Σελίδα 58 από 357 ΠρώτηΠρώτη ... 848565758596068108158 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 856 έως 870 από 5346
  1. 10-03-10 15:22 #856
    Το avatar του χρήστη Svein

    Εγγραφή
    29-05-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    887
    Προεπιλογή
    400 τρέξιμο 50 κολύμπι !
    www.bodybuilding.gr The Name You Trust !!!!
     

  2. 10-03-10 15:29 #857
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Svein Εμφάνιση μηνυμάτων
    400 τρέξιμο 50 κολύμπι !

    ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ

    Η αύξηση του βάρους λόγο της κρεατίνης, σε αθλήματα εκτός του bodybuilding, ανταγωνίζεται τις ευεργετικές συνέπειες της κρεατίνης στην ανασύνθεση του ΑΤΡ. Έτσι σε αθλήματα όπως το σπριντ, κολύμβηση και στο στίβο, τα αποτελέσματα δεν είναι ξεκάθαρα.

    Εργασίες επιβεβαιώνουν τη μη θετική επίδραση (αλλά συνήθως όχι αρνητική) σε αθλήματα με σπριντ όπως τρέξιμο και κολύμπι, στο τζούντο κ.α. Αντίθετα αναφέρθηκαν ευεργετικές συσχετίσεις σε σπριντ με ποδήλατο.

    Η συμπληρωματική χορήγηση κρεατίνης, ενώ δεν είναι ξεκάθαρο ότι έχει θετική δράση σε αθλήματα με μία μέγιστη προσπάθεια (πχ 100μ στο στίβο, 50μ κολύμπι), φαίνεται να βοηθά σε αθλήματα με επαναλαμβανόμενες μέγιστες προσπάθειες με μικρά ενδιάμεσα διαλείμματα όπως bodybuilding, ποδόσφαιρο, μπάσκετ, χάντμπωλ κ.α.

    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

    Συμπερασματικά η κρεατίνη αποτελεί σήμερα ίσως την πιο διαδεμομένη εργογόνο ουσία με θετικές επιδράσεις στην αθλητική απόδοση. Η χρήση της όμως δεν αφορά όλους τους αθλητές και για όλα τα αθλήματα, ενώ έχει αποδειχθεί ότι άσκοπη χρήση έχει επιζήμια αποτελέσματα τόσο στην αθλητική απόδοση όσο και στην υγεία. Κρίνειται λοιπόν απαραίτητη η χρήση τουλάχιστον της κοινής λογικής ώστε η κρεατίνη να έχει ευεργετική δράση και σε καμιά περίπτωση άσκοπη ή αλόγιστη λήψη της.
    ΚΡΕΑΤΙΝΗ (CREATINE)
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
     

  3. 10-03-10 23:15 #858
    Το avatar του χρήστη Svein

    Εγγραφή
    29-05-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    887
    Προεπιλογή
    Eπειδη οι τρανσαμινασες μου ειναι μεν σε φυσιολογικά όρια αλλα επανο σχετικα ξέρη κανείς αμα τις επιρεαζει η κρεατινη ? Επίσης την CPK την επηρεάζει ?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Svein : 10-03-10 στις 23:51
    www.bodybuilding.gr The Name You Trust !!!!
     

  4. 12-03-10 16:28 #859
    Προεπιλογή
    Γεια σας!

    Να πω πρωτα οτι διαβασα αρκετες σελιδες αλλα εχω ψιλομπερδευτει γιατι ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικη περιπτωση..

    Ειμαι 1.80, ~83 κιλα και γυμναζομαι 1 χρονο τωρα.
    Σκεφτομαι καπου στον Μαιο να ξεκινησω γραμμωση (διατροφη-προγραμμα) αλλα πριν απο αυτο σκεφτομαι να κανω 1 κυκλο κρεατινης και οτι κερδισω.
    Διαβασα οτι πρεπει να παιρνω 10 γρ τις μερες προπονησης (5 πρωι - 5 μετα την προπ.) και 5 γρ τις υπολοιπες μερες.

    Εχω μερικες αποριες ομως: Τα 5 γρ το πρωι, μαζι με το πρωινο? (Μολις ξυπναω μετα απο λιγο παιρνω whey+βρωμη+1 φετα τοστ μαυρη με λιγο φυστικοβουτυρο)
    Τα 5 γρ μετα την προπονηση, μαζι με το μεταπροπονητηκο? (δηλαδη πρωτεινη-δεξτροζη-κρεατινη ολα μαζι στο σεικερ?)
    Τελος ποσο κραταει ενας κυκλος περιπου? Οσπου να τελειωσει ο κουβας με την κρεατινη υποθετω αλλα ποσο περιπου κραταει? Κανα μηνα?

    θενκς!
     

  5. 12-03-10 16:44 #860
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vbatsigr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας!

    Να πω πρωτα οτι διαβασα αρκετες σελιδες αλλα εχω ψιλομπερδευτει γιατι ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικη περιπτωση..

    Ειμαι 1.80, ~83 κιλα και γυμναζομαι 1 χρονο τωρα.
    Σκεφτομαι καπου στον Μαιο να ξεκινησω γραμμωση (διατροφη-προγραμμα) αλλα πριν απο αυτο σκεφτομαι να κανω 1 κυκλο κρεατινης και οτι κερδισω.
    Διαβασα οτι πρεπει να παιρνω 10 γρ τις μερες προπονησης (5 πρωι - 5 μετα την προπ.) και 5 γρ τις υπολοιπες μερες.

    Εχω μερικες αποριες ομως: Τα 5 γρ το πρωι, μαζι με το πρωινο? (Μολις ξυπναω μετα απο λιγο παιρνω whey+βρωμη+1 φετα τοστ μαυρη με λιγο φυστικοβουτυρο)
    Τα 5 γρ μετα την προπονηση, μαζι με το μεταπροπονητηκο? (δηλαδη πρωτεινη-δεξτροζη-κρεατινη ολα μαζι στο σεικερ?)ΣΩΣΤΑ ΕΤΣΙ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ

    Τελος ποσο κραταει ενας κυκλος περιπου? Οσπου να τελειωσει ο κουβας με την κρεατινη υποθετω αλλα ποσο περιπου κραταει? Κανα μηνα?

    θενκς!
    Επίσης τις 4-5 πρώτες μέρες θα πάρεις διπλή δόση.
    Οσον αφορά τη διάρκεια της χρήσης της κρεατίνης νομίζω πως 2 μήνες είναι καλά, ωστόσο δεν είμαι απόλυτα σίγουρη. Περίμενε σίγουρα και κάποιος άλλος θα σου απαντήσει.
    Οταν λές κουβάς........πόσο μεγάλη είναι η συσκευασία? Ελεγξε μήπως περιέχει και υδατάνθρακες...
    Νους υγιής εν σώματι υγιή
     

  6. 12-03-10 18:49 #861
    Προεπιλογή
    Το ειπα κουβας επειδη δεν ηξερα πως να το πω
    Εννοω η συσκευασια οσο ειναι.. Δεν εχω καποια στο νου μου εξάλλου και αυτο θα ηταν αλλη μια ερωτηση μου αν μπορειτε να μου πτροτεινεται καποια.

    Θενκς!
     

  7. 13-03-10 14:59 #862
    Respected member
    Το avatar του χρήστη Sourlas

    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    332
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Kolorizos Εμφάνιση μηνυμάτων
    γεια σας ...εχω βηχα ..μπορω να παρω κρεατινη η δεν κανει οπως και εισπνοες seretide??kanei taytoxrona???????
    Για τον βήχα το Seretide είναι άχρηστο. ΜΟΝΟ το SYMBICORT δουλεύει, και δεν έχει και πρόβλημα με την κρεατίνη...
    Bodybuilding.gr
     

  8. 15-03-10 01:24 #863
    Προεπιλογή
    Αφου διαβασα σχεδον ολα τα ποστ του τοπικ (και δεν εβγαλα 100% ακρη) επανερχομαι

    αγορασα αυτη τελικα γιατι ειναι φτηνη (κατα ποσο ειναι καλη θα δειξει ):
    http://www.x-tremestores.gr/216/esho...4&category=566

    Η δοσολογια της ειναι λεει αυτη:
    Περίοδος Φόρτωσης (για τις πρώτες 5 ημέρες): Ανακατέψτε 5g (1 κουταλάκι του γλυκού) σε 300-400ml χυμό για 2-4 φορές την ημέρα. Μην ξεπεράσετε τα 20g την ημέρα.

    Περίοδος συντήρησης (6-7 εβδομάδες): Ανακατέψτε 5g σε 300-400ml χυμό για μια φόρα την ημέρα, κατά προτίμηση μετά την γυμναστική. - Καπου μεσα στο τοπικ διαβασα για 5+5 τις μερες προπονησης και μονο 5 το πρωι τις υπολοιπες. Τι απο τα δυο ακολουθω?

    Το τηρω κανονικα ετσι?

    Το πρωι που το πρωινο μου περιλαμβανει και πρωτεινη-βρωμη με λιγο γαλα τι κανω? τα τρωω αυτα κανονικα και βαζω την κρεατινη σε ενα ποτηρι με χυμο?
    Για μετα την προπονηση μου το ξεκαθαρισε η -beba-!

    Waiting an answer για να ξεκινησω απο αυριο-μεθαυριο!
    Θενκς!!!
     

  9. 15-03-10 01:30 #864
    Το avatar του χρήστη Haris Pilton

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Shao Lin
    Μηνύματα
    1.341
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vbatsigr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφου διαβασα σχεδον ολα τα ποστ του τοπικ (και δεν εβγαλα 100% ακρη) επανερχομαι

    αγορασα αυτη τελικα γιατι ειναι φτηνη (κατα ποσο ειναι καλη θα δειξει ):
    http://www.x-tremestores.gr/216/esho...4&category=566

    Η δοσολογια της ειναι λεει αυτη:
    Περίοδος Φόρτωσης (για τις πρώτες 5 ημέρες): Ανακατέψτε 5g (1 κουταλάκι του γλυκού) σε 300-400ml χυμό για 2-4 φορές την ημέρα. Μην ξεπεράσετε τα 20g την ημέρα.

    Περίοδος συντήρησης (6-7 εβδομάδες): Ανακατέψτε 5g σε 300-400ml χυμό για μια φόρα την ημέρα, κατά προτίμηση μετά την γυμναστική. - Καπου μεσα στο τοπικ διαβασα για 5+5 τις μερες προπονησης και μονο 5 το πρωι τις υπολοιπες. Τι απο τα δυο ακολουθω?
    Θα σου προτείνω να ακολουθησεις το δευτερο,ο καθενας ακολουθει οτινανε πρωτοκολο ληψης ουτος η αλλος.
    Το τηρω κανονικα ετσι?

    Το πρωι που το πρωινο μου περιλαμβανει και πρωτεινη-βρωμη με λιγο γαλα τι κανω? τα τρωω αυτα κανονικα και βαζω την κρεατινη σε ενα ποτηρι με χυμο?
    Για μετα την προπονηση μου το ξεκαθαρισε η -beba-!

    Οχι μην το βαζεις σε χυμο,οι υδατανθρακες απο την βρωμη αρκουν,υπαρχουν ερευνες που υποστηριζουν οτι δεν χρειάζονται καν υδατανθρακες,ειτε γρηγοροι ειτε αργοι,το ιδιο κανει...

    Waiting an answer για να ξεκινησω απο αυριο-μεθαυριο!
    Θενκς!!!
    .
     

  10. 15-03-10 12:47 #865
    Προεπιλογή
    danke!

    *EDIT*
    Κατι τελευταιο που ξεχασα να ρωτησω, εχει σημασια (για την κρεατινη) που το πρωι πινω την πρωτεινη-βρωμη με λιγο γαλα+νερο? Θελει σκετο νερο μηπως?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vbatsigr : 15-03-10 στις 15:48
     

  11. 15-03-10 19:49 #866
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή hullo..
    καλο θα ηταν να μην πινεις κρεατινη με γαλα,κ αυτο κυριως γιατι το γαλα(μεταξυ)αλλων επιβραδυνει την αποροφηση της..κ για να το "παω"λιγο παρα περα,ακομα καλυτερα κ με αδειο στομαχι..
     

  12. 15-03-10 20:51 #867
    Το avatar του χρήστη Haris Pilton

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Shao Lin
    Μηνύματα
    1.341
    Προεπιλογή
    Μαλιστα.
    Αν όντως επιβραδυνει την αποροφηση.Υπαρχει νοημα;Γιατι;βιαζομαστε και στην αποροφηση της κρεατινης;Απο ποτε;
     

  13. 15-03-10 21:20 #868
    Προεπιλογή
    Παντως αυτο με το αδειο στομαχι μου το πε και η πωλητρια στο xtreme stores και με μπερδεψε
    Μου ειπε 15 λεπτα πριν το πρωινο, σε χυμο, με αδειο στομαχι

    Επισης μου ειπε πρεπει να πηγαινεις καθε μερα προπονηση τις 5 μερες φορτωματος, ελα ομως που δε με βολευει γιατι δουλευω κιολας, εχει τεραστια σημασια αν δε παω 5 μερες αλλα 3? Μερα παρα μερα εννοω..
     

  14. 15-03-10 21:46 #869
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vbatsigr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντως αυτο με το αδειο στομαχι μου το πε και η πωλητρια στο xtreme stores και με μπερδεψε
    Μου ειπε 15 λεπτα πριν το πρωινο, σε χυμο, με αδειο στομαχι

    χυμος με κρεατινη!!!!! θα σου κανει το στομαχι ναρκοπαιδιο.
    με δεξτροζη εχει καλυτερη αποροφηση η κρεατινη.
    παρτην το πρωι και μετα την προπονηση με μια μπανανα, που εχει καλης ποιοτητας δεξτροζη.

    Επισης μου ειπε πρεπει να πηγαινεις καθε μερα προπονηση τις 5 μερες φορτωματος,εεεεεεεε!!!!! δεν σου ειπε γιατι? ελα ομως που δε με βολευει γιατι δουλευω κιολας εε μην πας στην δουλεια!!!, εχει τεραστια σημασια αν δε παω 5 μερες αλλα 3? οχι τεραστια!! Μερα παρα μερα εννοω..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannis64 : 15-03-10 στις 22:59
     

  15. 15-03-10 22:58 #870
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    στην αποροφηση της κρεατινης βιαζομαστε διοτι,πλην της "φορτωσης" την περνουμε μετα την προπονηση,η το πρωι.

    κ στις 2 περιπτωσεις θες γρηγορη αφομιωση..εξου κ η χρηση υδατανθρακων..
     

Σελίδα 58 από 357 ΠρώτηΠρώτη ... 848565758596068108158 ... ΤελευταίαΤελευταία