Θέμα: Ντάκος

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 27 από 27
  1. 16-05-11 15:43 #16
    Προεπιλογή
    Καταλαβαίνεις και μόνος σου οτι γράμμωση (χάσιμο λίπους τέλος πάντων) και αυτα τα 2 δεν πάνε μαζί ΕΚΤΟΣ... και αν επιλέξεις τα κατάλληλα υλικά (ντάκο ολικής, τυρί με χαμηλά λιπαρά και ελάχιστο ελαιόλαδο) ΑΛΛΑ θα πρέπει να υπολογίσεις τις θερμίδες του και να τις ενσωματώσεις στο ημερήσιο πρόγραμμά σου.
    Αυτό μπορείς να το κάνεις, αλλά επειδή είναι τόσο θερμιδογόνο αυτό το έδεσμα (ντάκος) θα σου ελαττώσει αρκετά τις υπολειπόμενες ημερήσιες θερμίδες και τελικά θα καταλάβεις και μόνος σου οτι δεν αξίζει γιατί θα πεινάς.

    Πάρε ηλεκτρονική ζυγαριά, ζύγισε και υπολόγισε όσα τρώς, ρύθμισε τις ημερήσιες θερμιδικές ανάγκες σου σε υποθερμιδική διατροφή και... καλή επιτυχία
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panosss : 16-05-11 στις 15:45
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 16-05-11 15:50 #17
    Προεπιλογή
    @ggeorge
    H ντομάτα είναι must το καλοκαίρι.Το ελαιόλαδο έχει πολύ καλά λιπαρά.

    Όσο για το παξιμάδι πήγαινε σε ένα super market και δες τι λέει η συσκευασία για θερμίδες,υδατάνθρακες κλπ. κλπ.

    Για την φέτα μπορείς να ρωτήσεις απο εκεί που την παίρνεις ποια έχει τα λιγότερα λιπαρά και πόσα είναι.Σύγκρινε την και με το ανθότυρο.

    Ο παραδοσιακός ντάκος έτσι είναι και σε μαγαζί που έχω φάει,άντε να σου βάλουν και ρίγανη πάνω απο την φέτα.

    Αν είναι να αποφύγεις παγωτά,παγωτίνια κλπ. κλπ. μια χαρά είναι ο ντάκος.


    ΥΓ1:Την ημέρα όμως που θα φας ντάκο,μην το ρίξεις και στα ψωμιά και στις βουτιές στην σαλάτα,παρά μόνο στην θάλασσα.

    ΥΓ2:Όσο για το club sandwich δεν είναι η και η βέλτιστη επιλογή.Ένας φίλος πιο πάνω σου πρότεινε κάτι καλύτερο.

    ----------

    EDIT: Πάνο δεν είδα το ποστ σου,συμφωνώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DrNio : 16-05-11 στις 15:53
    Whatever doesn't kill you, simply makes you ... stranger
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 19-05-11 10:24 #18
    Προεπιλογή
    εγω λεω να χτυπισεις κανα μπουκαλι ρακι, να γινεις τουμπανο...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 19-05-11 11:14 #19
    Το avatar του χρήστη ggeorge

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    Αθηνα
    Μηνύματα
    510
    Προεπιλογή
    νομιζω οτι θα χτυπαω κανενα κοτοπουλακι.... (Ευτυχως εχουν και κουζίνα οργανωμενη αυτες οι καφετεριες... )

    Κουραστηκα μονο που το σκεφτομαι οτι πρεπει να υπολογίζω ολα αυτα...
    Ψωμι ετσι και αλλιως δεν το τρωω καθόλου...

    Παντως καλη η ιδεα του σπιτικου ντακου... Μου αρεσε...
    Μαυρο παξιμαδι λοιπόν ετσι;
    Το ανθοτυρο μοιαζει με φετα; Δεν το εχω δοκιμασει...

    φετα με λίγα λιπαρα δεν εχω βρει ακομα. Και ειναι απο τα αγαπημενα μου...

    Ευχαριστω παιδιά...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 19-05-11 11:26 #20
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ggeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    νομιζω οτι θα χτυπαω κανενα κοτοπουλακι.... (Ευτυχως εχουν και κουζίνα οργανωμενη αυτες οι καφετεριες... )

    Κουραστηκα μονο που το σκεφτομαι οτι πρεπει να υπολογίζω ολα αυτα...
    Ψωμι ετσι και αλλιως δεν το τρωω καθόλου...

    Παντως καλη η ιδεα του σπιτικου ντακου... Μου αρεσε...
    Μαυρο παξιμαδι λοιπόν ετσι;
    Το ανθοτυρο μοιαζει με φετα; Δεν το εχω δοκιμασει...

    φετα με λίγα λιπαρα δεν εχω βρει ακομα. Και ειναι απο τα αγαπημενα μου...

