Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 13 από 13
  1. 05-05-10 14:36 #1
    Προεπιλογή διατροφη μου και η γνωμη σας
    Με τη σειρα μου θα ηθελα και εγω την αποψη σας για την διατροφη μου!!!
    Ειμαι 22 ετων 181 υψος και 81 κιλα γυμναζομαι χρονια αλλα μετα απο παυση 6 μηνων
    Αρχισα πριν 3 μηνες και εχασα 10 κιλα με σκληρη γυμναστικη και διατροφη
    Στις μεγαλες ομαδες παιζω με 70-100 κιλα και στις μικρες περιπου 15-30
    Τρεχω 30 λεπτα στο 9 και μετα τα βαρη. 5 φορες την εβδομαδα και κανω εξαντληση.

    ΠΡΩΙ : 80 γρ κουακερ - 30 γρ whey – μιση μπανανα 55γρ
    ΠΡΙΝ ΠΡΟ: 100γρ μιγμα αργινης ταυρινη καφεινη
    ΜΕΤΑ ΠΡΟ: 30 γρ whey 1 φετα τοστ σικαλεος 60γρ
    ΜΕΣΗΜΕΡΙ : 200γρ γαλοπουλα η βακαλαος η περκα η στηθος κοτοπουλο
    250γρ μαρουλι 2 κουτ. Λαδι 50γρ καλαμποκι 2 φετες σικαλεος τοστ 120 γρ
    ΑΠΟΓΕΥΜΑ : 1 γιαουρτι 0% με 15 γρ whey και μιση μπανανα 55 γρ
    ΒΡΑΔΥ : 1 τονο 130 γρ η κολιο με 250 γρ μαρουλι και 2 φετες σικαλεος 120γρ τοστ -50 γρ καλαμποκι
    ΠΡΙΝ ΥΠΝΟ : 30 γρ whey σε νερο
    Λαμβανω περιπου 2300 θερμιδες και βλεπω οτι κολλαω στα 81 κιλα τωρα θα ηθελα την γνωμη σας γιατι δεν θελω να χασω μυες μονο λιγο λιπος στους κατω κοιλιακους!!!!
    θαρσείν χρη τάχ' αύριον έσσετ' άμεινον
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-05-10 14:48 #2
    Το avatar του χρήστη Ramrod

    Εγγραφή
    21-03-2010
    Περ.
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    2.348
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο -manos- Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τη σειρα μου θα ηθελα και εγω την αποψη σας για την διατροφη μου!!!
    Ειμαι 22 ετων 181 υψος και 81 κιλα γυμναζομαι χρονια αλλα μετα απο παυση 6 μηνων
    Αρχισα πριν 3 μηνες και εχασα 10 κιλα με σκληρη γυμναστικη και διατροφη
    Στις μεγαλες ομαδες παιζω με 70-100 κιλα και στις μικρες περιπου 15-30
    Τρεχω 30 λεπτα στο 9 και μετα τα βαρη. 5 φορες την εβδομαδα και κανω εξαντληση.

    ΠΡΩΙ : 80 γρ κουακερ - 30 γρ whey – μιση μπανανα 55γρ
    βγάλε τη μπανάνα βάλε περισσότερη βρώμη
    ΠΡΙΝ ΠΡΟ: 100γρ μιγμα αργινης ταυρινη καφεινη
    ΜΕΤΑ ΠΡΟ: 45 γρ whey 1 φετα τοστ σικαλεος 60γρ
    εδώ βάλε τη μπανάνα και βγάλε το ψωμί
    ΜΕΣΗΜΕΡΙ : 200γρ γαλοπουλα η βακαλαος η περκα η στηθος κοτοπουλο 250γρ μαρουλι 2 κουτ. Λαδι 50γρ καλαμποκι 2 φετες σικαλεος τοστ120 γρ
    Πιστευω το κρέας είναι πολύ για τα κιλά σου αν το ζυγίζεις ψημένο. 150 γρ είναι καλά. Αν το ζυγίζεις ωμό βάλε λίγο ακόμα.
    ΑΠΟΓΕΥΜΑ : 1 γιαουρτι 0% με 15 γρ whey και μιση μπανανα 55 γρ
    ΒΡΑΔΥ : 1 τονο 130 γρ η κολιο με 250 γρ μαρουλι και 2 φετες σικαλεος 120γρ τοστ -50 γρ καλαμποκι καλύτερα μη φας ψωμί εδώ. Βάλε πατάτα αν θες υδατάνθρακα
    ΠΡΙΝ ΥΠΝΟ : 30 γρ whey σε νερο αφού θες να πίνεις πρωτεϊνη 3 φορές βγάλε τη απο εδώ και βάλε το γιαούρτι με λίγους ξηρούς καρπούς και πιες 30γρ το απόγευμα

