούμε μεγάλα spikes στις διαδικασίες αυτές μπορεί από τη μία να δίνουμε μια γερή ώθηση, αλλά είναι σχεδόν βέβαιο ότι την ώθηση αυτή θα ακολουθήσει μια εξίσου γερή επιβράδυνση. Ο οργανισμός είναι ένα δυναμικό σύστημα που πάντοτε τείνει να επιστρέψει σε κατάσταση ισορροπίας. Σίγουρα χρειάζεται και η ώθηση, αλλά χρειάζεται και η σύνεση και πάντοτε καλό είναι να εξετάζουμε το μεσο-μακροπρόθεσμο αποτέλεσμα αντί του στιγμιαίου αποτελέσματος. Δηλαδή να εξετάσουμε αν η πρόκληση του spike θα μας δώσει μέσα στο 12ωρο ή 24ωρο καλύτερο αποτέλεσμα από το να μην είχαμε προκαλέσει το spike.

    Η κουβέντα σίγουρα είναι τεράστια και παραπάνω εκφράζω προσωπικές απόψεις στηριγμένες τόσο σε γνώσεις όσο και στην κοινή λογική.
    ThePlanet δεν εχεις και αδικο σ'αυτα που λες αλλα το οτι χρησιμοποιούμε ενα γρήγορο υδατάνθρακα μετα την προπόνηση δε σημαίνει πως δεν ξανατρωμε μετα, ξανατρωμε και μάλιστα μετα απο μιση ωρα, γιαυτο καταναλώνουμε whey και γρήγορο υδατανθρακα, για να μπορουμε να ξαναφαμε μετα μιση ωρα, αυτο για την πρωτεϊνοσύνθεση που οπως λες συνεχίζεται.

    κατα τα αλλα για μενα το μέλι ειναι μια χαρα για μετα την προπονηση.
     

Σελίδα 1 από 28 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία