Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 104
  1. 22-06-10 13:59 #16
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο baracuda Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαρία υπερ-ευχαριστώ ..ήταν σημαντικές οι απορίες που λύθηκαν.

    Αυτή τη στιγμη΄κάνω κάθε μέρα μία εως 2 φορές από 50 λεπτά .. η διτροφή μου είναι μελετημένη και δεν αισθάνομαι κόπωση ή ατονία.

    Θα ήταν ομως καλύτερο 2 ώρες μέρα παρά μέρα ... παρά 50 λεπτά χ (1 -2 φορές την ημέρα) ?????

    Καλυτερα μερα παρα μερα τωρα εσυ κρινεις περισσοτερο τι σε βολευει αλλα και να εχεις τα αποτελεσματα που θες χωρις κοπωση.Αλλα και παλι 2 ωρες (συνεχομενο αν καταλαβα καλα)πιστευω ειναι πολύ βεβαια δεν ξερω και το επιπεδο σου και τι σκοπο εχεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-06-10 14:01 #17
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Psychopath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τρομερό άρθρο, μπράβο

    Μια απορία: μπορούμε να κάνουμε μια δυνατή άσκηση ώστε να "φάμε" γρήγορα το γλυκογόνο και στη συνέχεια να κάνουμε αεροβική, στην οποία θα αρχίσει κατευθείαν (ή σχεδόν), η καύση του λίπους;
    Αν κανεις ενταση και γαλακτωσεις(εκκριση γ.ο) μετα πας σπιτι για ξεκουραση δεν παει μετα τιποτα,δεν τραβαει το σωμα για περαιτέρω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 22-06-10 14:15 #18
    Το avatar του χρήστη Psychopath

    Εγγραφή
    03-01-2010
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    43
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Μαρία Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κανεις ενταση και γαλακτωσεις(εκκριση γ.ο) μετα πας σπιτι για ξεκουραση δεν παει μετα τιποτα,δεν τραβαει το σωμα για περαιτέρω.
    Αυτό το πάθαινα παλιά, αλλά τώρα κάνω εξαντλητικές ασκήσεις και στο τέλος όταν ανεβαίνω διάδρομο δεν έχω πρόβλημα να είμαι στο 50-60% για ώρες...

    Εκτός και αν συμβεί το άλλο. Χθες έκανα μονόζυγο και μετά ανάστροφες έλξεις και οι πήχεις μου σφίξαν και δεν ξεσφίγκαν. Πόναγε και λιγάκι. Αν γίνει αυτό στα πόδια, όντως, τι αερόβια να κάνεις...;
    Κάνω 16-12-8-6-16 σε όλα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 22-06-10 14:18 #19
    Προεπιλογή
    Μαρία να κάνω και εγώ μια ερώτηση. Μετά τα βάρη κάνω διάδρομο 3 φορές την εβομάδα για 30λεπτά.
    Κάνω 10 λεπτά σε υψηλή ένταση για αντοχή και 20 λεπτά αερόβια χαμηλής έντασης.
    Στο θέμα λιποδιάλυση γίνεται κάτι στα 20 λεπτά ή πρέπει να τα αυξήσω?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 22-06-10 17:57 #20

    Εγγραφή
    17-04-2010
    Περ.
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    2
    Προεπιλογή
    Καταπληκτικό άρθρο. Μπράβο Μαρία
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 24-06-10 12:55 #21
    Προεπιλογή
    αχ αχ.. οσο διαβάζεις τόσο περισσότερες απορίες έχεις

    1η. Κατά την αεροβική άσκηση το γλυκογόνο των μυών που χρησιμοποιείται είναι από τους μύες που συμμετέχουν στην άσκηση ή γενικά από όλο το μυικό σύστημα?

    2η. Αν υποθέσουμε ότι κάποιος κάνει 1 ώρα και κάτι αεροβική το πρωί και έχουν χαμηλώσει τα αποθέματα γλυκογόνου.. τα οποία από ότι κατάλαβα θέλουν 24+ ώρες για να επανέλθουν .... τι θα συμβεί αν ξανακάνει αεροβική το απόγευμα άλλα 70 λεπτά... ποιά ενεργειακά αποθέματα θα χρησιμοποιηθούν???? :
    (μιλάμε για ένα κανονικό άτομο που γυμνάζεται συχνά, όχι πρωταθλητές και που ακολουθεί πρόγραμμα διατροφής πλήρες αλλά υποθερμιδικό )

    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 24-06-10 13:01 #22
    Προεπιλογή
    Διευκρίνηση...

    στη 2η ερώτηση εννοώ αν λόγο χαμηλωμένου αποθέματος γλυκογόνου (από την πρωινή άσκηση), αρχίσει να καίγεται άλλο ενεργειακό απόθεμα (πχ. λίπος) με γρήγορο ρυθμό από τα πρώτα δεκάλεπτα στην απογευματινή άσκηση.

    ελπίζω να μη σας μπέρδεψα
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 24-06-10 16:24 #23
    Το avatar του χρήστη Psychopath

    Εγγραφή
    03-01-2010
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    43
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο baracuda Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διευκρίνηση...

    στη 2η ερώτηση εννοώ αν λόγο χαμηλωμένου αποθέματος γλυκογόνου (από την πρωινή άσκηση), αρχίσει να καίγεται άλλο ενεργειακό απόθεμα (πχ. λίπος) με γρήγορο ρυθμό από τα πρώτα δεκάλεπτα στην απογευματινή άσκηση.

    ελπίζω να μη σας μπέρδεψα
    Λογικά, ένα ποσοστό γλυκογόνου θα έχει αναπληρωθεί οπότε δεν θα ξεκινάει κατευθείαν η καύση λίπους. Δεν ξέρω αν προηγηθούν βάρη, τι γίνεται.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 25-06-10 19:41 #24
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kaiowas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαρία να κάνω και εγώ μια ερώτηση. Μετά τα βάρη κάνω διάδρομο 3 φορές την εβομάδα για 30λεπτά.
    Κάνω 10 λεπτά σε υψηλή ένταση για αντοχή και 20 λεπτά αερόβια χαμηλής έντασης.
    Στο θέμα λιποδιάλυση γίνεται κάτι στα 20 λεπτά ή πρέπει να τα αυξήσω?

    Ριξε μια ματια στον πρωτο πινακα που δειχνει και τιμες λιπους ποτε καις και τι....εχει τα παντα!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 25-06-10 20:08 #25
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο baracuda Εμφάνιση μηνυμάτων
    αχ αχ.. οσο διαβάζεις τόσο περισσότερες απορίες έχεις

    1η. Κατά την αεροβική άσκηση το γλυκογόνο των μυών που χρησιμοποιείται είναι από τους μύες που συμμετέχουν στην άσκηση ή γενικά από όλο το μυικό σύστημα?

    2η. Αν υποθέσουμε ότι κάποιος κάνει 1 ώρα και κάτι αεροβική το πρωί και έχουν χαμηλώσει τα αποθέματα γλυκογόνου.. τα οποία από ότι κατάλαβα θέλουν 24+ ώρες για να επανέλθουν .... τι θα συμβεί αν ξανακάνει αεροβική το απόγευμα άλλα 70 λεπτά... ποιά ενεργειακά αποθέματα θα χρησιμοποιηθούν???? :
    (μιλάμε για ένα κανονικό άτομο που γυμνάζεται συχνά, όχι πρωταθλητές και που ακολουθεί πρόγραμμα διατροφής πλήρες αλλά υποθερμιδικό )

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο baracuda Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διευκρίνηση...

    στη 2η ερώτηση εννοώ αν λόγο χαμηλωμένου αποθέματος γλυκογόνου (από την πρωινή άσκηση), αρχίσει να καίγεται άλλο ενεργειακό απόθεμα (πχ. λίπος) με γρήγορο ρυθμό από τα πρώτα δεκάλεπτα στην απογευματινή άσκηση.

    ελπίζω να μη σας μπέρδεψα
    Γενικα το μυικο γλυκογονο,οπως και με το λιπος δεν κανει διαχωρισμο σε λιπος απο χερια η ποδια......το γλυκογονο σκεψου το σαν ενεργεια.

    Στο δευτερο ερωτημα παντα παιζει ρολο ο ρυθμος που κανει αεροβιο καποιος αλλα και το επιπεδο φυσικης καταστασης.Πχ καποιος μπορει να θεωρει οτι εκανε αεροβι με περπατημα το πρωι μια ωρα και περπατημα το απογευμα αλλη μια και τελος και να μην εχει καταπονηθει καθολου,δεν σημαινει κατι αυτο και καποιος αλλος να εχει τρεξει με ρυθμο 5λεπτα το χλμ για 15χλμ το πρωι και άλλα 15 το απογευμα και να τα εχει ολα να εχει κοπωθει και καποιος αλλος με τον ιδιο ογκο χλμ αλλα και ρυθμου(5λεπτα το χλμ) να ειναι ανετος λες και πηγε βολτα στο παρκο(επειδη ειναι μαραθωνοδρομος και αυτος ο ρυθμος με αυτον τον ογκο χλμ δεν το επιασε το σωμα του γιατι δουλεψε πιο κατω και απο το 70%της ΜΚΣ.Αρα δεν μπορεις με κριτήριο την υποθεση " αν υποθεσουμε" να γινει ακριβης διαγνωση.Γιατι μην ξεχνας ειμαστε σε ενα φορουμ και οχι εξω στο γηπεδο με την σχεση προπονητης -αθλητης.

    Στο να καψεις λιπος παιζει μεγαλο ρολο και η διατροφη ... δεν υπαρχουν μυστικα και κολπα να ξεγελασεις το σωμα στο να ξεκινησει σε υψηλης ενταση προπονηση να καψει λιπος(πχ 100μετρα ολα μεσα ταχυτητα)οταν ολα ειναι νορμαλ στο σωμα.

    Δηλ μην παμε για την λεπτομερεια που δεν θα κανει και την διαφορα και χασουμε ολη την ουσια που ειναι προπονηση και διατροφη
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 26-06-10 20:05 #26
    Προεπιλογή
    Μαρία ευχαριστώ .. ήσουν κατατοπιστική
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 30-07-10 16:06 #27
    Προεπιλογή
    Συμπερασματικά, το άρθρο ουσιαστικά μας λέει πως η HIIT (για παράδειγμα, με αυξομοιώσεις 60' σε 80-90% ΜΚΣ στα σπριντ) δε βοηθάει στην καύση λίπους, όσο η αερόβια (για 60' στα 60-70% ΜΚΣ συνεχόμενα) ή εγώ κατάλαβα λάθος;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Blackie : 30-07-10 στις 16:11
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 30-07-10 17:29 #28
    Προεπιλογή
    Τα λεει ακριβως και ο πινακας τι ενεργειακα αποθεματα χρησιμοποιει ο καθενας σε καθε μορφη ασκησης αεροβιας η αναεροβιας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 30-07-10 19:11 #29
    Προεπιλογή
    Απλά ήθελα να το σιγουρέψω επειδή με μπέρδεψαν οι αντιστοιχίες! Καλή δουλειά!
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 24-08-10 11:57 #30
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Blackie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμπερασματικά, το άρθρο ουσιαστικά μας λέει πως η HIIT (για παράδειγμα, με αυξομοιώσεις 60' σε 80-90% ΜΚΣ στα σπριντ) δε βοηθάει στην καύση λίπους, όσο η αερόβια (για 60' στα 60-70% ΜΚΣ συνεχόμενα) ή εγώ κατάλαβα λάθος;
    Σωστά κατάλαβες, λέω και εγώ και θέλω να κάνω ένα τελικό συμπέρασμα και αν είναι σωστό ή όχι θα μας το διευκρινίσει η Μαρία.

    Αερόβια στο 60-70% για μια ώρα.
    Για καλύτερη απόδοση σε περίοδο δίαιτας αποφεύγουμε να κάνουμε προπόνηση με βάρη και έπειτα αερόβια, γιατί δεν θα μπορούμε να ανταπεξερχόμαστε.
    Μέρα πάρα μέρα αερόβια είναι η ιδανική λύση για ομαλό κάψιμο λίπους.

    Η ερωτηση μου ειναι πως εφοσον κανουμε συχνα αεροβια, η φυσικη κατασταση καλυτερευει και εχουμε μεγαλυτερες αντοχες στην αεροβια. Αυτο συμαινει πως αν καναμε ενα κομματι σε μια ωρα τρεχοντας στο 60-70%, τι θα ηταν επειτα καλο να κανουμε, καθως το ιδιο κομματι θα βγαινει ειτε σε λιγοτερο χρονο ειτε με λιγοτερη ενταση?
    Ισως και αυτο που θα πρεπει να κανουμε, να ειναι ο επομενως στοχος στην αεροβια ασκηση.

    Υ.Σ. τις απαντησεις μπορει να τις ξερω αλλα καλο ειναι να διευκρινίζονται στο τοπικ για να μαθαίνουν ολοι
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία