Σελίδα 259 από 259 ΠρώτηΠρώτη ... 159209249257258259
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 3.871 έως 3.885 από 3885
  1. 24-01-14 18:56 #3871
    Το avatar του χρήστη Billys51

    Εγγραφή
    27-03-2012
    Περ.
    MuscleBeach
    Μηνύματα
    589
    Προεπιλογή
    [QUOTE=Steloukos;770428]24σετ για στηθος?Ποιος εισαι ρε φιλε ο arnold??


    τι το κακο εχει απο το να εκανα 20 σετ για στηθος?
     

  2. 24-01-14 20:36 #3872
    Προεπιλογή
    Kαι 20 σετ τα θεωρω καπως πολλα(βεβαια ειναι και τι δουλευει στον καθενα)αλλα ειναι καλυτερα απο 24.Δεν ειπα οτι ειναι κακο αλλα το θεωρω υπερβολη.Αμα φτανεις στα 24σετ για να πεις οτι δουλεψες πιθανως να κανεις κατι λαθος.Αμα γυμναζεσαι με ενταση στη προπονηση δυσκολα να αντεξεις τοσα πολλα σετ.Σε ποση ωρα σου βγαινουν ολα αυτα τα σετ??Και ποσο καιρο κανεις βαρη??
     

  3. 24-01-14 20:42 #3873
    Προεπιλογή
    στελούκο με το θέμα της έντασης θαρώ πως δεν έχω θέμα,ή ίσως και να έχω δεν ξέρω, δεδομένου οτι όλα τα σετ τα πάω μέχρι κοπώσεως και τα διαλείματά μου είναι στο 1 λεπτό, εκτός από όταν παίζω σε πολύ ψηλά βάρη με 5-6 επαναλήψεις για να στοχεύσω στην αύξηση της δύναμης,όπου πάω στο 1,30 βαριά 2 λεπτά. τα υπόλοιπα είμαι στο 1 λεπτό με γύρω στις 8-10 επαναλήψεις. Για διατροφή κάνω καθαρή αλλά προσεκτικά σε ποσότητες κλπ γιατί το λίπος καραδοκεί, το πάω πιο πολύ με χαρακτηριστικά κυκλικής.
     

  4. 24-01-14 20:49 #3874
    Το avatar του χρήστη Billys51

    Εγγραφή
    27-03-2012
    Περ.
    MuscleBeach
    Μηνύματα
    589
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Steloukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαι 20 σετ τα θεωρω καπως πολλα(βεβαια ειναι και τι δουλευει στον καθενα)αλλα ειναι καλυτερα απο 24.Δεν ειπα οτι ειναι κακο αλλα το θεωρω υπερβολη.Αμα φτανεις στα 24σετ για να πεις οτι δουλεψες πιθανως να κανεις κατι λαθος.Αμα γυμναζεσαι με ενταση στη προπονηση δυσκολα να αντεξεις τοσα πολλα σετ.Σε ποση ωρα σου βγαινουν ολα αυτα τα σετ??Και ποσο καιρο κανεις βαρη??

    κανω βαρη (ξαναξεκινησα) δλδ απο τον σεπτεμβρη λογω πανελληνιων..τα διαλλειματα μου ειναι 1 λεπτο και η προπονηση στηθους μου παιρνει σχεδον 1 ωρα..υπαρχει θεμα το στηθος να καιγεται απο τα "πολλα" σετ?
     

