Θέμα: Βρώμη

Σελίδα 2 από 35 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 513
  1. 23-12-06 17:34 #16
    Προεπιλογή
    εγω την περνω οπως ειναι την πετάω σε ένα μπολ και την ανακατεύω με μελι!
    δικιά μου συνταγή
    .............MuAy tHAi sPirIT WiNS..................
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 23-12-06 17:46 #17
    Respected member
    Το avatar του χρήστη Sourlas

    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    332
    Προεπιλογή
    ΠΑΝΤΑ βρωμη στο πρωινό κυρίως. με νεράκι ή σπανιότερα με whey.και μονο Quaker
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 23-12-06 20:06 #18
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Κανείς δεν την τρώει με αυγά, ασπράδια?
    Εγω την τρώω σε μορφή κρέμας (βραστή) με ασπράδια και αυγά ολόκληρα (ανάλογα) και λίγο νερό.
    Κατα καιρούς και σε μορφή κέικ ή σαν πιτάκι στο αντιολλητικό, φυσικά με τα παραπάνω συστατικά (αυγά, ασπράδια) και σταφίδες ή ξερά δαμάσκηνα, κανέλα και που και που μέλι.

    Ποτέ με γάλα, κατά την γνώμη μου, αν δεν θέλετε δυσπεψία, αργή απορρόφηση, κατακράτηση υποδορείων υγρών και δυσκολία στην απώλεια λίπους εαν κάνετε δίαιτα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 23-12-06 20:18 #19
    Προεπιλογή
    100 γρ. βρώμη, 1 μήλο, 1 scoop proteın βανίλια κ 1/2 λίτρο γάλα 1,5%
    -όλα μαζί χτυπημένα στο μπλέντερ για να μπορούμε να το πιούμε εύκολα κ γρήγορα γιατί προσωπικά το πρωί δεν μπορώ να φάω τίποτα ενώ το ρόφημα που προκείπτει κατεβαίνει πανεύκολα κ -σε 45' το πολλή- το'χει αποροφήσει ο οργανισμός....
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 24-12-06 00:42 #20
    Προεπιλογή
    Bliax. Merika themata, opos h gefsi, ine adiapragmatefta. Ego ime tis apopsis oti h gefsi ine poli simadiki oso afstiri kai ean ine h diatrofi.

    Etsi, vromi. No way... Protimo to Fruit Muesli.
    THE EVIDENCE WAS GOOD!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 24-12-06 10:45 #21
    Προεπιλογή
    panos... Το muesly δεν έχει σαν βάση νιφάδες βρώμης; Άρα τρως βρώμη απλά την προτιμάς με διάφορα extra μέσα.

    Μπορείς να πάρεις και νιφάδες και να φτιάξεις μόνος σου το μείγμα με πχ. σταφίδες, κανέλα, κομματάκια φρούτων (φράουλα, μπανάνα), λίγο μέλι, ελάχιστα corn flakes αν θέλεις, τριμμένα καρύδια ή αμύγδαλα κλπ κλπ κλπ Η βρώμη απο μόνη της είναι πολύ καλή σαν βάση για ένα σωρο γεύματα και συνδυασμούς.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 24-12-06 11:39 #22
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TANKARD
    100 γρ. βρώμη, 1 μήλο, 1 scoop proteın βανίλια κ 1/2 λίτρο γάλα 1,5%
    -όλα μαζί χτυπημένα στο μπλέντερ για να μπορούμε να το πιούμε εύκολα κ γρήγορα γιατί προσωπικά το πρωί δεν μπορώ να φάω τίποτα ενώ το ρόφημα που προκείπτει κατεβαίνει πανεύκολα κ -σε 45' το πολλή- το'χει αποροφήσει ο οργανισμός....
    Eίσαι σίγουρος?
    Καταρχην η πέψη αρχίζει 30 λεπτά μετά αφου φάμε και δεύτερον η βρώμη και ειδικά το γάλα αποροφούνται αργά, ειδικά οι πρωτεΐνες του γάλακτος.
    Τεσπα, απλά η άποψή μου και αυτό που ξέρω εγώ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 25-12-06 01:18 #23
    Respected member
    Το avatar του χρήστη Sourlas

    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    332
    Προεπιλογή
    Βασικα οταν εχω ορεξη - αρκετα συχνα δλδ - "χτυπαω" τη βρωμη κ 8,10 ασπαδια σε μιξερακι και κατοπιν τα πεταω σε αντικολητικο. Ειναι μια ψιλοπαραλαγη δικια μου στο πιτακι που λεει ο Brawny και ειναι τελειο κατ' εμε το αποτελεσμα. Και αριστο θρεπτικα
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 25-12-06 12:40 #24
    Bodybuilding.gr
    Το avatar του χρήστη Muscleboss

    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περ.
    All over the World
    Μηνύματα
    10.908
    Προεπιλογή
    "Συνταγή", όχι ιδιαίτερη, αλλά του φίλου μου και Πρωταθλητή Ελλάδος του περτώδη Μάκη Μαυροδήμου. Η ακόλουθη:

    Σε ένα shaker:

    30 γρ πρωτείνη ορού γάλακτος
    80-100 γρ νιφάδες βρώμης
    6 βρασμένα ασπράδια ψιλοκομμένα
    1 κρόκος αυγού
    +νερό

