Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 37 από 37
  1. 25-03-10 15:07 #31
    Το avatar του χρήστη Ramrod

    Εγγραφή
    21-03-2010
    Περ.
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    2.348
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Machiavelli Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό, πολύ καλό. Πρέπει να βγάλουμε κι άλλα τέτοια ανέκδοτα με συμπληρώματα. Επιχειρήσεις είναι Ramrod, κέρδος θέλουν.
    Ναι σαφέστατα...παρεξηγήθηκα λιγάκι βασικά. Αυτό που ηθελα να πω είναι πως αν δεν είχαν αποτέλεσμα (εστω κάποια απο αυτα) δε θα γεμιζαν τον τόπο απο δαυτα. Καποιος σκέφτηκε "φιλότιμα" ,αν θες, να δημιουργήσει ενα "σκευασμα" οπου θα βοηθήσει τους αθλητές και να βγάλει χρήματα μέσω αυτού (παντα με σκοπό το κέρδος, τιποτα δεν ειναι τσαμπα στη ζωή). Και κάποιος να εκμεταλέυτει τη βιομηχανία με πιο "ασχημο" τρόπο. Δε γεμίζουν όμως όλοι την αγορα με placebos ή επικίνδυνες ουσίες, με σκοπό το κέρδος...εκει θέλω να καταλήξω. Έτσι θέλω να πιστεύω τουλαχιστον και νομίζω πως αυτό γίνεται σε όλες τις βιομηχανίες και όχι μόνο σε ότι αφορά τα συμπληρώματα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 25-03-10 15:18 #32
    Προεπιλογή
    Συμφωνώ απόλυτα με τον namrod όλα για ένα σκοπό γίνονται, αρκεί εμείς να επιλέξουμε τι ανάγκες έχει ο οργανισμός μας ώστε να τον εφοδιάσουμε με τα απαραίτητα και κατανάγκη είδη ειδικής διατροφής.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 27-04-12 01:28 #33
    Προεπιλογή
    Παιδια, χαιρετε.
    Ειμαι νεος στο φορουμ. Καταρχας, συγχαρητηρια για την πολυ καλη δουλεια και ενα ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες που μας προσφερετε ! Οσον αφορα στον εαυτο μου, κανω προπονησεις με ελευθερα βαρη και αεροβικη ασκηση εδω και 6 περιπου μηνες, και σε συνδυασμο με μια καταλληλη ισορροπημενη διατροφη (οχι πολυ αυστηρη βεβαια) εχω δει καλα αποτελεσματα στο σωμα μου.
    Αυτη τη στιγμη, προκειμενου να εχω βελτιστα αποτελεσματα, ειμαι ετοιμος να προχωρησω για πρωτη φορα στην αγορα μιας πρωτεινης whey concentrate (συγκεκριμενα ειμαι αναμεσα στις 100% Gold της ΟΝ, Reflex Instant Whey και Syntrax Whey Shake) την οποια σκοπευω να λαμβανω μεταπροπονητικα για πρακτικους και οικονομικους λογους (μεχρι προτινος επινα σοκολατουχο με μπανανα, ενω τωρα τελευταια ασπραδια με μπανανα).
    Κι επειδη μου αρεσει να μελετω οτιδηποτε καινουριο με το οποιο ''καταπιανομαι'' (ποσο μαλλον κατι που αφορα τον ιδιο τον οργανισμο), εψαξα γενικα στο διαδικτυο για το θεμα και οι αποψεις των ''ειδικων'' μαλλον ειναι διφορουμενες. Δεν θα μπω στη διαδικασια αμφισβητησης των συστατικων που πραγματικα περιεχονται σε τετοια σκευασματα (προφανως δεν αφηνω κανενα υπονοουμενο εδω) ή της μη πιστοποιησης και εγκρισης απο ΕΟΦ και ξενους οργανισμους, αλλα το ζητημα της αποτελεσματικοτητας τους, επικαλουμενος την παρακατω αναφορα που βρηκα απο το EFSA, τον αντιστοιχο ΕΟΦ της Ε.Ε.
    http://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/doc/1818.pdf
    Σε αυτο λοιπον το repοrt, οι ειδικοι βγαζουν το συμπερασμα μετα απο μελετες οτι σχεδον κανενας απο τους ισχυρισμους των κατασκευαστων πρωτεινων δεν ''στεκει'' (π.χ για την επισκευη του μυικου ιστου μετα απο προπονηση με αντιστασεις). Δεν παιρνω το μερος κανενος και προσπαθω να δω αμεροληπτα το ζητημα, αλλα ειναι μια πολυ σημαντικη διαπιστωση. Σαν να μας λενε οτι στην ουσια δεν προσφερουν τιποτα απο αυτα που υποσχονται οι πρωτεινες Whey!
    Βεβαια, δεν αναφερουν για ποια προιοντα συγκεκριμενα προκειται - ισως να μην εχω κατανοησει κι εγω καλα αυτα που ειναι γραμμενα, οποτε σας παρακινω (ιδιαιτερα τους πιο εμπειρους πανω στο θεμα) να ριξετε μια ματια σε αυτο και να πειτε την αποψη σας
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 27-04-12 01:44 #34
    Το avatar του χρήστη amateur666