  5. 24-01-14 21:28 #3875
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEORGE.P Εμφάνιση μηνυμάτων
    στελούκο με το θέμα της έντασης θαρώ πως δεν έχω θέμα,ή ίσως και να έχω δεν ξέρω, δεδομένου οτι όλα τα σετ τα πάω μέχρι κοπώσεως και τα διαλείματά μου είναι στο 1 λεπτό, εκτός από όταν παίζω σε πολύ ψηλά βάρη με 5-6 επαναλήψεις για να στοχεύσω στην αύξηση της δύναμης,όπου πάω στο 1,30 βαριά 2 λεπτά. τα υπόλοιπα είμαι στο 1 λεπτό με γύρω στις 8-10 επαναλήψεις. Για διατροφή κάνω καθαρή αλλά προσεκτικά σε ποσότητες κλπ γιατί το λίπος καραδοκεί, το πάω πιο πολύ με χαρακτηριστικά κυκλικής.
    Για δυναμη κατεβα και μεχρι τις 3 επαναληψεις.Οι 6 ειναι 50-50 περιπου για δυναμη και ογκο.Βεβαια αμα δεν ασχολεισαι καιρο δεν νομιζω οτι εισαι ετοιμος για προπονηση δυναμης.Το να πηγαινεις ολα τα σετ μεχρι κοπωση το θεωρω υπερβολη.Αμα κανεις πχ 4 σετ παγκο με μπαρα μεχρι κοπωσης τι ενεργεια θα εχεις για τις επομενες ασκησεις?Θα σου λεγα σε καθε σετ να κοιτας να νιωθεις τον μυ να δουλευει αλλα σε πληρη κοπωση να φτανεις στα 1-2 τελευταια σετ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Billys51 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανω βαρη (ξαναξεκινησα) δλδ απο τον σεπτεμβρη λογω πανελληνιων..τα διαλλειματα μου ειναι 1 λεπτο και η προπονηση στηθους μου παιρνει σχεδον 1 ωρα..υπαρχει θεμα το στηθος να καιγεται απο τα "πολλα" σετ?
    Στο επιπεδο που εισαι ειναι πολλα για σενα 24σετ.Επικεντρωσου σε 3-4 ασκησεις απο 3-4 σετ καθε ασκηση και εισαι κομπλε.Δεν ειναι επισης σωστο να κανεις 1 λεπτο διαλλειμα σε ολες τις ασκησεις.Δεν θεωρω σωστο που κανεις διαλλειμα παγκο ενα λεπτο και το ιδιο κανεις πχ και στο πεκ ντεκ η το κρος οβερ.Να ξερεις οσο ποιο βασικη ασκηση και οσο ποιο μεγαλη μυικη ομαδα γυμναζεις τοσο μεγαλυτερο διαλλειμα θελει.Το αντιστροφο ισχυει για ασκησεις απομονωσης και μικρες μυικες ομαδες.Θα σου λεγα να βγαλεις τις 2 ασκησεις.Στις βασικες να μεγαλωσεις το διαλλειμα στο 1μιση με 2 λεπτα και να αυξησεις τα κιλα που χρησιμοποιεις.Δλδ παγκο με μπαρα αμα με 1λεπτο διαλλειμα εκανες με 50κιλα τωρα δοκιμασε να βαλεις 55 κιλα με 2λεπτα διαλλειμα η και 60κιλα με την βοηθεια καποιου παρτενερ που θα σε επιβλεπει.
     

  6. 25-01-14 01:37 #3876

    Εγγραφή
    25-01-2014
    Περ.
    athens greece
    Μηνύματα
    4
    Προεπιλογή γραμμωση σε συνδυασμο με πολεμικες τεχνες
    καλησπερα παιδια..ειμαι καινουργιος στο forum και εχω ν σας κανω ορισμενες ερωτησεις...εδω κ ενα χρονο ασχολουμαι με τις πολεμικες τεχνες..παρολα αυτα οι σχολες που πηγαινα δεν εχαν οργανα μ γυμναστικης με αποτελεσμα να μεινω μονο σε αυτα π περιελμαβανε η προπονηση(καμψεις κοιλιακους καθισματα κτλ).ειμαι 80 κιλα μ υψος 1,85 παρολα αυτα βλεπω οτι εχω συσωρευμενο λιπος στν περιοχη τς κοιλιας κυριως..σκπος μ πλεον ειναι ν σταματηω τις πολεμικες τεχνες και ν αφοσιωθω εντατικα στο γυμναστηριο μ σκοπο ν δω διαφορα στο σωμα μ..γενικοτερα ενδιαφερομαι γ γραμμωση και ως ενα παραδειγμα αρτιου σωματος θ εφερνα του paul walker..θ ηθελα λοιπον τις συμβουλες σας σχετικα μ τ κιλα π θ πρεπει ν ειμαι τ ειδους προγραμμα ν ακουληθω αν η χρηση βοηθηματος ειναι απαραιτητη και σε ποσο καιρο θ δω ορατη διαφορα..μια τελευταια ερωτηση ειναι πως εχω τν εντυπωση οτι γενικα οταν παιρνω κιλα εχω τν εντυπωση πως αυτα φαινονται στ προσωπο μ..κατι τετοιο ισχυει οταν παιρνεις τ κιλα κ μεσω ασκησης..σας ευχαριστω πολυ..
     

