Σελίδα 3 από 28 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 407
  1. 15-02-10 17:37 #31
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ThePlanet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που συμβαίνει στην πραγματικότητα είναι ότι το High Fructose Corn Syrup, το οποίο είναι ένας επεξεργασμένος υδατάνθρακας που χρησιμοποιείται αβέρτα στα επεξεργασμένα τρόφιμα, φαίνεται ότι είναι ένοχο για αύξηση της τάσης του οργανισμού για παχυσαρκία. Αυτό συμβαίνει λόγο του ότι μεσο-μακροπρόθεσμα προκαλέι αύξηση της αντίστασης των κυττάρων του υποθαλάμου στη λεπτίνη.
    ολο αυτο που εγραψες τωρα αφορα τη γλυκοζη/δεξτροζη (High Fructose Corn Syrup=γλυκοζη) την οποια χρησιμοποιούμε ΜΟΝΟ στο μεταπροπονητικο γευμα, διαβαζοντας το καποιος οχι και τοσο σχετικος αυτο θα ακουει γλυκοζη και θα τρεχει..............

    μηλαμε για ββ, δε μιλάμε για ανθρωπολογία, να είστε οσο μπορείτε ποιο απλοί σε αυτα που λετε για να βγαζουμε και μια ακρη, με κατι ποστ μια σελιδα και 80 ερευνες απο πισω στο τελος παλι εδω θα καταληξουμε:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο KATERINI 144 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δλδ :
    Waxy Maize starch= παραγεται απο αμυλο αραβοσιτου

    Waxy Barley Starch= παραγεται απο αμυλο κριθαριου

    vitargo1= παραγεται απο άμυλο πατάτας ή

    vitargo2= από άμυλο κριθαριού (barley starch).

    μαλτοδεξτρίνη= παραγεται από άμυλο (από καλαμπόκι, σιτάρι ή πατάτα)

    δεξτροζη= παραγεται από το άμυλο του καλαμποκιού

    γλυκοζη= παραγεται από το άμυλο του καλαμποκιού

    πολύ φασαρια για το τιποτα κατ'εμε, ενα και το ιδιο ειναι ολα, με κάποιες μικροδιαφορές στην κατεργασία, και στον χρονο απορρόφησης.........
     

  2. 15-02-10 18:01 #32
    The Researcher
    Το avatar του χρήστη The Rock

    Εγγραφή
    28-08-2009
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.553
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ThePlanet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα φρούτα και το μέλι, όπως και όλες οι φυσικές πηγές υδατάνθρακα περιέχουν μίγμα απλών σακχάρων ή και πολυσακχαριτών. Επίσης περιέχουν πολλές άλλες ουσίες και ιχνοστοιχεία τα οποία πιθανότατα ασκούν ρυθμιστικό ρόλο στο ήπαρ και γενικότερα στο μεταβολισμό. Αν θες να αποκαλείς το μέλι ζάχαρη, εγώ δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Απλά το θεωρώ υπεραπλούστευση και "ιεροσυλία".



    Όσον αφορά τους μονοσακχαρίτες, στο αίμα κυκλοφορεί σχεδόν μόνο γλυκόζη. Οι υπόλοιποι απλά δεν προβλέπεται να κυκλοφορούν και μεταβολίζονται στο ήπαρ σε γλυκόζη και μπορεί να αναπληρώσουν το ηπατικό γλυκογόνο ή μπορεί να γίνουν λιπαρά οξέα ή μπορεί να χρησιμοποιηθούν επι τόπου για ενέργεια ή μπορεί να μεταφερθούν κάπου αλλού. Λες ότι αναπληρώνει το ηπατικό γλυκογόνο. Εγώ έχω διαβάσει ότι μετατρέπεται ευκολότερα σε λιπος σε σχέση με τους άλλους μονοσακχαρίτες. Ωστόσο, άν φάει κάποιος ένα καφάσι πορτοκάλια πιο πιθανό είναι να χεστεί από το να παχύνει. Με αυτό θέλω να πω ότι υπάρχουν και κάποιες χημικές ουσίες στα φρούτα σε μικρές συγκεντρώσεις, οι οποίες ασκούν ρυθμιστικό ρόλο στο μεταβολισμό.

    Για κάποιον αγωνιστικό ΒΒer ή σε κάποιες άλλες καταστάσεις μπορεί η φρουκτόζη ακόμη και από φυσικές πηγές να εμποδίζει την επίτευξη του στόχου ή να πειράζει. Αυτό είναι κάτι διαφορετικό.

    Σε ευχαριστώ για τις παραπομπές στα άρθρα. Δεν χρειάζεται να τοπω εγώ βέβαια, ότι είναι αδύνατο να συμπυκνωθεί όλη η γνώση σε ένα άρθρο, όσο μεγάλη προσπάθεια και αν έχει καταβληθεί. Αυτό το λέω με απόλυτο σεβασμό στον κόπο του συγγραφέα.
    Αυτή που μετατρέπεται σε λίπος είναι η περίσσια ποσότητα. Εφόσον λες όμως ότι η φροκτόζη μετατρέπεται σε λίπος τότε γιατί την χρησιμοποιείς μεταπροπονητικά ?
    Δεν μου λες πράγματα που δεν ξέρω αλλά δεν λες ιδιαίτερα ξεκάθαρα αν πιστεύεις εν τέλει ότι η ζάχαρη(έστω η φρουκτόζη των φρούτων)αναπληρώνει το μυικό γλυκογόνο.
    Χαίρομαι που σου άρεσαν οι πηγές αλλά με όλο το σεβασμό πολύ μπλα μπλα για το τίποτα λέει κάποιος χωρίς πηγές(κατά προτίμηση γενικά έρευνες). Πες μας που κατάληξες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Rock : 15-02-10 στις 18:07
    The last three or four reps is what makes the muscle grow. This area of pain divides the champion from someone else who is not a champion. That's what most people lack, having the guts to go on and just say they'll go through the pain no matter what happens.
    Arnold Schwarzenegger
     

  3. 15-02-10 18:06 #33
    Το avatar του χρήστη ThePlanet

    Εγγραφή
    14-01-2010
    Μηνύματα
    76
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο The Rock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες μας που κατάληξες.
    Κατέληξα στο ότι είμαι πολύ μαλάκας που δεν πήγα για καφέ...
     

  4. 15-02-10 18:18 #34
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ThePlanet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατέληξα στο ότι είμαι πολύ μαλάκας που δεν πήγα για καφέ...
    Ούπς. Που πήγαν τα υπόλοιπα post σου τα 'σβησες;
     

  5. 15-02-10 19:29 #35
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ThePlanet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατέληξα στο ότι είμαι πολύ μαλάκας που δεν πήγα για καφέ...
    προφανος και εμεις που απαντούσαμε.... οταν σβηνεις τα μηνύματα σου απο ενα θεμα δε βγαίνει νόημα της συζήτησης με συνέπεια να καταστρέφεις ενα ολόκληρο θεμα, ελπίζω να μη το ξανακάνεις......

    εντιτ: ThePlanet αν επαναληφθεί θα ειναι αφορμή για μπαν....


    τωρα για τα υπολοιπα που ακουστηκαν πως το μελι ειναι σαν την απλη ζαχαρη, οποιος ενδιαφερεται ας ριξει μια ματια εδω: Mέλι.
     

  6. 15-02-10 20:01 #36
    Το avatar του χρήστη ThePlanet

    Εγγραφή
    14-01-2010
    Μηνύματα
    76
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο KATERINI 144 Εμφάνιση μηνυμάτων
    [...] οταν σβηνεις τα μηνύματα σου απο ενα θεμα δε βγαίνει νόημα της συζήτησης με συνέπεια να καταστρέφεις ενα ολόκληρο θεμα, ελπίζω να μη το ξανακάνεις......
    Τα μηνύματα σβήστηκαν για να μην γίνει το τοπικ μάθημα ανθρωπολογίας, όπως είπες. Δυστυχώς θα μπορούσαμε να είχαμε αξιοποιήσει το χρόνο μας διαφορετικά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο KATERINI 144 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εντιτ: ThePlanet αν επαναληφθεί θα ειναι αφορμή για μπαν....
    Όσο γι' αυτό να μην ανησυχείς. Δεν θα χρειαστεί. Καλή συνέχεια.
     