    Εγγραφή
    08-02-2011
    Περ.
    Τσερνομπιλ
    Μηνύματα
    1.735
    Προεπιλογή
    ενδιαφερον
    Αυτή τη στιγμή, κάποιοι ερωτεύονται...
    κάποιοι χωρίζουν.......
    και κάποιοι έχουν ήσυχο το κεφάλι τους...


    https://www.youtube.com/watch?v=JGwWNGJdvx8
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 27-04-12 12:25 #35
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    μαν δεν ξερω..πολυ υποπτο μου φενεται..

    πανω σε αυτα εδω που λεει οτι καταριπτει γιατι δεν υπαρχουν επιστημονικα στοιχεια..

    Increase in satiety leading to a reduction in energy intake

    Growth or maintenance of muscle mass

    Increase in lean body mass during energy restriction and resistance training

    Reduction of body fat mass during energy restriction and resistance training

    Increase in muscle strength

    Skeletal muscle tissue repair

    Faster recovery from muscle fatigue after exercise


    ολα τα παρανω γραφει οτι δεν ισχυουν βαση επιστημονικων δεδομενων..
    αλλα πως γινεται αυτο εφ οσον υπαρχουν εκατονταδες μελετες απο πισω που τα υποστηριζουν?

    γιαυτο σου λεω,πολυ υποπτο μου φενεται..
    κ σιγουρα αβασιμο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 27-04-12 14:17 #36
    Προεπιλογή
    Φιλε Beefmeup, απο το EFSA αναφερουν οτι δεν υπαρχουν επαρκεις ενδειξεις που να στηριζουν μια σχεση αιτιου-αποτελεσματος. Απο ο,τι καταλαβα δηλαδη, δεν διεξηγαγαν μονοι τους ερευνες για τα σκευασματα πρωτεινης, απλα εβγαλαν καποια γενικα συμπερασματα με βαση αλλες εξετασεις (?).
    Τωρα, σε ποιες μελετες αναφερεσαι? Απ' οσο γνωριζω, απο το 1960 και μετα που αρχισαν να εισερχονται στην αγορα τα συμπληρωματα, δεν εχει γινει καμια μακροχρονια σοβαρη ερευνα πανω στην ασφαλεια χρησης τους και στην αποτελεσματικοτητα τους. Οι μονες αναφορες που υπαρχουν ειναι αυτες των κατασκευαστριων εταιριων, οι οποιες φανταζομαι δεν μπορουν να θεωρηθουν απολυτα αξιοπιστες...
    Για το χαρακτηρισμο σου ''υποπτο'', δεν συμφωνω καθολου, καθως προκειται για μια ανεξαρτητη αρχη ειδικων ας πουμε, με αποψη βαρυνουσας σημασιας. Δεν νομιζω δηλαδη, μεσα σε μια καπιταλιστικη αγορα οπως αυτη της Ε.Ε, να θελουν να ''χτυπησουν'' τη βιομηχανια των συμπληρωματων.
    Μαλιστα, στις ΗΠΑ, τα μονο συμπληρωματα που ειναι εγκεκριμενα απο το FDA ειναι το ασβεστιο, ο σιδηρος και το χρωμιο. Ολα τα υπολοιπα (οπως βλεπετε εδω: http://docgerrytan.com/2008/11/05/ar...-fda-approved/ ) μπαινουν απευθειας στην αγορα χωρις καποιον ελεγχο ή εξεταση και λαμβανονται μετρα μονο σε περιπτωση που αναφερθει καποια δυσμενης επιδραση σε χρηστη (!). Θελουν δηλαδη και την πιτα ολοκληρη και το σκυλο χορτατο! Οι μεν εταιριες εχουν το ελευθερο να εισαγουν τα διατροφικα προιοντα τους στην αγορα χωρις ελεγχο, οι δε αρχες αποποιουνται καθε ευθυνης για αυτα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 27-04-12 14:20 #37
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    φιλε μου αναφερομαι στις μελετες που εχουν γινει ολα αυτα τα χρονια κ υπαρχουν δημοσιευμενες στο pubmed,κ σε αλλους αναλογους εγκυρους ιστοτοπους.

    το οτι δεν εκαναν οι ιδοι μελετες,δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν μελετες..
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123