    Ευχαριστω παιδιά...
    Στο μάτι ναι,σε γεύση καμία σχέση.Το ανθότυρο έχει γλυκιά γεύση,γι αυτό πάρε μικρή ποσότητα μην χαλάσεις τα λεφτά σου αν δεν σου αρέσει.


    Επειδή δεν τρώω τυριά συχνά,πέρα απο gouda στο τοστ μου,δεν ξέρω αν το ανθότυρο ή η φέτα έχει λιγότερα λιπαρά,αλλά αυτοί που τα πουλάνε ξέρουν σίγουρα.

    --------------

    Edit:Αγόρασα παξιμάδι ή όπως λέει η συσκευασία κριθαροκούλουρα και ανθότυρο.

    Θα γράψω μερικά στοιχεία : ανθότυρο-->ανά 100g.
    πρωτεινη 12,4g,υδατ.4,5g,λιπαρά 13g εκ των οποίων τα 8.5g είναι κορεσμένα . 184kcal.
    Τώρα ανά μερίδα που αναγράφει( 30g ) παίρνεις(με την ίδια σειρά όπως πάνω) 3.7,1.4,3.9,2.6 αντίστοιχα.Ηθικό δίδαγμα πολύ κορεσμένο λίπος αν παρά φας.Αλλά έτσι κι αλλιώς δεν θα το συνδιάσεις με κρέας αλλά με κανά όσπριο.

    Το παξιμάδι ανα 100g. έχει 361kcal και πρωτ. 11.3,υδατ. 73.5 εκ των οποίων τα 3.4 είναι ζάκχαρα, 4.4 fat απο το οποίο το 1 g είναι κορεσμένο,εδώδιμες ίνες (dietary fibres,που δεν έχω ιδέα τι είναι) 8.6γρ,Νάτριο 0.86.
    Η συσκευασία που πήρα έχει 4 μεγάλα παξιμάδια(100γρ.) τα οποία όμως σπάνε εύκολα στην μέση (50γρ.) οπότε διαιρείς τα στοιχεία παραπάνω,αν σου φάνηκαν υπερβολικά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DrNio : 19-05-11 στις 14:44
    Whatever doesn't kill you, simply makes you ... stranger
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 19-05-11 16:51 #21
    Προεπιλογή
    Κανε τελειως διαφορετικη συνταγη. Cottage, παξιμαδι, λαδι ντοματα. Παρα πολυ λιγοτερα λιπαρα.

    Αυτο που κανω εγω, για δεκατιανο, 2 φετες ψωμι, βαζω cottage, παπρικα και ντοματα. Δροσερο και καλοκαιρινο.
    I love sweets
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 19-05-11 17:46 #22
    Το avatar του χρήστη ggeorge

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    Αθηνα
    Μηνύματα
    510
    Προεπιλογή
    ευχαριστω παιδια

    θα κανω δοκιμες...
    γιατί είμαι λιγο περιεργος με τις γευσεις....
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 19-05-11 17:50 #23
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giannistzn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανε τελειως διαφορετικη συνταγη. Cottage, παξιμαδι, λαδι ντοματα. Παρα πολυ λιγοτερα λιπαρα.

    Αυτο που κανω εγω, για δεκατιανο, 2 φετες ψωμι, βαζω cottage, παπρικα και ντοματα. Δροσερο και καλοκαιρινο.
    Το σκέφτηκα και εγώ αυτό με το Cottage,αλλά το topic έχει σχέση με τον ντακο και έμεινα εκεί.

    Αν δεν βάζεις γλυκιά πάπρικα,δεν το λες και δροσερό.Εκτός αν βάζεις πολύ λίγη.Ωραία είναι η πάπρικα αλλά λίγο βαριά μου φαίνεται για δεκατιανό.Anyway,άντε καλή μας μάσα.
    Whatever doesn't kill you, simply makes you ... stranger
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 19-05-11 18:13 #24
    Προεπιλογή
    Ναι ξέχασα να το διευκρινίσω. Γλυκιά εννοούσα, εμένα μου φαίνεται πολυ δροσερό πάντως
    I love sweets
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 19-05-11 23:08 #25
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giannistzn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ξέχασα να το διευκρινίσω. Γλυκιά εννοούσα, εμένα μου φαίνεται πολυ δροσερό πάντως
    Οταν λέτε πάπρικα τι εννοείται?
    Την αλοιφή?
    No money no
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 20-05-11 00:55 #26
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Kaloutsikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν λέτε πάπρικα τι εννοείται?
    Την αλοιφή?
    Οχι σκονη. Στο σουπερμαρκετ στα μπαχαρικα λεει "Παπρικα - Γλυκεια" (αυτη που παιρνω). Εχει και καυτερη.
    I love sweets
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 20-05-11 00:59 #27
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giannistzn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι σκονη. Στο σουπερμαρκετ στα μπαχαρικα λεει "Παπρικα - Γλυκεια" (αυτη που παιρνω). Εχει και καυτερη.
    α! τώρα θυμήθηκα.
    No money no
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12