Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 93
  1. 15-05-10 09:57 #1
    Προεπιλογή Απορία για μεταπροπονητικό ρόφημα
    Μετά την προπόνηση βάζω στο σεικερ πρωτεινη+δεξτρόζη+νερό και το πίνω.

    Διάβασα πριν λίγες μέρες σε κάποιο βιβλίο ότι μετά την προπόνηση πρέπει να πίνουμε τον απλό υδατάνθρακα με νερό (δεξτρόζη στη περίπτωσή μου) και μετά από μισή ώρα να πίνουμε την πρωτείνη με νερό.

    Ποιό από τα δύο είναι το σωστό?
    Νους υγιής εν σώματι υγιή
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 15-05-10 10:10 #2
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο -beba- Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά την προπόνηση βάζω στο σεικερ πρωτεινη+δεξτρόζη+νερό και το πίνω.

    Διάβασα πριν λίγες μέρες σε κάποιο βιβλίο ότι μετά την προπόνηση πρέπει να πίνουμε τον απλό υδατάνθρακα με νερό (δεξτρόζη στη περίπτωσή μου) και μετά από μισή ώρα να πίνουμε την πρωτείνη με νερό.

    Ποιό από τα δύο είναι το σωστό?
    αμεσως με το που τελειωνεις τη προπονηση μπεμπα μου πινεις τη δεξτροζη( μαζι με γλουταμινη και κρεατινη αν χρησιμοποιεις). μετα απο εικοσι λεπτα το ροφημα της πρωτεινης που μπορεις να το πιειες σταδιακα. μετα απο μια ωρα φαααααααιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι.
    O εχθρός του καλού ... είναι το καλύτερο!!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 15-05-10 10:48 #3
    Προεπιλογή
    σωστός! ^^ απλά εγώ θα έλεγα και βιταμίνη C (σε συμπλήρωμα ή σε φαί π.χ. λεμόνι, πορτοκάλι κτλ)
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 15-05-10 11:51 #4
    Το avatar του χρήστη flexakis

    Εγγραφή
    08-07-2008
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    247
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο -beba- Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά την προπόνηση βάζω στο σεικερ πρωτεινη+δεξτρόζη+νερό και το πίνω.

    Διάβασα πριν λίγες μέρες σε κάποιο βιβλίο ότι μετά την προπόνηση πρέπει να πίνουμε τον απλό υδατάνθρακα με νερό (δεξτρόζη στη περίπτωσή μου) και μετά από μισή ώρα να πίνουμε την πρωτείνη με νερό.

    Ποιό από τα δύο είναι το σωστό?
    Οχι δεν το πιστευω αυτο.Μολις τελειωσεις την προπονηση πινεις δεξτροζη+πρωτεινη,και αυτο γιατι εχεις αυξημενες αναγκες σε πρωτεινη για να μην καταβολισεις.
    Η δεξτροζη ειναι απλος υδατανθρακας,και ανεβαζει γρηγορα και αποτομα την ινσουλινη η οποια οταν ειναι στα υψη μεταφερει ολα τα θρεπτικα συστατικα οπου υπαρχουν αναγκες στο σωμα αμμεσα.
    ISSA Certified Fitness Trainer/Certified Fitness Nutrition

    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 15-05-10 12:08 #5
    Banned
    Εγγραφή
    08-09-2009
    Μηνύματα
    1.801
    Προεπιλογή
    Υπάρχουν δύο θεωρίες. Η μια ότι η άμεση κατανάλωση της πρωτεΐνης ελαττώνει την έκκριση αυξητικής ορμόνης και η άλλη αυτή που λέει ο flexakis.
    Εγώ επειδή δε ξέρω τι κάνει η αυξητική ορμόνη μου αλλά είμαι σίγουρος ότι χρειάζομαι άμεσα πρωτεΐνη κάνω το 2ο. Ο,τι νομίζει ο καθένας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 15-05-10 12:36 #6
    Προεπιλογή
    Ενδιαφέρουσα άποψη Machiavelli. Αν είναι έτσι θα καθυστερήσω να πίνω την πρωτείνη. Οταν η αυξητική ορμόνη είναι σε υψηλα επίπεδα βοηθάει την μυική ανάπτυξη, μειώνει το λίπος και μας "διατηρεί" νέους/νεες. Μιλάμε πάντα για την ενδογενή αυξητική ορμόνη.
    Νους υγιής εν σώματι υγιή
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 15-05-10 12:43 #7
    Banned
    Εγγραφή
    08-09-2009
    Μηνύματα
    1.801
    Προεπιλογή
    Όσο δεν πίνεις πρωτεΐνη όμως καταβολίζεις. Είναι ώρα που είναι σημαντικό να μην καταβολιστείς. Τα ζυγίζεις και αποφασίζεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 15-05-10 12:46 #8
    Προεπιλογή
    Νομίζω πως έχοντας πιει τη δεξτρόζη με το νερό δεν καταβολίζομαι.
    Νους υγιής εν σώματι υγιή
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 15-05-10 12:49 #9
    Master of Pain
    Το avatar του χρήστη GEORGEXX1

    Εγγραφή
    01-12-2009
    Μηνύματα
    2.468
    Προεπιλογή
    Μηπως τελικα ισχυει αυτο που λενε;;;; οτι νε μεν μετα την προ παιρνουμε την πρωτεινη,αλα δοσεις-δοσεις μεσα σε 30-40 λεπτα;;
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 15-05-10 13:36 #10
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    μετα την προπο,εχουμε αυξημενη GH,μεταξυ αλλων,στο σωμα..κ πεσμενη ινσουλινη.

