Σελίδα 1 από 21 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 311
  1. 22-03-10 18:58 #1
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.536
    Προεπιλογή Κωστογλάκης Γιάννης Aφιέρωμα + Συνέντευξη [Νοέμβριος 2011]
    Ενας πολύ καλός αθλητης από τα παλια ο οποίος δραστηριοποιηθηκε για 3 δεκαετιες αγωνιστικα,από τα σπαργανα του Ελληνικου αγωνιστικου Bbing, ήταν ο Γιαννης Κωστογλακης.




    Γνωστος για τις τεραστιες διαστασεις του,την δυναμη του αλλά και την εκπροσώπηση της Ελλαδας σε αρκετους διεθνείς αγωνες της IFBB, δεν θα μπορουσε να λείψει σαν αναφορα από αυτη την ενότητα....
    Γεννηθείς το 1947,ξεκίνησε να γυμναζεται από τα 11 του και αφιερωθηκε ολόψυχα στο σιδερενιο αθλημα.
    Συμμετείχε στον πρωτο αγωνα bodybuilding που εγινε στην Ελλαδα,το 1966,το ιστορικο Μρ Αθηνα το οποιο πραγματοποιηθηκε στο ξενοδοχείo Γκλόρια στην Ιπποκρατους με αθλητες όπως ο Λιβανιος,Μπουζιανας,Χαλιος,Στεφανίδης ,Λημναίος.
    Πρωτη του διεθνης διακριση είναι το 1972 όπου με τα χρωματα της ελληνικης αποστολής κέρδισε το Μr Μεσόγειος της Ifbb στην Ιταλία.Eκτοτε εκπροσωπησε την Ελλάδα για τουλάχιστον μια δεκαετια...

    Στο καραβι για το Μρ Μεσόγειος




    Είχε υψος 1,81,104 κιλα,χερια 52 εκατοστα (πρωτοφανες για τις εποχες εκεινες),στηθος 138 εκ,μηροι 70 εκ και πίεζε στον παγκο 240 κιλα !!!
    Iδιοκτήτης σκληροπυρηνικων γυμναστηριων στην Αθήνα,στα οποια προετοιμαζόταν ο ίδιος αλλα προετοιμαζε και άλλους αθλητες όπου πρωταγωνιστουσαν στους ελληνικους αγωνες !!


    Μια στοιβαρη πόζα του Κωστογλακη !!





    Μετεπειτα μετακόμισε στην Αμερικη όπου ανοιξε 3 γυμναστηρια στην Φλόριντα και εκει συνεχισε να προετοιμαζει αθλητες υψηλου επιπεδου.
    Εδω θα πρεπει να αναφερω ότι οι σπανιες φωτογραφίες εχουν αντληθει από το αρχειο του Αθλητη καθως και από το ψηφιακο αρχειο της εφημερίδας Αθλητικης Ηχω.
    Το αφιερωμα θα συνεχιστει με πολλες πληροφορίες για τον αθλητη αυτο και φυσικα σπάνιες φωτογραφίες.
    Εγω εχω να πω απλα RESPECT !!!
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες    
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-03-10 20:55 #2
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Πολυ ωραιο το αφιερωμα στον Γιαννη Κωστογλακη!!
    Πραγματικος γιγαντας για την εποχη του και με καλη πορεια.
    Ελπιζω να εχουμε τη δυνατοτητα να εμπλουτισουμε το αφιερωμα με φωτογραφιες και ιστορικα γεγονοτα της αγωνιστικης του πορείας.

    Κωστα για ακομα μια φορα, μπραβο στο αφιερωμα
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 23-03-10 00:15 #3
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.796
    Προεπιλογή
    μπράβο κώστα γι αυτο το ωραίο αφιέρωμα και στον κωστογλάκη , εγω παλια σαν γίγαντα τον έβλεπα , πραγματικα για τα τότε δεδομένα ήταν πολύ εντυπωσιακός
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 23-03-10 11:45 #4
    Bodybuilding.gr
    Το avatar του χρήστη Muscleboss

    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περ.
    All over the World
    Μηνύματα
    10.906
    Προεπιλογή
    Ο Κωστογλάκης νομίζω οτι μπορεί να χαρακτηριστεί "θρύλος" του Ελληνικού bodybuilding. Όλα αυτά που έχω ακούσει από τους παλιότερους για αυτόν, το εξωπραγματικό μέγεθος του για την εποχή, η πρωτοπορία του στο χώρο και η συμβολή του στα πρωτα βηματα του αθλήματος, τον κατατάσσουν στις σημαντικότερες φυσιογνωμίες του ελληνικού bodybuilding.