    Λαμβανω περιπου 2300 θερμιδες και βλεπω οτι κολλαω στα 81 κιλα τωρα θα ηθελα την γνωμη σας γιατι δεν θελω να χασω μυες μονο λιγο λιπος στους κατω κοιλιακους!!!!
    Αν θες να πάρεις όγκο λογικό είναι να κολλάς...οι θερμίδες που λες ότι λαμβάνεις είναι λίγες...Εγώ είμαι 75 κιλά και λαμβάνω 3000 περίπου.
    Μάθε τι χρειάζεται το σώμα σου και γιατί...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 05-05-10 14:57 #3
    Προεπιλογή
    σε ευχαριστω πολυ φιλε δλδ πρεπει να φαω περισσοτερες θερμιδες??? μπορεις να προτηνεις κατι?? αα το απογευματινο με προβληματιζει μονο whey να τρωω? το κρεας ειναι 200 γρ ψητο
    θαρσείν χρη τάχ' αύριον έσσετ' άμεινον
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 05-05-10 15:40 #4
    Το avatar του χρήστη Ramrod

    Εγγραφή
    21-03-2010
    Περ.
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    2.348
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο -manos- Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε ευχαριστω πολυ φιλε δλδ πρεπει να φαω περισσοτερες θερμιδες??? μπορεις να προτηνεις κατι?? αα το απογευματινο με προβληματιζει μονο whey να τρωω? το κρεας ειναι 200 γρ ψητο
    Απ ότι κατάλαβα θες να κάνεις όγκο...
    Λοιπόν, στο μεσημεριανό βάλε ρύζι! Πολύ ρύζι! 90-100 γρ. Είναι επιτακτικό να πηγαίνεις για προπόνηση το πρωϊ?
    Μετά την προπόνηση πίνε whey με υδατάνθρακα(μέλι, μπανάνα) και μετα απο 1-1,5 ώρα φάε άλλο ένα γευμα και μετά απο 3 ώρες μεσημεριανό...ή τουλάχιστον προσπάθησε να στριμώξεις άλλο ένα γευμα όπου σε βολευει, φυσικά με τα ανάλογα θρεπτικά συστατικά. Αν θες ρίξε μια ματιά στη διατροφή μου μήπως πάρεις καμία ιδέα...http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=7992

    Το κρέας είναι πολύ για τα κιλά σου. 100 γρ κρέατος-ψαριού παίζουν ανάμεσα σε 23-30γρ πρωτεϊνης. Αν φας 200γρ παίρνεις 46-60 γρ + φυτικές πρωτεϊνες απο συνοδευτικές τροφές δε μπορεί να τις αφομιώσει ο οργανισμός. Απο κρέας να λαμβάνεις 40-45 γρ για εμένα τη φορά.
    Μάθε τι χρειάζεται το σώμα σου και γιατί...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 05-05-10 15:49 #5
    Προεπιλογή
    ramrod εχεις πολυ ωραιο προγραμμα. δεν νομιζω να θελω αλλο ογκο εχω γραμμωσει τωρα αλλα οχι σε τρομερο επιπεδο.ελεγα να πεσω στα 78 κιλα με καλο ογκο
    .πρωι παω γυμναστηριο διοτι εχω πιο πολυ ενεργεια, βασικα με προβληματιζει το απο γευματινο ??? τι να φαω?? το καλαμποκι να το κοψω?
    θαρσείν χρη τάχ' αύριον έσσετ' άμεινον
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 05-05-10 15:57 #6
    Το avatar του χρήστη Ramrod

    Εγγραφή
    21-03-2010
    Περ.
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    2.348
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο -manos- Εμφάνιση μηνυμάτων
    ramrod εχεις πολυ ωραιο προγραμμα. δεν νομιζω να θελω αλλο ογκο εχω γραμμωσει τωρα αλλα οχι σε τρομερο επιπεδο.ελεγα να πεσω στα 78 κιλα με καλο ογκο
    .πρωι παω γυμναστηριο διοτι εχω πιο πολυ ενεργεια, βασικα με προβληματιζει το απο γευματινο ??? τι να φαω?? το καλαμποκι να το κοψω?
    Αν δε θέλεις όγκο τότε να τρως 200-250 θερμίδες λιγότερες απο τις καθημερινές σου ανάγκες(συντήρηση). Όταν λες έχεις κολλήσει εννοείς δε στεγνώνεις άλλο? Δε κατάλαβα ποιος είναι ο στόχος σου.
    Όσο για την ενέργεια αν τρως πιο βαρβάτο πρωϊνό (γευμα1+γευμα2) και καλούς υδατάνθρακες το μεσημέρι και μετά απο 2 ώρες μετά το μεσημεριανό προπό θα έχει μια χαρά ενέργεια. Εξάλλου παίρνεις και ταυρίνη με καφεϊνη. Θα είναι ακόμα καλύτερα κατά την αποψή μου. Δοκιμασέ το. Φούλαρε υδατάνθρακες στα 3 πρώτα γευματα, μετά καφεϊνη πριν την προπό και θα είσαι durracell!

    εννοείται βέβαια πως υδατανθρακα θα φας συμφωνα με τις ανάγκες σου ετσι?
    Μάθε τι χρειάζεται το σώμα σου και γιατί...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 05-05-10 16:42 #7
    Προεπιλογή
    εκανα την μετρηση με θερμιδες κ λεει 3284 για συντηρηση εγω θελω να πεσω στα 78-80 κιλα και τρωω 2300 θερμιδες δλδ να ειμαι στα κιλα αυτα με γραμμωση οποτε ??
    θαρσείν χρη τάχ' αύριον έσσετ' άμεινον
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 05-05-10 16:49 #8
    Το avatar του χρήστη Ramrod

    Εγγραφή
    21-03-2010
    Περ.
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    2.348
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο -manos- Εμφάνιση μηνυμάτων
    εκανα την μετρηση με θερμιδες κ λεει 3284 για συντηρηση εγω θελω να πεσω στα 78-80 κιλα και τρωω 2300 θερμιδες δλδ να ειμαι στα κιλα αυτα με γραμμωση οποτε ??
    Όπως σου είπα και πιο πάνω ξεκίνα να τρως 3000 θερμίδες περίπου και κατέβαινε 250 όποτε κολλάς...και εννοείται όσο πιο καθαρά μπορείς! Λίγα λίπη(απειροελάχιστα ζωϊκά) ελάχιστους μονοσακχαρίτες και άλλους υδατάνθρακες υψηλού γλυκαιμικού δείκτη...
    Μάθε τι χρειάζεται το σώμα σου και γιατί...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 05-05-10 16:59 #9
    Προεπιλογή
    ωραιος οποτε επειδη δεν θελω να ανεβασω θερμιδες τωρα ετσι οπως ειμαι κοβω τον υδατανθρακα απο τα βραδυνα και αφηνω το γιαουρτι για το βραδυ και για μεσημερι τρωω 150 γρ κρεας και απογευματινο 50 γρ κρεας και σαλατα σωστος??
    θαρσείν χρη τάχ' αύριον έσσετ' άμεινον
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 05-05-10 17:04 #10
    Το avatar του χρήστη Ramrod

    Εγγραφή
    21-03-2010
    Περ.
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    2.348
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο -manos- Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωραιος οποτε επειδη δεν θελω να ανεβασω θερμιδες τωρα ετσι οπως ειμαι κοβω τον υδατανθρακα απο τα βραδυνα και αφηνω το γιαουρτι για το βραδυ και για μεσημερι τρωω 150 γρ κρεας και απογευματινο 50 γρ κρεας και σαλατα σωστος??
    Κρέας να τρως στα γευματά σου, φτάνει να είναι απαχο, φιλέτα και τέτοια δηλαδή. Και ψάρι το ίδιο. Μπόρεις τόνο(σε νερό), σολωμό κλπ, ότι προτιμάς. Εκέι που θα παίξεις είναι στους υδατάνθρακες...να τρως καστανο ρύζι, βρώμη, πατάτα κλπ. Το βράδυ όσο μπορείς λιγότερους. Σαλάτα φάε άφθονη. Καλύτερα το βραδυ μη βάζεις καθόλου υδατάνθρακα για γράμμωση. Βάλε μια μερίδα κρέας και σαλάτα με 2 κουταλιές ελαιόλαδο ή λινέλαιο.
    Κάτι τελευταίο. Τις θερμίδες μη τις ανεβάσεις απο τη μια μέρα στην άλλη. Σταδικά. Φτάσε τις θερμίδες που θα λαμβάνεις σε 4-5 μέρες τρώγοντας λίγο παραπάνω κάθε μέρα...και αν θες ξαναπόσταρε όταν δεις αποτελέσματα.
    Μάθε τι χρειάζεται το σώμα σου και γιατί...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 05-05-10 17:08 #11
    Προεπιλογή
    Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου με βοηθησες αρκετα !!!!!!
    θαρσείν χρη τάχ' αύριον έσσετ' άμεινον
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 10-05-10 16:59 #12
    Προεπιλογή
    εκοψα τον υδατανθρακα απο τα 3 γευματα κ βλεπω στην ηλ. ζυγαρια σιγα σιγα να μειωνεται το βαρος!!!! αμα στο μεσημεριανο δεν τρωω καλαμποκι κ ψωμι και βαλω 150γρ καφε ρυζι δλδ 180 θερμιδες θα ειναι κακο ???
    θαρσείν χρη τάχ' αύριον έσσετ' άμεινον
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 10-05-10 19:37 #13
    Προεπιλογή
    κανεις?????
    θαρσείν χρη τάχ' αύριον έσσετ' άμεινον
    Απάντηση με παράθεση