  7. 15-02-10 20:36 #37
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.536
    Προεπιλογή
    Αυτό που έγινε σε αυτό το τόπικ εχει συμβει επανελλειμμενα και δεν γίνεται να διαιωνίζεται :
    Οταν καποιος γραφει πόσα ποστς σε ένα τόπικ και του ανταπαντανε αλλα 5 άτομα με το να τα σβηνει ακυρωνει την ουσία του τοπικ ,δεν βγαινει νόημα,επίσης ακυρωνει και την σκεψη και τον χρόνο καποιων ανθρωπων που μπηκαν σε διαδιακασια να απαντησουν.Πολυ λαθος τακτικη και όχι αποδεκτη από την ομαδα των διαχειριστων....
    Αν καποιος στερηθηκε ένα καφε για να κατσει να τα γραψει,σόρρυ,δικια του επιλογη,κανεις δεν τον καθησε με το ζόρι..Όποιος μπαινει εδω μεσα και γραφει,το κανει επειδη γουσταρει και όχι για να μας το χτυπησει εκ των υστερων,δηλάδη αν καποιος με 10 ποστς έχασε ενα καφε για να γραψει καποιες σκεψεις του καποιοι με 7000 θα έπρεπε να είχαν χτίσει σπίτι αντι να ασχολουνται.ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΕΤΣΙ ΠΑΙΔΙΑ !!
    Κριμα γιατί από αυτα τα ποστς όπως του The Plenet προκύπτουν εποικοδομητικα σχολια και συμπερασματα για αυτους που εχουν την εμπειρια να αξιολογησουν καποια πραγματα και δεν ακολουθουν ταμπελες εταιριων και στερεότυπα....
    Οποιοδήποτε άλλο ποστ που δεν θα αφορα το θεμα που συζηταμε θα διαγραφει.
     

  8. 15-02-10 22:11 #38
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο KATERINI 144 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μηλαμε για ββ, δε μιλάμε για ανθρωπολογία, να είστε οσο μπορείτε ποιο απλοί σε αυτα που λετε για να βγαζουμε και μια ακρη, με κατι ποστ μια σελιδα και 80 ερευνες απο πισω στο τελος παλι εδω θα καταληξουμε:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ThePlanet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα μηνύματα σβήστηκαν για να μην γίνει το τοπικ μάθημα ανθρωπολογίας, όπως είπες. Δυστυχώς θα μπορούσαμε να είχαμε αξιοποιήσει το χρόνο μας διαφορετικά.
    αν διαβαζες ποιο προσεκτικα το ποστ μου θα καταλαβαινες πως δεν αναφέρομουν σε σένα...

    ποστ του στυλ παρε αυτο το λινκ η διαβασε αυτο στα αγγλικά στο εξής θα διαγράφεται εαν δεν έχει εστω μια περιληπτική μετάφραση, με αυτη τη λογική οποιος γνωρίζει κινεζικα να παραθέτει τετοιου ειδους έρευνες:
    "几年前一次偶然的机会在南京客串了一回老师,这期间的况味真是五味俱全,不过有时候想起来还是挺怀念的。记得那所学校是一对湖南籍的夫妇办的,丈夫是既当校长又当老师,妻子是又当教导主任又要忙着学生们的午餐。南京类似这种学校有很多,办这样的学校其实也很简"

    δεν πάει ετσι, γι'αυτο λάβετε το υπόψιν σας.....
     

  9. 15-02-10 22:23 #39
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Παρατηρηση μου ειναι πως κακως ο ThePlanet εσβησε τα ποστ του, καθως για μενα ηταν πολυ καλα και επικοδομητικα στη συζητηση και ολοι μπηκαν στη διαδικασια να σχολιασουν πανω σαυτα.
    Η επανειλημμενη απαραδεχτη σταση του TheRock... εφερε σύγχυση και παραστρατηση του θεματος. Εκει κολαει το λεγομενο περι ''ανθρωπολογιας''.

    ΤhePlanet ευτυχως τα ποστ σου δεν χαθηκαν καθως υπαρχουν σε παραθεσεις αλλων μηνυματων. Ελπιζω και ευχομαι να παραβλεψεις αυτο το ατυχες συμβαν και να συνεχισεις να παραθετεις τις αποψεις σου και τις γνωσεις σου.

    ΤheRock αλλη μια φορα ειχες απαραδεχτη συμπεριφορα απο την τελευταια εμφανιση σου στο φορουμ με το να εισαι επικρητικος και ειρωνικος. Για μενα παντα αδιαβαστος εισαι. Ελπιζω να μην με κανεις να φανω κακος απεναντι σου αν θελεις να συνεχισεις να συμμετασχεις στο φορουμ. Τις ερευνες σου και τις αποψεις σου να τις παραθετεις μεταφρασμενες...

    @Ζητω να συνεχιστει η συζητηση επι του θεματος. ΤΑ ΑΣΧΕΤΑ ΠΟΣΤ θα σβηνονται!
    Nasser Ammari
     

  10. 15-02-10 23:08 #40
    The Researcher
    Το avatar του χρήστη The Rock

    Εγγραφή
    28-08-2009
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.553
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NASSER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρατηρηση μου ειναι πως κακως ο ThePlanet εσβησε τα ποστ του, καθως για μενα ηταν πολυ καλα και επικοδομητικα στη συζητηση και ολοι μπηκαν στη διαδικασια να σχολιασουν πανω σαυτα.
    Η επανειλημμενη απαραδεχτη σταση του TheRock... εφερε σύγχυση και παραστρατηση του θεματος. Εκει κολαει το λεγομενο περι ''ανθρωπολογιας''.

    ΤhePlanet ευτυχως τα ποστ σου δεν χαθηκαν καθως υπαρχουν σε παραθεσεις αλλων μηνυματων. Ελπιζω και ευχομαι να παραβλεψεις αυτο το ατυχες συμβαν και να συνεχισεις να παραθετεις τις αποψεις σου και τις γνωσεις σου.

    ΤheRock αλλη μια φορα ειχες απαραδεχτη συμπεριφορα απο την τελευταια εμφανιση σου στο φορουμ με το να εισαι επικρητικος και ειρωνικος. Για μενα παντα αδιαβαστος εισαι. Ελπιζω να μην με κανεις να φανω κακος απεναντι σου αν θελεις να συνεχισεις να συμμετασχεις στο φορουμ. Τις ερευνες σου και τις αποψεις σου να τις παραθετεις μεταφρασμενες...

    @Ζητω να συνεχιστει η συζητηση επι του θεματος. ΤΑ ΑΣΧΕΤΑ ΠΟΣΤ θα σβηνονται!
    Νασσέρ δεν ειρωνεύτηκα κανένα άτομο απολύτως ,μια συζήτηση με το παιδί έκανα. Δεν ξέρω αν παρεξηγείται ο γραπτός λόγος αλλά δεν είχα κανένα απολύτως τέτοιο σκοπό. Δεν μετέφρασα την κάθε μια λέξη που είπα γτ απλά είπα ότι όλες υποστηρίζουν το ίδιο ακριβώς αποτελέσμα. *************************************************************

    ***Εως εδω επιτρεπεται να αναφέρεσαι! NASSER***
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Rock : 15-02-10 στις 23:10
    The last three or four reps is what makes the muscle grow. This area of pain divides the champion from someone else who is not a champion. That's what most people lack, having the guts to go on and just say they'll go through the pain no matter what happens.
    Arnold Schwarzenegger
     

  11. 17-02-10 15:27 #41
    Το avatar του χρήστη ThePlanet

    Εγγραφή
    14-01-2010
    Μηνύματα
    76
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο KATERINI 144 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ολο αυτο που εγραψες τωρα αφορα τη γλυκοζη/δεξτροζη (High Fructose Corn Syrup=γλυκοζη) την οποια χρησιμοποιούμε ΜΟΝΟ στο μεταπροπονητικο γευμα, διαβαζοντας το καποιος οχι και τοσο σχετικος αυτο θα ακουει γλυκοζη και θα τρεχει..............
    Πιστεύω πως οποιεσδήποτε μικροπαρεξηγήσεις θα πρέπει να παραμερίζονται προκειμένου να μη δίνεται λανθασμένη εντύπωση σε όσους διαβάζουν το παραπάνω.