    Ευχαριστούμε Κώστα για το αφιέρωμα, έλλειπε κάτι τέτοιο τόσο καιρό. Αναμένουμε για τη συνέχεια

    ΜΒ
    Παναγιώτης Βίτσας
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 23-03-10 20:03 #5
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.536
    Προεπιλογή
    O Κωστογλάκης είχε παιξει σε πολλους διεθνείς αγωνες,Μρ Ευρωπη, Μρ Υφηλιος,Παγκόσμια, σε χωρες όπως Ιαπωνία,Μεξικο,Γαλλία,Ιταλία,
    Φιλιπίννες,Αίγυπτο,Αγγλία αντιμετωπιζοντας κορυφαίους αθλητες όπως ο Mike Mentzer,Tom Platz,Jusup Wilkosz,Dany Padilla κτλ

    Όνομα: kwstoglakis.jpg Εμφανίσεις: 12562 Μέγεθος: 25,9 KB


    Εκτός όμως από διακεκριμενος bber ηταν και παλαιστης-κατσερ και είχε παιξει σε πολλους αγωνες στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικο,Παγκόσμια Πρωταθληματα,επιδείξεις κτλ.


    Όνομα: 2.jpg Εμφανίσεις: 11897 Μέγεθος: 44,4 KB



    Θεωρούταν από τους πολύ δυνατούς και είχε το δικό του κοινο..Παράλληλα ήταν και προπονητης πάλης ετοιμάζωντας άλλους αθλητες...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 23-03-10 21:36 #6
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.796
    Προεπιλογή
    αυτο αποδεικνύει την σημασία που είχε τότε το ταλέντο , οι περισσότεροι που ασχολούνταν με το ββ το είχαν έμφυτο και το καλιεργούσαν , όπως ο κωστογλάκης ήταν δυνατός απο την φύση του , είχε την τάση να βάζει μυς και γι αυτο παρ όλο που οι γνώσεις δεν ήταν όπως σήμερα ο κωστογλάκης καταφερε άνετα και είχε εναν αξιοζήλευτο όγκο ακόμη και για τα σημερινα δεδομένα

    πραγματικα εντυπωσιακός αθλητής και για εκείνα τα χρόνια αποτελούσε έμπνευση για πολλους
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 24-03-10 00:28 #7
    Μuscles 'R' Sexy
    Το avatar του χρήστη vAnY

    Εγγραφή
    01-05-2009
    Περ.
    Athens Greece
    Μηνύματα
    2.310
    Προεπιλογή
    Απο αρκετες φωτο με παλιους αθλητες που εχω δει και χωρις να γνωριζωκαι πολλα ακομα για την ιστορια του ΒΒ , μου κανει τεραστια εντυπωση ο Κος Κωστολακης, πρεπει οντως να θεωρειτο ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ για την εποχη του !

    Τι κανει τωρα? Ζει ακομα? αν ναι με τι ασχολειται? παιδια? οικογενεια?
    Muscles Are Sexy
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 24-03-10 12:21 #8
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.536
    Προεπιλογή
    Δυστυχως εχουν χαθεί τα ίχνη του καθως εμενε μόνιμα στην Αμερικη και εχουν περασει χρόνια που εχουν ακουστεί νεα του.
    Επίσης να αναφερω ότι έχει παίξει σε καποιες ελληνικες ταινίες της εποχής με γνωστους κωμικους όπως τον Βουτσα,Μουστακα σε ταινίες όπως Εξω ο Κωτσος από το Νατο,Εγω και το πουλί μου,Ηταν αξιος.Οι bodybuilders επειδη ήταν σωματωδεις χρησιμοποιόντουσαν τότε σε ειδικους ρόλους !
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 24-03-10 13:55 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχως εχουν χαθεί τα ίχνη του καθως εμενε μόνιμα στην Αμερικη και εχουν περασει χρόνια που εχουν ακουστεί νεα του.
    Επίσης να αναφερω ότι έχει παίξει σε καποιες ελληνικες ταινίες της εποχής με γνωστους κωμικους όπως τον Βουτσα,Μουστακα σε ταινίες όπως Εξω ο Κωτσος από το Νατο,Εγω και το πουλί μου,Ηταν αξιος.Οι bodybuilders επειδη ήταν σωματωδεις χρησιμοποιόντουσαν τότε σε ειδικους ρόλους !
    Polyneikos πριν λίγες μέρες είδα την ταινία "Ηταν άξιος" και τον είδα τον Κωστογλάκη. Καταπληκτικός!!! Από όταν είδα τις πρώτες φωτό που πόσταρες σκέφτηκα μήπως ήταν αυτός...................
    Πολύ ωραία φιγούρα. Και το μαλλί...............
    Νους υγιής εν σώματι υγιή
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 26-03-10 12:42 #10
    Προεπιλογή
    Tον εχω δει σε παλια περιοδικα,ξεχώριζε για τις διαστασεις και τον όγκο του,μαλιστα θυμαμαι σε μια ταινια που ηταν ντυμενος τσολιας και επαιζε κατς ...
    Επίσης είχε γυμναστηριο στην Αθηνα,σιδεραδικο.Πολυ καλο το αφιεωμα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 27-03-10 17:37 #11
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.536
    Προεπιλογή
    Τον ειχαν ρωτησει τον Κωστογλακη καποτε πως αντεχει και προπονείται για τρεις ώρες και είχε απαντησει στην συνεντευξη ότι είχε συγκρατησει μια ατακα του Reg Park,όταν εκεινος είχε ερθει στην Αθηνα, "Rest is for the dead people" και έτσι πορεύτηκε.

    Όνομα: 7_1_~1.JPG Εμφανίσεις: 12199 Μέγεθος: 23,2 KB

    Όνομα: ???????????3.jpg Εμφανίσεις: 11600 Μέγεθος: 7,3 KB

    Αξιοσημειωτο επισης είναι ότι τον είχε μνημονευσει ως εναν από τους κορυφαίους προπονητες η μεγαλύτερη εφημερίδα της Φλόριντα,όπου διατηρουσε γυμναστηρια, η Sun Sentinel.
    Ειχε προπονησει τον Ρον Τουφελ,3 φορες Μρ Αμερικα και μια φορα Μρ Υφηλιος και τον Ιρβ Ριμπλερ,γνωστο πρόσωπο της εποχης στην Αμερικη,ο οποιος δουλευε ως ασφαλεια υψηλων προσώπων.

    Όνομα: ???????????.jpg Εμφανίσεις: 11461 Μέγεθος: 10,4 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 27-03-10 19:11 #12
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    ΠΟλυ ωραιες πληροφοριες Κωστα. Αν μπορεις να μας ενημερωσεις και αλλα στη συνεχεια, θα ηταν μεγαλη χαρα μας!
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 30-03-10 11:41 #13
    Προεπιλογή
    Πρωτοπόρος και θηριώδης ο Κωστογλάκης. Πολύ μπροστά για την εποχή του

    "Rest is for the dead people"
    Αυτό και αν είναι σκληροπυρηνική φιλοσοφία
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 01-04-10 13:34 #14
    Banned
    Εγγραφή
    07-11-2007
    Περ.
    Natural World
    Μηνύματα
    776
    Προεπιλογή
    η φωτογραφια στο καραβι μου θυμιζει κατι απο arny..φοβερος..
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 06-04-10 12:27 #15
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.536
    Προεπιλογή
    Aλλες 2 σπάνιες φωτογραφίες του Γιαννη Κωστογλακη από τα παλία ...


    Όνομα: ??????????? 2.JPG Εμφανίσεις: 11650 Μέγεθος: 24,2 KB


    Όνομα: ???????????1.JPG Εμφανίσεις: 11495 Μέγεθος: 33,0 KB


    Αξιο αναφορας είναι αυτό που είχε παραθεσει ο Muscleboss στο τόπικ του Μπουρνάζου όσον αφορα μια πρωτη συναντηση των 2 αυτων πρωταθλητων :

    O τρόπος που ο Σπύρος ξεκίνησε το bbing είναι πραγματικά άξιος αναφοράς.
    Αν και γυμναζόταν εν μερη με βάρη λόγω δεκάθλου, δεν έκανε προπόνηση bbing, άλλά μια μέρα τον βλέπει τυχαία ο παλιός πρωταθλητής και Μεσογεονίκης Κωστογλάκης σε παραλία της Αττικής και του λέει:

    (η μέρα ήταν Πέμπτη (1975 νομίζω, ο Σπύρος ήτνα 17-18 χρονών))

    Κωστογλάκης: - Φίλε, την Κυριακή έχει αγώνες bbing θές να κατέβεις;
    Μπουρνάζος: - Πώς να κατέβω, μπορώ;
    Κωστογλάκης: Είσαι καλός θα τους κερδίσεις όπως είσαι.

    Τελικά όπως μας είπε ο Σπύρος, "Ξυρίστηκα γιατί είχα τρίχες και μετά από 3 μέρες κατέβηκα στους αγώνες".. τελικα βγήκε 2ος στην ψηλή κατηγορία ανδρών (δεν ειχε juniors τότε), χωρίς να κάνει ποτέ προπονηση bbing.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 21 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία