Σελίδα 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 789
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 121 έως 126 από 126
  1. 22-09-19 22:09 #121
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    οπως εγραψα κ απο πανω, κατα καιρους στο λογκ σου τα εχουμε ξανασυζητησει αυτα..γρηγοροτερα δεν χτιζεις τπτ, το σωμα εχει ενα προκαθορισμενο τροπο που κανει οτι κανει, κ αυτος διαφερει απο ανθρωπο σε ανθρωπο..οι λειτουργιες ειναι ιδιες μονο σαν διαδικασια, το αποτελεμα ειναι παντα διαφορετικο, γιατι υπαρχουν πολλοι παραμετροι.
    γενικα παντως, στην δικη σου περιπτωση, οπως εχω ξαναγραψει κ στο λογκ σου (γινομαι γραφικος, το ξερω), σε καποια πραγματα χωρις λογο, το εχεις παει σε ακρα, κ δυστυχως ενω στο γραφουμε καμια φορα, οταν κανουμε τετοιες κουβεντες, δεν το καταλαβαινεις παρα μονο οταν εχει ξεκινησει να γινεται η "στραβη".
    αποψη μου, οπως κ παλιοτερα, να αναθεωρησεις αρκετα πραγματα στον τροπο που λειτουργεις στις προπονησεις κ διατροφη.

    οι ερευνες επισης, δεν αναφερουν πουθενα 3γρ ανα κιλο, αυτοι που τα υποστηριζουν κατι τετοια ειναι κατι "αγωνστικοι", με 0 γνωσεις απο διατροφη.

    τελος, επειδη εχουν γινει κ μελετες με μεγαλη καταναλωση πρωτεινης (απο 3γρ κ πανω) σε σχεση με τη νεφρικη λειτουργια, δεν δειχνουν οτι εχει καποια επιδραση αρνητικη στα νεφρα η καταναλωση αυτη σε υγιεις ανθρωπους..βεβαια, οι μελετες αυτες δεν εγιναν για χρονια, αλλα για ενα μικρο χρονικο διαστημα, με μια μονο να εχει κρατησει 12 μηνες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 23-09-19 08:30 #122
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    Ναι εχεις δικιο.εν γενει ενω γνωριζω καποια πραγματα,εγω ενεργω διαφορετικα.ειμαι ανθρωπος των ακρων σε ολες τις φασεις της ζωης μου δυστυχως.
    ευτυχως προς το παρον δεν εχει συμβει κατι ασχημο οπως με τν τραυματισμο.απλα μου ειπαν να την ελαττωσω γιατι στο μελλον δεν ξερω τι θα συμβει.οποτε αυτη τη φορα το προλαβα...σ ευχαριστω για ολα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 23-09-19 12:54 #123
    Προεπιλογή
    Εγώ παιδιά άργησα αλλά αρχίζω να καταλαβαίνω ότι όλο αυτό με την πρωτεινη είναι ένα παραμύθι.
    Δεν πας να παίρνεις και 2 γραμμαρια ανά κιλό ή και 4 ανά κιλό, η ανάπτυξη έρχεται από τον υδατανθρακα.
    Αυτό που τοσα χρόνια λένε και οι bodybuilders είμαι 100 κιλά τρώω 300 γραμμάρια (χωρίς να διαβάζω μελετες) αρχίζω και πιστεύω είναι μούρα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 23-09-19 16:14 #124
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    θα συμφωνησω με τον γιατρο.και αυτο δεν το λενε μονο οι μποντιμπιλντερς αλλα οι περισσοτεροι μεσοι αθλουμενοι και περσοναλ.και μαλιστα αν πεις κατι διαφορετικο εναντιωνονται.ασε που εχουν ενοχοποιησει σε μεγιστο βαθμο τον υδατανθρακα που τον θεωρουμαι ολοι δαιμονα.εγω απλα δεν ειχα ακουσει τη δατροφολογο οτι δεν χρειαζεται πολλη πρωτεινη επειδη οι διατροφολογοι θεωρουνται αδαεις απο τους περισσοτερους.Ωστοσο προχθες που πηγα για λιπομετρηση και συζητησαμε και λιγο περι της διατροφης μου,ηταν εντελως αρνητικη σε τοση προσληψη πρωτεινης και στα συμπληρωματα και επεμενε παρα πολυ στο θεμα των νεφρων.οταν γυρισα σπιτι το συνδυασα με τις εξετασεις που κανω συχνα και παντα βγαινει ανεβασμενη η ουρια και η β12 και θυμηθηκα που ο γιατρος ειχε πει πολυ νερο και οχι το συμπληρωμα και σκεφτηκα οτι μαλλον εχουν δικιο.η ουρια σχετιζεται με τα νεφρα και εγω εκανα υπερκαταναλωση και μαλιστα τωρα τελευταια ενιωθα οτι δεν χωνευα τοσες ποσοτητες,πολλη αφυδατωση,πρηξιμο και δυσκοιλιοτητα και ετσι αναθεωρησα και απο την πεμπτη την εχω μειωσει.νωρις ειναι αλλα νιωθω πιο αναλαφρη και ετσι θα συνεχισω και θα κανω ενημερωση σε ενα μηνα.τελικα ολα ενας μυθος ειναι για πουλανε οι εταιρειες...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 23-09-19 16:33 #125
    Προεπιλογή
    Καλά ξαναλέω , εγώ δεν ενημερώνομαι απο τα του χώρου. Μια αίσθηση μου γράφω.
    Και προφανώς είναι σημαντική και η πρωτεινη σε συνδιασμό με τον υδατανθρακα αλλά όχι ετσι υπερβολικά.
    Και εννοείται δε μιλάω σα γιατρός. Άλλωστε γιατρός είμαι εγώ? Ένας "κοκκαλάς" είμαι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 23-09-19 18:38 #126
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Το πρόβλημα με τους περισσοτέρους είναι οτι προσπαθούμε να αντιγράψουμε πρωτόκολλα από αθλητές που δουλεύουν σε άλλες ταχύτητες:

    1ον Μεταβολισμός : Όταν ενας αθλητής (οχι αθλούμενος) γυμνάζεται 3-4-5 ωρες με 2πλες ή και 3πλες προπονησεις, θα φαει τουλάχιστον 1500 θερμίδες παραπάνω από αυτον που πάει και κανει 45 λεπτά βάρη και 30 διαδρομο. It's not the same.

    2oν Ένταση-όγκος προπόνησης : Όταν καποιος δουλεύει με κάποιο πρωτόκολλο προπόνησης, πχ αρση βαρών που μπορεί να κάνουν στην προπονηση 40-50 προσπάθειες, δεν θα συγκριθούν με εναν crossfita που δουλεύει αρσιαρίστικες ασκησεις σε ενα box.

    3oν Bελτιωτικά : Δουλεύουν με πιο υψηλές στροφές.

    Αυτες ειναι οι προσωπικές μου αντιλήψεις , απ΄οτι βλέπω και παρατηρώ τόσα χρόνια.
    Δεν μας επιβάλλει κάποιο παρασκήνιο ή σκοτεινά συμφέροντα και έρευνες να συγκριθούμε οι χομπίστες με τους αθλητές .
    Οταν όμως επιλέγουμε να το αντιγράψουμε , πρέπει να ξέρουμε ότι η επιλογή ειναι δικιά μας, μετά απο δική μας κρίση.

    Αν εγω τωρα δλδ δω ενα βίντεο του Πυρρυ Δημα να φέρνει απο πάνω του 200 κιλα και πορωθώ να πάω να το κάνω και κόψω ενα μυ ή πάθω μια θλάση, δεν μου φταίει το βίντεο ή ο Πύρρος Δημας αλλά εγώ που υπερεκτίμησα στην παρούσα φάση τις δυνάμεις μου.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 789