    αυτο κραταει πριπου μιση ωρα,μεχρι να αντιστραφουν οι αναλογιες(θα αυξηθει η ινσουλινη,κ θα μειωθει η αυξητικη)..αυτο γινεται στο σωμα ειτε παρουμε μεταπροπονητικο,ειτε οχι..ειναι φυσικη διαδικασια..

    οσο εχουμε αυξημενη GH,το σωμα καιει λιπος.

    αν παρουμε υδατανθρακα(απλο)μετα την προπο,θα εκτοξευσουμε την ινσουλινη με κοστος την αυξητικη.

    αν παρουμε προτεινη,δεν θα εχουμε προβλημα οσον αφορα τον καταβολισμο,γιατι πολυ απλα τα αμινο της προτεινης θα πανε στους μυς.
    οσο πιο γρηγορα αποροφησιμη σπτον οργανισμο,ειναι η πηγη της προτεινης που θα παρουμε(ισο-κονσε-μιγμα),τοσο πιο γρηγορα θα ανεβει η ινσουλινη..
    γιατι η προτεινη ανεβαζει την ινσουλινη,αλλα οχι τοσο γρηγορα οσο ο υδατανθρακας..ΔΕΝ μας ενδιαφερει ο υδατανθρακας,γιατι μετα απο μιση ωρα που θα εχει αποροφηθει η προτεινη θα φαμε κανονικα κ θα γεμισουμε τις αποθηκες γλυκογονου..

    ο μυικος καταβολισμος στην συγκεκριμενη φαση ΔΕΝ εχει να κανει με υδατανθρακα,αλλα με προτεινη..ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση ενας υδατανθρκας να σταματησει τον μυικο καταβολισμο,σε αυτη τη φαση..ΜΟΝΟ η προτεινη το κανει.
    γιατι ο υδατανθρκας θα παει στις αποθηκες γλυκογονου,κ η προτεινη στους μυς.

    υπαρχει κ μια περιπτωση να παρουμε προτεινη κ να ΜΗΝ αλλαξει το επιπεδο της ινσουλινης..κ αυτη η περιτωση ειναι η καζεινη.εχουν γινει μελετες,κ η ινσουλινη εμεινε ανεπειρεαστη(σε μεγαλο βαθμο) απτην ληψη της καζεινης,λογω πολυ αργης απορροφησης..
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 15-05-10 15:59 #11
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    pankration εισαι σιγουρος οτι την C ειναι καλο να την παιρνουμε μετα την προπονηση,και γιατι αυτο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 15-05-10 16:01 #12
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    εγώ πάλι θα πω ότι στο μεταπροπονητικο δεν μας ενδιαφέρει τόσο η αο όσο η ινσουλίνη που λόγο αυτής γίνετε η γρηγορότερη μεταφορά αμινοξέων στα μυϊκά κύτταρα. και μη ξεχνάμε ότι για α φύγουμε γρηγορότερα από την καταβολικη κατάσταση, με την αύξηση της ινσουλίνης το πετυχαίνουμε. γιαυτο στο μεταπροπονητικο πρωτεΐνη-γλυκόζη όλα μαζί!! άποψη μου πάντα!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 15-05-10 16:26 #13
    Το avatar του χρήστη flexakis

    Εγγραφή
    08-07-2008
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    247
    Προεπιλογή
    Tρεις ειναι οι παραγωντες που μας βοηθανε να εχουμε σταθερα και αυξημενα επιπεδα.α)προπονηση με ενταση,β)6 μικρα γευματα την ημερα και γ)τουλαχιστον 8 ωρες υπνου.
    Εξου και η λαικη ρυση(ο υπνος θρεφει τα παιδια).
    Ο υδατανθρακας δεν χρειζεται μεταπροπονητικα μονο αν περνεις πρωτεινη isolate που αποροφαται αμμεσα,αλλιως αν χρησιμοποιεις whey θελει και υδατανθρακα για να (σπρωξει) την πρωτεινη στους μυες.
    ISSA Certified Fitness Trainer/Certified Fitness Nutrition

    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 15-05-10 18:07 #14
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giannis64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ πάλι θα πω ότι στο μεταπροπονητικο δεν μας ενδιαφέρει τόσο η αο όσο η ινσουλίνη που λόγο αυτής γίνετε η γρηγορότερη μεταφορά αμινοξέων στα μυϊκά κύτταρα. και μη ξεχνάμε ότι για α φύγουμε γρηγορότερα από την καταβολικη κατάσταση, με την αύξηση της ινσουλίνης το πετυχαίνουμε. γιαυτο στο μεταπροπονητικο πρωτεΐνη-γλυκόζη όλα μαζί!! άποψη μου πάντα!!!
    ε,ναι ρε συ ο καθενας εχει διαφορετικη προσεγγιση τα χουμε ξαναπει

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο flexakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο υδατανθρακας δεν χρειζεται μεταπροπονητικα μονο αν περνεις πρωτεινη isolate που αποροφαται αμμεσα,αλλιως αν χρησιμοποιεις whey θελει και υδατανθρακα για να (σπρωξει) την πρωτεινη στους μυες.

    αλλα κ ελευθερας μορφης αμινο..το ιδιο με ισο ειναι σε αυτον τον τομεα
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 24-05-10 15:15 #15
    Προεπιλογή
    εγω που βαζω και μαλτοδεξτρινη κανω λαθος? δηλαδη θελει μονο δεξτροζη?
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία