Σελίδα 8 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 6789 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 106 έως 120 από 126
  1. 19-10-15 14:31 #106
    Banned
    Εγγραφή
    06-10-2015
    Μηνύματα
    175
    Προεπιλογή Συμφωνείτε ή διαφωνείτε;
    ΨEMA 1o : «Οι αθλητές χρειάζονται 2–3gr πρωτεΐνη ανά kg σωματικού βάρους»
    Ένα νούμερο που «διαφημίζεται» ως απαραίτητο για μέγιστη απόδοση, ανάπλαση, αλλά και μυϊκή ανάπτυξη. Πίσω από το μύθο αυτό βρίσκονται οι εκατοντάδες εταιρείες συμπληρωμάτων διατροφής (με τεράστιους ετήσιους τζίρους!), οι οποίες κατευθύνουν και στηρίζουν οικονομικά :
    α) αθλητικά περιοδικά (κυρίως του bodybuilding), β) πανεπιστημιακά ερευνητικά κέντρα, γ) αθλητιάτρους - διαιτολόγους, δ) ομοσπονδίες και συλλόγους, ε) επώνυμους προπονητές και στ) ελίτ αθλητές. Ο σκοπός τους προφανής. Το μέγιστο κέρδος σε σύντομο χρονικό διάστημα, με συνεχώς εναλλασσόμενα «νέα» προϊόντα, «απαραίτητα» ως συμπλήρωμα σε καθημερινή βάση.
    Εκμεταλλεύονται τη δίψα και τη διάθεση των αθλητών για καλύτερη απόδοση, τάχιστη ανάρρωση, σωματική διάπλαση κ.α.
    Η πρόσθετη κατανάλωση πρωτεΐνης , χρησιμοποιείται σχολαστικά καθημερινά, σχεδόν από όλους τους αθλητές.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2.  

  3. 20-10-15 12:50 #108
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Post
    Mimis26

    ΨEMA 1o : «Οι αθλητές χρειάζονται 2–3gr πρωτεΐνη ανά kg σωματικού βάρους»
    Ένα νούμερο που «διαφημίζεται» ως απαραίτητο για μέγιστη απόδοση, ανάπλαση, αλλά και μυϊκή ανάπτυξη. Πίσω από το μύθο αυτό βρίσκονται οι εκατοντάδες εταιρείες συμπληρωμάτων διατροφής (με τεράστιους ετήσιους τζίρους!), οι οποίες κατευθύνουν και στηρίζουν οικονομικά :
    α) αθλητικά περιοδικά (κυρίως του bodybuilding), β) πανεπιστημιακά ερευνητικά κέντρα, γ) αθλητιάτρους - διαιτολόγους, δ) ομοσπονδίες και συλλόγους, ε) επώνυμους προπονητές και στ) ελίτ αθλητές.
    Ο σκοπός τους προφανής. Το μέγιστο κέρδος σε σύντομο χρονικό διάστημα, με συνεχώς εναλλασσόμενα «νέα» προϊόντα, «απαραίτητα» ως συμπλήρωμα σε καθημερινή βάση.
    Εκμεταλλεύονται τη δίψα και τη διάθεση των αθλητών για καλύτερη απόδοση, τάχιστη ανάρρωση, σωματική διάπλαση κ.α.
    Η πρόσθετη κατανάλωση πρωτεΐνης , χρησιμοποιείται σχολαστικά καθημερινά, σχεδόν από όλους τους αθλητές
    .



    H αλήθεια είναι, για όποιον έχει διαβάσει ολόκληρο το κείμενο του Σπάρτακου, ό,τι περιέχει μία δόση αλήθειας σε αυτά που γράφει, σε κάποια άλλα σημεία όμως, νομίζω, πως είναι υπερβολικός. Σχετικά με το από πάνω που είναι σε μαύρο bold, πιστεύω πως ισχύει ευρύτερα για πολλά προϊόντα, όλα στον βωμό του χρήματος. Χωρίς να έχω το υπόβαθρο παρά μόνο όσα έχω διαβάσει από διατροφολόγους, γι' αυτό δεν είμαι απόλυτος, νομίζω πως παραπάνω από 1,5 γραμμάριο ανά κιλό σωματικού βάρους είναι πολλά ακόμα και για όσους ασκούνται.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χαράλαμπος : 20-10-15 στις 13:01
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 20-10-15 13:30 #109
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Για κείμενο του τρελοσπάρτακου περιέχει μερικές αλήθειες, άλλο που ο στόχος του είναι άλλος δηλαδή να προωθήσει τη χορτοφαγία (κάνοντας και αναφορά στις αγαπημένες του θεωρίες συνωμοσίας).

    Όταν μιλάμε για νάτουραλ καταστάσεις οι υπερβολές στην πρωτείνη πάνε χαμένες και όπως ξέρουμε η πρωτείνη είναι ακριβή σε σχέση με τους υδατάνθρακες ή τα λίπη που υπάρχουν σε αφθονία σε φτηνές τροφές.

    Να συμπληρώσω ότι ένας από τους μεγαλύτερους μύθους που προώθησαν και τελικά καθιέρωσαν οι εταιρίες συμπληρωμάτων είναι ότι σε κάθε γεύμα απορροφώνται μόνο 30 γραμμάρια πρωτείνης ενώ τα υπόλοιπα εξαφανίζονται ως δια μαγείας!
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 20-10-15 14:31 #110
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    billy89

    Για κείμενο του τρελοσπάρτακου περιέχει μερικές αλήθειες
    Από μικρό και από τρελό λένε...

    άλλο που ο στόχος του είναι άλλος δηλαδή να προωθήσει τη χορτοφαγία
    Ακριβώς! σε αυτό το σημείο αναφερόμουν από πάνω ως υπερβολή.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 25-11-15 16:39 #111
    Προεπιλογή
    Ψάχνοντας για το σχετικό θέμα με την πρωτείνη, έπεσα και σε σχετικό άρθρο, μπορεί να σας ενδιαφέρει:
    Δεν σε παχαίνουν οι υδατάνθρακες αλλά το κρέας
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 25-11-15 16:58 #112
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    ενα αλλο σχετικο αρθρο οσον αφορα το τι γινεται με ολα αυτα ειναι το παρακατω..διαβασε το να παρεις μια ιδεα

    Πως παχαίνουμε;


    το αρθρο που δινεις καπου αναφερει το αρθρο το εξης

    Σίγουρα η πρωτεΐνη είναι σημαντική για το σώμα μας. Για την ακρίβεια είναι τα αμινοξέα που έχουμε ανάγκη, τα οποία συνθέτουν την πρωτεΐνη. Για να καταλάβουν οι ερευνητές πόση ακριβώς ποσότητα χρειαζόμαστε, βρήκαν έναν τρόπο ώστε να μετράνε το άζωτο που αποβάλλεται στα ούρα και στο σύγκριναν με το άζωτο που λαμβάνουμε, μια μέθοδος που λέγεται ισορροπία αζώτου. Οι ερευνητές κάνοντας σχετικές έρευνες, κατέληξαν ότι για την ισορροπία αζώτου δεν έχει σημασία η ποσότητα πρωτεΐνης που καταναλώνουμε, αλλά οι θερμίδες
    αρχικα να γραψω οτι η τελευταια προταση δεν μπορει να ισχυει επ'ουδενι, μιας κ το αζωτο, υπαρχει μονο στην πρωτεινη, κ οχι στα λιπαρα η στους υ/ες, αρα το συμπερασμα της προτασης αυτης, ειναι το λιγοτερο αυθαιρετο οπως δινεται, πανω στην ισσοροπια αζωτου..

    μετα ας παμε παρακατω να πουμε οτι αρχικα, αναφερεται σε αυτη την μελετη

    η οποια υπαρχει κ εδω, μαζι με καποιες αλλες που μας δινουν μια συνολικη εικονα για το τι μπορει γινεται

    Μέγιστη αναβολική απόκριση προσλαμβανόμενης πρωτεΐνης με ένα γεύμα


    Στην μελετη αυτη, χρησιμοποιηθηκε ροφημα, με ο,τι αυτο συνεπαγεται..δεν εχεις υπολογισει ομως, οτι αν η πηγη πρωτεινης ηταν διαφορετικα, οπως πχ 50γρ πρωτεινη απο κρεας, εκει δεν θα ειχαμε τα ιδια δεδομενα οσον αφορα την οξειδωση της λευκινης..αρα ουσιαστικα μιλαμε μονο για συμπληρωμα,κ οχι γενικα για ποσοτητες πρωτεινης...παραφραζουμε τον Βολταιρο εν ολιγοις..

    --------------------------------

    καποιες αλλες σχετικες μελετες ειναι οι απο κατω

    Ο ρόλος του ποσοστού λήψης των πρωτεϊνών και των υδατανθράκων ως προς τον επηρεασμό της σωματικής μάζας.


    Αναγκες πρωτεινης και ισορροπια αζωτου σε αθλουμενους.


    Επιπτωση στο σωματικο βαρος απο αυξημενη ληψη πρωτεινης.

    καλη αναγνωση
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 29-08-16 14:51 #113
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα.. Είμαι νέος στο φορουμ καθώς και στο τομεα της διατροφής. Είμαι 23 χρονών 1.76 και 76 κιλά. Στόχος μου είναι να φτιάξω την διατροφή μου και σε συνδιασμό με προπόνηση να χάσω το περιττο λίπος και να δυναμώσω το σώμα μου. Απο όσα έχω διαβάσει λοιπόν πρέπει η διατροφή μου να περιέχει κυρίως πρωτεινη, λιγότερους υδατάνθρακες και λιπη. 150-200 γραμμάρια πρωτείνης την μέρα είναι καλή ποσότητα; Μου φαίνεται δύσκολο να πετύχω την συγκεκριμενη ποσότητα μόνο με προιόντα που υπάρχουν σπίτι. θα ήταν υπερβολή να ξεκινούσα την χρήση κάποιου συμπληρώματος όπως whey protein? Ευχαριστω εκ των προτέρων
    Βασίλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 29-08-16 15:28 #114
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billybistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.. Είμαι νέος στο φορουμ καθώς και στο τομεα της διατροφής. Είμαι 23 χρονών 1.76 και 76 κιλά. Στόχος μου είναι να φτιάξω την διατροφή μου και σε συνδιασμό με προπόνηση να χάσω το περιττο λίπος και να δυναμώσω το σώμα μου. Απο όσα έχω διαβάσει λοιπόν πρέπει η διατροφή μου να περιέχει κυρίως πρωτεινη, λιγότερους υδατάνθρακες και λιπη. 150-200 γραμμάρια πρωτείνης την μέρα είναι καλή ποσότητα; Μου φαίνεται δύσκολο να πετύχω την συγκεκριμενη ποσότητα μόνο με προιόντα που υπάρχουν σπίτι. θα ήταν υπερβολή να ξεκινούσα την χρήση κάποιου συμπληρώματος όπως whey protein? Ευχαριστω εκ των προτέρων
    Βασίλης
    Ναι ειναι καλη ποσοτητα. Εφοσον δεν μπορείς να καλύψεις τις αναγκες σου απο στερεο φαγητο τότε ανατρέχεις σε καποια whey που ουσιαστικά αυτη ειναι η δουλεια της.
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 22-09-19 13:06 #115
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    με αφορμη την προχθεσινη μου επσκεψη σε διατροφολογο και με οσα εχω διαβασει εδω,θα ηθελα ν'αναθεωρησω το ποσο της προσληψης σε πρωτεινη.λαμβανα μεχρι προχθες για δυο χρονια 3 γρ του σωματικου βαρους δηλαδη εχω πλεον 45 κιλα και εφθανα τα 140γρ ημερησιως.εν τω μεταξυ αυτα τα 2 χρονια μου ανεβηκε και η τιμη της ουριας και στα υψη η βιταμινη β12 και μου συστησε ο γιατρος και ο διατροφολογος να ελαττωσω την πρωτεινη γιατι εχω στρεσαρει τα νεφρα μου και αργοτερα θα εχω σοβαρο προβλημα.μηπως τελικα εχουν δικιο?μηπως να τα κανω 2γρ επι του σωματικου βαρους?δηλαδη τωρα που ειμαι 45 κιλα
    ποσο ειναι το ιδανικο κατα τη γνωμη σας?
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 22-09-19 13:25 #116
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    καλημερα..προφανως κ εχουν δικιο, κ νομιζω ολο κ καποια αναφορα θα υπαρχει κ στο θεμα σου, τουλαχιστον απο εμενα μιας κ εχω σχολιασει κατ' επαναλληψη πραγματα για την διατροφη σου..σοβαρο προβλημα κανεις δεν μπορει να ξερει αν θα εχεις, αλλα αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι η ποσοτητα πρωτεινης που λαμβανεις ειναι υπερβολικη για σενα κ χωρις λογο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 22-09-19 16:48 #117
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Λωρα αν επιτρέπεται πως κατέληξες στο να παίρνεις 3γρ ανα κιλό;
    Ειναι υπερβολικά για την σωματοδομή σου, τα κιλά σου και γενικά αν κάποιος δεν είναι σε χρηση "βελτιωτικών"..
    Εγω θα πήγαινα στο 1.5-2 γρ Που είνια το πιο safe, εφόσον βρήκες την ουρία ανεβασμένη
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 22-09-19 17:53 #118
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    νομιζα οτι ετσι θα χτισω πιο γρηγορα μυικο ιστο.ακουγα πολλους που πρεσβευαν την υπερβολικη προσληψη πρωτεινης με ερευνες κτλ και παρασυρθηκα.2 χρονια τωρα που την εχω αυξησει τοσο πολυ,αυξηθηκε και η τιμη της ουριας και η β12 ειναι παρα πολυ υψηλη και χιλιες μοναδες επανω...δεν θυμαμαι τωρα...αλλα επειδη θεωρησα οτι οι γιατροι εχουν ενοχοποιησει τα συμπληρωματα,δεν τους ακουσα.τωρα ομως με αυτα που μου ειπε η διατροφολογος συνδυασα τις εξετασεις και αλλα συμπτωματα και ειπα ν'αναθεωρησω και να παω στα 2 γρ,διοτι μαλλον εκανα λαθος.επισης ο παθολογος μου τις βλεπει παντα τις εξετασεις μου ειχε πει να ελαττωσω το συμπληρωμα η' να το κοψω για ενα διαστημα,αλλα δεν ηταν αρνητικος με τα συμπληρωματα εν γενει.οποτε μαλλον ειχε δικιο.
    επισης οι ερευνες του μπιφ ειναι πολυ κατατοπιστικες αλλα τις ειχα ξεχασμενες.οποτε ισως πρεπει τελικα να την μειωσω στα 90γρ ημερησιως.τι λετε?
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 22-09-19 21:02 #119
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Για να βάλουμε μια σωστή βάση στην συζήτηση μας, είτε πάρεις υπερβολική ποσότητα πρωτεϊνης απο φαγητό είτε από συμπληρωμα, η ουρία θα ανέβει.
    Φυσικά μιλάμε για παρατεταμένη χρήση. Δλδ για ένα ανθρωπο που είναι λίγα κιλά, 3x είναι too much, δεν μεταβολίζεται.
    οπότε το πρόβλημα σου δεν εστιάζεται στο ότι παίρνεις συμπληρωμα, αλλα στην συνολική ποσότητα πρωτεΪνης που λαμβάνεις.
    Αν νιώθεις καλά να παραμείνεις με το φαγητό, ελαττώνοντας τις ποσότητες πρωτεϊνης που παίρνεις κόβοντας το συμπλήρωμα, go for it!
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 22-09-19 21:33 #120
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    σχετικα με το συμπληρωμα αναφερθηκαν ο ιατρος και η διατροφολογος,γι'αυτο το εγραψα.
    εγω εδω και 2 μερες εριξα την πρωτεινη στα 2γρ και θα κρατησω το συμπληρωμα μονο μετα την προπονηση και οχι και πριν υπνου,οπως εκανα.μετα απο 1 μηνα θα κανω και εξετασεις και θα δω και στην καθημερινοτητα διαφορες.σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 8 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 6789 ΤελευταίαΤελευταία