Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 30
  1. 02-02-12 23:34 #16
    Το avatar του χρήστη alaniaris_g7

    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περ.
    Λαμία Φθ/δας
    Μηνύματα
    248
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιάννηςς Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κουραγιο...εγω ειμαι 15 και επειδη δεν του ειχα δωσει σημασια καθως νομιζα οτι ειναι οργανικο..και καθως δεν ειχα πονους η υγρο να τρεχει νομιζα οτι ειναι φυσιολογικο!...Το αφησα καιρο και τελικα εκανα εγχειρηση τον Ιουλιο 16..μια μερα πριν την γιορτη μου (Hλιας).Aν και εχει κλισει εμενα ακομα ποναω σε διαφορες κινησεις!..Το δερμα στη σημειο ειναι παραξενο και δυσκολευομαι λιγο στους κοιλιακους!...Κουράγιο!!!Ααα και στα deadlifts νιωθω την ουριτσα να πιανεται σε κατι ινες
    Όλα καλά με αυτά που λες μικρέ συνονόματε αλλά γιορτάζουμε στις 20 Ιουλίου και ΟΧΙ στις 17!!!!!
    Οι αξιόλογοι σχολιάζουν ιδέες,οι μέτριοι γεγονότα και οι ηλίθιοι τους άλλους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 03-02-12 00:10 #17
    Το avatar του χρήστη Γιάννηςς

    Εγγραφή
    27-12-2011
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    826
    Προεπιλογή
    Xαχαχα...εε τοτε την εκανα 19 Ιουλιου...θυμαμαι μια μερα πριν την γιορτη μου ηταν
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 04-02-12 03:12 #18
    Το avatar του χρήστη Jimy

    Εγγραφή
    19-12-2011
    Περ.
    Κρήτη
    Μηνύματα
    170
    Προεπιλογή
    Περαστικα φιλαρακι.Την εχω κανει και εγω και σου εγγυομαι οτι σε λιγο καιρο θα επανελθεις κανονικα και θα το ξεχασεις εντελως.Μολις σταματησεις τις πλυσεις εκει στην περιοχη και δεν θα σε "τραβαει"σε κινησεις εισαι ετοιμος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 04-02-12 14:34 #19
    Προεπιλογή
    φιλε δεν θελω να σε τρομαξω αλλα επιδη εχω κανει και εγω το ιδιο χειρουργιο η πληγη θα αργισει να κλεισει εντελως ισως και 1 χρονο και ετσι πρεπει για να γινει σωστη αιματωση.μην σταματησεις τισ πλησεις με ορο εως τοτε.οι πονοι θα φυγουν σε λιγο καιρο και θα μπορεσεις να κανεις προπονηση,αλλα σιγα σιγα στην αρχη γιατι ειναι πολυ ευεσθητο σημειο,λιγα κιλα και παντα πλησεις μετα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 04-02-12 14:56 #20
    Προεπιλογή
    το εχω κανει. Περιμενε μεχρι να επουλωθει τελειως γιατι υπαρχει κινδυνος να υποτροπιασει και να πρεπει να ανοιχτει ξανα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 04-02-12 18:05 #21
    Το avatar του χρήστη Γιάννηςς

    Εγγραφή
    27-12-2011
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    826
    Προεπιλογή
    Παιδια εμενα ηταν σχετικα μεγαλη..εκανε 3μηνο να κλισει η πληγη και μετα γυρησα κατευθειαν στην γυμναστικη,εκτος απο τε deadlift τα σκουοτ και τους κοιλιακους δεν ειχα προβλημα...αλλα και σε αυτα απλα τραβηγματακια.Το σημειο εκει περα παντος ειναι καπως τωρα..το δερμα εινα πιο παχυ και σε καποια σημεια πολυ λεπτο.Δλδ ειναι ακομα ευαισθητο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 28-05-12 00:55 #22
    Προεπιλογή Κύστη κόκκυγος
    Δυστυχώς έκανα αυτή την επέμβαση πριν 2 μέρες. Ρουτίνας θεωρείται αλλά ο ιατρός μου είπε να απέχω από γυμναστήριο μέχρι να κλείσει.
    Το θέμα είναι ότι μπορεί να κάνει και κάνα 2μηνο να κλείσει.
    Ερωτήσεις:
    -Ακολουθώ τη συμβουλή αυτή περί αποχής ή έπεσα σε ιατρό ''ελα μωρέ και να μη ξαναγυμναστείς τι έγινε..' ?
    -Είμουν στη μέση κρεατίνης. Τη σταματάω σωστά?
    -Τα υπόλοιπα συμπληρώματα (μούλτι, ω3, αντιοξ, d3, gluta) έχει κάποιο νοημα να συνεχίσω να τα παίρνω όσο θα είμαι οφφ? Ξέρει κανείς μήπως ενδύκνειται καποιο συμπλήρωμα που να βοηθάει την αποθεραπεία από μία τέτοια επέμβαση? Είναι και μεγαλούτσικο το κομμάτι που αφαιρέθηκε και δε βλέπω να κλείνει γρήγορα μόνο του..
    My name is Daniel Lugo and I believe in fitness
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 28-05-12 01:35 #23
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Φιλε περαστικα σου! Ευχομαι να αναρρωσεις γρηγορα!

    Την πολυβιταμινη και τα λαδια δεν χρειαζεται να τα σταματησεις,ολον τον χρονο τα παιρνουμε ουτως ή αλλως. Κρεατινη,γλουταμινη ναι δεν εχει νοημα να παιρνεις.

    Σχετικα με προπονηση,δεν νομιζω να επεσες σε τετοιον γιατρο οπως ειπες γιατι σιγουρα αν ζοριστεις θα σε ενοχλησει.Κοιταξε να στρωσει και μετα πανε για αναπτυξη,πρωτα η υγεια!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 28-05-12 02:16 #24
    Το avatar του χρήστη Γιάννηςς

    Εγγραφή
    27-12-2011
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    826
    Προεπιλογή
    Kαλή ανάρωση...την έχω κάνει κι εγώ πέρυσι στα 15 .Πολύ ταλαιπωρία τουλάχιστον για μένα!Και αν δεν πάρεις παυσίπονα πεθαίνεις από τον πόνο!Εμένα περασε σε 2,5 μήνες επειδή την έκανα καλοκαίρι και έσκιζα την μεμβρανούλα δέρματος που σχηματίζονταν συνέχεια....και φαντάσου δεν έκανα και τίποτα.Αποτέλεσμα τελικά τώρα είναι οτι το δερμα δεν εχει κλισει ομοιόμοεφα στο σημειο.Νταξει δεν ειναι τιποτα,αλλα ειναι λιγο καπως.Ενας φιλο ςμου επισης το εκανε,και επαιζε μπασκετ και τωρα μετ απαο 1 χρονο ακόμα τρέχει...γιατι ανοίγει συνεχεια πληγη εκει επειδη το δερμα ειναι ευαισθητο.Γι αυτο καλυτερα να προσεχεις κατα τη γνωμη μου.Εγω τον 1ο μηνα ουτε σε καρκλα δεν μπορουσα να κατσω.Τώρα.....μετά απο σχεδων 1 χρονο ακόμα όταν καθομαι στον υπολογιστη για ωρα σηκωνομαι και ποναω!Και επεσα ατσουμπαλα στο γυμν στο στρωμα για κοιλιακους και απο τοτε ποναει περισσοτερο!....ειναι κωλοεγχείρηση!!!Πρεπει να το προσεχεις...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 28-05-12 11:04 #25
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Adinamos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς έκανα αυτή την επέμβαση πριν 2 μέρες. Ρουτίνας θεωρείται αλλά ο ιατρός μου είπε να απέχω από γυμναστήριο μέχρι να κλείσει.
    Το θέμα είναι ότι μπορεί να κάνει και κάνα 2μηνο να κλείσει.
    Ερωτήσεις:
    -Ακολουθώ τη συμβουλή αυτή περί αποχής ή έπεσα σε ιατρό ''ελα μωρέ και να μη ξαναγυμναστείς τι έγινε..' ?
    -Είμουν στη μέση κρεατίνης. Τη σταματάω σωστά?
    -Τα υπόλοιπα συμπληρώματα (μούλτι, ω3, αντιοξ, d3, gluta) έχει κάποιο νοημα να συνεχίσω να τα παίρνω όσο θα είμαι οφφ? Ξέρει κανείς μήπως ενδύκνειται καποιο συμπλήρωμα που να βοηθάει την αποθεραπεία από μία τέτοια επέμβαση? Είναι και μεγαλούτσικο το κομμάτι που αφαιρέθηκε και δε βλέπω να κλείνει γρήγορα μόνο του..
    Πωωωω...έχω περάσει πολύ πόνο από αυτή τη κύστη κόκκυγα...αλλά ευτυχώς τη γλύτωσα την επέμβαση...
    Απόσο θυμάμαι για να αναρρώσω πλήρως και να μην νιώθω πόνο πέρασαν 3 βδομάδες...
    Με αντιβίωση δυνατή, τελικά έγινε εξωτερική κύστη που έσκασε οπότε την έβγαλα χωρίς χειρουργείο αλλά με πολύ πόνο και πυρετό..
    Ωραίες μέρες..

    Νομίζω ότι έχει να κάνει και με τον τύπο της επέμβασης..αν το τραύμα στο άφησε ανοιχτό τότε όντως θα αργήσει να επουλωθεί...
    Αν έχεις ραμματα νομίζω από τη στιγμή που αφαιρούνται θεωρείται επουλωμένη η πληγή (με μεγάλη επιφύλαξη γιατί μπορεί να σου κανε μεγάλη/βαθιά τομή) οπότε μπορείς σιγά σιγά να ασκείσαι και πάλι....απλά κάνε ελαφριές προπόνες στα πόδια γιατί ζορίζεται το σημείο πολύ...
    Όπως επίσης, να μη σηκώνεις κατακόρυφα βάρη καθιστός (πχ πιέσεις ώμων καθιστός) γιατί πάει και πέφτει το βάρος κατευθείαν εκεί

    Τώρα για τα συμπληρώματα.....τα ψαρόλαδα υποτίθεται έχουν αντιφλεγμονώδη δράση οπότε λογικά θα βοηθήσουν...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lila_1 : 28-05-12 στις 11:17
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 28-05-12 13:58 #26
    Προεπιλογή
    Παιδιά εγώ την έκανα με λέιζερ την εγχείρηση και δε με πονάει καθόλου. Κάθομαι από την πρώτη μέρα χωρίς πόνο (ενόχληση όμως υπάρχει σίγουρα) και παυσίπονα.
    Αλλα είναι μια ανοιχτή πληγή και θέλει προσοχή όσο να 'ναι. Συνεχίζω με μούλτι και λάδια οπότε.
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις ευχές σας.
    My name is Daniel Lugo and I believe in fitness
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 28-05-12 16:29 #27
    Προεπιλογή
    Tελικά είναι ανάλογα τον οργανισνό και την σωματοδομή...
    είχα κύστη κόγγυγος εδω και 10 χρόνια..
    κάθε λίγο κ λιγάκι, πρηζόταν .. το έσπαζα... το καθάριζα .. και μετά από λίγο καιρό ξανά-μανά !!!

    πηρα την απόφαση πέρυσι και την χειρούργησα... (παιδιά ειλικρινά, χεζόμουν στον φόβο για τον πόνο και τα επακόλουθα)
    ηταν λίγο "επίπονο" το χειρουργείο, αλλά ησύχασα οριστικά. με "ανοιχτή" τομή έγινε, καθαριότητα και ξυρισμα στην αρχή και τώρα εχει κλείσει εντελώς και ούτε καταλαβαίνω τίποτα.. είναι σαν να μην την είχα ποτέ και έχει επουλωθεί πλήρως
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 31-05-12 01:04 #28
    Προεπιλογή
    Γενικότερα εχω ακούσει οτι το συγκεκριμένο θέμα με κυστη που καταλήγει σε σπυρακι ειναι κληρονομικό, μπορούν να βγούν σε διάφορα σημεια γνωριζει κανείς άλλους λόγους/αίτια? τα βάρη και γενικά προπόνηση με αντίσταση επηρεάζουν το πρόβλημα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 31-05-12 01:43 #29
    Προεπιλογή
    Καθαρά θέμα οργανισμού, προκαλείται σε μεγάλο ποσοστό απο τρίχα σε εμβρυική μορφή απ' όσο μου εξήγησαν πριν με κόψουν
    My name is Daniel Lugo and I believe in fitness
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 01-06-12 08:57 #30
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stat59 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικότερα εχω ακούσει οτι το συγκεκριμένο θέμα με κυστη που καταλήγει σε σπυρακι ειναι κληρονομικό, μπορούν να βγούν σε διάφορα σημεια γνωριζει κανείς άλλους λόγους/αίτια? τα βάρη και γενικά προπόνηση με αντίσταση επηρεάζουν το πρόβλημα?
    η "κύστη κόκυγγος" βγαίνει πάντα και μόνο στο συγκεκριμένο σημειο... και δεν εμφανίζεται σε όλους..
    υπάρχει ενα θέμα με το κάθισμα... οσο πιο πολυ καθιστικη ζωη κάνεις, αυξάνονται η πιθανότητες. σύμφωνα με μια μελέτη, στον Β'ΠΠ είχε παρατηρηθεί μεγάλη αυξηση στους οδηγούς των τζιπ, και γι'αυτο της εδωσαν ενα "παρατσουκλι" που τωρα δεν θυμαμαι...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12