    Μερικοί θα ξινήσουν και θα αναρωτηθούν πως τρώγεται αυτό το πράγμα. Προσωπικά το βρίσκω υπέροχο, το ίδιο και ο "Μr. Πόδια" (Μαυροδήμος)

    ΜΒ
    Παναγιώτης Βίτσας
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 27-12-06 14:48 #25
    Προεπιλογή
    Καταρχήν η γεύση του συγκεκριμένου μείγματος είναι τουλάχιστον ικανοποιητική..
    Οσον αφορά την πέψη του, εγώ το χτυπάω1 ώρα πριν το gym k δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα στο να το απορροφήσει ο οργανισμός μου..
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 27-12-06 16:53 #26
    Προεπιλογή
    κάθε πρωί μεσα στα 30 πρώτα λεπτά αφού ξυπνήσω παίρνω το εξής πρωινό:

    μισό μπολάκι νυφάδες βρώμη (oats) ανακατεμένες με ένα μικρό φλιτζνι γαλα καί μία κουταλιά (γλυκού) μέλι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 28-12-06 13:00 #27
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BRaWNy
    Κανείς δεν την τρώει με αυγά, ασπράδια?
    Εγω την τρώω σε μορφή κρέμας (βραστή) με ασπράδια και αυγά ολόκληρα (ανάλογα) και λίγο νερό.
    Κατα καιρούς και σε μορφή κέικ ή σαν πιτάκι στο αντιολλητικό, φυσικά με τα παραπάνω συστατικά (αυγά, ασπράδια) και σταφίδες ή ξερά δαμάσκηνα, κανέλα και που και που μέλι.

    Ποτέ με γάλα, κατά την γνώμη μου, αν δεν θέλετε δυσπεψία, αργή απορρόφηση, κατακράτηση υποδορείων υγρών και δυσκολία στην απώλεια λίπους εαν κάνετε δίαιτα.
    το ότι δημιουργεί δυσκολία στην απώλεια λίπους που το στηρίζεις;
    το έχεις διαβάσει;
    υπάρχει κάποια επιστημονική εξήγηση;
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 28-12-06 16:35 #28
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Billy
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BRaWNy
    Κανείς δεν την τρώει με αυγά, ασπράδια?
    Εγω την τρώω σε μορφή κρέμας (βραστή) με ασπράδια και αυγά ολόκληρα (ανάλογα) και λίγο νερό.
    Κατα καιρούς και σε μορφή κέικ ή σαν πιτάκι στο αντιολλητικό, φυσικά με τα παραπάνω συστατικά (αυγά, ασπράδια) και σταφίδες ή ξερά δαμάσκηνα, κανέλα και που και που μέλι.

    Ποτέ με γάλα, κατά την γνώμη μου, αν δεν θέλετε δυσπεψία, αργή απορρόφηση, κατακράτηση υποδορείων υγρών και δυσκολία στην απώλεια λίπους εαν κάνετε δίαιτα.
    το ότι δημιουργεί δυσκολία στην απώλεια λίπους που το στηρίζεις;
    το έχεις διαβάσει;
    υπάρχει κάποια επιστημονική εξήγηση;
    Το στηρίζω σε προσωπική εμπειρία, αλλά και γενικά στην πέιρα που έχω και απο περιπτώσεις άλλων.
    Δεν χρειάζεται να τα διαβάζει κανείς, ούτε να ψάχνει για επιστημονική εξήγηση.
    Η εξήγηση είναι απλά εξήγηση, δεν βοηθάει στο να πραγματοποιείς στόχους.
    Ο πειραματισμός απο την άλλη, βοηθάει.
    Ειδικά βοηθάει, στο να βρεις πως να πραγματοποιείς στόχους.

    Π.χ.αν πάρεις ένα σφυρί και χτυπήσεις δυνατά το κεφάλι σου, ξέρεις και νοιώθεις ότι πονάει.
    Αν χτυπήσεις με λίγη δύναμη ξέρεις και νοιώθεις ότι πονάει λιγότερο απο ότι εαν χτυπήσεις με μεγάλη δύναμη.
    Τωρα, την επιστημονική εξήγηση για αυτό, είτε την ξέρεις είτε όχι, δεν έχει και τόση μεγάλη σημασία.
    Φαντάζομαι καταλαβαίνεις με ποιά έννοια το λέω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 28-12-06 16:38 #29
    Προεπιλογή
    BRaWNy,

    υπαρχουν πολλοί ανθρωποι που έχουν ευαισθησία στο γαλα, τους δημιουργεί φουσκώματα στο στομάχι καί δυσπεψία κλπ.

    εμένα το γαλα δεν μου δημιουργεί κανενα από αυτά τα συμπτώματα αλλά με ανησυχεί αυτό που είπες σχετικά με την κατακράτηση υποδορείων υγρών και δυσκολία στην απώλεια λίπους, γιατί κανένας μας δεν επιθυμει την παρουσία πλεονάζοντος λιπους στο σωματου.
    Αν θέλεις κάνε κάποιο συγκεκριμένο σχόλιο επ'αυτού του θέματος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 28-12-06 16:45 #30
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    BRaWNy θελεις να πεις οτι αν δεν χρησιμοποιουμε νερο για το φαγωμα της βρωμης και χρησιμοποιυμε γαλα,εστω και 0%,θα δημιουργησει σοβαρα εμποδια στην καυση λιπους σε περιοδο διαιτας ή θα μας δυσκολεψει ελαχιστα;
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 35 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία