Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 38 από 38
  1. 03-04-15 00:52 #31
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikolas_mk2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σάλτσες ή καρυκεύματα θες?
    Ο,τιδήποτε
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 03-04-15 13:13 #32
    Officer
    Το avatar του χρήστη Metalhead|T|

    Εγγραφή
    26-04-2012
    Περ.
    ΤhE SeWErs
    Μηνύματα
    3.642
    Προεπιλογή
    Εγω αναλογα τα κέφια χρησιμοποιώ ζωμό της κνόρρ σε κύβους ΧΩΡΙΣ ΑΛΑΤΙ
    Τάσος
    * Online Coaching /Personal Training Services - Ατομικά προγράμματα προπόνησης /Διατροφικά πλάνα Instagram : HardCoretrainingSupport
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 03-04-15 15:05 #33
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Πολύ καλή επιλογή αυτό που αναφέρει ο Τάσος.
    Προσωπικά από συνήθεια τα ρύζια μου είτε καστανό είτε μπασμάτι, τα θέλω σκέτα. Το καστανό έχει ακόμα πιο χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη από το μπασμάτι και συνιστάτε στις δίαιτες. Επίσης είναι πιο χορταστικό. Το μόνο μειονέκτημα του είναι ο χρόνος βρασμού, που είναι περίπου 40 λεπτά, δηλαδή σχεδόν τριπλάσιος από το μπασμάτι.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 03-04-15 15:20 #34
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Καλο το καστανο,αλλα σαν το μαυρο (αγριο) δεν ειναι κανενα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 03-04-15 17:49 #35
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    για μένα για ευρεία κατανάλωση το νούμερο ένα είναι το λευκό ρύζι και έχει διάφορες ποικιλίες όπως πχ μπασμάτι που αλλάζοντας το δεν το βαριέσαι
    το μαυρο και αναποφλοίωτο καλό είναι αλλα αν κάποιος παίρνει φυτικές ίνες απο δημητριακα και μούσλι δεν χρειάζεται

    και με άσπρο ρύζι μια χαρα φτάνει κάποιος και σε ακραία κατάσταση γράμμωσης , σιγα να μην τρώμε και βολβούς και ρίζες ωμά για καλύτερα και μη επεξεργασμένα
    αν αρέσει σε κάποιον τόσο πολυ ας το φάει αλλα όχι και ότι είναι βασικό και απαραίτητο στη διατροφή μας , αυτό είναι η μεγαλύτερη μούφα

    και να σας πώ και κάτι που είναι τεκμηριωμένο και επιστημονικά , ότι τα λαχανικά που τρώγαμε παλια στο χωριό πχ ενα μαρούλι σε θρεπτικα συστατικά ισοδυναμεί με 10 μαρούλια σημερινα όπως και πολλα λαχανικά

    και δεν μιλάμε για αυγα και κότες , εκεί είναι άλλου παπα ευαγγέλιο , νομίζεις τρως διαφορετικα πράματα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 03-04-15 18:23 #36
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Καλα εννοειται πως και τα ασπρο μου αρεσει και το τρωω μπασματι συγκεκριμενα.Απλα οπως και να χει το καστανο και ακομα πιο πολυ το αγριο ειναι ανωτερο απο διατροφικη αξια σε σχεση με το ασπρο απο θεμα μεταλλων ινων κτλ.Το μαυρο παντως σαν προσωπικο γουστο καθαρα μιλαω εχει πολυ ωραια γευση,το καστανο ειναι καπως αγευστο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 03-04-15 19:25 #37
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Nikolas_mk2

    Εγγραφή
    05-06-2012
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    2.990
    Προεπιλογή
    Γευστικά ο ζωμός χρειαζεται στο ρυζι,συνηθως το βραζω σε ζωμο από κοτοπουλο (το νερο που θα ψηθει η κότα το χωριζω σε δυο πλαστικά μπουκαλια και το ένα μπαίνει στη καταψυξη),επισης κ ζωμός απο μοσχάρι του ταιριάζει.

    Απο πάνω τριμένα πιπέρια για να γίνει λίγο πιο πικάντικο,κανελλα,πάπρικα,κουκουναρι,σταφίδα,κάρυ(όχι όλα μαζί!),αναλογα κ το κρέας που θα έχει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 20-04-19 10:43 #38
    Προεπιλογή
    Παιδιά ποιο καστανό ρύζι προτιμάτε(αυτό με τα 10');agrino ή uncle ben?νομίζω του uncle ben έχει πιο ωραίο υφή αλλά είναι πιο ακριβό... είναι ιδέα μου;
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123