  7. 25-01-14 14:13 #3877
    Το avatar του χρήστη Billys51

    Εγγραφή
    27-03-2012
    Περ.
    MuscleBeach
    Μηνύματα
    589
    Προεπιλογή
    @steloukos μηπως ομως ειναι πολλα τα 2 λεπτα διαλλειμα για τον παγκο ας πουμε? γτ θελουμε και η προπονηση να ειναι υψηλης εντασης κιολας...
     

  8. 25-01-14 14:31 #3878
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Billys51 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @steloukos μηπως ομως ειναι πολλα τα 2 λεπτα διαλλειμα για τον παγκο ας πουμε? γτ θελουμε και η προπονηση να ειναι υψηλης εντασης κιολας...
    Κοιτα εσυ κανεις οτι θες εγω απλα σου λεω ποιο ειναι το σωστο.Αμα φορτωσεις στην μπαρα παραπανω κιλα τα 2λεπτα διαλλειμα δεν ειναι καθολου πολλα.Η προπονηση σου δεν θα εχει ενταση αμα κανεις 2λεπτα διαλλειμα και κανεις με τα ιδια κιλα οταν εκανες 1λεπτο διαλλειμα.Για σκεψου στεκει παγκο και πεκ ντεκ να κανεις το ιδιο διαλλειμα??Θα πρεπει πεκ ντεκ να κανεις 30''διαλλειμα περιπου και μετα με τοσο μικρα διαλλειματα δεν προλαβαινει ο μυς να ξεκουραστει για τα επομενα σετ που θα ακολουθησουν.Εστω κανε 1μιση λεπτο διαλλειμα αν δεν θες με τπτ 2λεπτα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Steloukos : 25-01-14 στις 14:42
     

  9. 25-01-14 14:39 #3879
    Το avatar του χρήστη Billys51

    Εγγραφή
    27-03-2012
    Περ.
    MuscleBeach
    Μηνύματα
    589
    Προεπιλογή
    εγινε φιλε θα το δοκιμασω οι 6 ασκησεις που ειχα βαλει ηταν οι εξης..οριζοντιος παγκος , επικληνης παγκος,πιεσεις με αλτηρες ,chest press machine, dumbell flyes k peckdeck με την σειρα που τις εγραψα τις εκανα..ποιες γυμναζουν "το ιδιο πραγμα" για να τις βγαλω?
     

  10. 25-01-14 15:09 #3880
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Billys51 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγινε φιλε θα το δοκιμασω οι 6 ασκησεις που ειχα βαλει ηταν οι εξης..οριζοντιος παγκος , επικληνης παγκος,πιεσεις με αλτηρες ,chest press machine, dumbell flyes k peckdeck με την σειρα που τις εγραψα τις εκανα..ποιες γυμναζουν "το ιδιο πραγμα" για να τις βγαλω?
    Στην θεση σου θα βγαζα το πεκ ντεκ αφου κανεις ανοιγματα με αλτηρες που ειναι και ποιο βασικη ασκηση.Επισης θα εβγαζα το chest press machine που λες(εισαι καλυμενος με τις πιεσεις με τις μπαρες που κανεις).Ετσι εχεις 3 ασκησεις πιεσης και μια ασκηση για ανοιγμα.Οι ασκησεις πιεσης(που πρεπει να επικεντρωθεις τωρα που εισαι στην αρχη) θα σου δωσουν ογκο στο στηθος ενω τα ανοιγματα δινουν πλατος και λεπτομερειες.Στις πρωτες 2 ασκησεις κρατα 1μιση με 2 λεπτα διαλλειμα και φορτωνε κιλα ενω στις πιεσεις με αλτηρες αμα θες κρατα ενα λεπτο οπως και στα ανοιγματα με αλτηρες.

    Κανε 4 σετ καθε ασκηση και σε πληρη κοπωση να φτανεις στα 2 τελευταια σετ καθε ασκησης,τα υπολοιπα να μην τα βγαζεις και χαλαρα να αισθανεσαι τον μυ να δουλευει αλλα οχι να ζοριζεσαι κιολας.Οι επαναληψεις να κυμενονται απο 6-12,να ξεκινας με τις 12επαναληψεις και σχετικα λιγα κιλα και να τελειωνεις με λιγες επαναληψεις και πολλα κιλα.Εξαιρεση τα ανοιγματα οπου θα κανεις 8-12 επαναληψεις.Αυτα κατα την γνωμη μου.
     

  11. 25-01-14 17:18 #3881
    Το avatar του χρήστη Billys51

    Εγγραφή
    27-03-2012
    Περ.
    MuscleBeach
    Μηνύματα
    589
    Προεπιλογή
    σε ευχαριστω πολυ φιλε..εγω μεχρι τωρα τις επαναληψεις τις κρατουσα σταθερα..δλδ οριζοντιος παγκος ας πουμε 4 σετ απο 10 επαν το καθενα με 70 κιλα.. να παιξω πυραμιδα 12-10-8-6 λες και οσο πεφτουν οι επαναληψεις να ανεβαζω κιλα..χμμ κτλαβα..θα εχω καλυτερα αποτελεσματα ετσι σε οτι αφορα την μυικη υπερτροφια λες?
     

  12. 25-01-14 21:09 #3882
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Billys51 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε ευχαριστω πολυ φιλε..εγω μεχρι τωρα τις επαναληψεις τις κρατουσα σταθερα..δλδ οριζοντιος παγκος ας πουμε 4 σετ απο 10 επαν το καθενα με 70 κιλα.. να παιξω πυραμιδα 12-10-8-6 λες και οσο πεφτουν οι επαναληψεις να ανεβαζω κιλα..χμμ κτλαβα..θα εχω καλυτερα αποτελεσματα ετσι σε οτι αφορα την μυικη υπερτροφια λες?
    Καλο ειναι να ''στρεσαρεις'' τον μυ οποτε το ευρος επαναληψεων,τα κιλα,οι ασκησεις,η σειρα των ασκησεων καλο ειναι να μην μενουν σταθερα για μεγαλο διαστημα.Δεν θα εχεις και τρελη διαφορα μην περιμενεις τρομερη αλλαγη στο σωμα σου αλλα καλο ειναι οι να αλλαζεις το ευρος επαναληψεων για να χτυπας και διαφορετικες μυικες ινες.

    Διαφορετικα ''χτυπας'' τον μυ αμα κανεις αρκετες επαναληψεις πχ12 με λιγα κιλα και διαφορετικα αμα βαζεις πολλα κιλα για 6-8 επαναληψεις(το ευρος των 6-8 επαναληψεων ειναι κυριως για δυναμη και μυικο ογκο οποτε σε αυτο κυριως το ευρως θα κοιτας να φτανεις μεχρι κοπωση).Επισης πχ αμα το πργραμμα λεει 8 επαναληψεις και δεις οτι στην ασκηση εχεις φτασει στην 8η επαναληψη αλλα μπορεις να δωσεις κι αλλο δεν θα αφηνεις το βαρος επειδη λεει ετσι το προγραμμα.Θα συνεχισεις μεχρι 10 ή και 12 επαναληψεις αν χρειαστει.Μεχρι να καταλαβεις οτι η επομενη επαναληψη δεν θα βγει με σωστη τεχνικη η δεν θα βγει καθολου.Τοτε αφηνεις το βαρος και κανεις το διαλλειμα σου.
     

  13. 25-01-14 21:51 #3883
    Το avatar του χρήστη Billys51

    Εγγραφή
    27-03-2012
    Περ.
    MuscleBeach
    Μηνύματα
    589
    Προεπιλογή
    Ναι εννοειτε δν θα αφηνω το βαρος αν νιωθω οτι βγαινουν κ αλλες..απλα η ερωτηση μου ειναι η εξης..αν συνεχισω παγκο οπως εκανα θα εχω 4χ10χ70 συνολικο φορτιο οποτε 2.800 κιλα και αν κανω 12-10-8-6 θα εχω λιγοτερο συνολικο φορτιο...στην πρωτη περιπτωση αφου εχω μεγαλυτερο συνολικο φορτιο δν θα δινω κ μεγαλυτερο ερεθισμα στον μυ? Και επισης μια δευτερη απορια..περισσοτερες ασκησεις , νταξει δν λεω κ 10 αλλα εκει που επαιζα στις 6 ασκησεις κ τωρα στις 4 δν θα ειναι χειροτερα?
     

  14. 25-01-14 22:37 #3884
    Προεπιλογή
    Μπορει ενα συνολικο φορτιο 2000κιλων να ειναι αποτελεσματικοτερο απο ενα φορτιο 3000κιλων σε μια ασκηση.Το στηθος με τον τροπο που μου λες οτι το γυμναζεις το ''καις'' το φτανεις σε υπερβολικη κοπωση.Στις πιεσεις παγκου ουσιαστικα τα δινεις ολα και μετα τη δυναμη εχεις για τις υπολοιπες ασκησεις?Αμα εχεις στο μυαλο σου οσο περισσοτερες ασκησεις τοσο μεγαλυτερη μυικη μαζα βγαλτο γτ η μαζα ειναι καθαρα θεμα διατροφης κυριως(η προπονηση δινει απλα το ερεθισμα για ανaπτυξη).

    Το πεκ ντεκ ειναι περριτο αφου κανεις με αλτηρες το ιδιο και το μηχανημα για τον λογο που εξηγησα νωριτερα.H μυικη αναπτυξη ερχεται=>οταν φορτωνεις κιλα στην μπαρα=>για να φορτωσεις κιλα στην μπαρα πρεπει να κανεις ενα διαλλειμα αρκετο χρονο ωστε να ξεκουραστει ο μυς=>για να ξεκουραστει ο μυς και να ναι ετοιμος για το επομενο βαρυ σετ μια βασικης ασκησης θελει τουλαχιστον εναμιση λεπτο διαλλειμα.

    Με ενα λεπτο διαλλειμα δεν ξεκουραζεσαι πληρως αρα δεν φορτωνεις τα κιλα που θα πρεπε να φορτωσεις.Ασχολουμαι 5χρονια περιπου με βαρη 2χρονια εκανα προπονηση στο σταδιο και στο σπιτι(κατι πργραμματα του mens health και κουραφεξαλα) και 3 χρονια κανονικη προπονηση σε γυμναστηριο.Παρολο που κανω τοσο καιρο βαρη για στηθος κανω μονο 14σετ.Μια απο τις προπονησεις πχ που κανω για στηθος ειναι:

    α)πιεσεις επικλινη με μπαρα 4Χ6-12 2' διαλλειμα
    β)πιεσεις παγκου με αλτηρες 3Χ8-12 1.5' διαλ
    γ)ανοιγματα παγκου με αλτηρες 4Χ8-12 1'διαλ
    δ)πιεσεις στο μηχανημα 3Χ8-10 1'διαλ

    Και σου λεω με σιγουρια πως αμα απο τις 6 ασκησεις κατεβεις στις 4 δεν θα χασεις καθολου μυικη μαζα.Αρκει να ακολουθησεις οσα σου πα νωριτερα.Οι μυς δεν θελουν πολυ δουλεμα,θελουν απλα πραματα,λιγα και σωστα.Αμα εκτος απο το στηθος κανεις το ιδιο και με αλλες μυικες ομαδες και ειδικα πλατη αμα κανεις αρσεις θανατου με ενα λεπτο διαλλειμα η καθισματα για ποδια με ενα λεπτο διαλλειμα και εκει εννοειται πρεπει να αλλαξεις οποσδηποτε τον χρονο στα 2λεπτα θα σου προτεινα.

    Σκεψου το και ως εξης:μια ασκηση οσους περισσοτερους μυς γυμναζει τοσο μεγαλυτερο διαλλειμα χρειαζεται.Πχ οι αρσεις θανατου γυμναζουν ολη την πλατη με εμφαση στην κατω συν τα μηριαια δικεφαλα που επισης γυμναζονται.Ενω οι ραχιαιοι που κανουμε στον ειδικο παγκο για ραχιαιους γυμναζουν μονο κατω πλατη.Οποτε ειναι δυνατον να δινεις τον ιδιο χρονο αναρρωσης και στις 2 αυτες ασκησεις?Προφανως οχι.Το ενα λεπτο θα το δωσεις μονο στους ραχιαιους.
     

  15. 27-01-14 10:00 #3885
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Το παρόν τόπικ κλειδώνει,καθώς οι πληροφορίες "χανονται" στο πληθος των σελιδών που έχει φτάσει.
     

Σελίδα 259 από 259 ΠρώτηΠρώτη ... 159209249257258259