    Φίλε Katerini, δεν θα χρειαστεί να τρέξει κανείς, γιατί όπως φαίνεται κι από την παράθεση, αναφέρθηκα στο High Fructose Corn Syrup, το οποίο είναι μεν σιρόπι καλαμποκιού (σχεδόν 100% D-γλυκόζη, δηλαδή δεξτρόζη ή κοινώς γλυκόζη), αλλά έχει υποστεί περαιτέρω επεξεργασία, ώστε τελικά να περιέχει ένα μέτριο προς μεγάλο ποσοστό φρουκτόζης. Το High Fructose Corn Syrup έχει κάποιες ιδιότητες που το κάνουν πολύ χρήσιμο στη βιομηχανία τροφίμων και ποτών, αλλά δυστυχώς φαίνεται ότι η κατανάλωση φρουκτόζης μ' αυτόν τον τρόπο άνω των 6-12 μηνών δεν είναι υγιεινή γιατί οδηγεί τον οργανισμό στο να μην μπορεί να χρησιμοποιήσει το λίπος με την ίδια ευκολία που θα το χρησιμοποιούσε αν δεν κατανάλωνε την επεξεργασμένη φρουκτόζη. Υπάρχουν κι άλλες συνέπειες, αλλά δεν χρειάζεται περισσότερη ανάλυση.

    Ο φίλος stamthedrum το έγραψε πάρα πολύ γενικά και η μπάλα έπαιρνε οτιδήποτε περιέχει φρουκτόζη. Δεν έχω διαβάσει πουθενά ότι η φρουκτόζη των φρούτων έχει αντίστοιχα αποτελέσματα μακροπρόθεσμα με το High Fructose Corn Syrup.

    Τέλος, ζητώ συγγνώμη, ειδικά από administrators και moderators, για το σβήσιμο των μηνυμάτων μου, αλλά λόγω της μικρής εμπειρίας μου με φορουμ δεν σκέφτηκα ότι θα δημιουργούσε τα προβλήματα που περιγράψατε.
     

  12. 17-02-10 15:33 #42
    building than drugs
    Το avatar του χρήστη Doctorg

    Εγγραφή
    06-06-2008
    Μηνύματα
    1.193
    Προεπιλογή
    Εγω, χωρίς να σε γνωρίζω προσωπικά και εδω στο forum ThePlanet, χαίρομαι πραγματικά που κσαναποστάρεις και έχεις αυτή τη φιλική διάθεση .
     

  13. 17-02-10 15:47 #43
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    μια μικρη παρένθεση και συνεχιζουμε τη συζήτηση που αφορα το θεμα,

    στον γραπτο λογο παρεξηγούμαστε πολυ ποιο ευκολα απ'οτι στον προφορικό, γιαυτο καλα ειναι να μην ''αρπαζόμαστε'' αμεσως με κατι που θα γράψει κάποιος και δε θα μας αρέσει, με συζήτηση και καλή διάθεση ολα λύνονται.
     

  14. 17-02-10 16:11 #44
    The Researcher
    Το avatar του χρήστη The Rock

    Εγγραφή
    28-08-2009
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.553
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο KATERINI 144 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μια μικρη παρένθεση και συνεχιζουμε τη συζήτηση που αφορα το θεμα,

    στον γραπτο λογο παρεξηγούμαστε πολυ ποιο ευκολα απ'οτι στον προφορικό, γιαυτο καλα ειναι να μην ''αρπαζόμαστε'' αμεσως με κατι που θα γράψει κάποιος και δε θα μας αρέσει, με συζήτηση και καλή διάθεση ολα λύνονται.
    Ακριβώς αυτό .
    The last three or four reps is what makes the muscle grow. This area of pain divides the champion from someone else who is not a champion. That's what most people lack, having the guts to go on and just say they'll go through the pain no matter what happens.
    Arnold Schwarzenegger
     

  15. 17-02-10 16:15 #45
    Το avatar του χρήστη ThePlanet

    Εγγραφή
    14-01-2010
    Μηνύματα
    76
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο The Rock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή που μετατρέπεται σε λίπος είναι η περίσσια ποσότητα. Εφόσον λες όμως ότι η φροκτόζη μετατρέπεται σε λίπος τότε γιατί την χρησιμοποιείς μεταπροπονητικά ?
    Δεν είπα ότι μετατρέπεται σε λίπος, είπα ότι μετατρέπεται ευκολότερα σε λίπος. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα.

    Πάντοτε ένα μέρος των υδατανθράκων που καταναλώνουμε αποθηκεύεται ως λίπος. Αυτό δεν είναι κάτι κακό και καλώς που συμβαίνει. Το λίπος είναι μια συμπιεσμένη μορφή ενέργειας για τον οργανισμό. Όταν περάσει η επίδραση της ινσουλίνης, τα κύτταρα αρχίσουν να χρησιμοποιούν (για κάποιο διάστημα) κυρίως λίπος για παραγωγή ενέργειας. Αυτό που ίσως δεν είναι πολύ γνωστό είναι ότι η ινσουλίνη αυξάνει την απορρόφηση γλυκόζης από όλα τα κύτταρα και όχι μόνο από τα μυικά (ίσως να διαφέρει σε κάποιο βαθμό η ποσότητα που απορροφάται από το καθένα). Επομένως, η γλυκόζη που απορροφάται από τα λιποκύτταρα αποθηκεύεται ως λίπος.

    Φίλε TheRock, καταναλώνω μπανάνα και μέλι γιατί αυτή τη στιγμή τα θεωρώ τις καταλληλότερες (για μένα) πηγές απλών σακχάρων μεταπροπονητικά και γιατί ακόμα δεν έχω πειστεί ότι το spike ινσουλίνης που προκαλεί η χρήση μίγματος δεξτρόζης/μαλτοδεξτρίνης ή κάποιο από τα προϊόντα που αναφέρονται στο topic είναι τόσο χρήσιμο. Πολλοί το χρησιμοποιούν, αλλά δυστυχώς δεν έχω διαβάσει ακόμα κάποια εμπεριστατωμένη διαπίστωση κάποιου (EDIT: εννοώ κάποιου ερασιτέχνη) ότι είδε καλύτερα αποτελέσματα από τότε που έτρωγε μπανάνα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο The Rock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μου λες πράγματα που δεν ξέρω αλλά δεν λες ιδιαίτερα ξεκάθαρα αν πιστεύεις εν τέλει ότι η ζάχαρη(έστω η φρουκτόζη των φρούτων)αναπληρώνει το μυικό γλυκογόνο.
    Όπως σου ξαναέγραψα πιο πάνω σε άλλο μήνυμα, δεν το έχω ψάξει ποτέ γιατί δεν θεώρησα ότι η αναπλήρωση του γλυκογόνου των μυών είναι απαραίτητο να γίνει στο πρώτο μεταπροπονητικό γεύμα.

    Αλλά θα ήθελα να μου απαντήσεις:

    • γιατί θεωρείς την αναπλήρωση του γλυκογόνου των μυών τόσο συμαντική, ώστε να πρέπει να γίνει στο πρώτο μεταπροπονητικό γεύμα;
    • γιατί η αναπλήρωση του ηπατικού γλυκογόνου δεν είναι σημαντική;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο The Rock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαίρομαι που σου άρεσαν οι πηγές αλλά με όλο το σεβασμό πολύ μπλα μπλα για το τίποτα λέει κάποιος χωρίς πηγές(κατά προτίμηση γενικά έρευνες). Πες μας που κατάληξες.
    Κι εγώ, όπως όλοι μας, ψάχνομαι. Τουλάχιστον ότι έχω αναφέρει ως τώρα αναφέρεται σε βιβλία, δεν έχω γράψει κάτι πολύ καινούριο για να χρειάζεται να το υποστηρίξω με έρευνες.

    EDIT: φυσικά αυτό το θέμα με τη λεπτίνη και τη φρουκτόζη δεν υπάρχει σε κάποιο βιβλίο, αλλά οι αναφορές είναι τόσο πολλές στο ιντερνετ που πραγματικά είναι περιττό να βάλει κανείς παραπομπές.


    ΥΓ: Για να μη γράφω άλλο οφ-τοπικ μήνυμα, κάνω προς όλους:
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ThePlanet : 17-02-10 στις 16:37
     

Σελίδα 3 από 28 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία