Σελίδα 613 από 646 ΠρώτηΠρώτη ... 113513563603611612613614615623 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 9.181 έως 9.195 από 9689
  1. 03-06-13 21:10 #9181
    Προεπιλογή Δυο συντομες ερωτησεις
    Καλησπέρα παιδιά,

    έχω δύο ερωτήσεις

    α) Μπανάνα τρώμε και αμέσως μετά την πρωινή αερόβιο?

    β) Είναι καλύτερα την πρωτείνη να την πίνουμε κατά την διάρκεια της προπόνησης με βάρη, η αμέσως μετά, μαζί με την μπανάνα?

    Σας ευχαριστώ.
     

  2. 03-06-13 21:20 #9182
    Το avatar του χρήστη jam

    Εγγραφή
    14-05-2013
    Περ.
    Λευκωσια
    Μηνύματα
    499
    Προεπιλογή
    karaflos ,
    Το μεταποπονητικο γευμα το χωριζεις σε 2 φασεις , λοιπον το τι συνηθιζω εγω , μπανανιτσα με το που τελιωνω την εχω ετοιμη στην βαλιτσα και 10 λεπτακια αφοτου εχω φτασει σπιτι παιρνω σιγα-σιγα το ροφημα μου το ολο πλανο ειναι δηλαδη με το που τελιωνεις και μετα απο κανα 10-15 το ροφημα σιγα-σιγα δεν υπεβαινεις ομως τα 40 λεπτα !
     

  3. 03-06-13 22:26 #9183
    Προεπιλογή
    Συνιθως με το που τελιωνεις την προπο περνεις αμεσως το ροφημα πρωτεινης και μετα απο 30-40min τον υδατανθρακα.Ο οργανισμος χρειαζεται αμεσα πρωτεινη και β) με τον υδατανθρακα αμεσως μετα πεφτει και η α.ο.
    I don’t eat for taste, I eat for function.
     

  4. 03-06-13 23:15 #9184
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tolis93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    προτιμουμε τα ολικης αλεσεως λογω λιγοτερης επεξεργασιας χαμηλοτερου γλυκαιμικου δεικτη δλδ σε κρατανε περισσοτερη ωρα κτλπ.οι θερμιδες δν ειναι απαραιτητο να ναι πιο κατω το να μετρας μακροσυστατικά είναι το ίδιο και περισσότερο σημαντικο απο το να μετράς θερμίδες. για λιποδιαλυτη 17 χρονων κοπελιτσα οχι δε θα στο προτεινα με τίποτα.κανε μια ελαφρως υποθερμιδικη διατροφή γυμναστικη και κανε λίγο παραπάνω υπομονή
    Σε ευχαριστώ πολύ!
     

  5. 04-06-13 15:21 #9185
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    anytime var. και σχετικα με το απο πανω τωρα γιατι ειναι αρκετα ενδιαφερον.ποια η διαφορα να πιει καποιος αμεσα τη πρωτεινη του?εννοω χωρις να πινει σιγα σιγα για 35-40 λεπτα απο το να τη πιει κατευθειαν?και ο υδατανθρακας μαζι δε παει? κατι ακομα πανω σε αυτο.διαβασα καπου για πεπτικα(πεπτιδικα?) ενζυμα αν θυμαμαι καλα κ οτι ειναι απαραιτητα για την αφομοιωση μακρο και μικρο συστατικων.και οτι ο ανανας βοηθαει πολυ σε αυτο.ξερει κανεις κατι σχετικο με αυτο?και γιατι αν ειναι οντως ετσι να μη καταναλωνουμε ανανα πχ εναντι μπανανας μετα τα βαρη? (κ ενα λινκ με κατι περεταιρω θα ηταν αρκετο σαν απαντηση δε περιμενω αναλυτικη εκθεση.απλα εχω ψαξει σε σχετικα σαιτ κ δν βρηκα κατι.κ στο γκουγκλ βρισκω πηγες π αλλα λεει η μια κ αλλα η αλλη)
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
     

  6. 04-06-13 18:02 #9186
    Προεπιλογή
    Ρε παιδια που προτιματε να βαζετε την μπανανα πριν την προπονηση η μετα?? Και αν ειναι πριν την βαζουμε 5-10 λεπτα πριν την προπ. η μαζι με το προ-πονητικο γευμα.?
     

  7. 04-06-13 18:12 #9187
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tolis93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    anytime var. και σχετικα με το απο πανω τωρα γιατι ειναι αρκετα ενδιαφερον.ποια η διαφορα να πιει καποιος αμεσα τη πρωτεινη του?εννοω χωρις να πινει σιγα σιγα για 35-40 λεπτα απο το να τη πιει κατευθειαν?και ο υδατανθρακας μαζι δε παει? κατι ακομα πανω σε αυτο.διαβασα καπου για πεπτικα(πεπτιδικα?) ενζυμα αν θυμαμαι καλα κ οτι ειναι απαραιτητα για την αφομοιωση μακρο και μικρο συστατικων.και οτι ο ανανας βοηθαει πολυ σε αυτο.ξερει κανεις κατι σχετικο με αυτο?και γιατι αν ειναι οντως ετσι να μη καταναλωνουμε ανανα πχ εναντι μπανανας μετα τα βαρη? (κ ενα λινκ με κατι περεταιρω θα ηταν αρκετο σαν απαντηση δε περιμενω αναλυτικη εκθεση.απλα εχω ψαξει σε σχετικα σαιτ κ δν βρηκα κατι.κ στο γκουγκλ βρισκω πηγες π αλλα λεει η μια κ αλλα η αλλη)
    Αυτό με τον ανανά που γράφεις το έχω διαβάσει κι εγώ σε musclemag, φυσικά όσο αξιόπιστη πηγή μπορεί να θεωρηθεί αυτό, που όπως λες πρότεινε ανανά στο ρόφημα.

    Επίσης πολλές μάρκες όπως η muscletech και η reflex αν δε με απατά η μνήμη μου περιέχουν πεπτικά ένζυμα στις πρωτείνες τους και το γράφουν στα συστατικά (βλ. παπαίνη).
    SURVIVAL OF THE FITTEST
     

  8. 04-06-13 18:14 #9188
    Προεπιλογή
    Και κατι αλλο.. τι εχετε να πειτε για το μανουρι..?
     

  9. 04-06-13 18:24 #9189
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tolis93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    anytime var. και σχετικα με το απο πανω τωρα γιατι ειναι αρκετα ενδιαφερον.ποια η διαφορα να πιει καποιος αμεσα τη πρωτεινη του?εννοω χωρις να πινει σιγα σιγα για 35-40 λεπτα απο το να τη πιει κατευθειαν?και ο υδατανθρακας μαζι δε παει? κατι ακομα πανω σε αυτο.διαβασα καπου για πεπτικα(πεπτιδικα?) ενζυμα αν θυμαμαι καλα κ οτι ειναι απαραιτητα για την αφομοιωση μακρο και μικρο συστατικων.και οτι ο ανανας βοηθαει πολυ σε αυτο.ξερει κανεις κατι σχετικο με αυτο?και γιατι αν ειναι οντως ετσι να μη καταναλωνουμε ανανα πχ εναντι μπανανας μετα τα βαρη? (κ ενα λινκ με κατι περεταιρω θα ηταν αρκετο σαν απαντηση δε περιμενω αναλυτικη εκθεση.απλα εχω ψαξει σε σχετικα σαιτ κ δν βρηκα κατι.κ στο γκουγκλ βρισκω πηγες π αλλα λεει η μια κ αλλα η αλλη)
    Θεωρω οτι στο ροφημα δεν εχει διαφορα. Στο γευμα (ισως να) εχει να κανει με την αισθηση κορεσμου, αλλο αυτο.

    Παμε στο ροφημα, ειτε το πιες σε 30' ειτε μια και κατω, διαφορα δεν εχει. Εισαι μετα την προπονηση οποτε (θεωρητικα) το στομαχι ειναι (οσο το δυνατον γινεται) αδειο. Περναει η πρωτεΐνη, αρχιζει και παραγεται υδροχλωρικο οξυ, τη διασπα εν μερη, απορροφαται οτι ειναι να απορροφηθει απο το στομαχι και παμε παρακατω, ανοιγει η πορτα και παμε στο εντερο.

    Φτανεις στο εντερο, γεια σας λεει ηρθαμε, πεπτιδια (τωρα, μονο-δυ-πεπτιδια δεν θυμαμαι ακριβως) μπαινουν, κατι ψιλα και απο υδ/κες και λιπη, ωραια, καπως πρεπει να τα σπασει ο οργανισμος αυτα επειδη ειναι "μεγαλα" και δεν περνανε ετσι απλα. Μπαινει το παγκρεας στη μεση, παραγει πρωτεασες (θα σπασουν τις πρωτεΐνες), λιπασες (τα λιπαρα) και αμυλασες (πανε και οι υδ/κες), σπανε λοιπον αυτα τα ενζυμα σε δομικα στοιχεια την καθε τροφη και απορροφουνται απο το εντερο (κατα κυριο λογο στο πρωτο και λιγοτερο στο δευτερο μερος του (δωδεκαδακτυλο και νηστιδα)).

    Απο εκει και περα, οτι εμεινε, προχωραει και προχωραει, υφισταται μια μικρη απορροφηση σε ο,τι αλλο μπορει οσο ειναι μεσα στον εντερικο σωληνα, και προχωραει, προχωραει, το νερο τραβιεται πισω, μενει μια μαζα (φτασαμε στο παχυ) και καπου εκει τελειωνει η αξιοποιηση του, και το βαζεις

    Για τυχον λαθος σε μικρολεπτομεριες, συγχωρηστε με αυτα τα απλα κατεχω. Ετσι γινεται η απορροφηση τολη και αυτα ειναι τα ενζυμα που ελεγε. Ο ανανας, δεν νομιζω οτι εχει πακρεατικα ενζυμα, αλλα (πιθανως) να επηρεαζει καπως αλλιως την απορροφηση. Δεν γνωριζω πως.
    I love sweets
     

  10. 06-06-13 10:34 #9190
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Μία ερώτηση.

    Κάθε πρωί με το που ξυπνάω πίνω ένα scoop whey κατά τις 7:00 και κατά τις 8:00 τρώω το πρωινό μου κανονικά που αποτελείται από αυγά, βρώμη και γάλα.

    Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι θέλω άμεση απορρόφηση πρωτεΐνης-αμινοξέων μετά τον ύπνο κάτι που δεν επιτυγχάνεται με το πρωινό αργότερα λόγω των λιπαρών που έχει το αυγό και του υδατάνθρακα φυσικά.

    Υπερβολή?

    Κρατάω το scoop λοιπόν, το κάνω μισό ή το βγάζω τελείως?
     

  11. 06-06-13 11:02 #9191
    Το avatar του χρήστη ΠανοςΒ

    Εγγραφή
    04-12-2011
    Περ.
    Κορωπι
    Μηνύματα
    1.865
    Προεπιλογή
    Κοίτα αν και πιστεύω οτι είναι λεπτομεριες αυτά που ρωτάς, μπορείς να πας τα λιπαρά σου και το γάλα λίγο πιο μετά 30-60 λεπτα. Οι υδατανθρακες δεν καθυστερουν την απορρόφηση.

    Επισης κάτι που εκανα αρκετά ως τώρα: μπορείς να βάλεις αμινοξέα με το που ξυπνας ( εβαζα υγρά γιατι με βολευε , 2 γουλιες και μετα μπάνιο , ντυσιμο κλπ κλπ) και να πας το σκουπ στο επόμενο γευμα.
    " Be strong, think positive. You never know who you are inspiring!"
     

  12. 06-06-13 20:54 #9192
    Προεπιλογή
    στον υπολογισμο 8ερμιδων το κοτοπουλο και το ρυζι ποιες 8ερμιδες να κραταω???οταν ειναι ωμα η οταν ειναι ψημενα????για την ποσοτητα πχ τα μετραω ωμα ...
    Mπορώ να σε ı̸̸̸̸̸̸̸̸̸̸̸̸̸̸̸̸̸̸̨̨̨κάνω να σκουπίσεις την οθόνη σου..!!
     

  13. 06-06-13 21:16 #9193
    Wink
    Απο τι τροφές είναι καλύτερο να παίρνω υδατάνθρακα πρίν και μετά την προπόνηση , ανάμεσα σε πατάτα φούρνου , μακαρόνια και ρύζι ? Ποιό είναι καλύτερο για πριν και ποιό για μετά?Και σε τι ποσότητα για ένα άτομο 74 κιλά και χαμηλό ποσοστό λίπους.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
     

  14. 07-06-13 00:48 #9194
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    γιγαντας γιαννη.ευχαριστω. θα το ψαξω περεταιρω λογικα γινεται καλυτερη αποροφηση με ορισμενες τροφες.θα το ψαξω περεταιρω κ εγω μολις ηρεμησω κ βρω λιγο χρονο κ ειμαι σπιτι
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
     

  15. 07-06-13 20:03 #9195
    Προεπιλογή
    στο γυμναστηριο κανω μια μερα βαρη μια μερα αεροβιο..πρωτεινη μετα την ασκηση πρεπει να παιρνω μονο μετα την μερα με τα βαρη και την μερα με το αεροβιο?
     

Σελίδα 613 από 646 ΠρώτηΠρώτη ... 113513563603611612613614615623 ... ΤελευταίαΤελευταία